Сабақ тақырыбы: «Бізді
қоршаған әлем» модулі. Үй жануарлары.
|
Мектеп:
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты -
жөні:
|
Сынып:
1
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:-
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу
жоспары
|
Т.1.1.2.1. Мәтіндегі таныс
сөздердің мағынасын түсіну.
А.1.2.2.1.Сурет бойынша 2-3
сөйлем құрастыру
О.1.3.1.1.Таныс сөздерді тұтас
оқу
Ж
1.5.2.2.Мұғалімнің көмегімен
қазақ тіліне тән дыбыстары бар сөздерді анықтау және жазу.Тілді
қолдану
|
Оқу
мақсаттары
|
Барлық оқушылар орындай
алады:
|
Үй жануарлары туралы ақпаратты
қабылдайды, есінде сақтайды, түсіндіреді, қайта жасайды,
көрсетеді (Білу,
түсіну).
|
Оқушылардың көпшілігі
орындай алады:
|
Үй жануарлары туралы
пікірлеседі, бірін бірі бағалайды, керекті суреттерді таңдайды
(Қолдану, бағалау).
|
Кейбір оқушылар орындай
алады:
|
Мәтіннен жіңішке, жуан
сөздерді айырады, үй жануарлары атауларын үш тілде атайды (Талдау,
жинақтау).
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар орындай алады:
оқылым мен айтылым тілдік
дағдыларын меңгереді.
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен
терминдер:
Үй жануарлары – домашние
животные
Сиыр –
корова
Жылқы –
лошадь
Қой –
баран
Ешкі –
коза
Түйе –
верблюд
Ит –
собака
Мысық –
кошка
Шошқа –
свиня
Мөңірейді -
мычит
Кісінейді-
ржёт
Маңырайды –
блеет
Үреді –
лает
Мияулайды –
мяукает
Қорсылдайды -
хрюкает
|
|
Сөйлемді баспалдақ
құрау:
Мынау -
.....(сиыр).
Сиыр - ....(үй
жануары)
Сиыр - .... (үлкен үй
жануары.)
|
Талқылауға арналған
сұрақтар:
|
Балалар , үй жануарларын
атаңдаршы?
Үй жауарларына қандай сұрақтар
қоямыз?
Олар неліктен үй жануарлары
деп аталады?
Үй жануарларының бізге берер
пайдасы қандай?
Оларға біз қандай қамқорлық
жасауымыз керек?
|
Ишара:
|
«Дауысына қарай
тап»
|
Алдыңғы оқыту
|
«Менің досым» тақырыбы бойынша
жаңа сөздерді қайталау
|
Жоспар
|
Жоспарланған
уақыт
|
Жоспарланған уақыт
түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
5
мин
|
Психологиялық
ахуал.
«Үй жануарлары
» ойыны арқылы топтарға бөліну.
Сиыр,жылқы, қой, ешкі.
|
Суреттер
|
Сабақтың
ортасы
2
минут
5
минут
10
минут
6
минут
2
минут
|
Глоссарий. Өткен тақырып бойынша жаңа
сөздерді естеріне алу, сәйкестендіру (әр
топ):
Дос его
зовут
Оның шашы мой
друг
Менің досым
друг
Оның аты его
волосы
Тақырыпқа ену.
Аудиослайд тамашалау. Дауысына қарай тап.
Үй жануарларын атау, (әр үй жануары ) қандай? – деген сұракққа
жауап беру, антоним сөздерін қолдану арқылы үй жануарларын
салыстыру.
Сиыр -
....(үлкен)
, қой -
......(кішкентай)
Венн диаграммасы бойынша
мәтінмен жұмыс
Әр топқа мәтін
беріледі:
Мынау – үй жануарлары. Олар:
сиыр,жылқы,қой,ешкі,ит,мысық,шошқа. Сиыр сүт береді.Мен сүтті жақсы
көремін.
Сергіту
сәті:
Жылқыдай
тебініп,
Сиырдай маң
басып,
Мысықтай
керіліп,
Ешкідей
секірейі
Семантикалық карта
толтыру.
Атауы
|
Үй
жануары
|
Сүт
береді
|
кісінейді
|
мөңірейді
|
маңырайды
|
үреді
|
сиыр
|
|
|
|
|
|
|
жылқы
|
|
|
|
|
|
|
қой
|
|
|
|
|
|
|
ешкі
|
|
|
|
|
|
|
ит
|
|
|
|
|
|
|
|
карточка
Слайд
тақтамен
жұмыс
|
Сабақтың
соңы
3минут
2
минут
|
Жұмбақты шешу, шешімдерін
аудару,бастыр,боя
.
Қос өркешті,маң-маң
басқан,
Шудаларын шаң
басқан (түйе)
Сақалы бар
,
Санасы
жоқ (
ешкі)
Екі айнасы
бар,
Екі найзасы
бар,
Төрт жаптырмағы
бар,
Бір шыбыртқысы бар
(сиыр)
Төрт түліктің
бірі,
Алады екен
бәйгені (жылқы)
Стикер арқылы өзара топтарда
тапсырмаларды бағалау.
Үй тапсырмасы: жаңа сөздерді
жаттау.
|
|
Қосымша
ақпарат: Үй жануарлары туралы
ақпарат беру
|
Саралау- оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді
қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай
түрлендіресіз?
|
Бағалау- оқушы білімін қалай
жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс – денсаулық және
қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие
элементі)
|
Жұптар бірі-біріне қолдау
көрсетеді. Нәтижені саралау.
|
Оқуды
қадағалау
Сұрақ -
жауап
Өзара
бағалау
|
Айналамен танысу, есеп,
бейнелеу өнері пәнімен байланыс.
Сыныпты топтарға
бөлу.
АҚТ
дағдылары
Топпен жұмыс істеу дағдылары.
(бір-бірін тыңдау, құрметтеу.)
|
Рефлексия
Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды
ма?
Бүгін оқушылар не
үйренді?
Сабақ қалай және қандай
деңгейде өтті?
Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма?
(тапсырмалар сәйкес болды ма?)
Уақытты қалай пайдаландым?
Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және
неге?
|
Сабақ мақсатына жетті.Бүгін
оқушылар үй жануарлары мен көкөністер турал тілдік қорларын
дамытты. Оқушылар белсенді жұмыс істеді. Жоспарланған тапсырмалар
қызығушылықпен орындалды. Уақытты үнемді
пайдаландым.
|
Қорытынды
бағалау
Ең жақсы өткен екі нәрсе
(оқыту мен оқуға байланысты)
1: «Үй жануарлары» қимылды
ойыны.
2: Венн диаграмма- мәтінмен
жұмыс.
Қандай екі нәрсе немесе
тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту
мен оқуға қатысты)
1:
2:
Осы сабақтың барысында барлық
сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы
мүмкін қандай ақпарат алдым?
1:
2:
|
|