Батыс Қазақстан облысы
Орал қаласы
№25 ЖОББМ
Бастауыш сынып мұғалімі
Бишаева Асел Рамазановна
|
Пәні: әдебиеттік оқу |
Мектеп: №25 ОЖББМ |
||
|
Күні: |
Мұғалімнің есімі: Бишаева А.Р |
||
|
Сынып: 2 «Ә» |
Қатысқандар саны:20 |
Қатыспағандар саны: |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Н.Қадырбаевтың «Үкілер» |
||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
Мәтінді түсініп оқып, негізгі ойды табуға өмірмен байланыстырып сипаттауға үйрену. |
||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
||
|
|
Мәтінді оқып түсінеді, мазмұнын баяндайды. |
||
|
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
||
|
|
Мәтіннің мазмұнын талдай отырып, негізгі ойды табады. |
||
|
|
Кейбір оқушылар: |
||
|
|
Мәтінді өмірмен байланыстырып, сипаттайды. |
||
|
Тілдік мақсат: |
Оқушылар: Өз ойын толық жеткізе алады. |
||
|
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
||
|
|
Беймәлім,залалы |
||
|
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: (сөздік қорын дамыту) |
||
|
|
Талдауға арналған тармақтар: |
||
|
|
Үкінің қауырсынын тақияға тағуға қалай қарайсын? Тақия үшін үкіден басқа не ойлап табар едің? |
||
|
|
Сіз неліктен ....екенін айта аласыз ба? |
||
|
|
Қауырсын не екенін айта аласыз ба? |
||
|
|
Жазылым бойынша ұсыныстар: |
||
|
|
Үкілердің ерекшелігін жазу. |
||
|
Алдыңғы тақырып |
Табиғатпен табысу. О.Асқар |
||
|
Жоспар |
|
||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (Төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
|
|
Басталуы |
Сабақтың барысы: Ұйымдастыру кезеңі
«Сиқырлы қорап» арқылы топқа бөліну. (Қораптан бесік, домбыра, тақия, үкінің (қауырсынын) алып, 4 топқа бөліну). Тақтада: домбыра, тақия, бесік суреттері бір бөлек, екінші бөлігінде үкінің қауырсыны (құстың өзі емес). Тапсырма: осы заттардың үкіге қандай қатынасы бар екенін түсіндіретіндей 3 минуттық шығарма жазу. Тапсырманы бірнеше оқушыға оқыту, тыңдау. Тапсырманы орындаудағы мақсат - баланың жазудағы идеясын байқау. Оқушыларға баға қоюды да ұмытпау. (Баға 1-тапсырма үшін екенін ескеру). Топтың жұмысын бағалау. «Бағдаршам» Оқушылардың қолдарына қызыл, жасыл, сары түсті карточкалар беріледі. Жасыл – толық түсіндім. Қызыл – түсінбедім. Сары – сұрақтарым бар. Оқушылардың жазуы бойынша мына кесте толтырылады. Үкінің қолданылуы. Үкінің тіршілігі. Қорытындылап, оқушыларды осы үш және «Шебер ауылы» атты төртінші топқа бөлініп отыруды сұрау. -Балалар, сендер үкінің қауырсыны өмірде қандай жағдайда қолданылатынын жақсы байқаған екенсіңдер. (бесікке, домбыраға, тақияға тағу). Ал үкінің тіршілігі туралы не білесіңдер? Олай болса, |
|
|
|
Ортасы |
Н.Қадырбаевтың «Үкілер» Барлық топ мәтінді түсініп оқиды. Үкі туралы бұрын білетініңе қосымша қандай деректер білдің? Мәтіннен тауып оқу. «Ой қозғау» «Домбыра» тобы мәтін мазмұнын «Үкі-қасиетті құс» деген жерге шейін оқып, әңгімелеп беру. «Тақия» тобы мәтінді әрі қарай аяғына дейін әңгімелеу. «Бесік» тобы үкінің тіршілігінен өздеріне бұрын белгісіз болған жайтты іздеп тауып, әңгімелеу. «Шебер ауылының» тобы алдыңғы топтағы оқушыларға мәтін мазмұнын немесе жалпы үкі туралы сұрақтар қояды. Топ оқушыларының тапсырманы орындау шеберлігі мен сөйлеу тілінің жатықтығына баға қояды. Топтың жұмысын бағалау: «Басбармақ» Басбармақ жоғары қарай – мен түсіндім. Көлденең – түсінгендеймін. Төмен – түсінбедім. Топтан сөйлеген балаға: -Мәтінді барлық оқушы түсінді деп ойлайсың ба? -Сенің жаныңдағы оқушы да әңгімелей алар ма еді? -Мәтінде өзіңе күдік келтіретіндей немесе үкі туралы қандай сұрақ туындады? деген сияқты сұрақтар қою. Оқушылардың жауаптарын тыңдай отырып, кестенің 2- бөлігі толтырылады. Сергіту сәті: «Қызыл өрікке» билету. Үкі туралы видеоролик талдау. Керек дерек. Үкі - жемін түнде аулайтын жыртқыш құс. Ол 2-ден 12-ге дейін жұмыртқа басады. Оның қауырсынындағы бедерлері құран сөзіне ұқсайтындықтан, ол қасиетті құс деп саналады. Сондықтан оны баланың бесігіне, баскиімге, домбыраға тағады. Соңғы кезде үкілердің саны азайып барады. 3. «Миға шабуыл» -Балалар, үкінің жоғалып кету қаупі туып тұрғандықтан, оларды сақтау үшін не істеуге болады? Олай болса, әр топ қолда бар материалдардан тақия үшін үкіні неден жасауға болатынын ойлап, жобалау керек. Әр топ өз үкілеріне ат қояды. (Жобаны сурет, сызба, жазба түрде беруге болады.) Плакат, маркер, т.б. пайдаланып, әр топ өз жұмыстарын жобалап, бір оқушы қорғайды. Оқушылардың жұмысы тыңдалып, бағаланады. Топтық бағалау: Әр топ бірінің жұмыстарын стикерлер арқылы бағалау. |
|
|
|
Аяқталуы |
Қорытынды: Тест жұмысы: 1. Үкі қандай жерлерді мекендейді? а) Шөлді, далалы, таулы орманды жерлерді (а) ә) Таулы, сулы, құрғақ жерлерді 2. Дене мөлшеріне қарай нешеге дейін жұмыртқа басады? а) 10 – 15 – ге дейін ә) 2 – 12 – ге дейін (ә) 3. Үкі қандай құс? а) киелі, жыртқыш құс. ә) зиянды, үй құсы (а) 4. Үкі қай кез демалады? а) түнде ә) күндіз (ә) 5. Үкіні сипаттайтын сөздер? а) Басы үлкен, көздері бақырайған, қауырсындары жұмсақ. (а) ә) Басы кіші, көздері кіші, қауырсыны қатты. Үйге тапсырма беру. Мәтінді түсініп оқу. Үйге үкі туралы деректер іздеу және өзің тұрған жерде үкілер тіршілік ете ме, жоқ па, анықтау, сұрастыруға тапсырма беруге болады. Бағалау. Бағалау парақшалары арқылы әр оқушы өзін - өзі бағалау. Б а ғ а л а у п а р а ғ ы Оқушының аты – жөні Тапсырмалар Қорытынды баға Сұрақ- жауап суретпен жұмыс Кестені толтыр 1 Автор мен танысу Мәтін мен жұмыс Кестені толтыр 2 Топтық жұмыс «5» - 6-7 «4» - 4-5 «3» - 2-3 Рефлексия. – Бүгін қандай сабақ өттік? - Бүгінгі сабақ ұнады ма? - Бүгінгі сабақ бойынша қандай сұрақтарың бар? - Сабақтан алған әсерлерің қандай? |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Үкілер"
Ашық сабақ "Үкілер"
Батыс Қазақстан облысы
Орал қаласы
№25 ЖОББМ
Бастауыш сынып мұғалімі
Бишаева Асел Рамазановна
|
Пәні: әдебиеттік оқу |
Мектеп: №25 ОЖББМ |
||
|
Күні: |
Мұғалімнің есімі: Бишаева А.Р |
||
|
Сынып: 2 «Ә» |
Қатысқандар саны:20 |
Қатыспағандар саны: |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Н.Қадырбаевтың «Үкілер» |
||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
Мәтінді түсініп оқып, негізгі ойды табуға өмірмен байланыстырып сипаттауға үйрену. |
||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
||
|
|
Мәтінді оқып түсінеді, мазмұнын баяндайды. |
||
|
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
||
|
|
Мәтіннің мазмұнын талдай отырып, негізгі ойды табады. |
||
|
|
Кейбір оқушылар: |
||
|
|
Мәтінді өмірмен байланыстырып, сипаттайды. |
||
|
Тілдік мақсат: |
Оқушылар: Өз ойын толық жеткізе алады. |
||
|
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
||
|
|
Беймәлім,залалы |
||
|
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: (сөздік қорын дамыту) |
||
|
|
Талдауға арналған тармақтар: |
||
|
|
Үкінің қауырсынын тақияға тағуға қалай қарайсын? Тақия үшін үкіден басқа не ойлап табар едің? |
||
|
|
Сіз неліктен ....екенін айта аласыз ба? |
||
|
|
Қауырсын не екенін айта аласыз ба? |
||
|
|
Жазылым бойынша ұсыныстар: |
||
|
|
Үкілердің ерекшелігін жазу. |
||
|
Алдыңғы тақырып |
Табиғатпен табысу. О.Асқар |
||
|
Жоспар |
|
||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (Төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
|
|
Басталуы |
Сабақтың барысы: Ұйымдастыру кезеңі
«Сиқырлы қорап» арқылы топқа бөліну. (Қораптан бесік, домбыра, тақия, үкінің (қауырсынын) алып, 4 топқа бөліну). Тақтада: домбыра, тақия, бесік суреттері бір бөлек, екінші бөлігінде үкінің қауырсыны (құстың өзі емес). Тапсырма: осы заттардың үкіге қандай қатынасы бар екенін түсіндіретіндей 3 минуттық шығарма жазу. Тапсырманы бірнеше оқушыға оқыту, тыңдау. Тапсырманы орындаудағы мақсат - баланың жазудағы идеясын байқау. Оқушыларға баға қоюды да ұмытпау. (Баға 1-тапсырма үшін екенін ескеру). Топтың жұмысын бағалау. «Бағдаршам» Оқушылардың қолдарына қызыл, жасыл, сары түсті карточкалар беріледі. Жасыл – толық түсіндім. Қызыл – түсінбедім. Сары – сұрақтарым бар. Оқушылардың жазуы бойынша мына кесте толтырылады. Үкінің қолданылуы. Үкінің тіршілігі. Қорытындылап, оқушыларды осы үш және «Шебер ауылы» атты төртінші топқа бөлініп отыруды сұрау. -Балалар, сендер үкінің қауырсыны өмірде қандай жағдайда қолданылатынын жақсы байқаған екенсіңдер. (бесікке, домбыраға, тақияға тағу). Ал үкінің тіршілігі туралы не білесіңдер? Олай болса, |
|
|
|
Ортасы |
Н.Қадырбаевтың «Үкілер» Барлық топ мәтінді түсініп оқиды. Үкі туралы бұрын білетініңе қосымша қандай деректер білдің? Мәтіннен тауып оқу. «Ой қозғау» «Домбыра» тобы мәтін мазмұнын «Үкі-қасиетті құс» деген жерге шейін оқып, әңгімелеп беру. «Тақия» тобы мәтінді әрі қарай аяғына дейін әңгімелеу. «Бесік» тобы үкінің тіршілігінен өздеріне бұрын белгісіз болған жайтты іздеп тауып, әңгімелеу. «Шебер ауылының» тобы алдыңғы топтағы оқушыларға мәтін мазмұнын немесе жалпы үкі туралы сұрақтар қояды. Топ оқушыларының тапсырманы орындау шеберлігі мен сөйлеу тілінің жатықтығына баға қояды. Топтың жұмысын бағалау: «Басбармақ» Басбармақ жоғары қарай – мен түсіндім. Көлденең – түсінгендеймін. Төмен – түсінбедім. Топтан сөйлеген балаға: -Мәтінді барлық оқушы түсінді деп ойлайсың ба? -Сенің жаныңдағы оқушы да әңгімелей алар ма еді? -Мәтінде өзіңе күдік келтіретіндей немесе үкі туралы қандай сұрақ туындады? деген сияқты сұрақтар қою. Оқушылардың жауаптарын тыңдай отырып, кестенің 2- бөлігі толтырылады. Сергіту сәті: «Қызыл өрікке» билету. Үкі туралы видеоролик талдау. Керек дерек. Үкі - жемін түнде аулайтын жыртқыш құс. Ол 2-ден 12-ге дейін жұмыртқа басады. Оның қауырсынындағы бедерлері құран сөзіне ұқсайтындықтан, ол қасиетті құс деп саналады. Сондықтан оны баланың бесігіне, баскиімге, домбыраға тағады. Соңғы кезде үкілердің саны азайып барады. 3. «Миға шабуыл» -Балалар, үкінің жоғалып кету қаупі туып тұрғандықтан, оларды сақтау үшін не істеуге болады? Олай болса, әр топ қолда бар материалдардан тақия үшін үкіні неден жасауға болатынын ойлап, жобалау керек. Әр топ өз үкілеріне ат қояды. (Жобаны сурет, сызба, жазба түрде беруге болады.) Плакат, маркер, т.б. пайдаланып, әр топ өз жұмыстарын жобалап, бір оқушы қорғайды. Оқушылардың жұмысы тыңдалып, бағаланады. Топтық бағалау: Әр топ бірінің жұмыстарын стикерлер арқылы бағалау. |
|
|
|
Аяқталуы |
Қорытынды: Тест жұмысы: 1. Үкі қандай жерлерді мекендейді? а) Шөлді, далалы, таулы орманды жерлерді (а) ә) Таулы, сулы, құрғақ жерлерді 2. Дене мөлшеріне қарай нешеге дейін жұмыртқа басады? а) 10 – 15 – ге дейін ә) 2 – 12 – ге дейін (ә) 3. Үкі қандай құс? а) киелі, жыртқыш құс. ә) зиянды, үй құсы (а) 4. Үкі қай кез демалады? а) түнде ә) күндіз (ә) 5. Үкіні сипаттайтын сөздер? а) Басы үлкен, көздері бақырайған, қауырсындары жұмсақ. (а) ә) Басы кіші, көздері кіші, қауырсыны қатты. Үйге тапсырма беру. Мәтінді түсініп оқу. Үйге үкі туралы деректер іздеу және өзің тұрған жерде үкілер тіршілік ете ме, жоқ па, анықтау, сұрастыруға тапсырма беруге болады. Бағалау. Бағалау парақшалары арқылы әр оқушы өзін - өзі бағалау. Б а ғ а л а у п а р а ғ ы Оқушының аты – жөні Тапсырмалар Қорытынды баға Сұрақ- жауап суретпен жұмыс Кестені толтыр 1 Автор мен танысу Мәтін мен жұмыс Кестені толтыр 2 Топтық жұмыс «5» - 6-7 «4» - 4-5 «3» - 2-3 Рефлексия. – Бүгін қандай сабақ өттік? - Бүгінгі сабақ ұнады ма? - Бүгінгі сабақ бойынша қандай сұрақтарың бар? - Сабақтан алған әсерлерің қандай? |
|
|
шағым қалдыра аласыз













