|
Пән: Сауат ашу Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:Салт дәстүр және ауыз әдебиеті Күні: Сынып: 1 |
Мектеп: №7 ЖББОМ Мұғалімнің аты-жөні:Токтибаева Айжан Салкеновна Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ұлттық ойындар туралы не білемін? В дыбысы мен әрпі. |
|||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1.2.9.1 Дыбыс пен әріпті тану және ажырату. 1.1.4.1 Мәтіннің мазмұнын тақырыбы немесе иллюстрациясы бойынша болжайды. 1.3.9.2.Мұғалімнің көмегімен сөздерді дұрыс тасымалдау,тасымалдауға болмайтын сөздерді ажырату. 1.3.8.1 жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазу |
|||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар:Сөздегі дыбыс түрлерін (дауысты,дауыссыз)ажыратады және дыбыстайды, сөздегі буын санын біледі ,сөздерді тасымалдауды біледі, мәтіннің мазмұнын болжай алады,сөздерді каллиграфиялық талапқа сай жазады. Көптеген оқушылар: Сөздерден сөйлем құрастырады және сауатты жазады. Кейбір оқушылар: В дыбысы бар сөздерді қатыстырып шағын әңгіме құрастырады. |
|||||
|
Бағалау критерийлері |
1.Сөздегі дыбыс түрлерін ажыратады. 2.Сөздердің дұрыс тасымалдануын біледі. 3.Мәтін мазмұнын болжай алады. 4.Каллиграфиялық талапқа сай жазады. 5.Сөздерден сөйлем құрайды. |
|||||
|
Құндылықтарды дарыту
|
Ұлттық дәстүрден үлгі алуға баулу, халқымыздың ұлттық ойынын дәріптеу. Ата бабамыздан бізге жеткен баға жетпес байлығымыз, асыл қазынамыз - ұлттық ойын екендігін біліп өсуге, епті болып өсуге тәрбиелеу. |
|||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Дүниетану, дене шынықтыру |
|||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интербелсенді тақтада жазу |
|||||
|
Бастапқы білім |
Дыбыс,буын,сөз,сөйлем. |
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
1. (МК;Ұ) Психологиялық ахуал. /1 мин / Шеңберге жиналып,бір-біріне жылы лебіз,тілек айту. 2.Топқа бөлу. / 2 мин / Суреттерден кластер құру арқылы топқа бөлінеді. Құрастырған суреттері бойынша ұлттық ойын туралы қысқаша әңгімелейді.(теңге ілу, арқан тартыс, көкпар) - Тағы басқа қандай ұлттық ойын түрлерін білесіңдер? (асық,аударыспақ,қыз қуу, көкпар,бәйге,сақина салу,орамал тастамақ,теңге ілу, ханталапай) (Қ): От шашу арқылы бағалау. -Ұлттық ойын ата бабамыздан бізге жеткен баға жетпес байлығымыз, асыл қазынамыз. Бұл ойындар бізді епті болып өсуге жетелейді.Қазір біз сіздермен сол ойынның бірі «Орамал тастау»ойынын ойнаймыз.Орамалды кімнің алдына тастаймын сол оқушы «иә», «жоқ» деп жауап берулеріңіз керек. 3.Ойын «Орамал тастау». / 2мин / -В дыбысы дауысты дыбыс па? (жоқ) -Велосипед дегенде бес буын ба? (жоқ) -Ауылда трамвай бар ма? (жоқ) -Трамвай деген сөзде в дыбысы бар ма? (иә) -В дыбысы дауыссыз дыбыс па? (иә) -Автобус деген сөзде үш буын ба? (иә) -Велосипед сөзінде в дыбысы сөздің басында кездесе ме? (иә) (Қ): Жұлдызшалар арқылы бағалау. 4. - Бүгін біз ұлттық ойын тақырыбын және В дыбысы мен әрпі тақырыбын жалғастырамыз. Сабақ барысында топтар арасында бәйгеге түсеміз. -Ал,бәйгеден озып шыққан топқа сыйлығым бар.Қандай сыйлық екенін табу үшін мына жұмбақты шешіп көріңдер. |
Қима суреттер
|
||||
|
Сабақтың ортасы 35 мин |
5.Оқулықпен жұмыс. Жұмбақ шешу. (Ұ) «Ойлан , тап» (4 мин)
Үй ішінде -
бөлме, Түрлі ұсақ - балық, - Аквариум дегеніміз не, білеміз бе?
- Оны
көргендеріңіз бар ма?
Қайдан? - Тақтаға осы сөзді кім жазып бере алады? -Аквариум деген сөзде неше дыбыс,неше әріп бар? (7дыбыс,7әріп бар) -Бұл сөзде неше дауысты неше дауыссыз дыбыс бар? (3 дауысты, 5дауыссыз дыбыс бар) - Буын саны қаншау? (4)
- В дыбысы бұл
сөздің қай буынында тұр?( 2-ші
буынында)
Аквариум
- қолда балық
өсіруге арналған су құйылған шыны
ыдыс. (Қ): От шашу арқылы бағалау. 8. (МК) Видео «Астана-океанариум». /4мин/ Гиннес кітабына енгені туралы айта кету. 9. Дәптермен жұмыс. Бір,екі,үш Дәптерді ашайық, Бойға жинап күш. Қолға қалам алайық. Әдемі етіп жазайық. (Ө). а)Велосипед,трамвай,автобус,вокзал,вагон. Әли вазаға гүл салды. /5 мин / (Қ): Жұлдызшалар арқылы бағалау. (Т) ә)«Адасқан әріптер»арқылы сөз құра. /4мин /
10. (Ж) Паровоз,автобус сөздерінен жаңа сөз жаса. /5 мин / (Қ): «Басбармақ» арқылы бағалау. 11. (МК; Ұ) «Қара жорға» биі. (видеоролик арқылы жүзеге асыру) / 4мин /
12. (Ж) “Ойлан, жұптас, талқыла” (5 мин) 1.Сөздерге оқып,дыбыстық-буындық талдау жаса. 2.Сөздерді тиісті вагонға орналастыр. 3. (МК) Сөздерді дұрыс тасымалдау.
(Қ): «Басбармақ»әдісі арқылы жұптағы оқушылар бірін-бірі бағалайды. I топ II топ III топ эстафета электровоз эшелон экипаж волейбол вальс Интерактивті тақтаға берілген сөздің тасымалдану олдарын көрсетуге ұсынамын. Ескерту: Вальс сөзі тасымалданбайды. (1буынды сөз) (Қ): Шапалақ соғу арқылы бағалау.
|
АКТ 1.Сюжетті суреттер слайд. АКТ 2.Видео сілтеме https://youtu.be/DD5FeY9_nKc АКТ Интерактивті тақта |
||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
|
|
||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық
және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||
|
«5»Бүгінгі өтілген материал бойынша ережелер қорытып жаса. «4» Аквариум сөзінен жаңа сөздер құрастыр. (Ар,рак,Мурка,Варум,Умка,арка,марка,Кир,Макар,ру,арка) «3» Аквариум сөзін қатыстырып сөйлем құра. |
1.Ұлттық ойын туралы білім-«От шашу» 2.«Орамал тастау» - «Жұлдызша» 3. « Ойлан тап»- «От шашу» 4.Дәптермен жұмыс: а) Сөздерді көшіріп жазу- «Жұлдызша» ә) Сөз құрау- «Басбармақ» 5. «Ойлан,жұптас,талқыла» - «Басбармақ», «Шапалақ соғу». |
Ұлттық ойын ойнау барысында қандай қауіпсіздік ережелері кездеседі тоқталу, талдау. |
||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
|
|||||
|
|
||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы даойланыңыз)? 1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Ұлттық ойындар туралы не білемін? В дыбысы мен әрпі." 1 сынып
|
Пән: Сауат ашу Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:Салт дәстүр және ауыз әдебиеті Күні: Сынып: 1 |
Мектеп: №7 ЖББОМ Мұғалімнің аты-жөні:Токтибаева Айжан Салкеновна Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ұлттық ойындар туралы не білемін? В дыбысы мен әрпі. |
|||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1.2.9.1 Дыбыс пен әріпті тану және ажырату. 1.1.4.1 Мәтіннің мазмұнын тақырыбы немесе иллюстрациясы бойынша болжайды. 1.3.9.2.Мұғалімнің көмегімен сөздерді дұрыс тасымалдау,тасымалдауға болмайтын сөздерді ажырату. 1.3.8.1 жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазу |
|||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар:Сөздегі дыбыс түрлерін (дауысты,дауыссыз)ажыратады және дыбыстайды, сөздегі буын санын біледі ,сөздерді тасымалдауды біледі, мәтіннің мазмұнын болжай алады,сөздерді каллиграфиялық талапқа сай жазады. Көптеген оқушылар: Сөздерден сөйлем құрастырады және сауатты жазады. Кейбір оқушылар: В дыбысы бар сөздерді қатыстырып шағын әңгіме құрастырады. |
|||||
|
Бағалау критерийлері |
1.Сөздегі дыбыс түрлерін ажыратады. 2.Сөздердің дұрыс тасымалдануын біледі. 3.Мәтін мазмұнын болжай алады. 4.Каллиграфиялық талапқа сай жазады. 5.Сөздерден сөйлем құрайды. |
|||||
|
Құндылықтарды дарыту
|
Ұлттық дәстүрден үлгі алуға баулу, халқымыздың ұлттық ойынын дәріптеу. Ата бабамыздан бізге жеткен баға жетпес байлығымыз, асыл қазынамыз - ұлттық ойын екендігін біліп өсуге, епті болып өсуге тәрбиелеу. |
|||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Дүниетану, дене шынықтыру |
|||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интербелсенді тақтада жазу |
|||||
|
Бастапқы білім |
Дыбыс,буын,сөз,сөйлем. |
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
1. (МК;Ұ) Психологиялық ахуал. /1 мин / Шеңберге жиналып,бір-біріне жылы лебіз,тілек айту. 2.Топқа бөлу. / 2 мин / Суреттерден кластер құру арқылы топқа бөлінеді. Құрастырған суреттері бойынша ұлттық ойын туралы қысқаша әңгімелейді.(теңге ілу, арқан тартыс, көкпар) - Тағы басқа қандай ұлттық ойын түрлерін білесіңдер? (асық,аударыспақ,қыз қуу, көкпар,бәйге,сақина салу,орамал тастамақ,теңге ілу, ханталапай) (Қ): От шашу арқылы бағалау. -Ұлттық ойын ата бабамыздан бізге жеткен баға жетпес байлығымыз, асыл қазынамыз. Бұл ойындар бізді епті болып өсуге жетелейді.Қазір біз сіздермен сол ойынның бірі «Орамал тастау»ойынын ойнаймыз.Орамалды кімнің алдына тастаймын сол оқушы «иә», «жоқ» деп жауап берулеріңіз керек. 3.Ойын «Орамал тастау». / 2мин / -В дыбысы дауысты дыбыс па? (жоқ) -Велосипед дегенде бес буын ба? (жоқ) -Ауылда трамвай бар ма? (жоқ) -Трамвай деген сөзде в дыбысы бар ма? (иә) -В дыбысы дауыссыз дыбыс па? (иә) -Автобус деген сөзде үш буын ба? (иә) -Велосипед сөзінде в дыбысы сөздің басында кездесе ме? (иә) (Қ): Жұлдызшалар арқылы бағалау. 4. - Бүгін біз ұлттық ойын тақырыбын және В дыбысы мен әрпі тақырыбын жалғастырамыз. Сабақ барысында топтар арасында бәйгеге түсеміз. -Ал,бәйгеден озып шыққан топқа сыйлығым бар.Қандай сыйлық екенін табу үшін мына жұмбақты шешіп көріңдер. |
Қима суреттер
|
||||
|
Сабақтың ортасы 35 мин |
5.Оқулықпен жұмыс. Жұмбақ шешу. (Ұ) «Ойлан , тап» (4 мин)
Үй ішінде -
бөлме, Түрлі ұсақ - балық, - Аквариум дегеніміз не, білеміз бе?
- Оны
көргендеріңіз бар ма?
Қайдан? - Тақтаға осы сөзді кім жазып бере алады? -Аквариум деген сөзде неше дыбыс,неше әріп бар? (7дыбыс,7әріп бар) -Бұл сөзде неше дауысты неше дауыссыз дыбыс бар? (3 дауысты, 5дауыссыз дыбыс бар) - Буын саны қаншау? (4)
- В дыбысы бұл
сөздің қай буынында тұр?( 2-ші
буынында)
Аквариум
- қолда балық
өсіруге арналған су құйылған шыны
ыдыс. (Қ): От шашу арқылы бағалау. 8. (МК) Видео «Астана-океанариум». /4мин/ Гиннес кітабына енгені туралы айта кету. 9. Дәптермен жұмыс. Бір,екі,үш Дәптерді ашайық, Бойға жинап күш. Қолға қалам алайық. Әдемі етіп жазайық. (Ө). а)Велосипед,трамвай,автобус,вокзал,вагон. Әли вазаға гүл салды. /5 мин / (Қ): Жұлдызшалар арқылы бағалау. (Т) ә)«Адасқан әріптер»арқылы сөз құра. /4мин /
10. (Ж) Паровоз,автобус сөздерінен жаңа сөз жаса. /5 мин / (Қ): «Басбармақ» арқылы бағалау. 11. (МК; Ұ) «Қара жорға» биі. (видеоролик арқылы жүзеге асыру) / 4мин /
12. (Ж) “Ойлан, жұптас, талқыла” (5 мин) 1.Сөздерге оқып,дыбыстық-буындық талдау жаса. 2.Сөздерді тиісті вагонға орналастыр. 3. (МК) Сөздерді дұрыс тасымалдау.
(Қ): «Басбармақ»әдісі арқылы жұптағы оқушылар бірін-бірі бағалайды. I топ II топ III топ эстафета электровоз эшелон экипаж волейбол вальс Интерактивті тақтаға берілген сөздің тасымалдану олдарын көрсетуге ұсынамын. Ескерту: Вальс сөзі тасымалданбайды. (1буынды сөз) (Қ): Шапалақ соғу арқылы бағалау.
|
АКТ 1.Сюжетті суреттер слайд. АКТ 2.Видео сілтеме https://youtu.be/DD5FeY9_nKc АКТ Интерактивті тақта |
||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
|
|
||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық
және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||
|
«5»Бүгінгі өтілген материал бойынша ережелер қорытып жаса. «4» Аквариум сөзінен жаңа сөздер құрастыр. (Ар,рак,Мурка,Варум,Умка,арка,марка,Кир,Макар,ру,арка) «3» Аквариум сөзін қатыстырып сөйлем құра. |
1.Ұлттық ойын туралы білім-«От шашу» 2.«Орамал тастау» - «Жұлдызша» 3. « Ойлан тап»- «От шашу» 4.Дәптермен жұмыс: а) Сөздерді көшіріп жазу- «Жұлдызша» ә) Сөз құрау- «Басбармақ» 5. «Ойлан,жұптас,талқыла» - «Басбармақ», «Шапалақ соғу». |
Ұлттық ойын ойнау барысында қандай қауіпсіздік ережелері кездеседі тоқталу, талдау. |
||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
|
|||||
|
|
||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы даойланыңыз)? 1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
||||||
шағым қалдыра аласыз




