| 
 Білім беру ұйымының атауы  | 
 | 
|||||
| 
 Пәні:  | 
 Әдебиеттік оқу  | 
|||||
| 
 Бөлім:  | 
 Мәдени мұра  | 
|||||
| 
 Педагогтің аты-жөні:  | 
 | 
|||||
| 
 Күні:  | 
 | 
|||||
| 
 Сынып: 4  | 
 Қатысушылар саны:  | 
 Қатыспағандар саны:  | 
||||
| 
 Сабақтың тақырыбы:  | 
 № 31 сабақ Ұлттық ойындарымыз  | 
|||||
| 
 Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:  | 
 4.1.4.1 сөйлеу барысында мақал-мәтелдерді, өлең жолдарын, нақыл сөздерді, шешендік сөздерді және вербалды емес тілдік құралдарды қолдану. 4.3.3.1 шығармашылық жұмысын сызба, диафильм, презентация түрінде ұсыну. 4.1.5.1 өз ойын, сезімін, көзқарасын өмірде болған, өзге шығармадағы ұқсас оқиғалармен салыстыра отырып білдіру.  | 
|||||
| 
 Сабақтың мақсаты  | 
 Ұлттық ойындар түрлерін айта алады,сөйлеу барысында суреттерді пайдаланып, таныстырылымын таныстырады. Ойын ережесін құрастыра алады. Ұлттық ойын түрлерін ажырата алады.  | 
|||||
| 
 Сабақтың барысы  | 
||||||
| 
 Сабақтың кезеңі// уақыты  | 
 Педагогтің әрекеті  | 
 Оқушының әрекеті  | 
 Бағалау  | 
 Ресурстар  | 
||
| 
 Сабақтың басы 5 минут Өткен білімді еске түсіру 3 минут 5 мин Жаңа білім 7 минут 7мин 7 мин Сабақтың соңы 5 минут Кері байланыс 5 минут  | 
 Амандасу. Сабаққа дайындық Шаттық шеңберіне жиналады. Дөңгелене тұрайық, Киіз үйді құрайық. Кереге болып керіліп, Уықтар болып иіліп, Киіз үйді құрайық деп шаттық шеңберде тұрып бір біріне жақсы тілектер айтады. Оқушыларға киіз үйдің суретін ұсынамыз және артындағы асықтар арқылы оқушылар: І топ «Қызыл асықтар» тобы ІІ топ «Жасыл асықтар» тобы ІІІ топ «Көк асықтар»тобы болып топтасуы керек. Сабақта «Бәйге» әдісі арқылы бағалайтын боламын. Өткен білімді пысықтау: «Орамал тастамақ» ойыны арқылы үй тапсырмасын бойынша сұрақтарға жауап берейік. *Қарияның балаларына білдірген ризашылығын мәтіннен тауып оқы. *Тәттіңіз қалай? дегенді түсіндір. *Екеуіңіз қалай ? дегенде қандай жауап берді? Бала қарияға тағы қандай сұрақ қойды? 
 Балалар, «Орамал тастамақ» қазақтың ұлттық ойындарының бірі. Олай болса тағы қандай ойындарды білеміз? «Ой қозғау» әдісі арқылы жаңа тақырыпты ашу «Ғажайыптар алаңы» ойынын ойнайық, демек ойлана отырып, ойынның түрлерін атайсыздар. Асық ойыны Бес тас ойыны Бәйге Қазақ күресі Арқан тартыс Аударыспақ Сабақтың тақырыбы жариялау Сабақтың мақсатын оқушыларға айқындату. Жаңа тақырып «Орамал тастау» ойының екінші түрімен таныса отырып, ойнайық. Әр топтан екі, үш оқушыдан шығады. Ойынның шарты: 
 2-тапсырма. Топтық жұмыс І топ «Қызыл асықтар» тобы «Хан» ойыны туралы оқып береді. ІІ топ «Жасыл асықтар» тобы мәтін бойынша сұрақ құрастырасыздар. ІІІ топ «Көк асықтар»тобы осы «Хан» ойынына таныстырылым жасайсыздар. Сергіту сәті асық ойыны арқылы әркім өз пікірін айтады. 3-тапсырма «Пікіріңді айт» айдары «Асық» ойыны 1.Асық ойынын ойнап көрдің бе? 2.Неліктен асық ойыны деп аталған? 3.Хан ойыны ертедегі ұлттық ойын екенін дәлелде. 4.Ханмен байланысты тағы қандай ойындарды білесің? 5.Асық ойынын ойнау үшін не қажет деп ойлайсың? 6.Ұлттық ойындарының пайдасы бар ма? 7.Қазіргі кезде неге асық ойынын ойнау сиреп барады? 8.Ұлттық ойындарымыз ата. 9.Ұлттық ойындары неліктен маңызды? 10.Асықты иіріп көрсетіңіз. 11.Асықты қалай көздейсіз? 12.Неліктен асықты көздеп ату керек? Бірлескен жұмыс ЕБҚ және ЕҚБ Сәйкестендіру. Суреттерді ойынның атауымен сәйкестендіреді. 4-тапсырма Топтық жұмыс І топ «Қызыл асықтар» тобы «Артық суреттерді тап» артық суретті алып тастап қалғанын желімдейді, топтастырады. ІІ топ «Жасыл асықтар тобы» ұлттық ойындарды және спорттық ойындарды топтастырады. ІІІ топ «Көк асықтар»тобы парақшада жазылған сөздердегі түсіп қалған әріптерді жазады. Жұптық жұмыс Асықтың түсу атауларын жаз. 
 Үйге тапсырма: Үлкендерден сұхбат алу, ұлттық ойын түрлерін жинастыру. Кері байланыс «Нысана» 
  | 
 Оқу құралдарын түгелдейді 
 Оқушылар киіз үйдің суретінің артында тұрған асықтардың түстеріне қарай орындарына отырады. Үй тапсырмасын тексертеді. Сұрақтарға жауап береді. Ғажайып алаңға берілген суреттер бойынша ұлттық ойындарды атайды. Ұлттық ойынның түрлерімен танысамыз. Ұлттық ойынның маңыздылығы, пайдасын білетін боламыз. Оқушылар ұлттық ойындарға қатысты екі буынды сөздер айтады, екінші оқушы жалғастырады. Ар қан А сық Кү рес Бәй ге Ойынның шартын түсінікті оқиды, сұрақтар құрастырады, қысқаша таныстырылым жасайды. Негізгі ойды анықтап , қорытынды ой айтады Ұлттық ойындарды ажыратады, сөздерді толықтырып оқиды. Сурет бойынша асықтың түсу атауларын жазып шығады. Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жасайды  | 
 Тамаша! Дескриптор: Мәтіндегі қарияға қойылған сұрақтардың жауабын түсіндіріп айта алады-1б Сұрақтарға толық жауап береді-1б Дескриптор: Сурет бойынша ұлттық ойындарды атайды-1б Дескриптор: Ұлттық ойындарға қатысты сөздер тауып айтады-1б, Дескриптор: Ойынның шарты бойынша сұрақ құрастырады, таныстырылым жасайды -1б Дескриптор: Сұрақтарға толық жауап береді-1б Өз ойын еркін жеткізе біледі-1б ҚБ: Дескриптор: Мәтінді түсініп оқыды-1б Дескриптор: Артық суретті біледі, ойындарды топтастыра алады, сөздерді дұрыс оқиды-1б, Жарайсыңдар Дескриптор: Асықтың түсу атауларын біледі 1б Ұлттық ойындардың бірі нысананы дәлдеп тигізетін ойын бойынша кері байланыс беріңіздер. «Нысана» әдісі Нақты , дәлелді кері байланыс береді.  | 
 Суреттер 
 
 Сұрақтар жазылған парақша Қария мен баланың суреттері Сабақтың мақсатын тақтаға ілу. Түйілген бет орамал Асықтар дың суреттері Ұяшықтар мен асықтар Суреттер Оқулық Жұмыс дәптері Оқулық 
 Кері байланыс парағы  | 
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Ұлттық ойындарымыз"
Ашық сабақ "Ұлттық ойындарымыз"
| 
 Білім беру ұйымының атауы  | 
 | 
|||||
| 
 Пәні:  | 
 Әдебиеттік оқу  | 
|||||
| 
 Бөлім:  | 
 Мәдени мұра  | 
|||||
| 
 Педагогтің аты-жөні:  | 
 | 
|||||
| 
 Күні:  | 
 | 
|||||
| 
 Сынып: 4  | 
 Қатысушылар саны:  | 
 Қатыспағандар саны:  | 
||||
| 
 Сабақтың тақырыбы:  | 
 № 31 сабақ Ұлттық ойындарымыз  | 
|||||
| 
 Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:  | 
 4.1.4.1 сөйлеу барысында мақал-мәтелдерді, өлең жолдарын, нақыл сөздерді, шешендік сөздерді және вербалды емес тілдік құралдарды қолдану. 4.3.3.1 шығармашылық жұмысын сызба, диафильм, презентация түрінде ұсыну. 4.1.5.1 өз ойын, сезімін, көзқарасын өмірде болған, өзге шығармадағы ұқсас оқиғалармен салыстыра отырып білдіру.  | 
|||||
| 
 Сабақтың мақсаты  | 
 Ұлттық ойындар түрлерін айта алады,сөйлеу барысында суреттерді пайдаланып, таныстырылымын таныстырады. Ойын ережесін құрастыра алады. Ұлттық ойын түрлерін ажырата алады.  | 
|||||
| 
 Сабақтың барысы  | 
||||||
| 
 Сабақтың кезеңі// уақыты  | 
 Педагогтің әрекеті  | 
 Оқушының әрекеті  | 
 Бағалау  | 
 Ресурстар  | 
||
| 
 Сабақтың басы 5 минут Өткен білімді еске түсіру 3 минут 5 мин Жаңа білім 7 минут 7мин 7 мин Сабақтың соңы 5 минут Кері байланыс 5 минут  | 
 Амандасу. Сабаққа дайындық Шаттық шеңберіне жиналады. Дөңгелене тұрайық, Киіз үйді құрайық. Кереге болып керіліп, Уықтар болып иіліп, Киіз үйді құрайық деп шаттық шеңберде тұрып бір біріне жақсы тілектер айтады. Оқушыларға киіз үйдің суретін ұсынамыз және артындағы асықтар арқылы оқушылар: І топ «Қызыл асықтар» тобы ІІ топ «Жасыл асықтар» тобы ІІІ топ «Көк асықтар»тобы болып топтасуы керек. Сабақта «Бәйге» әдісі арқылы бағалайтын боламын. Өткен білімді пысықтау: «Орамал тастамақ» ойыны арқылы үй тапсырмасын бойынша сұрақтарға жауап берейік. *Қарияның балаларына білдірген ризашылығын мәтіннен тауып оқы. *Тәттіңіз қалай? дегенді түсіндір. *Екеуіңіз қалай ? дегенде қандай жауап берді? Бала қарияға тағы қандай сұрақ қойды? 
 Балалар, «Орамал тастамақ» қазақтың ұлттық ойындарының бірі. Олай болса тағы қандай ойындарды білеміз? «Ой қозғау» әдісі арқылы жаңа тақырыпты ашу «Ғажайыптар алаңы» ойынын ойнайық, демек ойлана отырып, ойынның түрлерін атайсыздар. Асық ойыны Бес тас ойыны Бәйге Қазақ күресі Арқан тартыс Аударыспақ Сабақтың тақырыбы жариялау Сабақтың мақсатын оқушыларға айқындату. Жаңа тақырып «Орамал тастау» ойының екінші түрімен таныса отырып, ойнайық. Әр топтан екі, үш оқушыдан шығады. Ойынның шарты: 
 2-тапсырма. Топтық жұмыс І топ «Қызыл асықтар» тобы «Хан» ойыны туралы оқып береді. ІІ топ «Жасыл асықтар» тобы мәтін бойынша сұрақ құрастырасыздар. ІІІ топ «Көк асықтар»тобы осы «Хан» ойынына таныстырылым жасайсыздар. Сергіту сәті асық ойыны арқылы әркім өз пікірін айтады. 3-тапсырма «Пікіріңді айт» айдары «Асық» ойыны 1.Асық ойынын ойнап көрдің бе? 2.Неліктен асық ойыны деп аталған? 3.Хан ойыны ертедегі ұлттық ойын екенін дәлелде. 4.Ханмен байланысты тағы қандай ойындарды білесің? 5.Асық ойынын ойнау үшін не қажет деп ойлайсың? 6.Ұлттық ойындарының пайдасы бар ма? 7.Қазіргі кезде неге асық ойынын ойнау сиреп барады? 8.Ұлттық ойындарымыз ата. 9.Ұлттық ойындары неліктен маңызды? 10.Асықты иіріп көрсетіңіз. 11.Асықты қалай көздейсіз? 12.Неліктен асықты көздеп ату керек? Бірлескен жұмыс ЕБҚ және ЕҚБ Сәйкестендіру. Суреттерді ойынның атауымен сәйкестендіреді. 4-тапсырма Топтық жұмыс І топ «Қызыл асықтар» тобы «Артық суреттерді тап» артық суретті алып тастап қалғанын желімдейді, топтастырады. ІІ топ «Жасыл асықтар тобы» ұлттық ойындарды және спорттық ойындарды топтастырады. ІІІ топ «Көк асықтар»тобы парақшада жазылған сөздердегі түсіп қалған әріптерді жазады. Жұптық жұмыс Асықтың түсу атауларын жаз. 
 Үйге тапсырма: Үлкендерден сұхбат алу, ұлттық ойын түрлерін жинастыру. Кері байланыс «Нысана» 
  | 
 Оқу құралдарын түгелдейді 
 Оқушылар киіз үйдің суретінің артында тұрған асықтардың түстеріне қарай орындарына отырады. Үй тапсырмасын тексертеді. Сұрақтарға жауап береді. Ғажайып алаңға берілген суреттер бойынша ұлттық ойындарды атайды. Ұлттық ойынның түрлерімен танысамыз. Ұлттық ойынның маңыздылығы, пайдасын білетін боламыз. Оқушылар ұлттық ойындарға қатысты екі буынды сөздер айтады, екінші оқушы жалғастырады. Ар қан А сық Кү рес Бәй ге Ойынның шартын түсінікті оқиды, сұрақтар құрастырады, қысқаша таныстырылым жасайды. Негізгі ойды анықтап , қорытынды ой айтады Ұлттық ойындарды ажыратады, сөздерді толықтырып оқиды. Сурет бойынша асықтың түсу атауларын жазып шығады. Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жасайды  | 
 Тамаша! Дескриптор: Мәтіндегі қарияға қойылған сұрақтардың жауабын түсіндіріп айта алады-1б Сұрақтарға толық жауап береді-1б Дескриптор: Сурет бойынша ұлттық ойындарды атайды-1б Дескриптор: Ұлттық ойындарға қатысты сөздер тауып айтады-1б, Дескриптор: Ойынның шарты бойынша сұрақ құрастырады, таныстырылым жасайды -1б Дескриптор: Сұрақтарға толық жауап береді-1б Өз ойын еркін жеткізе біледі-1б ҚБ: Дескриптор: Мәтінді түсініп оқыды-1б Дескриптор: Артық суретті біледі, ойындарды топтастыра алады, сөздерді дұрыс оқиды-1б, Жарайсыңдар Дескриптор: Асықтың түсу атауларын біледі 1б Ұлттық ойындардың бірі нысананы дәлдеп тигізетін ойын бойынша кері байланыс беріңіздер. «Нысана» әдісі Нақты , дәлелді кері байланыс береді.  | 
 Суреттер 
 
 Сұрақтар жазылған парақша Қария мен баланың суреттері Сабақтың мақсатын тақтаға ілу. Түйілген бет орамал Асықтар дың суреттері Ұяшықтар мен асықтар Суреттер Оқулық Жұмыс дәптері Оқулық 
 Кері байланыс парағы  | 
||
шағым қалдыра аласыз


















