«Бекітемін»
Оқу ісінің меңгерушісі:
____________Байдешова С.К.
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
Ш.Уәлиханов атындағы орта мектеп
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Пән: қазақ тілі |
Мектеп: Ш. Уәлиханов атындағы орта мектеп |
|
|||||||||||||||||
|
Күні: 14.11.2024ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Сидегалиева Ж.С. |
|
|||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар саны: 23 |
Қатыспағандар саны: |
|
||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Сүйіспеншілік пен достық |
|
|||||||||||||||||
|
Тақырыбы: |
Ұлы адамдар достығы |
|
|||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
7.2.6.1 оқылым стратегияларын қолдану: комментарий жасау, іріктеп оқу, зерттеп оқу 7.4.4.1 етістіктің есімше, көсемше түрлерін, тұйық етістікті тілдесім барысында қолдану |
|
|||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Тақырып бойынша пікірін білдіреді; етістіктің есімше, көсемше түрлерін, тұйық етістікті ажырата алады; тақырыпқа байланысты берілген мәселенің оңтайлы шешілу жолдары немесе себептеріне өз көзқарасын жазады; сұрақтарға дұрыс жауап береді; етістіктің есімше, көсемше түрлерін, тұйық етістікті тілдесім, жазылым барысында қолданады |
|
|||||||||||||||||
|
Сабақ барысы: |
|||||||||||||||||||
|
Сабақ кезеңі/ Уақыт |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
|||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру бөлімі 1.Сәлемдесу 2.Топқа бөлу «Мақал-мәтелдер» Сабақтың тақырыбы мен мақсаты түсіндіріледі. |
Психологиялық ахуалды қалыптастыру. Оқушылар топқа бөлінеді: 1-топ. Досы көпті жау алмайды, Ақылы көпті дау алмайды. 2-топ. Дос жылатып айтады, Дұшпан күлдіртіп айтады. 3-топ. Ағаш тамырымен мықты, Адам дос-жарымен мықты. Бүгінгі тақырыпты болжау. Сіздер кімдердің достығын үлгі етесіздер? Ұлы адамдардың достығын не үшін білуіміз керек? |
«Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
Интербел сенді тақта Мақал-мәтелдер жазылған қағаз
|
|
|
|||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Оқылым алды тапсырмасы Өлеңдер мәтінін жасанды интеллекттің көмегімен ақындардың оқыған нұсқасында көреміз. «Қос жазба күнделігі» әдісін қолдана отырып, тапсырма орындалады. Оқылым тапсырмасы Тілдік бағдар Есімше, көсемше, тұйық етістіктің жасалу жолдарын еске түсіреді. 1-топ Араласқан, байқаған, көрсеткен 2-топ Той-думан жасап, хатты жаза алады, досына барғалы жүр 3-топ Қастерлеумен өткен, құс аулау, жазуға дағдыланған Бекіту сұрақтары |
Өлеңдердегі эмоционалды сөздерді, фразеологизмдерді тауып, эмоционалды мәнін «Қос жазба» күнделігіне толтыру.
Мұқағали, Төлеген, Мұхтар ақындардың дос туралы жазылған өлең үзінділерінен көсемшелі етістіктерді теріп алып, жасалу жолдарын түсіндіреді. Түбір мен қосымшасын ажыратады.
Әр топтан бір-бір оқушы шығып, тапсырманы орындайды.
Google forms арқылы оқушылар жаңа сабақ бойынша бекіту сұрақтарына жауап береді. Тест тапсырмаларын орындайды. |
Дескрипторлар: Мәтіннен эмоционал сөздерді, фразеологизмдерді табады, ажыратады – 2 б Эмоционалды мәнін ашады – 1 б.
Дескриптор Білім алушы - ақын өлеңдерін мұқият оқиды – 1б -көсемшелі етістіктерді табады – 1 б Түбір мен қосымшасын ажыратады – 1 б
Дескриптор Білім алушы -көсемшелі, есімшелі етістіктер мен тұйық етістіктерді табады – 1 б Түбір мен қосымшасын ажыратады – 1 б
Дескриптор Білім алушы - АКТ – ны меңгереді – 1 б Тест тапсырмаларын орындайды – 1 б. |
ЖИ
ҚБ «Бағалау бетшесі» арқылы бағалау
ҚБ Өз өздерінен бағалайды.
|
|
|
|||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия «Padlet.com» тақтасы арқылы оқушылардан кері байланыс алынады.
|
Оқушылар тақтаға өткен тақырып бойынша өз ұсыныс-пікірлерін жазады.
|
|
|
|
|
|||||||||||||
|
Сөздер |
Эмоционал-ды сөздер |
Фрозеоло-гизмдер |
Эмоционалды мәні |
|
Қымбаттым апыр-ау Досым-ау асылым тапшы емін |
+ + + + |
+ |
Құрметтеу Сүйсіну Жалыну Жалыну Көмектесуі сұрауы |
|
Сөздер |
Эмоционал-ды сөздер |
Фрозеоло-гизмдер |
Эмоционалды мәні |
|
тіпті есігімді кір қақпай тіл қатпай |
+ |
+ + |
сенімділік рұқсат сұрамай үндемей |
|
Сөздер |
Эмоционал-ды сөздер |
Фрозеоло-гизмдер |
Эмоционалды мәні |
|
Қуат көріп Шуақ көріп Пана болып Дала болып Қанып ішіп Алып ұшып |
+ + + + + + |
Сеніп Мейірім Жәрдемдесу Кең пейіл Рахаттану тез |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. Ұлы адамдар достығы 7 - сынып Т1
Ашық сабақ. Ұлы адамдар достығы 7 - сынып Т1
«Бекітемін»
Оқу ісінің меңгерушісі:
____________Байдешова С.К.
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
Ш.Уәлиханов атындағы орта мектеп
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Пән: қазақ тілі |
Мектеп: Ш. Уәлиханов атындағы орта мектеп |
|
|||||||||||||||||
|
Күні: 14.11.2024ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Сидегалиева Ж.С. |
|
|||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар саны: 23 |
Қатыспағандар саны: |
|
||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Сүйіспеншілік пен достық |
|
|||||||||||||||||
|
Тақырыбы: |
Ұлы адамдар достығы |
|
|||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
7.2.6.1 оқылым стратегияларын қолдану: комментарий жасау, іріктеп оқу, зерттеп оқу 7.4.4.1 етістіктің есімше, көсемше түрлерін, тұйық етістікті тілдесім барысында қолдану |
|
|||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Тақырып бойынша пікірін білдіреді; етістіктің есімше, көсемше түрлерін, тұйық етістікті ажырата алады; тақырыпқа байланысты берілген мәселенің оңтайлы шешілу жолдары немесе себептеріне өз көзқарасын жазады; сұрақтарға дұрыс жауап береді; етістіктің есімше, көсемше түрлерін, тұйық етістікті тілдесім, жазылым барысында қолданады |
|
|||||||||||||||||
|
Сабақ барысы: |
|||||||||||||||||||
|
Сабақ кезеңі/ Уақыт |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
|||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру бөлімі 1.Сәлемдесу 2.Топқа бөлу «Мақал-мәтелдер» Сабақтың тақырыбы мен мақсаты түсіндіріледі. |
Психологиялық ахуалды қалыптастыру. Оқушылар топқа бөлінеді: 1-топ. Досы көпті жау алмайды, Ақылы көпті дау алмайды. 2-топ. Дос жылатып айтады, Дұшпан күлдіртіп айтады. 3-топ. Ағаш тамырымен мықты, Адам дос-жарымен мықты. Бүгінгі тақырыпты болжау. Сіздер кімдердің достығын үлгі етесіздер? Ұлы адамдардың достығын не үшін білуіміз керек? |
«Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
Интербел сенді тақта Мақал-мәтелдер жазылған қағаз
|
|
|
|||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Оқылым алды тапсырмасы Өлеңдер мәтінін жасанды интеллекттің көмегімен ақындардың оқыған нұсқасында көреміз. «Қос жазба күнделігі» әдісін қолдана отырып, тапсырма орындалады. Оқылым тапсырмасы Тілдік бағдар Есімше, көсемше, тұйық етістіктің жасалу жолдарын еске түсіреді. 1-топ Араласқан, байқаған, көрсеткен 2-топ Той-думан жасап, хатты жаза алады, досына барғалы жүр 3-топ Қастерлеумен өткен, құс аулау, жазуға дағдыланған Бекіту сұрақтары |
Өлеңдердегі эмоционалды сөздерді, фразеологизмдерді тауып, эмоционалды мәнін «Қос жазба» күнделігіне толтыру.
Мұқағали, Төлеген, Мұхтар ақындардың дос туралы жазылған өлең үзінділерінен көсемшелі етістіктерді теріп алып, жасалу жолдарын түсіндіреді. Түбір мен қосымшасын ажыратады.
Әр топтан бір-бір оқушы шығып, тапсырманы орындайды.
Google forms арқылы оқушылар жаңа сабақ бойынша бекіту сұрақтарына жауап береді. Тест тапсырмаларын орындайды. |
Дескрипторлар: Мәтіннен эмоционал сөздерді, фразеологизмдерді табады, ажыратады – 2 б Эмоционалды мәнін ашады – 1 б.
Дескриптор Білім алушы - ақын өлеңдерін мұқият оқиды – 1б -көсемшелі етістіктерді табады – 1 б Түбір мен қосымшасын ажыратады – 1 б
Дескриптор Білім алушы -көсемшелі, есімшелі етістіктер мен тұйық етістіктерді табады – 1 б Түбір мен қосымшасын ажыратады – 1 б
Дескриптор Білім алушы - АКТ – ны меңгереді – 1 б Тест тапсырмаларын орындайды – 1 б. |
ЖИ
ҚБ «Бағалау бетшесі» арқылы бағалау
ҚБ Өз өздерінен бағалайды.
|
|
|
|||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия «Padlet.com» тақтасы арқылы оқушылардан кері байланыс алынады.
|
Оқушылар тақтаға өткен тақырып бойынша өз ұсыныс-пікірлерін жазады.
|
|
|
|
|
|||||||||||||
|
Сөздер |
Эмоционал-ды сөздер |
Фрозеоло-гизмдер |
Эмоционалды мәні |
|
Қымбаттым апыр-ау Досым-ау асылым тапшы емін |
+ + + + |
+ |
Құрметтеу Сүйсіну Жалыну Жалыну Көмектесуі сұрауы |
|
Сөздер |
Эмоционал-ды сөздер |
Фрозеоло-гизмдер |
Эмоционалды мәні |
|
тіпті есігімді кір қақпай тіл қатпай |
+ |
+ + |
сенімділік рұқсат сұрамай үндемей |
|
Сөздер |
Эмоционал-ды сөздер |
Фрозеоло-гизмдер |
Эмоционалды мәні |
|
Қуат көріп Шуақ көріп Пана болып Дала болып Қанып ішіп Алып ұшып |
+ + + + + + |
Сеніп Мейірім Жәрдемдесу Кең пейіл Рахаттану тез |
шағым қалдыра аласыз























