|
Күні: 04.11.2024 |
Мұғалім: Карылданова А.Б. |
|
|
Сынып: 7А |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ұлы дала өркениеті |
|
|
Оқу мақсаттары: |
7.О2. Ресми -іскерлік (өтініш, нұсқаулық, ресми құттықтаулар, ұсыныстар) салаға қатысты мәтіндердің тілдік ерекшелігін анықтап, талдау жасау Мәтіндердің идеясын, мақсатты аудиториясын салыстырып, талдау жасау. 7.Ж3.Жазба жұмыстарында теңеу мен метафораны қолданып жазу. |
|
|
Сілтеме: |
Оқу бағдарламасы, «Қазақ тілі» оқулығы |
|
|
Жетістік критерийлері: |
Оқушының төменгі жетістігі (ОТЖ): мәтіннің мазмұнын түсінеді; мәтіндегі негізгі ойды білдіретін тірек сөздерді табады, мәтіндердің идеясын анықтайды. |
|
|
Оқушының орташа жетістігі (ООЖ); қазақ тілінде тірек сөздерді пайдаланып, мәтін мазмұнын айтады, мәтін үзінділері арқылы оқиғаның дамуын болжай алады, жазба жұмыстарында теңеу мен метафораны қолдана алады. |
||
|
Оқушының жоғарғы жетістігі (ООЖ): тақырып бойынша қосымша деректер |
||
|
Пәнаралық байланыс: |
Тарих, әдебиет |
|
|
Жаңа сөздер: |
Заман, ғасыр, отырықшы, бірегей, өркениет, өңдеу |
|
|
Сабақта қолданылатын материалдар: |
Интерактивті тақта, слайдтар, карта, маркер, есте, үлестірмелі карточкалар, смайликтер |
|
|
Оқыту әдістері: |
Әңгімелеу, түсіндіру, сұрақ-жауап, «Көңілді сәлемдесу» жаттығуы, «Ұшақ» әдісі, «Пирамида» әдісі, кластер, «Үш шапалақ» әдісі |
|
|
Дереккөздері |
Әдістемелік құрал, дидактикалық материалдар, сөздік |
|
|
Жоспарланған уақыт |
Тапсырма |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі |
Амандасу. Кезекшімен сұхбат. |
Кезекші жауап береді |
|
|
Оқушыларға психалогиялық ахуал туғызу |
«Көңілді сәлемдесу» жаттығуы. Шартын түсіндіру: -Балалар, біз бүгінгі сабағымызды бастамас бұрын, біз бір-бірімізбен амандасып алайық. Ол үшін бәрің ортаға шығыңдар. Бірінші қатысушы өзінің сәлемдесу түрін көрсетеді. Келесі қатысушы бірінші қатысушының сәлемдесу түрін қайталап көрсетеді және өзінің жаңадан бір сәлемдесу формасын көрсетеді. Осылайша рет-ретімен сәлемдесу жалғаса береді. - Өте тамаша, балалар! Ал енді біздің бүгінгі сабағымызға қонақ келіп отыр. Қанеки, бәрің қонақпен қалай сәлемдесесіңдер? - Өте жақсы! Енді орындарыңа жайғаса қойыңдар. Топқа бөлу. - Сабағымызда топпен жұмыс жасайтын болғандықтан сендер қазір топқа бөлінесіңдер. Ол үшін мына үстелдің үстінде жатқан кеспе қағаздарын таңдайсыңдар. Ол қағаздарда Отанға және достыққа қатысты мақал-мәтелдер жазылған. Берілген мақал-мәтелдердің тақырыбына қарай топқа бөлініп отырасыңдар. 1 топ – Отан 2 топ – Достық - Ал, енді әр топ өз басшыларын сайлайды. Басшылардың міндеті: топ мүшелерімен ақылдасып, қарсы топты бағалайды. Ол үшін алдарыңда жатқан смайликтерді қарсы топқа бересіңдер. |
Оқушылар бір-бірімен, қонақтармен сәлемдеседі |
Үлестірмелі карточкалар Смайликтер |
|
|
|
Үй тапсырмасын тексеру «Ұшақ» әдісі |
- Балалар, біз сабағымызды бастамас бұрын «Ұшақ» әдісі арқылы сендермен өткен модульге шағын шолу жасап, қайталайық. Ол үшін өткен тақырыптар бойынша 3 сұрақ қағазға жазып, ұшақ жасап, қарсы топқа ұшыру керек. Ал қарсы топ жіберген ұшақтың сұрақтарына жауап беру керек. 1. Сендер Қазақстанның қай аймағында тұрасыңдар? (Біз Қазақстанның Солтүстік аймағында тұрамыз) 2. Ғаламдық экология мәселелеріне не жатады? (Табиғаттың бүлінуі, озон қабатының жұқаруы, атмосфераныңғ мұхиттардың ластануы) 3. Экологиялық сауаттылық дегенді қалай түсінесіңдер? (Экологиялық білім ала отырып, табиғат қорларын тиімді пайдалануға жол ашу) 4. Елімізде су қорына байланысты мәселе жоқ дегенмен келісесіңдер ме? (Жоқ, келіспеймін, елімізде ауыз су мәселесі бар, себебі қазір көп жерлерде су ішуге жарамсыз. Менің ойымша, ол әлемдегі мұздықтардың еруімен, тасқындармен байланысты ) 5. Әлемде климаттың өзгеруі немен байланысты? (Ауаның ластануымен байланысты) 6. Даниэл Дефо қандай романымен әлемге әйгілі болды? («Робинзон Крузо») 7. Романда не туралы жазды? (Аралда жалғыз өмір сүрген адамның тіршілігі туралы жазды) |
Сұрақтарға жауап береді Бағалайды |
|
|
Жаңа сабаққа көшу |
Қызығушылықтарын ояту |
Бейнебаян «Ұлы дала өркениеті» (Цивилизация великой степи) |
Бейнероликті тамашалайды |
Бейнеролик |
|
|
Мағынаны тану (сөздік жұмысы)
|
Сөздікпен жұмыс. ТАО . «Пирамида» әдісі Заман – время - time ғасыр – век - century бірегей – уникальный - unique өркениет – цивилизация - civilization өңдеу – обработка - processing |
- Оқиды, қайталайды; - Сөз тіркестерін құрады; - Сөйлемдер құрайды. |
|
|
Сабақтың ортасы |
Тілдік бағдар |
Метафора (грек. metaphora )– құбылыстар мен заттардың ұқсастық белгілері негізінде асталы мағынада қолданылуы. Мета́фора — слово или выражение, употребляемое в переносном значении, в основе которого лежит сравнение неназванного предмета или явления с каким-либо другим на основании их общего признака. |
Метафораны меңгереді |
|
|
Топпен жұмыс Сергіту сәті |
А) Мәтінмен жұмыс 1 топ: оқиды, мазмұнын айтады 2 топ: 7 сұрақ құрайды. |
Мазмұнын айтады, сұрақ құрайды. |
|
|
|
Ә) 2 топқа мәтін беріледі, сол мәтінді қазақшаға аудару керек. |
Оқушылар қазақшаға аударады. |
|
||
|
«Қара жорға» биін билетеді |
Орындайды |
|
||
|
Б) Жұппен жұмыс: төмендегі сөздерді орыс тіліндегі аудармасымен сәйкестендіріп жаз. Ретіне қарай метафоралы сөздермен тіркестіріп жаз. |
|
|
||
|
Жеке жұмыс |
«Өркениет» сөзіне фонетикалық талдау жасау «Дала» сөзін септеу. |
Талдау жасайды |
|
|
|
|
Кері байланыс |
«Ұлы дала өркениеті» тақырыбында алдарыңда жатқан ватманға кластер құрасыңдар. |
Кластер құрады |
Ватман, маркерлер |
|
|
Қорытынды. |
Әр топ сабақ барысында жинаған смайликтерін санайды. |
|
|
|
|
Үйге тапсырма |
85 бет 5- тапсырма |
Күнделіктеріне жазып алады |
|
|
|
Рефлексия |
«Үш шапалақ» әдісі Сабақтың тақырыбың түсінбегендер 1 шапалақ. Сабақтың тақырыбың жартылай түсінгендер 2 шапалақ. Сабақтың тақырыбың толық түсінгендер 3 шапалақ. |
|
|
|
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырылды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болу керек? |
|
|
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1. Балалар өте ұйымшыл болды. 2. Балалардың бір-бірімен бірігіп жұмыс жасауы. Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1. Бәрі жақсы болды Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Ұлы дала өркениеті"
|
Күні: 04.11.2024 |
Мұғалім: Карылданова А.Б. |
|
|
Сынып: 7А |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ұлы дала өркениеті |
|
|
Оқу мақсаттары: |
7.О2. Ресми -іскерлік (өтініш, нұсқаулық, ресми құттықтаулар, ұсыныстар) салаға қатысты мәтіндердің тілдік ерекшелігін анықтап, талдау жасау Мәтіндердің идеясын, мақсатты аудиториясын салыстырып, талдау жасау. 7.Ж3.Жазба жұмыстарында теңеу мен метафораны қолданып жазу. |
|
|
Сілтеме: |
Оқу бағдарламасы, «Қазақ тілі» оқулығы |
|
|
Жетістік критерийлері: |
Оқушының төменгі жетістігі (ОТЖ): мәтіннің мазмұнын түсінеді; мәтіндегі негізгі ойды білдіретін тірек сөздерді табады, мәтіндердің идеясын анықтайды. |
|
|
Оқушының орташа жетістігі (ООЖ); қазақ тілінде тірек сөздерді пайдаланып, мәтін мазмұнын айтады, мәтін үзінділері арқылы оқиғаның дамуын болжай алады, жазба жұмыстарында теңеу мен метафораны қолдана алады. |
||
|
Оқушының жоғарғы жетістігі (ООЖ): тақырып бойынша қосымша деректер |
||
|
Пәнаралық байланыс: |
Тарих, әдебиет |
|
|
Жаңа сөздер: |
Заман, ғасыр, отырықшы, бірегей, өркениет, өңдеу |
|
|
Сабақта қолданылатын материалдар: |
Интерактивті тақта, слайдтар, карта, маркер, есте, үлестірмелі карточкалар, смайликтер |
|
|
Оқыту әдістері: |
Әңгімелеу, түсіндіру, сұрақ-жауап, «Көңілді сәлемдесу» жаттығуы, «Ұшақ» әдісі, «Пирамида» әдісі, кластер, «Үш шапалақ» әдісі |
|
|
Дереккөздері |
Әдістемелік құрал, дидактикалық материалдар, сөздік |
|
|
Жоспарланған уақыт |
Тапсырма |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі |
Амандасу. Кезекшімен сұхбат. |
Кезекші жауап береді |
|
|
Оқушыларға психалогиялық ахуал туғызу |
«Көңілді сәлемдесу» жаттығуы. Шартын түсіндіру: -Балалар, біз бүгінгі сабағымызды бастамас бұрын, біз бір-бірімізбен амандасып алайық. Ол үшін бәрің ортаға шығыңдар. Бірінші қатысушы өзінің сәлемдесу түрін көрсетеді. Келесі қатысушы бірінші қатысушының сәлемдесу түрін қайталап көрсетеді және өзінің жаңадан бір сәлемдесу формасын көрсетеді. Осылайша рет-ретімен сәлемдесу жалғаса береді. - Өте тамаша, балалар! Ал енді біздің бүгінгі сабағымызға қонақ келіп отыр. Қанеки, бәрің қонақпен қалай сәлемдесесіңдер? - Өте жақсы! Енді орындарыңа жайғаса қойыңдар. Топқа бөлу. - Сабағымызда топпен жұмыс жасайтын болғандықтан сендер қазір топқа бөлінесіңдер. Ол үшін мына үстелдің үстінде жатқан кеспе қағаздарын таңдайсыңдар. Ол қағаздарда Отанға және достыққа қатысты мақал-мәтелдер жазылған. Берілген мақал-мәтелдердің тақырыбына қарай топқа бөлініп отырасыңдар. 1 топ – Отан 2 топ – Достық - Ал, енді әр топ өз басшыларын сайлайды. Басшылардың міндеті: топ мүшелерімен ақылдасып, қарсы топты бағалайды. Ол үшін алдарыңда жатқан смайликтерді қарсы топқа бересіңдер. |
Оқушылар бір-бірімен, қонақтармен сәлемдеседі |
Үлестірмелі карточкалар Смайликтер |
|
|
|
Үй тапсырмасын тексеру «Ұшақ» әдісі |
- Балалар, біз сабағымызды бастамас бұрын «Ұшақ» әдісі арқылы сендермен өткен модульге шағын шолу жасап, қайталайық. Ол үшін өткен тақырыптар бойынша 3 сұрақ қағазға жазып, ұшақ жасап, қарсы топқа ұшыру керек. Ал қарсы топ жіберген ұшақтың сұрақтарына жауап беру керек. 1. Сендер Қазақстанның қай аймағында тұрасыңдар? (Біз Қазақстанның Солтүстік аймағында тұрамыз) 2. Ғаламдық экология мәселелеріне не жатады? (Табиғаттың бүлінуі, озон қабатының жұқаруы, атмосфераныңғ мұхиттардың ластануы) 3. Экологиялық сауаттылық дегенді қалай түсінесіңдер? (Экологиялық білім ала отырып, табиғат қорларын тиімді пайдалануға жол ашу) 4. Елімізде су қорына байланысты мәселе жоқ дегенмен келісесіңдер ме? (Жоқ, келіспеймін, елімізде ауыз су мәселесі бар, себебі қазір көп жерлерде су ішуге жарамсыз. Менің ойымша, ол әлемдегі мұздықтардың еруімен, тасқындармен байланысты ) 5. Әлемде климаттың өзгеруі немен байланысты? (Ауаның ластануымен байланысты) 6. Даниэл Дефо қандай романымен әлемге әйгілі болды? («Робинзон Крузо») 7. Романда не туралы жазды? (Аралда жалғыз өмір сүрген адамның тіршілігі туралы жазды) |
Сұрақтарға жауап береді Бағалайды |
|
|
Жаңа сабаққа көшу |
Қызығушылықтарын ояту |
Бейнебаян «Ұлы дала өркениеті» (Цивилизация великой степи) |
Бейнероликті тамашалайды |
Бейнеролик |
|
|
Мағынаны тану (сөздік жұмысы)
|
Сөздікпен жұмыс. ТАО . «Пирамида» әдісі Заман – время - time ғасыр – век - century бірегей – уникальный - unique өркениет – цивилизация - civilization өңдеу – обработка - processing |
- Оқиды, қайталайды; - Сөз тіркестерін құрады; - Сөйлемдер құрайды. |
|
|
Сабақтың ортасы |
Тілдік бағдар |
Метафора (грек. metaphora )– құбылыстар мен заттардың ұқсастық белгілері негізінде асталы мағынада қолданылуы. Мета́фора — слово или выражение, употребляемое в переносном значении, в основе которого лежит сравнение неназванного предмета или явления с каким-либо другим на основании их общего признака. |
Метафораны меңгереді |
|
|
Топпен жұмыс Сергіту сәті |
А) Мәтінмен жұмыс 1 топ: оқиды, мазмұнын айтады 2 топ: 7 сұрақ құрайды. |
Мазмұнын айтады, сұрақ құрайды. |
|
|
|
Ә) 2 топқа мәтін беріледі, сол мәтінді қазақшаға аудару керек. |
Оқушылар қазақшаға аударады. |
|
||
|
«Қара жорға» биін билетеді |
Орындайды |
|
||
|
Б) Жұппен жұмыс: төмендегі сөздерді орыс тіліндегі аудармасымен сәйкестендіріп жаз. Ретіне қарай метафоралы сөздермен тіркестіріп жаз. |
|
|
||
|
Жеке жұмыс |
«Өркениет» сөзіне фонетикалық талдау жасау «Дала» сөзін септеу. |
Талдау жасайды |
|
|
|
|
Кері байланыс |
«Ұлы дала өркениеті» тақырыбында алдарыңда жатқан ватманға кластер құрасыңдар. |
Кластер құрады |
Ватман, маркерлер |
|
|
Қорытынды. |
Әр топ сабақ барысында жинаған смайликтерін санайды. |
|
|
|
|
Үйге тапсырма |
85 бет 5- тапсырма |
Күнделіктеріне жазып алады |
|
|
|
Рефлексия |
«Үш шапалақ» әдісі Сабақтың тақырыбың түсінбегендер 1 шапалақ. Сабақтың тақырыбың жартылай түсінгендер 2 шапалақ. Сабақтың тақырыбың толық түсінгендер 3 шапалақ. |
|
|
|
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырылды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болу керек? |
|
|
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1. Балалар өте ұйымшыл болды. 2. Балалардың бір-бірімен бірігіп жұмыс жасауы. Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1. Бәрі жақсы болды Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? |
|
шағым қалдыра аласыз



