Сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Сауда, қолөнер және әлемді игеру |
Күні: Сынып: 7 Б Қатысқандар: Қатыспағандар: |
Мектеп: №52 Мұғалімнің аты-жөні: Усембаева А.С |
||
|
Сабақ тақырыбы Тарихи концепт Жаңа тақырыпты менгеру |
Ұлы Жібек жолы Шығыс пен Батысты қалай байланыстырды 1-сағат Маңыздылық |
|||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||
|
Бағалау критерийлері |
|
|||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар:
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер Қысқаша мазмұнды жазу-мысалдар ... Қытайлар зерттеу саяхаттарына кедергі жасады өйткені ... Батыс Еуропада зерттеу саяхаттарының бағыты сақталды, өйткені ... Ең маңызды фактор ... болды Анағұрлым пайда тапқан мына адамдар ... Бәрінен айрылғандар мына адамдар ... |
|||
|
|
Сұрақтар-мысалы: Неліктен сіз қостыңыз ...? Неліктен сіз алып тастадыңыз...? Қорғау-мысалы: Мен мұны қостым, өйткені... Мен мұны алып тастадым, өйткені.. Өңдеу – мысалы: Талқылау негізінде мен мынаны өзгерткім келеді/алып тастағым келеді... Пайымдау-мысалы Өзгерістерге қорытынды жасау қиын, өйткені... |
|||
|
Құндылықтарды дарыту
|
- патриотизм; - өз еліне және өзге мемлекттердің тарихы мен мәдениетіне қызығушылық пен құрмет таныту; - тұлғааралық қарым-қатынасты дамытуға және бағалауға мүмкіндік беретін жұптық және топтық жұмыстарды қолдану; - жеке тұлғаның пікірін ескеру және әрбір ойдың құндылығын құрметтеу |
|||
|
Пәнаралық байланыстар |
Қазақстан тарихы, география, экономика пәндері |
|||
|
АКТ қолдану дағдылары |
|
|||
|
Бастапқы білім |
|
|||
|
Сабақ барысы |
||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 5 мин. |
1. Ұйымдастыру кезеңі. Аялдаманың атауы арқылы топқа бөлу. 2. Білімді белсендендіру Миға шабуыл.
Слайдқа қарап, сұрақтарға жауап беріңіз. Картадан қандай мәлімет алуға болады? Әлемдегі мемлекеттер қандай карым- қатынаста болды? Оқушылар сабақ тақырыбын, оқу мақсаттарын анықтайды.
Оқушылар сабақ тақырыбын дәптерлеріне жазады.. Бейнаматериалды көрер алдында оқушыларға сұрақ қойылады. Ұлы Жібек Жолы құрлықта рды қалай байланыстырды? Оқушылар бейнематериалды көріп болған соң пікір алмасады. |
- слайдтар; - үлестірмелі материалдар; - презентация
ҰЖЖ бейнематериал https://www.youtube.com/watch?v=Ae7QAZ5pdEo
|
||
|
Сабақтың ортасы 30 мин |
(Жеке) (ҚБ) Аялдамаларқа тоқтап, оқушылар тапсырмаларды орындайды. (Қосымша 1-5) 1 Тапсырма. «Тарих» аялдамасы
(Қосымша 1-2) 2 Тапсырма. «Сауда» аялдамасы
(Қосымша 3) 3 Тапсырма. «География» аялдамасы
(Қосымша 4) Бағалау парағын қолданып өзін өзі бағалау. (Қосымша 5) (Т) (ҚБ) Тапсырмаларды жеке түрде орындап болған соң, топпен постер жасалынады. Жұмыстарды қорғау. Бағалау критерийлері:
«Екі жұлдыз бір тілек» тәсілімен топтар бірін бірі бағалайды. |
Сайттан жібек жолы тауарларының картасын табуға болады: http://www.silkroadproject.org/Education/TheSilkRoad/SilkRoadMaps/tabid/177/Default.aspx Жібек жолының гүлдену және құлдырау тарихы http://www.ess.uci.edu/~oliver/silk.html Жібек жолының суреті http://www.ess.uci.edu/~oliver/silk2.html#1 Ұлы Жібек жолы http://www.tarih-begalinka.kz/kk/timetravel/silkroad/ (мәтін) http://anatili.kazgazeta.kz/?p=17652 (мәтін)
|
||
|
Сабақтың соңы 10 мин. |
(С) Ұлы Жібек жолы Шығыс пен Батысты қалай байланыстырды? Тұжырымдар: ҰЖЖ –ның маңыздылығы: А) Сауда-дипломатиялық қарымқатынасының орын алуы; В) Мәдениеттердің өз-ара ықпалы мен бірін бірі байытуы; С) Діндердің алмасуы. Сұрақтар: 1. Неліктен бүгінгі күнде де ҰЖЖ-ның аса зор тарихи маңыздылығының бар екенін айтамыз? 2. Әлем мемлекеттерінің қатысуымен ежелгі ҰЖЖ даму жолында халықаралық қарым-қатынастарды нығайту мақсатымен қандай жобалар іске асуда?
Батыс Еуропа - Батыс Қытай көлік жолы — халықаралық транзиттік автожолы,өткен ғасырлық Ұлы жібек жолының қазіргі заманға лайықталған баламасы. Бұл транзит дәлізін алғаш салу идеясы 2008 жылы 6 ақпандағы Қазақстан президенті Н.Назарбаев жолдауында бекітілді. Кейін 2008 жылы 22 қыркүйекте Ресей Федерациясымен, 2009 жылы 16 сәуірде ҚХР Коммуникация министрлігімен Батыс Еуропа - Батыс Қытай автокөлік дәлізін құру жайлы меморандумға қол қойылды.Санкт-Петербург пен Чженчжоу аралығындағы 8445 км-ді,10 тәуліктік сапарды қамтиды. Транссібір темір жолымен екі қала арасын, яғни 11500км-ді 14 тәулік ішінде жүріп өтуге болады,ал теңіз жолы бұдан да ұзаққа созылады. 1987 ж. Греция, Шри- Ланка, Совет Одағы, Португалия, Мысыр, Италия, Қытай, Индонезия, Монголия, Оман мемлекеттерінің қатысуымен ЮНЕСКО-нің XXIV сессиясында ҰЖЖ-ны зерттеу Халықаралық жобасы мақұлданды. Рефлексия «Бас бармақ» тәсілі. |
|
||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
||
|
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін. Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады |
Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз Сабақта бағалаудың түрлері қолданады: өзін өзі, бірін бірі, топтық және мұғалімнің бағалауы, бағалау парағы арқылы. |
Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары |
||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||
|
Мұғалім сабақ барысында кері байланыс беріп тұрады. |
||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Ұлы Жібек жолы Шығыс пен Батысты қалай байланыстырды"7 сынып
Сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Сауда, қолөнер және әлемді игеру |
Күні: Сынып: 7 Б Қатысқандар: Қатыспағандар: |
Мектеп: №52 Мұғалімнің аты-жөні: Усембаева А.С |
||
|
Сабақ тақырыбы Тарихи концепт Жаңа тақырыпты менгеру |
Ұлы Жібек жолы Шығыс пен Батысты қалай байланыстырды 1-сағат Маңыздылық |
|||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||
|
Бағалау критерийлері |
|
|||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар:
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер Қысқаша мазмұнды жазу-мысалдар ... Қытайлар зерттеу саяхаттарына кедергі жасады өйткені ... Батыс Еуропада зерттеу саяхаттарының бағыты сақталды, өйткені ... Ең маңызды фактор ... болды Анағұрлым пайда тапқан мына адамдар ... Бәрінен айрылғандар мына адамдар ... |
|||
|
|
Сұрақтар-мысалы: Неліктен сіз қостыңыз ...? Неліктен сіз алып тастадыңыз...? Қорғау-мысалы: Мен мұны қостым, өйткені... Мен мұны алып тастадым, өйткені.. Өңдеу – мысалы: Талқылау негізінде мен мынаны өзгерткім келеді/алып тастағым келеді... Пайымдау-мысалы Өзгерістерге қорытынды жасау қиын, өйткені... |
|||
|
Құндылықтарды дарыту
|
- патриотизм; - өз еліне және өзге мемлекттердің тарихы мен мәдениетіне қызығушылық пен құрмет таныту; - тұлғааралық қарым-қатынасты дамытуға және бағалауға мүмкіндік беретін жұптық және топтық жұмыстарды қолдану; - жеке тұлғаның пікірін ескеру және әрбір ойдың құндылығын құрметтеу |
|||
|
Пәнаралық байланыстар |
Қазақстан тарихы, география, экономика пәндері |
|||
|
АКТ қолдану дағдылары |
|
|||
|
Бастапқы білім |
|
|||
|
Сабақ барысы |
||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 5 мин. |
1. Ұйымдастыру кезеңі. Аялдаманың атауы арқылы топқа бөлу. 2. Білімді белсендендіру Миға шабуыл.
Слайдқа қарап, сұрақтарға жауап беріңіз. Картадан қандай мәлімет алуға болады? Әлемдегі мемлекеттер қандай карым- қатынаста болды? Оқушылар сабақ тақырыбын, оқу мақсаттарын анықтайды.
Оқушылар сабақ тақырыбын дәптерлеріне жазады.. Бейнаматериалды көрер алдында оқушыларға сұрақ қойылады. Ұлы Жібек Жолы құрлықта рды қалай байланыстырды? Оқушылар бейнематериалды көріп болған соң пікір алмасады. |
- слайдтар; - үлестірмелі материалдар; - презентация
ҰЖЖ бейнематериал https://www.youtube.com/watch?v=Ae7QAZ5pdEo
|
||
|
Сабақтың ортасы 30 мин |
(Жеке) (ҚБ) Аялдамаларқа тоқтап, оқушылар тапсырмаларды орындайды. (Қосымша 1-5) 1 Тапсырма. «Тарих» аялдамасы
(Қосымша 1-2) 2 Тапсырма. «Сауда» аялдамасы
(Қосымша 3) 3 Тапсырма. «География» аялдамасы
(Қосымша 4) Бағалау парағын қолданып өзін өзі бағалау. (Қосымша 5) (Т) (ҚБ) Тапсырмаларды жеке түрде орындап болған соң, топпен постер жасалынады. Жұмыстарды қорғау. Бағалау критерийлері:
«Екі жұлдыз бір тілек» тәсілімен топтар бірін бірі бағалайды. |
Сайттан жібек жолы тауарларының картасын табуға болады: http://www.silkroadproject.org/Education/TheSilkRoad/SilkRoadMaps/tabid/177/Default.aspx Жібек жолының гүлдену және құлдырау тарихы http://www.ess.uci.edu/~oliver/silk.html Жібек жолының суреті http://www.ess.uci.edu/~oliver/silk2.html#1 Ұлы Жібек жолы http://www.tarih-begalinka.kz/kk/timetravel/silkroad/ (мәтін) http://anatili.kazgazeta.kz/?p=17652 (мәтін)
|
||
|
Сабақтың соңы 10 мин. |
(С) Ұлы Жібек жолы Шығыс пен Батысты қалай байланыстырды? Тұжырымдар: ҰЖЖ –ның маңыздылығы: А) Сауда-дипломатиялық қарымқатынасының орын алуы; В) Мәдениеттердің өз-ара ықпалы мен бірін бірі байытуы; С) Діндердің алмасуы. Сұрақтар: 1. Неліктен бүгінгі күнде де ҰЖЖ-ның аса зор тарихи маңыздылығының бар екенін айтамыз? 2. Әлем мемлекеттерінің қатысуымен ежелгі ҰЖЖ даму жолында халықаралық қарым-қатынастарды нығайту мақсатымен қандай жобалар іске асуда?
Батыс Еуропа - Батыс Қытай көлік жолы — халықаралық транзиттік автожолы,өткен ғасырлық Ұлы жібек жолының қазіргі заманға лайықталған баламасы. Бұл транзит дәлізін алғаш салу идеясы 2008 жылы 6 ақпандағы Қазақстан президенті Н.Назарбаев жолдауында бекітілді. Кейін 2008 жылы 22 қыркүйекте Ресей Федерациясымен, 2009 жылы 16 сәуірде ҚХР Коммуникация министрлігімен Батыс Еуропа - Батыс Қытай автокөлік дәлізін құру жайлы меморандумға қол қойылды.Санкт-Петербург пен Чженчжоу аралығындағы 8445 км-ді,10 тәуліктік сапарды қамтиды. Транссібір темір жолымен екі қала арасын, яғни 11500км-ді 14 тәулік ішінде жүріп өтуге болады,ал теңіз жолы бұдан да ұзаққа созылады. 1987 ж. Греция, Шри- Ланка, Совет Одағы, Португалия, Мысыр, Италия, Қытай, Индонезия, Монголия, Оман мемлекеттерінің қатысуымен ЮНЕСКО-нің XXIV сессиясында ҰЖЖ-ны зерттеу Халықаралық жобасы мақұлданды. Рефлексия «Бас бармақ» тәсілі. |
|
||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
||
|
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін. Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады |
Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз Сабақта бағалаудың түрлері қолданады: өзін өзі, бірін бірі, топтық және мұғалімнің бағалауы, бағалау парағы арқылы. |
Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары |
||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||
|
Мұғалім сабақ барысында кері байланыс беріп тұрады. |
||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
||||
шағым қалдыра аласыз



