Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8.1А Аудандар |
Мектеп: «№6 жалпы білім беру орта мектебі» КММ |
||
|
Сынып: 8 |
Мұғалімнің аты-жөні: Жолдасбаева С.Б. |
||
|
Сабақ тақырыбы |
Үшбұрыштың ауданы. |
||
|
Cабақтың түрі |
Жаңа материалды меңгеру сабағы . |
||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.1.3.12 үшбұрыштың ауданы формулаларын қорытып шығару және қолдану;
|
||
|
Сабақ мақсаттары |
- үшбұрыштың ауданы формулаларын қорытып шығару; ( -үшбұрыштың ауданын табу үшін формулаларды қолдану |
||
|
Бағалау критерийлері |
-
- тікбұрышты үшбұрыштың ауданын табуға арналған формулаларды қорытып шығару; - теңқабырлы үшбұрыштың ауданын табуға арналған формулаларды қорытып шығару; - үшбұрыштың ауданын табу үшін формулаларды қолдану |
||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты лексика мен терминология: шама, өлшеу бірлігі; ені, ауданы; периметр, үшбұрыштың жарты периметрі; жазық фигура; тең шамалы фигуралар, тең фигуралар; көпбұрыштың ауданы; үшбұрыштың ауданы; төртбұрыштың ауданы; параллелограммның ауданы; квадраттың ауданы; тікбұрыштың ауданы; ромбтың ауданы.
Егер квадраттың қабырғасын k рет кішірейтсе, онда оның ауданы … |
||
|
Құндылықтарды дарыту |
Бір-бірін тыңдай білу, кезекпен сөйлеу қабілеті, мысалдар мен дәлелдер келтіріп аудиторияға өз ойларын дәл жеткізе білу, дербес оқу мен академиялық шындыққа талпыну, жаңа жағдайларға бейімделу, проблемаларды қою, шешімдер қабылдау, топта жұмыс істеу, өзінің жұмыс сапасына жауапты болу, Құндылықтарды дарыту сабақтың барысында жоспарланған жұмыстар арқылы жүзеге асырылады. |
||
|
Пәнаралық байланыстар |
Сызумен байланыс. |
||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интерактивті тақтаны көрнекі құралы құралы ретінде пайдалану. |
||
|
Бастапқы білім |
Шаманың мөлшерін білу, шаманы бір өлшем бірлігінен екіншісіне айырбастау мүмкіндігі. Көпбұрыштың, үшбұрыштың, төртбұрыштың және олардың элементтерінің анықтамаларын білу. Үшбұрыштың және төртбұрыштың түрлерін тану қабілеті. Квадраттың және төртбұрыштың ауданын табу үшін формулаларды қолдану мүмкіндігі. |
||
|
Сабақтың барысы |
|||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы |
Оқушылар шеңбер болып орналасады, «қағып ал» әдісі бойынша бір-біріне ауызша сұрақтар қою арқылы өтілген тақырыпты қайталайды. Фигуралар арқылы үш топқа бөлінеді. «Көршіңді тексер» ідісі бойsнша үй тапсырмасы тексеріледі. Оқушыларды слайд арқылы сабақтың тақырыбымен және оқу мақсаттарымен, бағалау критерийлерімен таныстыру. |
Презентация слайд 1-4 |
|
|
Сабақтың ортасы |
2. Тікбұрыштың, параллелограммның, ромбтың ауданын табудың негізгі формулаларын қайталау Фронталды жұмыс. Білімін белсендіру үшін мұғалім төртбұрыштың ауданын табудың негізгі формулаларын қайталауды ұсынады. Оқушылар тіктөртбұрыш, квадрат, параллелограмм және ромбтың ауданын табу үшін бұрын қарастырылған формулалардың ауызша тұжырымдамасын айтады. 3. Жаңа материалды үйрену. Үшбұрыштың ауданын табудың формулаларын қорытып шығару. Мұғалім оқушылармен бірге бұрын қолданған формулаларды қолданып, үшбұрыштың ауданын табу формулаларын қорытып шығарады.
Төртбұрыштар мен үшбұрыштың ауданын табу формулаларын ажырату үшін сйкестендіру орындалады. Слайд бойынша сағат тілі бағытымен тексеріледі. Үшбұрыштың ауданын табу үшін формулаларды қолдану. Жеке жұмыс Қандай үшбұрыштың ауданын тапқанда дәл қайсы формуланы қолдану керектігін нақты білдіру мақсатында тағы да сәйкестендіру орындалады және сол формулаларды қолданып, есептерді орындайды. Дескриптор: - үшбұрыштың ауданын табу формулаларын ажыратады; -биіктігі арқылы үшбұрыштың ауданын табады; -екі қабырғасы және арасындағы бұрыш бойынша ауданын табады; -тікбұрышты үшбұрыштың ауданын табады; -тең қабырғалы үшбұрыштың ауданын табады; -үш қабырғасы бойынша үшбұрыштың ауданын табады |
слайд 5-9 слайд 11 Қосымша №1 слайд 12 Қосымша №2 |
|
|
Сергіту сәті |
Танграм (топпен фигуралар құрастыру) |
Слайд 13 фигуралар |
|
|
Топтық жұмыс
Дескриптор: -Пифагор теоремасы арқылы екінші катетті табады; - үшбұрыштың ауданын табу формуласын қолданады; -тікбұрышты үшбұрыштың ауданын табады;
Дескриптор: -периметрі арқылы қабырғасын табады; - үшбұрыштың ауданын табу формуласын қолданады; -тең қабырғалы үшбұрыштың ауданын табады;
Дескриптор: - үшбұрыштың ауданын табу формулаларын қолданады;
-
Sin45 -екі қабырғасы және арасындағы бұрыш бойынша ауданын табады;
Оқушылар шешімдер мен жауаптарды талқылайды, қателерді түзетеді, балама шешімдерді нұсқаларын ұсынуы мүмкін, есептер бойынша сұрақтар қояды. Мұғалім бақылайды, түсіндіреді, қажет болса, шешімдер мен жауаптарды түзейді, ауызша бағалайды. |
Слайд 14 |
||
|
Сабақтың соңы 3 мин |
VI. Сабақты қорытындылау. Сабақтың соңында мұғалім оқушыларды сабақты қорытындылауға, қиындықтардың себептерін анықтауға назар аударуды ұсынады. Рефлексия Білемін! Білмеймін! Шығара аламын! Шығара алмаймын! Үй жұмысы. №223 |
Слайд 15 |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Үшбұрыштың ауданы 8 сынып
Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8.1А Аудандар |
Мектеп: «№6 жалпы білім беру орта мектебі» КММ |
||
|
Сынып: 8 |
Мұғалімнің аты-жөні: Жолдасбаева С.Б. |
||
|
Сабақ тақырыбы |
Үшбұрыштың ауданы. |
||
|
Cабақтың түрі |
Жаңа материалды меңгеру сабағы . |
||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.1.3.12 үшбұрыштың ауданы формулаларын қорытып шығару және қолдану;
|
||
|
Сабақ мақсаттары |
- үшбұрыштың ауданы формулаларын қорытып шығару; ( -үшбұрыштың ауданын табу үшін формулаларды қолдану |
||
|
Бағалау критерийлері |
-
- тікбұрышты үшбұрыштың ауданын табуға арналған формулаларды қорытып шығару; - теңқабырлы үшбұрыштың ауданын табуға арналған формулаларды қорытып шығару; - үшбұрыштың ауданын табу үшін формулаларды қолдану |
||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты лексика мен терминология: шама, өлшеу бірлігі; ені, ауданы; периметр, үшбұрыштың жарты периметрі; жазық фигура; тең шамалы фигуралар, тең фигуралар; көпбұрыштың ауданы; үшбұрыштың ауданы; төртбұрыштың ауданы; параллелограммның ауданы; квадраттың ауданы; тікбұрыштың ауданы; ромбтың ауданы.
Егер квадраттың қабырғасын k рет кішірейтсе, онда оның ауданы … |
||
|
Құндылықтарды дарыту |
Бір-бірін тыңдай білу, кезекпен сөйлеу қабілеті, мысалдар мен дәлелдер келтіріп аудиторияға өз ойларын дәл жеткізе білу, дербес оқу мен академиялық шындыққа талпыну, жаңа жағдайларға бейімделу, проблемаларды қою, шешімдер қабылдау, топта жұмыс істеу, өзінің жұмыс сапасына жауапты болу, Құндылықтарды дарыту сабақтың барысында жоспарланған жұмыстар арқылы жүзеге асырылады. |
||
|
Пәнаралық байланыстар |
Сызумен байланыс. |
||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интерактивті тақтаны көрнекі құралы құралы ретінде пайдалану. |
||
|
Бастапқы білім |
Шаманың мөлшерін білу, шаманы бір өлшем бірлігінен екіншісіне айырбастау мүмкіндігі. Көпбұрыштың, үшбұрыштың, төртбұрыштың және олардың элементтерінің анықтамаларын білу. Үшбұрыштың және төртбұрыштың түрлерін тану қабілеті. Квадраттың және төртбұрыштың ауданын табу үшін формулаларды қолдану мүмкіндігі. |
||
|
Сабақтың барысы |
|||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы |
Оқушылар шеңбер болып орналасады, «қағып ал» әдісі бойынша бір-біріне ауызша сұрақтар қою арқылы өтілген тақырыпты қайталайды. Фигуралар арқылы үш топқа бөлінеді. «Көршіңді тексер» ідісі бойsнша үй тапсырмасы тексеріледі. Оқушыларды слайд арқылы сабақтың тақырыбымен және оқу мақсаттарымен, бағалау критерийлерімен таныстыру. |
Презентация слайд 1-4 |
|
|
Сабақтың ортасы |
2. Тікбұрыштың, параллелограммның, ромбтың ауданын табудың негізгі формулаларын қайталау Фронталды жұмыс. Білімін белсендіру үшін мұғалім төртбұрыштың ауданын табудың негізгі формулаларын қайталауды ұсынады. Оқушылар тіктөртбұрыш, квадрат, параллелограмм және ромбтың ауданын табу үшін бұрын қарастырылған формулалардың ауызша тұжырымдамасын айтады. 3. Жаңа материалды үйрену. Үшбұрыштың ауданын табудың формулаларын қорытып шығару. Мұғалім оқушылармен бірге бұрын қолданған формулаларды қолданып, үшбұрыштың ауданын табу формулаларын қорытып шығарады.
Төртбұрыштар мен үшбұрыштың ауданын табу формулаларын ажырату үшін сйкестендіру орындалады. Слайд бойынша сағат тілі бағытымен тексеріледі. Үшбұрыштың ауданын табу үшін формулаларды қолдану. Жеке жұмыс Қандай үшбұрыштың ауданын тапқанда дәл қайсы формуланы қолдану керектігін нақты білдіру мақсатында тағы да сәйкестендіру орындалады және сол формулаларды қолданып, есептерді орындайды. Дескриптор: - үшбұрыштың ауданын табу формулаларын ажыратады; -биіктігі арқылы үшбұрыштың ауданын табады; -екі қабырғасы және арасындағы бұрыш бойынша ауданын табады; -тікбұрышты үшбұрыштың ауданын табады; -тең қабырғалы үшбұрыштың ауданын табады; -үш қабырғасы бойынша үшбұрыштың ауданын табады |
слайд 5-9 слайд 11 Қосымша №1 слайд 12 Қосымша №2 |
|
|
Сергіту сәті |
Танграм (топпен фигуралар құрастыру) |
Слайд 13 фигуралар |
|
|
Топтық жұмыс
Дескриптор: -Пифагор теоремасы арқылы екінші катетті табады; - үшбұрыштың ауданын табу формуласын қолданады; -тікбұрышты үшбұрыштың ауданын табады;
Дескриптор: -периметрі арқылы қабырғасын табады; - үшбұрыштың ауданын табу формуласын қолданады; -тең қабырғалы үшбұрыштың ауданын табады;
Дескриптор: - үшбұрыштың ауданын табу формулаларын қолданады;
-
Sin45 -екі қабырғасы және арасындағы бұрыш бойынша ауданын табады;
Оқушылар шешімдер мен жауаптарды талқылайды, қателерді түзетеді, балама шешімдерді нұсқаларын ұсынуы мүмкін, есептер бойынша сұрақтар қояды. Мұғалім бақылайды, түсіндіреді, қажет болса, шешімдер мен жауаптарды түзейді, ауызша бағалайды. |
Слайд 14 |
||
|
Сабақтың соңы 3 мин |
VI. Сабақты қорытындылау. Сабақтың соңында мұғалім оқушыларды сабақты қорытындылауға, қиындықтардың себептерін анықтауға назар аударуды ұсынады. Рефлексия Білемін! Білмеймін! Шығара аламын! Шығара алмаймын! Үй жұмысы. №223 |
Слайд 15 |
|
шағым қалдыра аласыз


