|
Сабақтың барысы: |
« Тәрбиенің қайнар бұлағы» |
|
Сабақтың тақырыбы |
Ыбырай Алтынсарин «Дүние қалай етсең табылады?» |
|
Күні: 19.11.2025 |
Хасенова Т.Е. |
|
Сыныбы: 5 |
Қатысушылар саны:8 Қатыспағандар саны: |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
5. 1. 3. 1 көркем шығармадағы кейіпкерлер
портреті мен іс-әрекеті арқылы образын
ашу; |
|
Сабақтың мақсаты: |
Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашады, көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең жазады. |
|
Құндылықтарға баулу |
Бірлік және Ынтымақ -сенімді қарым-қатынас орнату және сыныпта жағымды ахуалды сақтай білу; -бірлескен іс-әрекет пен өзара іс-әрекет кезінде басқалардың пікірлері мен сезімдерін құрметтей білу; |
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Білім алушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 1 минут |
Ұйымдастыру кезеңі: І.Психологиялық ахуал. «Қол шапалақ!» әдісі. Мақсаты: сыныпта жағымды ахуал туғызу, сабаққа баспалдақ қалыптастыру. |
Оқушылар мұғалімді көргендегі қуаныштарына 1 шапалақ, көңіл-күйлеріне 2 шапалақ , сабағымызға сәттілік тілесек- 2 шапалақ, сабағымызға қатысып отырған қонақтарымызға 2 шапалақ соғады. |
ҚБ. Ауызша бағалау: «Жарайсыңдар!» Мақсаты: оқушыларға қолдау көрсету. |
|
|
Алдыңғы білім
|
ІІ. Үй жұмысы |
ЖЖ: Платформа: Ыбырай Алтынсаринның өмірі мен шығармашылығы туралы сәйкестендіру. Оқушылар Ыбырай Алтынсаринның өмірі, шығармашылығы туралы жылдары мен негізгі оқиғаларды сәйкестендіреді. |
ҚБ. Ауызша бағалау: «Жарайсыңдар!» Мақсаты: оқушыларға қолдау көрсету. |
https://wordwall.net/ru/resource/65590906
|
|
Сабақтың ортасы
|
ІІІ. Жаңа сабақ 1.Сабағымыздың тақырыбын анықтау үшін мына суреттер арқылы болжап көрелік. Мына суреттер арқылы қандай еңбек адамын көріп отырсыңдар? Әңгіме қай елдің білімді адамы туралы баяндалады.Суреттерден қандай ой түюге болады? 2. «Көрсетілім» әдісі «Дүние қалай етсең табылады» әңгімесіне қысқаша шолу жаса. Түрткі сұрақтар:Антонның қайыр тілеу себебі неде? Қайыршы Антонға бейтаныс кісінің ақылы қалай әсер етті? Антон бұл сөзден қандай қорытынды шығарды? 3. Күн реті мен сабақтың тақырыбын жазады
IҮ.Жұптық жұмыс: «Хикаяттар диаграммасы» әдісі Әңгімедегі негізгі оқиғалар желісін диаграмманың көрсеткіштерімен салыстырып, себебін түсіндіреді. Ү. Төрттік тапсырма: І нұсқадағы оқушылар Антонның портреті мен іс-әрекеті арқылы образы, ІІ нұсқадағы оқушылар бейтаныс адамның портреті мен іс-әрекетін ашады, баға береді.
ҮІ. Сергіту сәті: «Алақан, қабырға, жұдырық»
VII. Жасанды ителлект: Ыбырай атаның сөзін тыңдау. Жұптық жұмыс: үш жолды хат «Еңбек адамды даңққа бөлейді» Тірек сөздер: Тіленші қайыр сұрады, еңбекқор, ісіне нық, сенімділік VIII. Рефлексия « Үш – Қиын,қызықты, құнды» Шығармада орын алған адами қасиеттер қандай? Кейіпкерді бүгінгі күнмен салыстырсақ? Еңбек етуге ерінген адам қандай болады? Еңбек етсең, бай боласың дегенді қалай түсінесіңдер? IХ .Бағалау Х.Үй жұмысы: Еңбекқорлыққа байланысты өлең жазу |
Оқушылар суреттегі негізгі ойды анықтап, сабақтың тақырыбын болжайды. Сұрақтарға жауап береді.
Әңгіменің мультфильм түріндегі нұсқасын көру және есту дағылары арқылы ой қозғалады.
Оқушылар түрткі сұрақтарға жауап береді.
Дәптерлеріне күн реті мен сабақтың тақырыбын жазады.
Оқушылар әңгімедегі негізгі оқиғалар желісін диаграмманың көрсеткіштерімен салыстырып, себебін түсіндіреді. Ең соңында диаграмманың көрсеткішінің нәтиже бергенін айтады.
Шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образы мен іс-әрекетін ашады, баға береді.
Оқушылар алақан, қабырға, жұдырық деп үш рет жасайды. Үш жолды хат жазу 1-жолын жазады, 2-жолын қалдырады, 3-жолын жазады, 4-жолын қалдырады, 5-жолын жазады, 6-жолын қалдырады Дәлелдер мен пікірлер білдіреді.Оқушылардың сабақта алған білімдерін жинақтайды. Мұғалім оқушылардың «Өзін-өзі бағалау» сабақ критерийі арқылы бағалаумен жеке, жұпта, топта жұмыс жасағандары туралы қанша балл алғандығы жөнінде айтады. |
ҚБ. «Ауызша» Жауап берген оқушыларды ауызша бағалау «Жарайсыңдар!» Дескриптор: -сабақтың тақырыбын болжайды; -ашық сұрақтарға жауап береді; ҚБ. Ауызша бағалау: «Жарайсыңдар!» деген оқушылардың жауаптарына баға беру. ҚБ. «Өте жақсы», «Тамаша» ҚБ. Ауызша бағалау: «Жарайсыңдар!» ҚБ. «Өте жақсы», «Тамаша» -әңгімедегі негізгі оқиғалар желісін құрайды; -диаграмма көрсеткішінің нәтижесін береді; Дескриптор: Кейіпкер бейнесін ашатын деректер таба алады, Кейіпкерлер туралы өзінің ойын білдіреді. -өзіндік ойын тұжырымдайды; ҚБ. «Ауызша» Жауап берген оқушыларды ауызша бағалау «Жарайсыңдар!» ҚБ. «Ауызша» Жауап берген оқушыларды ауызша бағалау «Жарайсыңдар!» Дескриптор: - авторға хат жазады; -бос қалдырған жолдарды қатар отырған толықтырып жазады; -жеке, жұпта, топта талқылайды. |
Оқулық, қосымша тапсырма
https://youtu.be/WhY6BC2oGyw?si=sWvz8hu7vRdyvAk1
1-тапсырма – 3 балл Кестедегі диаграмма 2-тапсырма – 3 балл «Өзін-өзі бағалау» https://wordwall.net/ru/resource/65590906
Жасанды интеллкт 3-тапсырма –4 балл «Өзін-өзі бағалау»
« Үш – Қиын,қызықты, құнды» |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Ы.Алтынсарин "Дүние қалай етсең табылады?"
Ашық сабақ Ы.Алтынсарин "Дүние қалай етсең табылады?"
|
Сабақтың барысы: |
« Тәрбиенің қайнар бұлағы» |
|
Сабақтың тақырыбы |
Ыбырай Алтынсарин «Дүние қалай етсең табылады?» |
|
Күні: 19.11.2025 |
Хасенова Т.Е. |
|
Сыныбы: 5 |
Қатысушылар саны:8 Қатыспағандар саны: |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
5. 1. 3. 1 көркем шығармадағы кейіпкерлер
портреті мен іс-әрекеті арқылы образын
ашу; |
|
Сабақтың мақсаты: |
Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашады, көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең жазады. |
|
Құндылықтарға баулу |
Бірлік және Ынтымақ -сенімді қарым-қатынас орнату және сыныпта жағымды ахуалды сақтай білу; -бірлескен іс-әрекет пен өзара іс-әрекет кезінде басқалардың пікірлері мен сезімдерін құрметтей білу; |
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Білім алушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 1 минут |
Ұйымдастыру кезеңі: І.Психологиялық ахуал. «Қол шапалақ!» әдісі. Мақсаты: сыныпта жағымды ахуал туғызу, сабаққа баспалдақ қалыптастыру. |
Оқушылар мұғалімді көргендегі қуаныштарына 1 шапалақ, көңіл-күйлеріне 2 шапалақ , сабағымызға сәттілік тілесек- 2 шапалақ, сабағымызға қатысып отырған қонақтарымызға 2 шапалақ соғады. |
ҚБ. Ауызша бағалау: «Жарайсыңдар!» Мақсаты: оқушыларға қолдау көрсету. |
|
|
Алдыңғы білім
|
ІІ. Үй жұмысы |
ЖЖ: Платформа: Ыбырай Алтынсаринның өмірі мен шығармашылығы туралы сәйкестендіру. Оқушылар Ыбырай Алтынсаринның өмірі, шығармашылығы туралы жылдары мен негізгі оқиғаларды сәйкестендіреді. |
ҚБ. Ауызша бағалау: «Жарайсыңдар!» Мақсаты: оқушыларға қолдау көрсету. |
https://wordwall.net/ru/resource/65590906
|
|
Сабақтың ортасы
|
ІІІ. Жаңа сабақ 1.Сабағымыздың тақырыбын анықтау үшін мына суреттер арқылы болжап көрелік. Мына суреттер арқылы қандай еңбек адамын көріп отырсыңдар? Әңгіме қай елдің білімді адамы туралы баяндалады.Суреттерден қандай ой түюге болады? 2. «Көрсетілім» әдісі «Дүние қалай етсең табылады» әңгімесіне қысқаша шолу жаса. Түрткі сұрақтар:Антонның қайыр тілеу себебі неде? Қайыршы Антонға бейтаныс кісінің ақылы қалай әсер етті? Антон бұл сөзден қандай қорытынды шығарды? 3. Күн реті мен сабақтың тақырыбын жазады
IҮ.Жұптық жұмыс: «Хикаяттар диаграммасы» әдісі Әңгімедегі негізгі оқиғалар желісін диаграмманың көрсеткіштерімен салыстырып, себебін түсіндіреді. Ү. Төрттік тапсырма: І нұсқадағы оқушылар Антонның портреті мен іс-әрекеті арқылы образы, ІІ нұсқадағы оқушылар бейтаныс адамның портреті мен іс-әрекетін ашады, баға береді.
ҮІ. Сергіту сәті: «Алақан, қабырға, жұдырық»
VII. Жасанды ителлект: Ыбырай атаның сөзін тыңдау. Жұптық жұмыс: үш жолды хат «Еңбек адамды даңққа бөлейді» Тірек сөздер: Тіленші қайыр сұрады, еңбекқор, ісіне нық, сенімділік VIII. Рефлексия « Үш – Қиын,қызықты, құнды» Шығармада орын алған адами қасиеттер қандай? Кейіпкерді бүгінгі күнмен салыстырсақ? Еңбек етуге ерінген адам қандай болады? Еңбек етсең, бай боласың дегенді қалай түсінесіңдер? IХ .Бағалау Х.Үй жұмысы: Еңбекқорлыққа байланысты өлең жазу |
Оқушылар суреттегі негізгі ойды анықтап, сабақтың тақырыбын болжайды. Сұрақтарға жауап береді.
Әңгіменің мультфильм түріндегі нұсқасын көру және есту дағылары арқылы ой қозғалады.
Оқушылар түрткі сұрақтарға жауап береді.
Дәптерлеріне күн реті мен сабақтың тақырыбын жазады.
Оқушылар әңгімедегі негізгі оқиғалар желісін диаграмманың көрсеткіштерімен салыстырып, себебін түсіндіреді. Ең соңында диаграмманың көрсеткішінің нәтиже бергенін айтады.
Шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образы мен іс-әрекетін ашады, баға береді.
Оқушылар алақан, қабырға, жұдырық деп үш рет жасайды. Үш жолды хат жазу 1-жолын жазады, 2-жолын қалдырады, 3-жолын жазады, 4-жолын қалдырады, 5-жолын жазады, 6-жолын қалдырады Дәлелдер мен пікірлер білдіреді.Оқушылардың сабақта алған білімдерін жинақтайды. Мұғалім оқушылардың «Өзін-өзі бағалау» сабақ критерийі арқылы бағалаумен жеке, жұпта, топта жұмыс жасағандары туралы қанша балл алғандығы жөнінде айтады. |
ҚБ. «Ауызша» Жауап берген оқушыларды ауызша бағалау «Жарайсыңдар!» Дескриптор: -сабақтың тақырыбын болжайды; -ашық сұрақтарға жауап береді; ҚБ. Ауызша бағалау: «Жарайсыңдар!» деген оқушылардың жауаптарына баға беру. ҚБ. «Өте жақсы», «Тамаша» ҚБ. Ауызша бағалау: «Жарайсыңдар!» ҚБ. «Өте жақсы», «Тамаша» -әңгімедегі негізгі оқиғалар желісін құрайды; -диаграмма көрсеткішінің нәтижесін береді; Дескриптор: Кейіпкер бейнесін ашатын деректер таба алады, Кейіпкерлер туралы өзінің ойын білдіреді. -өзіндік ойын тұжырымдайды; ҚБ. «Ауызша» Жауап берген оқушыларды ауызша бағалау «Жарайсыңдар!» ҚБ. «Ауызша» Жауап берген оқушыларды ауызша бағалау «Жарайсыңдар!» Дескриптор: - авторға хат жазады; -бос қалдырған жолдарды қатар отырған толықтырып жазады; -жеке, жұпта, топта талқылайды. |
Оқулық, қосымша тапсырма
https://youtu.be/WhY6BC2oGyw?si=sWvz8hu7vRdyvAk1
1-тапсырма – 3 балл Кестедегі диаграмма 2-тапсырма – 3 балл «Өзін-өзі бағалау» https://wordwall.net/ru/resource/65590906
Жасанды интеллкт 3-тапсырма –4 балл «Өзін-өзі бағалау»
« Үш – Қиын,қызықты, құнды» |
шағым қалдыра аласыз














