Сабақтың мақсаттары
|
Барлық оқушылар орындай
алады: көркем шығарманың мазмұнын
түсінеді, жанры мен кейіпкерлерін
анықтайды.
Оқушылардың көпшілігі
орындай алады: көркем шығарманың сюжетін
анықтайды, мазмұны мен жанрын түсінеді, кейіпкерлерге мінездеме
береді.
Кейбір оқушылар орындай
алады:
көркем шығарманың сюжетін
анықтай отырып, кейіпкерлерді салыстырады, әңгімеден өзіндік ой
түйеді.
|
Тілдік мақсаттар
|
Лексикалық минимум
еңбексүйгіштік, тиянақтылық,
іске нық, мығым, жинақылық, еріншектік, машақаттану, маңдай
тер
Сөйлеу мәдениетін жетілдіру үшін қолдануға
ұсынылған тілдік оралымдар
Менің ойымша, салыстырғанда,
қорыта келе...
|
Сабақтың басы
Сабақтың ортасы
|
І. Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу.
Түгендеу.
«Мадақтар бұрқасыны»
Балалар, бүгінгі сабақ барысында қандай жылы
лебіздерді естігілерің келеді?
ІІ. Қызығушылығын ояту.
Оқушыларға ауызша сұрақтар
қояды.
1.Ыбырай Алтынсарин атамыз
кім?
2.Оның қандай шығармаларын
білесіңдер?
3. Адам жетістікке жету үшін не
қажет?
1......
2......
1-тапсырма.
Шарты: сілтеме бойынша Ыбырай
Алтынсариннің «Дүние қалай етсең
табылады»» әңгімесін тыңда әрі
оқулықтан оқыңдар.
Дескриптор:
Әңгімені
оқып-тыңдайды
Сөздікпен жұмыс жасау арқылы әңгіменің
мазмұнын түсінеді
|
2-тапсырма. Ауызша
Шарты: әңгіме мазмұнын
түсінгендеріңізді тексеру мақсатында сұрақтарға жауап
беріңдер:
Дескриптор:
3-тапсырма.
Шарты: әңгіменің
сюжеттік-композициялық құрылымына талдау
жасаңдар:
Әңгіменің сюжеті
1.Оқиғаның басталуы
|
|
2.Оқиғаның дамуы
|
|
3.Оқиғаның шиеленісуі
|
|
4.Оқиғаның шарықтау шегі
|
|
5.Оқиғаның шешімі
|
|
Дескриптор:
Әңгіменің сюжеттік-композициялық құрылымына
талдау жасайды
Постер қорғайды
|
3-тапсырма.
Шарты: әңгіменің басты кейіпкерлерін
атаңдар.
Арық кісі мен Антонды венн диаграммасы арқылы
салыстырыңдар.
Д
ескриптор:
Венн диаграммасы арқылы кейіпкерлерді
салыстырады
Мінез-құлықтарын ашады
|
Саралау тапсырмасы:
Шарты: Әңгіменің негізгі түйіні
жайында пікіріңді «4 СӨЙЛЕМ» әдісі арқылы
білдір.
Дескриптор:
|
Бүгінгі сабақта мұғалімнен және сыныптастарынан
естігісі келетін жылы сөздерді стикерге жазады,
оқиды.
Сұрақтарға ауызша жауап береді.
Өз пікірлерімен
бөліседі.
Мәтінді тыңдайды. Оқулық бойынша тағы да бір
кезекпен оқып шығады.
Сөздікпен жұмыс жасайды:
Тіленші-қайыршы
Франк-ақша
Жұрт-үй
Машақаттану –қиын жұмыс
істеу
Приказчик-көмекші
Купец-бай саудагер
Сұрақтарға жауап
береді.
Әдебиет
теориясы.
Сюжет
дегеніміз
- өзара жалғасқан оқиғалардың тізбегі,
біртұтас желісі.
Топтық жұмыс.
Әр топ
шығарманың сюжеттік-композициялық
құрылымын қағазға түсіреді, оны қорғайды. Әр топ кері байланыс
береді.
Жұпқа бөлініп, кейіпкерлерді диаграмма арқылы
салыстырады, жұмыстарын оқиды, бір-бірін толықтырып
отырады
Сыныптағы қабілетті оқушылар қосымша тапсырма ны
орындайды
|
|
Стикер
3-слайд
Оқулық,
76-бет
https://bilimland.kz/kk/courses/audiochrestomathy/5-synyp/proza/lesson/1-ybyrai-altynsarin-dunie-qalai-etseng-tabylady-anggimesi
6-слайд
7-слайд
А3,
маркер,
стикерлер
8-слайд
А4,
маркер
|