Материалдар / Ашық сабақ Ы.Алтынсарин "Жомарттық – қайырымдылық тамшысы" 5-сынып

Ашық сабақ Ы.Алтынсарин "Жомарттық – қайырымдылық тамшысы" 5-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Ы.Алтынсарин "Жомарттық – қайырымдылық тамшысы" тақырыбында жаңартылған бағдарлама негізінде құрылған ашық сабақ жоспары
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
23 Қазан 2024
100
0 рет жүктелген
1300 ₸
Бүгін алсаңыз
+65 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +65 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Пәні: қазақ әдебиеті

Бөлім:

Тәрбиенің қайнар бұлағы

Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)

Жалмұқанова Аяжан Асқарқызы

Күні:

14.12.2022ж

Сынып: 5

Қатысушылар саны: 7

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Жомарттық – қайырымдылық тамшысы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

5.1.3.1.1 әдеби шығармадағы кейіпкер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу

Сабақтың мақсаты:

Көркем шығармадағы кейіпкер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашады.

Бағалау кретерийі

Көркем шығармадан кейіпкер портеретін тауып, іс-әрекетімен обзазын аша алады.



Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

10 минут

Ұйымдастыру кезеңі:

  1. Оқушылармен амандасу, түгендеу

  2. «Сәлемдесу» тренинг

Үй тапсырмасын тексеру

«Сәйкестендіру» әдісі

Тапсырма: шығарманың баяндау желісі бойынша реттілігін сәйкестендіріңіз

1

Бар бола тұрып, мен жұмыс қылсам, мұның кемшілік емес екенін біліп, кейінгілер әбірет алсын деймін

4

2

Құдай тағаламның берген дәулетін өзімсініп, тиісті орындарына жаратпай, көбісін өзім ішіп –жеп, өзім тұтынсам, мал берген иесіне күнәлі болармын деп қорқамын

6

3

Атымтай жомарт өзіесепсіз бай бола тұрып,күн сайын бір мезгіл үстіне ескі –құсқы киімін киіп, отын кесіп, шөп тасып, жұмыс қылады екен.

1

4

Әдемі ат, асыл киім, асқан дәулетті өне+бойы әдет етсең, көңілге жел кіргізеді

3

5

Бір күні өзінің жақын таныстары сұрады.

2

6

Күн сайын өз бейнетіммен тапқан бір-екі пұлға нан сатып алып жесем, бойыма тамақ болып тарайды.

5

«Суретте не болды?» әдісі арқылы сабақтың тақырыбын ашайық

-Суретте не байқадыңыздар;

-адамдардың бұл іс-әрекетін қандай қасиетке жатқызамыз?

-бүгінгі сабақтың болжаңыз

(сабақ тақырыбы мен мақсатын хабарлау)

оқушылар жеке-жеке суреттегі бейнеге сай мұғаліммен амандасады.



















Дискриптор:

-шығарма мазмұнын біледі;

-сюжеттік желісі бойынша сәйкестендіреді

























Суреттерді құрастырып болжам жасайды. Топқа бөлінеді

.

Мадақтау сөздері

Слайд

Суреттер











Кеспе қағаздар



Негізгі бөлім



35 мин

Қосымша ақпарат

Әңгіменің тақырыбына қарап «Жомарт» - адамға тән қасиет, «Атымтай» - адамның есімі деп ойлауымыз мүмкін. Алайда Атымтай Жомарт – түрлі халық фольклорында кездесетін, әрдайым жағымды образ ретінде сипатталатын кейіпкер. Оның нақты қай жылдары өмір сүргені белгісіз, алайда ғалымдар арасында VI ғасырда өмір сүрген деген болжам бар. Аталған кейіпкер Шығыс халықтары фольклорында хикаяттық, қиял-ғажайып ертегі, тұрмыс-салт ертегі сынды үш түрлі сипатталады. Жоғарыда жазылған Ыбырай Алтынсарин әңгімесі оның өмірі мен жомарт болу себебін нақты баяндайтындықтан, осының алғашқысына жатады. Бұл әңгіме жас өрендерді еңбекке баулып, маңдай термен табылған нанның тәтті болатындығын баяндайды. Жомарт сөзі парсы тілінен алынған, "жуван" - жас, жігіт, "мард" - адам деген мағынаны білдіреді.

Жұптық жұмыс/ «Тұжырымда» әдісі

Тапсырма: Әңгімедегі кейіпкердің портреті мен іс-әрекетін талдаңыз. Өз пікіріңізді білдіре отырып, кейіпкердің іс-әрекетін шынайы өмірмен салыстыра сипаттаңыз.

Кейіпкер

Кейіпкер портреті іс-әрекеті

Қазіргі қоғамда Атымтай Жомарт кездесе ме? Қазіргі заманның Атымтай Жомарты қандай деп ойлайсыз?Кейіпкермен салыстырыңыз.




Құнды пікір» әдісі /Жеке жұмыс.

Тапсырма: - Жомарттық әлемді өзгерте ме?

- «Егер мен бай болсам....» ойды жалғастырып айтыңыз.

Қалыптастырушы бағалауды «Сөздік бағалау» әдісімен бағалаймын.





Топтық жұмыс:

1-топ: Өзіңізді автормын деп елестетіңіз. Шығарма бойынша пікіріңізді білдіріңіз, мына сөйлемдерден басталуы тиіс:

Мен автор ретінде, әңгімені бұлай бастау себебім....

Мен автор ретінде, бұл әңгімедегі кейіпкердің әрекетін былайша түсіндірер едім...

Мен автор ретінде, әңгімені былайша аяқтауым....

2-топ: «Венн диаграммасы»

Білім алушылар жомарт адам мен сараң адамның бейнесін салыстырады.

Жомарт

ұқсастығы

Сараң

3

1

3


















Дескриптор

- әңгімедегі кейіпкердің портретін анықтайды;

- кейіпкерлердің портреті мен іс-әрекетін шынайы өмірмен салыстыра отырып, өз пікірімен сипаттайды.













































Дескриптор:

1.Кейіпкерді шынайы өмірмен салыстырып бағалайды.

2. Өмірден мысал келтіріп,өз ойын дәлелдейді. 3.Шығармадағы көтерілген мәселені бүгінгі күнмен байланыстырады.









Дескриптор:

  • Шығармабойынша пікір білдіреді;

  • Өз көзқарасын дәлелді жеткізеді;

  • жомарт адам мен сараң адамның бейнесін салыстырады;

  • Өз ойын дәлелді жеткізеді.





































Теңгемен бағалау

50-жақсы, 100-жарайсың



























«Жарайсың!», «Керемет!», «Әлі де ойлан!» «Шебер орындалған!», «Құнды пікір айттыңыз!»





Бағалау «Бас бармақ» әдісі

Әр топ бір-бірін бағалайды

http://massaget.kz/okushyilarga/uy_tapsyirmasyi/22428/









































Дәптеер, қалам













Соңы

5 минут

Сабақты бекіту

«Жол салу» әдісі.

  • Жомарт адам қоғамға керек деп өздерің дәлелдеме келтірдіңдер. Олай болса, біз жомарт адамға жету үшін жол саламыз.

Мұғалім: - Сонымен, бізге жомарт адамға жету үшін: ниет, ынта, еңбекқорлық, табандылық, оптимизм, қарапайымдылық, жігер, батылдық, ақылдылық, ақкөңілділік, қамқорлық, қайырымдылық, имандылық, намыс т.б. қасиеттері қажет екен.

  • Жомарт адам болуға жету оңай ма екен?

(Оқушылардың пікірлері ортаға салынады.)

Кеі байланыс: ойды аяқта

Бүгін мен білдім...

Қиындық тудырды..

Әр оқушы «белгілі бір қасиет» жазылған кірпішті айтып, жерге қойып, жомарт адамға жол салады.

Тапсырма барсында жинаган тиындарын қайрымдылық жәшігіне салады





















образ- белгілі бір әдеби шығармадағы адам, көркем бейне.



Образдың қазақшасы-көркем бейне. Бұл- кеңірек ұғым. Ең қарапайым мағынасында образ- суретті сөз.




Портрет – көркем шығармадағы кейіпкердің болмыс-бітімі, ұлттық бейнесі, шынайы мінез-құлқы





























1

Бар бола тұрып, мен жұмыс қылсам, мұның кемшілік емес екенін біліп, кейінгілер әбірет алсын деймін


2

Құдай тағаламның берген дәулетін өзімсініп, тиісті орындарына жаратпай, көбісін өзім ішіп –жеп, өзім тұтынсам, мал берген иесіне күнәлі болармын деп қорқамын


3

Атымтай жомарт өзіесепсіз бай бола тұрып,күн сайын бір мезгіл үстіне ескі –құсқы киімін киіп, отын кесіп, шөп тасып, жұмыс қылады екен.


4

Әдемі ат, асыл киім, асқан дәулетті өне+бойы әдет етсең, көңілге жел кіргізеді


5

Бір күні өзінің жақын таныстары сұрады.


6

Күн сайын өз бейнетіммен тапқан бір-екі пұлға нан сатып алып жесем, бойыма тамақ болып тарайды.














Кейіпкер

Кейіпкер портреті іс-әрекеті

Қазіргі қоғамда Атымтай Жомарт кездесе ме? Қазіргі заманның Атымтай Жомарты қандай деп ойлайсыз?Кейіпкермен салыстырыңыз.
















Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ