|
Сабақтың тақырыбы: Ы. Алтынсарин «Дүние қалай етсең табылады? » әңгімесіндегі кейіпкерлер әлемі |
Мектеп: №19 ЖОББМ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 22.12.2017 ж |
Мұғалімнің аты – жөні: Нұрғали Гүлжазира Ергенбайқызы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: |
5Т\Ж 3 Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образы ашу; 5А/И1 әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар орындай алады: Мәтінді оқып талдай алады, кейіпкерлерін табады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Әңгімедегі кейіпкерлер бейнесін тауып, салыстыра алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: Кейіпкерлер образын талдау арқылы өмірмен байланыстырады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Мәтін бөліктерін ажырата алады Мәтіннен кейіпкерлер бейнесін табады; Кейіпкерлер бейнесін салыстырады; Шынайы өмірмен байланыстырады; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат: |
Тіленші, еп-есті, әйдік, реуішті, машақаттану, көпес, университет |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу: |
Ы. Алтынсарин « Қыпшақ Сейітқұл», «Атымтай жомарт» |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар: |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт: |
Мұғалімнің қызметі: |
Оқушының қызметі: |
Дерек көздер/ ресурс тар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 8 минут Қызығушылықты ояту Сабақтың ортасы 29минут Мағынаны тану Ой-толғаныс кезеңі Сабақтың соңы 3минут |
Мұғалім оқушылармен амандасады. Психологиялық ахуал қалыптастыру. «Мозайка» әдісі арқылы топқа бөлу. І топ «Қыпшақ Сейітқұл» ІІ топ «Атымтай жомарт» ІІІ топ «Дүние қалай етсең табылады» Түйінді ой. – Оқушылар , берілген суреттер бойынша әңгіме мазмұнын мақал- мәтелдермен түйіндей қойыңыздар. ҚҚ «Суреттер сыры» Берілген сурет бойынша кейіпкерлердің портретін сипаттап айтыңыз. Кейіпкер әрекетіне дәлел келтіріңіз. Әрекеті негізінде кейіпкер образын 2 сөйлеммен талдаңыз.
Дескриптор Білім алушы - суретке мұқият зер салып, кейіпкердің портретін (бет-әлпеті, киімі) сөзбен сипаттайды; - кейіпкердің іс-әрекетіне 1 дәлел келтіреді; - іс-әрекет негізінде кейіпкер образына 2 сөйлеммен талдау жасайды.
Сөз маржан. Мәтіннен кездескен түсініксіз сөздердің мағынасын анықтап, орыс, ағылшын тілдегі баламасын айту.
Университет- мектептен кейінгі оқуға арналған жоғарғы оқу орны.-university Тіленші, қайыршы- кедей адам -beggar Қайыр сұрау-ақша, тиын сұрау. Франк- француз жұртының теңгесі.-ақша-деньги -money Машақат- қиындық-трудность- difficult Көпес- саудагер- купец- merchant Реуішті- тәрізді, секілді-возможно-possile Әйдік- үлкен, зор.- большой - big Еп-есті- ақылды- умный-clever
Топтық жұмыс. І топ «Т» кестесі арқылы Тіленші Антон мен бай Антонды мәтін бойынша қарама-қарсы суреттеу арқылы салыстыру.
Тіленші Антон Бай Антон
ІІ топ «Кейіпкер кестесі» арқылы «Дүние қалай етсең табылады?» әңгімесіндегі кейіпкерлер бейнесіне салыстырмалы талдау жасау.
ІІІ топ «Концептуалдық кестені» бүгінгі өмірмен байланыстыра отырып толтыру.
Дескриптор Білім алушы
Бағалау. Смайликтер.
Жұптық жұмыс. «Қарлы кесек әдісі» арқылы жұппен сұрақтар дайындау.
Жеке жұмыс. Дәптермен жұмыс. РАФТ әдісі арқылы хат, өлең, үндеу,ой-толғау,эссе жазу Үздік шығармашылық жұмысты анықтау.
Үйге тапсырма. «Ыбырай әңгімелері» атты сөзжұмбақты шешу.
Кері байланыс. «Менің сабақтан кейінгі әсерім»
Оқушы ойын сұрақтар арқылы білу
|
Оқушылар амандасып орындарына отырады. Суреттерді құрастыру арқылы топқа бөлінеді.
Түйінді ой. Әр топ суретке байланысты Ыбырай әңгімелерін мақалмен түйіндейді.
«Суреттер сыры» Берілген сурет бойынша кейіпкерлердің портретін сипаттап жазады. Кейіпкер әрекетіне дәлел келтіріп, әрекеті негізінде кейіпкер образын 2 сөйлеммен талдайды..
Берілген тапсырманы топпен дескриптор бойынша орындайды.
«Екі жұлдыз бір ұсыныс» топтар өзара бір- бірін бағалайды.
Дескриптор Білім алушы - суретке мұқият зер салып, кейіпкердің портретін (бет-әлпеті, киімі) сөзбен сипаттайды; - кейіпкердің іс-әрекетіне 1 дәлел келтіреді; - іс-әрекет негізінде кейіпкер образына 2 сөйлеммен талдау жасайды. Дескриптор бойынша жұмыс жасайды. Сөз маржан. Мәтіннен кездескен түсініксіз сөздердің мағынасын анықтап, орыс, ағылшын тілдегі баламасын айтады. Университет- мектептен кейінгі оқуға арналған жоғарғы оқу орны. Тіленші, қайыршы- кедей адам. Қайыр сұрау-ақша, тиын сұрау. Франк- француз жұртының теңгесі. Машақат- қиындық Көпес- саудагер. Реуішті- тәрізді, секілді Әйдік- үлкен, зор.
«Екі жұлдыз бір ұсыныс» топтар өзара бір- бірін бағалайды.
Топтық жұмыс. Берілген кестелерді топта талқылап толтырады, салыстырады. І топ «Т» кестесі арқылы Тіленші Антон мен бай Антонды мәтін бойыншақарама-қарсы суреттеу арқылы салыстыру. Тіленші Антон Бай Антон
Орындалған жұмысты сыныпта қорғайды. ІІ топ «Кейіпкер кестесі» арқылы «Дүние қалай етсең табылады?» әңгімесінгі кейіпкерлер бейнесіне салыстырмалы талдау жасайды.
ІІІ топ «Концептуалдық кестені» бүгінгі өмірмен байланыстыра отырып толтырады.
Дескриптор Білім алушы
Бағалау. Смайликтер.
Жұптық жұмыс. «Қарлы кесек әдісі» арқылы жұппен сұрақтар дайындап, мыжғылап бір-біріне лақтырады. Келесі жұп сол сұраққа жауап береді.
Жеке жұмыс РАФТ әдісі арқылы хат, өлең, ой- толғау, эссе жазу Ауызша дескриптор құрады. Үздік шығармашылық жұмысты анықтау.
Үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алады.
Кері байланыс. «Менің сабақтан кейінгі әсерім»
Өз ойын ауызша айту
|
Қағаз қиындылары
Жапсырма қағаздар.
.
Оқулық
Проектор, слайд, ақ парақтар (А4)
Қағаз қиындылары, кестелер
Оқулық, қағаз қиындылары.
Проектор, кесте, слайл, ақ парақтар.
.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаты:
Мәтінді оқып талдай алады, кейіпкерлерін табады.
Әңгімедегі кейіпкерлер бейнесін тауып, салыстыра алады.
Кейіпкерлер образын талдау арқылы өмірмен айланыстырады.
Дескриптор Білім алушы
-
Мәтіннен кейіпкерлерді табады
-
Әңгіме желісі бойынша салыстыра суреттеулер жасайды
-
Кейіпкерлерді іс-әрекетіне сай салыстыра алады
-
Өз ойымен бүгінгі өмірмен байланыстырады
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Ыбырай Алтынсарин "Дүние қалай етсең табылады?" 5-сынып
|
Сабақтың тақырыбы: Ы. Алтынсарин «Дүние қалай етсең табылады? » әңгімесіндегі кейіпкерлер әлемі |
Мектеп: №19 ЖОББМ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 22.12.2017 ж |
Мұғалімнің аты – жөні: Нұрғали Гүлжазира Ергенбайқызы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: |
5Т\Ж 3 Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образы ашу; 5А/И1 әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар орындай алады: Мәтінді оқып талдай алады, кейіпкерлерін табады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Әңгімедегі кейіпкерлер бейнесін тауып, салыстыра алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: Кейіпкерлер образын талдау арқылы өмірмен байланыстырады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Мәтін бөліктерін ажырата алады Мәтіннен кейіпкерлер бейнесін табады; Кейіпкерлер бейнесін салыстырады; Шынайы өмірмен байланыстырады; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат: |
Тіленші, еп-есті, әйдік, реуішті, машақаттану, көпес, университет |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу: |
Ы. Алтынсарин « Қыпшақ Сейітқұл», «Атымтай жомарт» |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар: |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт: |
Мұғалімнің қызметі: |
Оқушының қызметі: |
Дерек көздер/ ресурс тар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 8 минут Қызығушылықты ояту Сабақтың ортасы 29минут Мағынаны тану Ой-толғаныс кезеңі Сабақтың соңы 3минут |
Мұғалім оқушылармен амандасады. Психологиялық ахуал қалыптастыру. «Мозайка» әдісі арқылы топқа бөлу. І топ «Қыпшақ Сейітқұл» ІІ топ «Атымтай жомарт» ІІІ топ «Дүние қалай етсең табылады» Түйінді ой. – Оқушылар , берілген суреттер бойынша әңгіме мазмұнын мақал- мәтелдермен түйіндей қойыңыздар. ҚҚ «Суреттер сыры» Берілген сурет бойынша кейіпкерлердің портретін сипаттап айтыңыз. Кейіпкер әрекетіне дәлел келтіріңіз. Әрекеті негізінде кейіпкер образын 2 сөйлеммен талдаңыз.
Дескриптор Білім алушы - суретке мұқият зер салып, кейіпкердің портретін (бет-әлпеті, киімі) сөзбен сипаттайды; - кейіпкердің іс-әрекетіне 1 дәлел келтіреді; - іс-әрекет негізінде кейіпкер образына 2 сөйлеммен талдау жасайды.
Сөз маржан. Мәтіннен кездескен түсініксіз сөздердің мағынасын анықтап, орыс, ағылшын тілдегі баламасын айту.
Университет- мектептен кейінгі оқуға арналған жоғарғы оқу орны.-university Тіленші, қайыршы- кедей адам -beggar Қайыр сұрау-ақша, тиын сұрау. Франк- француз жұртының теңгесі.-ақша-деньги -money Машақат- қиындық-трудность- difficult Көпес- саудагер- купец- merchant Реуішті- тәрізді, секілді-возможно-possile Әйдік- үлкен, зор.- большой - big Еп-есті- ақылды- умный-clever
Топтық жұмыс. І топ «Т» кестесі арқылы Тіленші Антон мен бай Антонды мәтін бойынша қарама-қарсы суреттеу арқылы салыстыру.
Тіленші Антон Бай Антон
ІІ топ «Кейіпкер кестесі» арқылы «Дүние қалай етсең табылады?» әңгімесіндегі кейіпкерлер бейнесіне салыстырмалы талдау жасау.
ІІІ топ «Концептуалдық кестені» бүгінгі өмірмен байланыстыра отырып толтыру.
Дескриптор Білім алушы
Бағалау. Смайликтер.
Жұптық жұмыс. «Қарлы кесек әдісі» арқылы жұппен сұрақтар дайындау.
Жеке жұмыс. Дәптермен жұмыс. РАФТ әдісі арқылы хат, өлең, үндеу,ой-толғау,эссе жазу Үздік шығармашылық жұмысты анықтау.
Үйге тапсырма. «Ыбырай әңгімелері» атты сөзжұмбақты шешу.
Кері байланыс. «Менің сабақтан кейінгі әсерім»
Оқушы ойын сұрақтар арқылы білу
|
Оқушылар амандасып орындарына отырады. Суреттерді құрастыру арқылы топқа бөлінеді.
Түйінді ой. Әр топ суретке байланысты Ыбырай әңгімелерін мақалмен түйіндейді.
«Суреттер сыры» Берілген сурет бойынша кейіпкерлердің портретін сипаттап жазады. Кейіпкер әрекетіне дәлел келтіріп, әрекеті негізінде кейіпкер образын 2 сөйлеммен талдайды..
Берілген тапсырманы топпен дескриптор бойынша орындайды.
«Екі жұлдыз бір ұсыныс» топтар өзара бір- бірін бағалайды.
Дескриптор Білім алушы - суретке мұқият зер салып, кейіпкердің портретін (бет-әлпеті, киімі) сөзбен сипаттайды; - кейіпкердің іс-әрекетіне 1 дәлел келтіреді; - іс-әрекет негізінде кейіпкер образына 2 сөйлеммен талдау жасайды. Дескриптор бойынша жұмыс жасайды. Сөз маржан. Мәтіннен кездескен түсініксіз сөздердің мағынасын анықтап, орыс, ағылшын тілдегі баламасын айтады. Университет- мектептен кейінгі оқуға арналған жоғарғы оқу орны. Тіленші, қайыршы- кедей адам. Қайыр сұрау-ақша, тиын сұрау. Франк- француз жұртының теңгесі. Машақат- қиындық Көпес- саудагер. Реуішті- тәрізді, секілді Әйдік- үлкен, зор.
«Екі жұлдыз бір ұсыныс» топтар өзара бір- бірін бағалайды.
Топтық жұмыс. Берілген кестелерді топта талқылап толтырады, салыстырады. І топ «Т» кестесі арқылы Тіленші Антон мен бай Антонды мәтін бойыншақарама-қарсы суреттеу арқылы салыстыру. Тіленші Антон Бай Антон
Орындалған жұмысты сыныпта қорғайды. ІІ топ «Кейіпкер кестесі» арқылы «Дүние қалай етсең табылады?» әңгімесінгі кейіпкерлер бейнесіне салыстырмалы талдау жасайды.
ІІІ топ «Концептуалдық кестені» бүгінгі өмірмен байланыстыра отырып толтырады.
Дескриптор Білім алушы
Бағалау. Смайликтер.
Жұптық жұмыс. «Қарлы кесек әдісі» арқылы жұппен сұрақтар дайындап, мыжғылап бір-біріне лақтырады. Келесі жұп сол сұраққа жауап береді.
Жеке жұмыс РАФТ әдісі арқылы хат, өлең, ой- толғау, эссе жазу Ауызша дескриптор құрады. Үздік шығармашылық жұмысты анықтау.
Үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алады.
Кері байланыс. «Менің сабақтан кейінгі әсерім»
Өз ойын ауызша айту
|
Қағаз қиындылары
Жапсырма қағаздар.
.
Оқулық
Проектор, слайд, ақ парақтар (А4)
Қағаз қиындылары, кестелер
Оқулық, қағаз қиындылары.
Проектор, кесте, слайл, ақ парақтар.
.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаты:
Мәтінді оқып талдай алады, кейіпкерлерін табады.
Әңгімедегі кейіпкерлер бейнесін тауып, салыстыра алады.
Кейіпкерлер образын талдау арқылы өмірмен айланыстырады.
Дескриптор Білім алушы
-
Мәтіннен кейіпкерлерді табады
-
Әңгіме желісі бойынша салыстыра суреттеулер жасайды
-
Кейіпкерлерді іс-әрекетіне сай салыстыра алады
-
Өз ойымен бүгінгі өмірмен байланыстырады
шағым қалдыра аласыз















