Г.Ербатырова
Бастауыш сынып мұғалімі
№6 Шұбарқұдық негізгі орта мектебі
Ақтөбе облысы Темір ауданы
|
Класы: 1 |
Пәні: сауат ашу |
Мерзімі |
Бекітілді: |
|
Тақырыбы: |
Ю дыбысы мен әрпі. |
||
|
Мақсаты: |
1.Ю дыбысы мен әрпін, осы дыбыстан басталатын сөздердегі буын, дыбыс құрамын меңгерту. 2. Әдемі жазу, байланыстырып сөйлеу дағдыларын, сөздік қорын дамыту. 3.Ата-әжесін сыйлауға, құрметтеуге және ұлттық тәрбие беруге тәрбиелеу. |
||
|
Күтілетін нәтиже: |
1. Ю дыбысы мен әрпін, осы дыбыстан басталатын сөздердегі буын, дыбыс құрамын меңгереді. 2.Әдемі жазу, байланыс- тырып сөйлеу дағдылары, сөздік қоры дамиды. 3. Еңбексүйгіштікке үйренеді. |
||
|
Ресурстар |
Оқулық, буындар, сөздер, электронды оқулық, Ю ю әрпі. |
||
|
Кезеңдері |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
|
Қызығушылықты ояту (5-минут) |
Ұйымдастыру Оқушылармен амандасады, түгендейді. |
Амандасады; |
Үшшапалақ |
|
Психологиялық ахуал Тренинг «Әліппе» |
Барлығы шеңберге тұрып, әнді тыңдап, қосылып айтады. |
||
|
Топқа бөлу. Үш қатар бойынша топқа бөлу. |
« Дыбыс, буын, сөйлем» болып 3 топқа бөлінеді. |
||
|
Мағынаныашу (25-минут) |
1.Ережені еске түсіру. -Дыбыс дегеніміз не? -Әріп дегеніміз не? - Дыбыс нешеге бөлінеді? «Әріптер әлеміне саяхат» |
Жаңа сабаққа деген қызығушылықтары оянып,ерекше ынтамен кіріседі. Берілген суретке І қатар Сөзге дыбыстық талдау. ІІ қатар Буындық талдау. ІІІ қатар Сөйлем ойлайды. |
Жетонмен бағалау |
|
Қызығушылықты ояту. Балалар,бүгінгі сабағымызға қонақтар келіп отыр. 1.Жұмбақ шешу. Аюда бар, Тәтті көрсе бас салар, Тиінде жоқ, Айнымайды баладан, Оюда бар, Үп-үлкен боп жасқанар, Түйінде жоқ Кіп-кішкентай арадан. (Ю) (Аю) -Балалар,бізге қонаққа аю келіпті. -Ол қайда өмір сүреді? -Қыста не істейді? -Қалай өмір сүреді? -Міне,балалар, аю бізге қонаққа келіп,сендерге тапсырма ала келіпті. 2.Электронды оқулықпен жұмыс. |
1.Жұмбақ арқылы тақырыпты ашады. 2.Электронды оқулықты тыңдап, қарайды. Жауабы тыңдалады. |
Үш шапалақ |
|
|
Оқулықпен жұмыс. 1.Суретпен жұмыс. Оқулықта берілген сурет бойынша әңгіме құрау. Сырмақққа ойылған оюдың атын атату. «Аю» сөзіне дыбыстық талдау жасау. Дауысты дыбысты айтқанда өкпедегі ауа ауыз қуысында еш кедергіге ұшырамай шығады,ю-дауысты дыбыс,й+у дыбыстарының қосарланып айтылуынан жасалғанымен,бір әріппен таңбаланады. 2. Сөздерді оқу. 3. «Ою» мәтінін және «Жақсы көрем» өлеңін оқыту. 4.Автор туралы мәлімет беру. Тұрдақын Жексенбай - 1938 жылы Қытайдың Іле аймағы, Текес ауданы, Шолақамыс деген елді мекенінде туған. «Түлкі мен қоян», «Бүркіт», «Қоңыр қонжық», «Әліпби әңгімелері» сияқты прозалық кітаптардың авторы. Сөздік жұмыс. Сырмақ- киізден жасалып, өрнектелген қазақ төсеніші. Сергіту сәті. Ормандағы аюдың, Дәптермен жұмыс. Оңға қарай жоғары көлбеу жартылай ілмекше,төмен қарай көлбеу сызықша,оңға қарай иілген ілмекше,дөңгелек. А)Ю дыбысын ауада жазу. ә) №2 дәптердегі Юю әрпін жазу. Халық қу деп Қылған күлкі, Айласы көп Бұл не? (Түлкі) Түлкінің тапсырмасы: Ойын: «Ұйқасын тап» Ю-Ю-Ю .... Әжем сырды ою. Ю-Ю-Ю..... Қорбаңдаған аю. «Қысқы ойын» тақ. суретпен жұмыс. Қоянның тапсырмасы: Өзінше ноян Қорқақ ....... қоян І қатар: Ю дыбысына сөздер жазады. ІІ қатар: Дыбыстық талдау жасайды. ІІІ қатар: Буынға бөледі. |
Буындар мен сөздерді оқиды. Талдау жасайды. Кеспе әріптерден құрастырады. «Қошқар мүйіз» оюы екенін айтады және ҚР-ның туында бейнеленгенін айтады. Хормен және жеке оқу. Оқушылар әуенмен айтады. №2 дәптердегі Юю әрпімен буын, сөздерді жазады. |
Үш шапалақ |
|
|
Ой толғау (15-минут) |
Бекіту. Тиін тапсырмасы: Ағаштан ағашқа секірген, Кішкентай ғана шапшаң аң (Тиін) «Бірік, бөліс, ойлан» топтық жұмыс. І қатар: Қ,ю,и. ІІ қатар: А,з,ю,а ІІІ қатар: Т,Ю,Ү. Сұрақ-жауап. |
|
Ым-ишара |
|
Үйге тапсырма. 97 бет. оқу.Өлеңді жаттау. |
|
|
|
|
Кері байланыс Бағдаршам Қызыл түс – өте жақсы ұнады Жасыл түс – жақсы, бірақ мен өзімді көрсете алмадым Сары түс– ұнаған жоқ |
стикерлер жапсырады. |
|
|
|
Мұғалім рефлексиясы |
Не сәтті болды? Топқа бөлініп тапсырманы жақсы орындады. |
Не сәтсіз болды? Уақыт аз болды. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Ю дыбысы мен әрпі"
Ашық сабақ "Ю дыбысы мен әрпі"
Г.Ербатырова
Бастауыш сынып мұғалімі
№6 Шұбарқұдық негізгі орта мектебі
Ақтөбе облысы Темір ауданы
|
Класы: 1 |
Пәні: сауат ашу |
Мерзімі |
Бекітілді: |
|
Тақырыбы: |
Ю дыбысы мен әрпі. |
||
|
Мақсаты: |
1.Ю дыбысы мен әрпін, осы дыбыстан басталатын сөздердегі буын, дыбыс құрамын меңгерту. 2. Әдемі жазу, байланыстырып сөйлеу дағдыларын, сөздік қорын дамыту. 3.Ата-әжесін сыйлауға, құрметтеуге және ұлттық тәрбие беруге тәрбиелеу. |
||
|
Күтілетін нәтиже: |
1. Ю дыбысы мен әрпін, осы дыбыстан басталатын сөздердегі буын, дыбыс құрамын меңгереді. 2.Әдемі жазу, байланыс- тырып сөйлеу дағдылары, сөздік қоры дамиды. 3. Еңбексүйгіштікке үйренеді. |
||
|
Ресурстар |
Оқулық, буындар, сөздер, электронды оқулық, Ю ю әрпі. |
||
|
Кезеңдері |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
|
Қызығушылықты ояту (5-минут) |
Ұйымдастыру Оқушылармен амандасады, түгендейді. |
Амандасады; |
Үшшапалақ |
|
Психологиялық ахуал Тренинг «Әліппе» |
Барлығы шеңберге тұрып, әнді тыңдап, қосылып айтады. |
||
|
Топқа бөлу. Үш қатар бойынша топқа бөлу. |
« Дыбыс, буын, сөйлем» болып 3 топқа бөлінеді. |
||
|
Мағынаныашу (25-минут) |
1.Ережені еске түсіру. -Дыбыс дегеніміз не? -Әріп дегеніміз не? - Дыбыс нешеге бөлінеді? «Әріптер әлеміне саяхат» |
Жаңа сабаққа деген қызығушылықтары оянып,ерекше ынтамен кіріседі. Берілген суретке І қатар Сөзге дыбыстық талдау. ІІ қатар Буындық талдау. ІІІ қатар Сөйлем ойлайды. |
Жетонмен бағалау |
|
Қызығушылықты ояту. Балалар,бүгінгі сабағымызға қонақтар келіп отыр. 1.Жұмбақ шешу. Аюда бар, Тәтті көрсе бас салар, Тиінде жоқ, Айнымайды баладан, Оюда бар, Үп-үлкен боп жасқанар, Түйінде жоқ Кіп-кішкентай арадан. (Ю) (Аю) -Балалар,бізге қонаққа аю келіпті. -Ол қайда өмір сүреді? -Қыста не істейді? -Қалай өмір сүреді? -Міне,балалар, аю бізге қонаққа келіп,сендерге тапсырма ала келіпті. 2.Электронды оқулықпен жұмыс. |
1.Жұмбақ арқылы тақырыпты ашады. 2.Электронды оқулықты тыңдап, қарайды. Жауабы тыңдалады. |
Үш шапалақ |
|
|
Оқулықпен жұмыс. 1.Суретпен жұмыс. Оқулықта берілген сурет бойынша әңгіме құрау. Сырмақққа ойылған оюдың атын атату. «Аю» сөзіне дыбыстық талдау жасау. Дауысты дыбысты айтқанда өкпедегі ауа ауыз қуысында еш кедергіге ұшырамай шығады,ю-дауысты дыбыс,й+у дыбыстарының қосарланып айтылуынан жасалғанымен,бір әріппен таңбаланады. 2. Сөздерді оқу. 3. «Ою» мәтінін және «Жақсы көрем» өлеңін оқыту. 4.Автор туралы мәлімет беру. Тұрдақын Жексенбай - 1938 жылы Қытайдың Іле аймағы, Текес ауданы, Шолақамыс деген елді мекенінде туған. «Түлкі мен қоян», «Бүркіт», «Қоңыр қонжық», «Әліпби әңгімелері» сияқты прозалық кітаптардың авторы. Сөздік жұмыс. Сырмақ- киізден жасалып, өрнектелген қазақ төсеніші. Сергіту сәті. Ормандағы аюдың, Дәптермен жұмыс. Оңға қарай жоғары көлбеу жартылай ілмекше,төмен қарай көлбеу сызықша,оңға қарай иілген ілмекше,дөңгелек. А)Ю дыбысын ауада жазу. ә) №2 дәптердегі Юю әрпін жазу. Халық қу деп Қылған күлкі, Айласы көп Бұл не? (Түлкі) Түлкінің тапсырмасы: Ойын: «Ұйқасын тап» Ю-Ю-Ю .... Әжем сырды ою. Ю-Ю-Ю..... Қорбаңдаған аю. «Қысқы ойын» тақ. суретпен жұмыс. Қоянның тапсырмасы: Өзінше ноян Қорқақ ....... қоян І қатар: Ю дыбысына сөздер жазады. ІІ қатар: Дыбыстық талдау жасайды. ІІІ қатар: Буынға бөледі. |
Буындар мен сөздерді оқиды. Талдау жасайды. Кеспе әріптерден құрастырады. «Қошқар мүйіз» оюы екенін айтады және ҚР-ның туында бейнеленгенін айтады. Хормен және жеке оқу. Оқушылар әуенмен айтады. №2 дәптердегі Юю әрпімен буын, сөздерді жазады. |
Үш шапалақ |
|
|
Ой толғау (15-минут) |
Бекіту. Тиін тапсырмасы: Ағаштан ағашқа секірген, Кішкентай ғана шапшаң аң (Тиін) «Бірік, бөліс, ойлан» топтық жұмыс. І қатар: Қ,ю,и. ІІ қатар: А,з,ю,а ІІІ қатар: Т,Ю,Ү. Сұрақ-жауап. |
|
Ым-ишара |
|
Үйге тапсырма. 97 бет. оқу.Өлеңді жаттау. |
|
|
|
|
Кері байланыс Бағдаршам Қызыл түс – өте жақсы ұнады Жасыл түс – жақсы, бірақ мен өзімді көрсете алмадым Сары түс– ұнаған жоқ |
стикерлер жапсырады. |
|
|
|
Мұғалім рефлексиясы |
Не сәтті болды? Топқа бөлініп тапсырманы жақсы орындады. |
Не сәтсіз болды? Уақыт аз болды. |
|
шағым қалдыра аласыз













