Оқу жұмыс орынбасары:
Қысқа мерзімді жоспар
|
Білім беру ұйымының атауы |
Намазбай Ақшабаев атындағы орта мектебі |
|
|
Бөлім |
Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті |
|
|
Педагогтың аты-жөні: |
Көпжасарова Мейрамгүл |
|
|
Күні : |
18.02.2025 ж. |
|
|
Сынып: |
2 |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Зат есім |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
2.2.3.1 мәтін мазмұнын анықтауға бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру; 2.4.2.3 cөз таптарын зат есім, сын есім, сан есім, етістік ажырату; 2.1.3.1 күнделікті өмірде кездесетін жағдаяттарға байланысты сөйлеу мәдениетін сақтап, диалогке қатысу. |
|
|
Сабақтың мақсаты |
- Мәтін мазмұны бойынша сұрақтар қоя алады және оған жауап бере алады; - зат есімді таба алады; - күнделікті өмірде кездесетін жағдаяттарға байланысты сөйлеу мәдениетін сақтап, диалог құрастырады. |
|
|
Құндылықтарға баулу Ай құндылығы: |
Апта құндылығы: |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 7 минут |
Сәлемдесу Оқушыларды түгелдеу. «Біртұтас тәрбие бағдарламасындағы ұлттық құндылықтарды ұйымдастыру кезеңінен бастап,сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін» Атмосфералық ахуал: Жақсы атмосфералық ахуал қалыптастыру және оқушылармен амандасу мақсатында өлең шумақтары айтылады. Ал, қане, балалар Қане, маған, қараңдар! Ал, қане, балалар Амандасып алыңдар! Сәлем, Сәлем, балақай Сәлеметсіз бе, апай
Үй тапсырмасын тексеру. 9-тапсырма. Көп нүктенің орнына керекті сөздерді қойып, өлеңді көшіріп жаз. Зат есімнің астын сыз. Өс-өс, балам, өсе бер, ... бол палуан білекті, ... бол таймас жүректі, ... созайық, ... жазайық. Керекті сөздер: аяғыңды, батыл, батыр, саусағыңды. Жаңа тақырып Жаңа тақырыпты болжау мақсатында суреттер көрсетіледі. Мұғалім жетекші сұрақтар қояды: 1. Суреттен нені көріп тұрсыңдар? 2. Ол сөздер қандай сөз табына жатады? 3. Сонымен бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай деп ойлайсыңдар?
|
Оқушылар сәлемдеседі Атмосфералық ахуал арқылы жақсы көңіл күйде сабақты бастайды Оқушылар үйге берілген тапсырманы оқиды. Өс-өс, балам, өсе бер, Батыр бол палуан білекті, Батыл бол таймас жүректі, Аяғыңды созайық, Саусағыңды жазайық. Оқушылар тақтада көрсетілген суреттер арқылы, мұғалімнің сұрақтарына жауап бере отыра жаңа тақырыпты болжайды. |
Өзін-өзі бағалау Оқушылар «Домбыра» әдісі арқылы өзін-өзі бағалайды. Дискриптор бойынша әр тапсырмадан кейін бір немесе екі балдан қосып, жылжытып отырады Дескриптор: -көп нүктенің орнына керекті сөзді қойып жазады; -зат есімді табады. 2 ұпай Дескриптор: -сабақтың тақырыбын болжап, табады- 1 ұпай |
Көрнекіліктер Бағалау парағы Оқулық, интерактивті тақта бейнелі суреттер |
|
Сабақтың ортасы 28 минут |
Жаңа тақырыппен таныстыру. Зат есім туралы түсінік беріледі.
Көркем жазу. «Қ» әріпінің жазылу үлгісі көрсетіледі.
1-тапсырма: Оқылым. Жазылым. Айтылым Топтық жұмыс Функционалдық сауаттылыққа арналған тапсырмалар беріледі. 1-топ. Мәтінді оқыңдар. “Сәйкестендіру” әдісі арқылы мәтін мазмұны бойынша құлыптағы сұрақтар мен кілттегі жауаптарды сәйкестендіріп, сандықты ашыңдар.
2-топ «Балықтар» әдісі арқылы оқыған мәтіннен зат есімдерді тауып жазыңдар. Зат есімдерге сұрақ қойыңдар.
3-топ Берілген сурет бойынша диалог құрастырыңдар. Диалогте зат есімді қолданыңдар.
2-тапсырма. Жазылым. Жұптық жұмыс.
Сергіту сәті «Биле» әні.
3-тапсырма. Жазылым.Оқылым. Жеке жұмыс.
|
Оқушылар зат есім ережесін еске түсіреді, жаңа мәліметті есте сақтайды Оқушылар дәптерге күннің ретін, жаңа сабақтың тақырыбын жазып алады.
Көркем жазу жұмысы бойынша «Қ» әріпін жазады. «Қ» әріпінен басталатын сөздермен танысады Бірінші топ оқушылары берілген мәтінді оқиды. Сұрақтарды жауаптарымен сәйкестендіріп, сандықты ашады. Оқушылар өз жауаптары мен сандық ішіндегі дұрыс жауаптарды сәйкестендіреді.
Екінші топ оқушылары мәтінді оқиды. Мәтін ішінен зат есімдерді тауып, балықтарға жазып, оларды шелекке орналастырады. Зат есімдерге сұрақ қояды.
Үшінші топ оқушылары сурет бойынша диалог құрастырады. Диалогте зат есімдерді қолданады. Оқушылар қасындағы адаммен жұптаса отырып, берілген сөздерді кестеге сәйкесінше орналастырып жазады. Оқушылар видеороликте көрсетілген би қимылдарын қайталайды. Оқушылар суреттегі сөзді анықтап, сөйлемді толықтырып дәптерге жазады. Суреттегі сөздердің зат есім екенін дәлелдейді. |
Дескриптор: - әріп пен сөздерді көркем жазады. 1 ұпай Дескриптор: - Мәтінді мұқият оқиды; - сұрақтарға дұрыс жауап береді. 2 ұпай Дескриптор: -Мәтіннен зат есімдерді табады; - Зат есімдерге сұрақ қояды. 2 ұпай Дескриптор: -сурет бойынша диалог құрастырады; - диалогке зат есімдерді қатыстырады. 2 ұпай Дескриптор: - Кім? Кімдер? сұрақтарына жауап беретін сөздерді дұрыс табады; - Не? Нелер? сұрақтарына жауап беретін сөздерді дұрыс табады. 2 ұпай Дескриптор: - сөздерді тауып, сөйлемді толықтырып жазады; 1 ұпай
|
Интерактивті тақта Оқулық интерактивті тақта, жазу тақтасы, оқулық Жұмыс парағы, қима қағаздар, бағалау Жұмыс парағы, қима қағаздар, бағалау Жұмыс парағы, бағалау Жұмыс парағы, интерактивті тақта, бағалау парағы. интерактивті тақта Интерактивті тақта, дәптер, бағалау парағы |
|
Сабақтың соңы 5 минут Кері байланыс Бағалау Үй тапсырмасы |
4-тапсырма «Жаңа тақырыпты бекіту» «Қалқан» әдісі Тақырып бойынша тест сұрақтары қойылады 1.Заттың атын білдіретін сөз табы? Зат есім 2.Зат есімнің сұрақтарын тап. Кім? Не? 3.Зат есімді тап. Қыран 4. Зат есім емес қатарды тап. Ойнау, жүгіру 5. Кім? Кімдер? деген сұрақ қойылады. Адамға қатысты сөздерге
|
Тақырып бойынша тақтада көрсетілген тест сұрақтарына жауап береді. Оқушылар сабақты қорытындылау тапсырмасын орындап , бүгінгі сабақтан алған білімдерін бекітеді. |
Дескриптор: - сұрақтарға дұрыс жауап береді; 1 ұпай |
Интерактивті тақта Тапсырмалар |
|
Рефлексия
Жаз- Сабақты өте жақсы түсіндім, қызықты болды. Көктем- Сабақты жақсы түсіндім. Күз- Сабақты енді түсініп келемін Қыс- Тақырып бойынша әлі ізденуім керек.
Үйге тапсырма:13- жаттығу. Ойлан, тап. Тапқан сөздеріңнің зат есім екендігін дәлелде. |
Әр оқушы жыл мезгілдері арқылы сабаққа кері байланыс береді. Оқушылар үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алады. |
|
Кері байланыс Бағалау парағы |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. Зат есім. 2 сынып
Оқу жұмыс орынбасары:
Қысқа мерзімді жоспар
|
Білім беру ұйымының атауы |
Намазбай Ақшабаев атындағы орта мектебі |
|
|
Бөлім |
Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті |
|
|
Педагогтың аты-жөні: |
Көпжасарова Мейрамгүл |
|
|
Күні : |
18.02.2025 ж. |
|
|
Сынып: |
2 |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Зат есім |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
2.2.3.1 мәтін мазмұнын анықтауға бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру; 2.4.2.3 cөз таптарын зат есім, сын есім, сан есім, етістік ажырату; 2.1.3.1 күнделікті өмірде кездесетін жағдаяттарға байланысты сөйлеу мәдениетін сақтап, диалогке қатысу. |
|
|
Сабақтың мақсаты |
- Мәтін мазмұны бойынша сұрақтар қоя алады және оған жауап бере алады; - зат есімді таба алады; - күнделікті өмірде кездесетін жағдаяттарға байланысты сөйлеу мәдениетін сақтап, диалог құрастырады. |
|
|
Құндылықтарға баулу Ай құндылығы: |
Апта құндылығы: |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 7 минут |
Сәлемдесу Оқушыларды түгелдеу. «Біртұтас тәрбие бағдарламасындағы ұлттық құндылықтарды ұйымдастыру кезеңінен бастап,сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін» Атмосфералық ахуал: Жақсы атмосфералық ахуал қалыптастыру және оқушылармен амандасу мақсатында өлең шумақтары айтылады. Ал, қане, балалар Қане, маған, қараңдар! Ал, қане, балалар Амандасып алыңдар! Сәлем, Сәлем, балақай Сәлеметсіз бе, апай
Үй тапсырмасын тексеру. 9-тапсырма. Көп нүктенің орнына керекті сөздерді қойып, өлеңді көшіріп жаз. Зат есімнің астын сыз. Өс-өс, балам, өсе бер, ... бол палуан білекті, ... бол таймас жүректі, ... созайық, ... жазайық. Керекті сөздер: аяғыңды, батыл, батыр, саусағыңды. Жаңа тақырып Жаңа тақырыпты болжау мақсатында суреттер көрсетіледі. Мұғалім жетекші сұрақтар қояды: 1. Суреттен нені көріп тұрсыңдар? 2. Ол сөздер қандай сөз табына жатады? 3. Сонымен бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай деп ойлайсыңдар?
|
Оқушылар сәлемдеседі Атмосфералық ахуал арқылы жақсы көңіл күйде сабақты бастайды Оқушылар үйге берілген тапсырманы оқиды. Өс-өс, балам, өсе бер, Батыр бол палуан білекті, Батыл бол таймас жүректі, Аяғыңды созайық, Саусағыңды жазайық. Оқушылар тақтада көрсетілген суреттер арқылы, мұғалімнің сұрақтарына жауап бере отыра жаңа тақырыпты болжайды. |
Өзін-өзі бағалау Оқушылар «Домбыра» әдісі арқылы өзін-өзі бағалайды. Дискриптор бойынша әр тапсырмадан кейін бір немесе екі балдан қосып, жылжытып отырады Дескриптор: -көп нүктенің орнына керекті сөзді қойып жазады; -зат есімді табады. 2 ұпай Дескриптор: -сабақтың тақырыбын болжап, табады- 1 ұпай |
Көрнекіліктер Бағалау парағы Оқулық, интерактивті тақта бейнелі суреттер |
|
Сабақтың ортасы 28 минут |
Жаңа тақырыппен таныстыру. Зат есім туралы түсінік беріледі.
Көркем жазу. «Қ» әріпінің жазылу үлгісі көрсетіледі.
1-тапсырма: Оқылым. Жазылым. Айтылым Топтық жұмыс Функционалдық сауаттылыққа арналған тапсырмалар беріледі. 1-топ. Мәтінді оқыңдар. “Сәйкестендіру” әдісі арқылы мәтін мазмұны бойынша құлыптағы сұрақтар мен кілттегі жауаптарды сәйкестендіріп, сандықты ашыңдар.
2-топ «Балықтар» әдісі арқылы оқыған мәтіннен зат есімдерді тауып жазыңдар. Зат есімдерге сұрақ қойыңдар.
3-топ Берілген сурет бойынша диалог құрастырыңдар. Диалогте зат есімді қолданыңдар.
2-тапсырма. Жазылым. Жұптық жұмыс.
Сергіту сәті «Биле» әні.
3-тапсырма. Жазылым.Оқылым. Жеке жұмыс.
|
Оқушылар зат есім ережесін еске түсіреді, жаңа мәліметті есте сақтайды Оқушылар дәптерге күннің ретін, жаңа сабақтың тақырыбын жазып алады.
Көркем жазу жұмысы бойынша «Қ» әріпін жазады. «Қ» әріпінен басталатын сөздермен танысады Бірінші топ оқушылары берілген мәтінді оқиды. Сұрақтарды жауаптарымен сәйкестендіріп, сандықты ашады. Оқушылар өз жауаптары мен сандық ішіндегі дұрыс жауаптарды сәйкестендіреді.
Екінші топ оқушылары мәтінді оқиды. Мәтін ішінен зат есімдерді тауып, балықтарға жазып, оларды шелекке орналастырады. Зат есімдерге сұрақ қояды.
Үшінші топ оқушылары сурет бойынша диалог құрастырады. Диалогте зат есімдерді қолданады. Оқушылар қасындағы адаммен жұптаса отырып, берілген сөздерді кестеге сәйкесінше орналастырып жазады. Оқушылар видеороликте көрсетілген би қимылдарын қайталайды. Оқушылар суреттегі сөзді анықтап, сөйлемді толықтырып дәптерге жазады. Суреттегі сөздердің зат есім екенін дәлелдейді. |
Дескриптор: - әріп пен сөздерді көркем жазады. 1 ұпай Дескриптор: - Мәтінді мұқият оқиды; - сұрақтарға дұрыс жауап береді. 2 ұпай Дескриптор: -Мәтіннен зат есімдерді табады; - Зат есімдерге сұрақ қояды. 2 ұпай Дескриптор: -сурет бойынша диалог құрастырады; - диалогке зат есімдерді қатыстырады. 2 ұпай Дескриптор: - Кім? Кімдер? сұрақтарына жауап беретін сөздерді дұрыс табады; - Не? Нелер? сұрақтарына жауап беретін сөздерді дұрыс табады. 2 ұпай Дескриптор: - сөздерді тауып, сөйлемді толықтырып жазады; 1 ұпай
|
Интерактивті тақта Оқулық интерактивті тақта, жазу тақтасы, оқулық Жұмыс парағы, қима қағаздар, бағалау Жұмыс парағы, қима қағаздар, бағалау Жұмыс парағы, бағалау Жұмыс парағы, интерактивті тақта, бағалау парағы. интерактивті тақта Интерактивті тақта, дәптер, бағалау парағы |
|
Сабақтың соңы 5 минут Кері байланыс Бағалау Үй тапсырмасы |
4-тапсырма «Жаңа тақырыпты бекіту» «Қалқан» әдісі Тақырып бойынша тест сұрақтары қойылады 1.Заттың атын білдіретін сөз табы? Зат есім 2.Зат есімнің сұрақтарын тап. Кім? Не? 3.Зат есімді тап. Қыран 4. Зат есім емес қатарды тап. Ойнау, жүгіру 5. Кім? Кімдер? деген сұрақ қойылады. Адамға қатысты сөздерге
|
Тақырып бойынша тақтада көрсетілген тест сұрақтарына жауап береді. Оқушылар сабақты қорытындылау тапсырмасын орындап , бүгінгі сабақтан алған білімдерін бекітеді. |
Дескриптор: - сұрақтарға дұрыс жауап береді; 1 ұпай |
Интерактивті тақта Тапсырмалар |
|
Рефлексия
Жаз- Сабақты өте жақсы түсіндім, қызықты болды. Көктем- Сабақты жақсы түсіндім. Күз- Сабақты енді түсініп келемін Қыс- Тақырып бойынша әлі ізденуім керек.
Үйге тапсырма:13- жаттығу. Ойлан, тап. Тапқан сөздеріңнің зат есім екендігін дәлелде. |
Әр оқушы жыл мезгілдері арқылы сабаққа кері байланыс береді. Оқушылар үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алады. |
|
Кері байланыс Бағалау парағы |
шағым қалдыра аласыз
















