Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
7.1XVIII ғасырдағы Қазақ хандығы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Толепбергенова Арайлым Акаевна |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып:7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Абылай ханның ішкі және сыртқы саясаты. Зерттеу сұрағы:Дербес Қазақ мемлекетін сақтап қалудағы Абылай ханның рөлі қандай? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.3.1.2 Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын талдау; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: Абылай хан тұсындағы Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын түсіндіреді. Көпшілігі:Абылайханныңтұлғалыққасиетінтарихидерек кӛздерін пайдалану арқылыжіктейді. Кейбірі: Абылай ханның ішкі саясатының негізгі бағыттарын талдайды |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Абылай хан тұсындағы Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын түсіндіреді |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдікмақсаттар |
Оқушылар ХҮІІІ ғас. Қазақ хандығының жағдайын анықтау үшін топта бір-біріне түсіндіру, хабарлау Негізгі ұғымдар: дипломат, мемлекет қайраткері, жауынгер, шежіре, Цинь империясы, аманат Диалогке арналған сөз тіркестері Басты ӛзгерістер/жетістіктер: ................................ Бұлоқиғаның/ӛзгерістіңтарихимаңызызорболды,өйткені............ Талқылауға арналған сұрақтар: 1.Аңырақай шайқасында Абылай хан қандай ерлік жасады? 2.Абылай ханның қазақ тарихында алатын орны? 3.Абылай ханның жасаған жорықтары Жазылымға арналған тапсырмалар: «Құжатпен жұмыс» әдісі, «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі, Кеңейтілген тапсырмалар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
«Мәңгілік Ел» идеясына сәйкес мемлекет тәуелсіздігін бағалай білу, отан тарихы мен тарихи тұлғаға деген құрмет Абылай ханның саясатын талдау барысында жүзеге асады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Дүниежүзі тарихы, География, Әдебиет,Қазақ тілі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
ХVІІІ ғасырдың басында қазақ халқын аса ауыр зардаптарға душар еткен Отан соғысы туралы біледі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі |
Ұйымдастыру сәті. Психологиялық ахуал қалыптастыру: «Көрші» Мақсаты: әрбір қатысушының сол топтың бір мүшесі екендігін сезінуі, бір-біріне жылылық сыйлау. Нұсқаулық: Көршіңді оң жақтан құшақта, Көршіңді сол жақтан құшақта. Оң жақтағы көршіңе бір жымиып, Сол жақтағы көршіңе бір жымиып, Бүгінгі тренинг барысы, Біз үлкен отбасы. Сыныпты топқа бөлу. Адам өмірінің үш кезеңі (балалық, жастық және қарттық шақ) бейнеленген суреттерді таңдау арқылы топтасады.
Ой шақыру. Тақырыпқа шығу. Слайд арқылы үлкен шайқас алдындағы жекпе-жекте айқасқан батырлар суреті көрсетіліп, оқушыларға төмендегідей сұрақ қойылады
«Алғадай» деген сөздің мағынасын қалай түсінесіздер? (Жауабы:Үлкен шайқас алдында қарсы жаққа қазақ қолы жағынан жекпе-жекке шыққан жас батыр) Сұраққа жауап алынғаннан кейін, оқушыларға төмендегідей сұрақ қойылады: Аңырақай шайқасында алғадай болған кім?(Абылай) Жауап алынғаннан кейін ғана Абылай хан бейнеленген сурет (анимация негізінде) көрсетіледі
Оқушылардың болжам жауаптары арқылы сабақ тақырыбы анықталады. Сабақ тақырыбы мен оқу мақсаттары таныстырылғаннан кейін бағалау критерийлеріне, тарихи концепт пен зерттеу сұрағына назар аударылады. Зерттеу сұрағы: Дербес Қазақ мемлекетін сақтап қалудағы Абылай ханның рөлі қандай?
|
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді |
ҚБ «Мадақтау сэндвичі»
|
Тақырыптық суреттер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабақ |
1-тапсырма. «Ақпаратты бөлісейік» Мәтінмен жұмыс Топтарға Абылай ханның өмірі туралы мәтіндер таратылады. Топтағы оқушылар мәтін мазмұнын оқып, топ ішінде талқылайды. /Әр топ Абылай хан өмірінің әр кезеңіндегі өмірдерегі туралы игерген ақпаратты сыныптастарымен бөлісу үшін сынып алдында қорғайды. Топтар бір-бірін бағалайды./ 1-топ. Бала Әбілмансұр; 2-топ. Сабалақ батыр; 3-топ. Абылай хан; Бағалау критерийі: Білу мен түсіну - Абылай ханның қызметі мен іс-әрекетін талдап, тұлғалық келбетіне баға береді; Дескрипторы: 1-топ. Абылайдың балалық шағынан кемінде 2 маңызды мәлімет анықтайды; 2-топ. Абылайдың бозбала кезінен кемінде 2 маңызды мәлімет анықтайды; 3-топ. Абылайдың есейген тұсынан кемінде 2 маңызды мәлімет анықтайды. Күтілетін болжам жауаптар: 1-топ. Абылайдың бала кезінде жоңғар шапқыншылығы кесірінен ата-анасынан айрылып, жетім қалуы мен жоқшылық көріп, жалшы болып кеткені туралы мәлімет береді; 2-топ. Абылайдың бозбала кезінде жекпе-жек шайқаста ерлік көрсетіп батыр атанғандығы мен жалшы Сабалақтан Абылай сұлтанға айналғандығы туралы мәлімет береді; 3-топ. Абылайдың ересек кезінде үш жүздің ханы болғандығы және көрші мемлекеттердің оны хан деп танығандығы туралы мәлімет береді. Кері байланыс. Топтық бағалау. «Екі жұлдыз бір тілек» Топты бағалау критерийлері: - мазмұнды ашуы; - сөйлеу шеберлігі; - регламент сақтауы. 2-тапсырма. «Ақпаратты кестеге жинақтайық» Бейнематериалмен жұмыс Оқушыларға Абылай хан туралы бейнематериал көрсетіліп, мазмұны тыңдалады. Әр топ оқушылары жекеше түрде өздеріне берілген тапсырмаға сәйкес Абылай ханның мемлекеттің ішкі жағдайын нығайту үшін саяси, экономикалық, мәдени салада енгізген өзгерістері туралы ақпаратты бір уақытта тыңдай отырып, игерген білімдерін кестеге толтыруы қажет. Әр топ тапсырмамен жұмыстану кезінде өздеріне қатысты саланы кестеге толтырады, ал қалған салалар бойынша кестедегі бос графаны басқа топтар өз жұмыстарын жариялаған кезде толтырады..
Бағалау критерийі: Сыни ойлау мен зерттеу - XVIII ғ. қазақ мемлекетінің саяси, экономикалық, мәдени саладағы жүргізген іс-шараларын талдайды;
Дескрипторы: 1. Абылай ханның Қазақ хандығының басқару ісіне өзгеріс енгізгенін кемінде 2 дәйекпен дәлелдейді; 2. Абылай хан тұсында Қазақ хандығының экономикасында жетістіктердің болғандығын кемінде 2 дәйекпен дәлелдейді; 3. Абылай хан тұсында Қазақ хандығының мәдениетінде оң өзгерістер болғандығын кемінде 2 дәйекпен дәлелдейді. 1-топ. Саяси саладағы өзгерістер 2-топ. Шаруашылық саласындағы өзгерістер 3-топ. Шаруашылық саласындағы өзгерістер Күтілетін болжам жауаптар: 1-топ. Билер билігінің шектелгенін, хандық сот құрылып, нәтижесінде хандық биліктің күшейтілгенін; үш жүздің басы бірігіп, орталықтанған мемлекеттің құрылғанын; батыр беделінің артып, қазақ жасағының нығайғанын жазады; 2-топ. Егіншіліктің, балық аулаудың, сауда-саттықтың дамығандығын жазады; 3-топ. Қала мәдениетінің қолға алынғанын, өнер адамдарының қолдауға ие болғандығын жазады. Кері байланыс. Мұғалімнің бағалауы. «Смайлик сыйлау»
|
Оқушылар ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды
Оқушылар өз жұмыстарының қорытындыларын сынып алдында қорғайды. Оқушылар бір-біріне қосымша сұрақтар, қойып, бір-бірін толықтырады.
Дескрипторы Бағалау критерийі: Білу мен түсіну -Абылай ханның өмірі туралы біледі; Дескрипторы: Абылайдың балалық шағынан кемінде 2 маңызды мәлімет анықтайды; Абылайдың бозбала кезінен кемінде 2 маңызды мәлімет анықтайды; . Абылайдың есейген тұсынан кемінде 2 маңызды мәлімет анықтайды. Дескрипторы:
жерінің аумағын анықтайды;
шекаралық аймақты ажырытады;
сәйкестігін табады;
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||






