Материалдар / Ашық сабақНеліктен тарихшы Ермұхан Бекмаханов 25 жылға бас бостандығынан айырылды?
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ашық сабақНеліктен тарихшы Ермұхан Бекмаханов 25 жылға бас бостандығынан айырылды?

Материал туралы қысқаша түсінік
10 сынып оқушыларына ашық сабақ құқық негіздері пәні бойынша
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
24 Ақпан 2023
566
2 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 10 .1.А

Қазақстан Ұлы Отан соғысынан кейінгі жылдарда (1946-1953 жж.)

Мектеп:М.Жұмабаев о.м


Күні:

Сынып:

Мұғалімнің аты-жөні: Г.Камысбаева

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:






Сабақ тақырыбы

Неліктен тарихшы Ермұхан Бекмаханов 25 жылға бас бостандығынан айырылды?


Кәсіби даму мақсаты

Тарихи деректерді қолдана отырып оқушылардың жазылым дағдысын дамыту.


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.2.3.1 – Ермұхан Бекмахановтың Қазақстан тарихы ғылымына қосқан үлесін бағалау;

10.3.1.1 – қоғамдық-саяси өмірдің ерекшеліктерін түсіндіру және өзіндік интерпретация жасау


Сабақ мақсаттары

қазақ ғалымдарының ғылым мен білімге қосқан үлесін бағалау

қоғамдық саяси өмірдің ерекшеліктерін түсіндіру


Бағалау критерийлері


А. Жұбанов , Е. Ысмайлов,м. Әуезов , Е. Бекмаханов секілді ғалымдардың:

- зерттеген тақырыптары және олардың ғылым мен білімге қосқан үлестері:

- еңбектерінің кеңестік идеологияға қайшы келуі:

- тағылған айыптар. Ұсынылған критерийлер бойынша кем дегенде 2 ғалымның репрессияға ұшырау тарихын сипаттай алады


Тілдік мақсаттар


Мағынасын ашады, (айтылым дағдысы)

Айтылымға қажетті сөз тіркестерін ұсыну (фотосуреттер,бейнебаян)

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

Мен мұны мынадай мысал арқылы дәлелдей аламын....

Айтылған мәселе бойынша мынандай қорытынды жасаймын...


Жаһандаық азаматтық

Отан сүйгіштік.


Құндылықтарды дарыту




Құндылықтар:

- патриотизм

- өз елі үшін мақтаныш

- ұлттық сана-сезім

- тәуелсіздік


Пәнаралық байланыстар

Қазақ әдебиеті, дүние жүзі тарихы, география


АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақтаны, ноутбукті пайдалан отырып


Бастапқы білім


Соғыстан кейін қандай әлеуметтік ахуал қалыптасты?


Сабақ барысы


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар


Сабақтың басы

Сәлемдесу. Жағымды ахуал орнату.

Сыныпты екі топқа бөлу

М/Б) Ұлы Отан соғысына дейінгі сталиндік жаппай қуғын-сүргін туралы оқушылармен эвристикалық талқылау ұйымдастыру:

Ұлы Отан соғысынан кейін орталық биліктің қоғамдық-саяси бағыттағы саясаты неліктен өзгермеді?


Медеу Сарсеке. Необузданный историк. Отрывки из романа.

http://zhurnal-prostor.kz/assets/files/2010/2010-4/2010-4-2.pdf


Сабақтың ортасы






















Ж) "Тағдыры ұқсас тұлғалар" деректі фильмінен үзінді көрсетіліп, мәтін таратылып талқылау:

- Е.Бекмахановқа қандай айыптар тағылды?

- Е.Бекмаханов қалай жазаланды?

- Е.Бекмахановтан басқа тағы кімдер жазықсыз жазалануы мүмкін еді?

Дескриптор:

  • Е.Бекмахоновқа тағылған айыптарды біледі;

  • Жазалану себебін түсінеді;

  • Е.Бекмахановтың ісін талдай алады

(визуальды және аудиалді қабілеті оқушылар өз мүмкіндігін көрсете алады)

Зерттеу

(Д/Ж/Т) Есмағамбет Ысмайлов, М. Әуезов т.б. сияқты тұлғалардың тағдыры туралы дербес зерттеу жұмысын жүргізу, одан соң жұпта, топта талқылайды.

Критерийлері:

  • Бұл ғалымдардың зерттеген тақырыптары және олардың ғылым мен білімге қосқан үлестері

  • Еңбектерінің кеңестік идеологияға қайшы келуі

  • Тағылған айыптар


(Т/Ж) Оқушылар репресияларға баға берілген әртүрлі пікірлермен танысып, салыстырмалы талдау жасайды


Интерпретация және жинақтау

(Т) Топтар өз зерттеулерінің нәтижесімен сыныпты ауызша таныстырады


(Т) Неліктен репрессиялардың жаңа толқыны басталды?

Оқушылардың ойларын жүйелеу үшін топтарға STEEPLE анализін жасату.

S – әлеуметтік –демографиялық

T - технологиялық

E - экономикалық

E – қоршаған орта

P - саясат

L - құқықтық

E –этникалық факторлар

Дескриптор:

  • Репрессиялардың жаңа толқынының басталуына қандай факторлар әсер еткенін біледі;

  • Талдай алады

(визуальды қабілеті оқушылар өз мүмкіндігін көрсете алады)


Тағдыры ұқсас тұлғалар.

http://www.youtube.com/watch? v=2xqDFJ6wEc4


Е. Бекмаханов. Стенограмма

Қазақстан тарихы (көне заманнан бүгінге дейін). Бес томдық. 4-том. – Алматы, 2010.



Сабақтың соңы







Үйге тапсырма


«Бортты журнал» әдісі

Болжам

Жаңа ақпарат

Тақырып бойынша бұрыннан не білемін? Бұл туралы не білуім керек?

Бұл туралы енді не білдім? Қандай маңызды сәттерді мен енді анықтадым?

Мәскеудегі «Дәрігерлер ісі» мен Қазақстандағы «Бекмаханов ісін» салыстырып талдау жасау





Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы















Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!