|
Бөлім: |
Көпбұрыштар. Төртбұрыштарды зерттеу |
||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Жумалиева С |
||||||||||||||||||||||
|
Пән/Сынып: Геометрия 8 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
04.10 |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Параллелограмм, ромб, тіктөртбұрыш, шаршы және олардың қасиеттері мен белгілері |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты |
8.1.1.5параллелограмм белгілерін қорытып шығару және қолдану; 8.1.1.6 тіктөртбұрыш, ромб, шаршы анықтамаларын білу және олардың қасиеттері мен белгілерін, қолдану; |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
- Параллелограмм, ромб, тіктөртбұрыш, шаршы қасиетін қолдану. |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы: |
|||||||||||||||||||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
5 минут |
Ұйым дастыру |
Сәлеметсіздерме! Үй тапсырмасын Қайталау «Түрлі-түсті фигуралар» Түстер таңдату арқылы топқа бөлу.
Тапсырма Бүгін, Параллелограмм, ромб, тіктөртбұрыш, шаршы және олардың қасиеттері мен белгілері қолдану қарастырамыз
Берілген тапсырмада оқушылар ғимараттарды салыстыра отырып, бүгінгі тақырыпқа қатысты суретті тауып түсінік береді. Яғни, ол «Пирамида» ғимараты. Оның табаны тіктөртбұрыш. Олай болса, оқушылар төртбұрыштың түрлерін айтады. |
Амандасу Үй тапсырмасын айтады. «Құпия зат» слайды Сұрақтарға жауап береді
|
Белсенділік танытқан оқушыларды ауызша мақтау «жарайсын» «өте жақсы»
|
Оқулық Парақшалар Жапсырма Презента ция |
||||||||||||||||||
|
10 мин |
Негізгі бөлім Жеке жұмыс |
« 10 сұрақ » әдісі бойынша өткен тақырыпқа байланысты сұрақтарға жауап береді. 1.Қандай фигура төртбұрыш деп аталады? 2.Төртбұрыштың төбесі, бұрышы, қабырғасы, диагоналі, периметрі дегеніміз не? 3.Қандай төртбұрыш параллелограмм деп аталады? 4.Параллелограмның қандай қасиеттері бар? 5.Параллелограмның белгілерін атаңдар.
|
Дескриптор:
|
«Қуаттау»
|
Презента ция Слайд |
||||||||||||||||||
|
5мин |
Жұптық жұмыс |
«Серігіту сәті» Шыбын әдісі
|
Дескриптор: -ромб,тіктөртбұрыш,шаршы анықтайды -ромб,тіктөртбұрыш,шаршы периметр,аудан формулаларын анықтайды.
|
|
Слайд |
||||||||||||||||||
|
20 минут |
Бекіту тапсырмасы Топтық жұмыс |
Тапсырма. «Математикалық лото» 1.Тіктөртбұрыштың бір қабырғасы 15м. Екінші қабырғасы 1,5м есе ұзын.Тіктөртбұрыштың периметрі неге тең? 2.Ромбының сүйір бұрышы 420.Қалған бұрыштарын табыңдар. 3.Квадраттың периметрі оның қабырғасынан 48 см-ге артық.Квадраттың қабырғасы неге тең? 4.Ромбының периметрі 16дм, ал биіктігі 2дм. Ромбының үлкен бұрышын табыңдар. Оқулықтан №1, №6, №10. |
Дескриптор: -ромб,тіктөртбұрыш,шаршы анықтамаларын біледі. -қасиеттерін қолданып есептер шығарады.
|
«көршіңді тексер» тәсіл арқылы бірін-бірі тексереді.
|
Оқулық Презента ция Интернет ресурс тары |
||||||||||||||||||
|
Соңы 5минут |
Сабақты бекіту Рефлексия Үйге тапсырма: Фалес теоремасы |
Сабақты пысықтау тапсырмаларын орындау. |
|
Презента ция |
|
Кері байланыс |
Рефлексия (жеке,жұпта,топта, ұжымда)
«СМС»әдісі. 1.Сабақта не қызықты болды...... 2.Сабақта не түсініксіз болды.......... 3.Сабақтан алған әсерің қандай........ |
Оқушыларға
|
«СМС»әдісі. |
Кері байланыс парағы. Презента ция |

1. Параллелограмм дегеніміз не? 2. Параллелограмның диагональдардың қасиеті 3. Параллелограммның қарама-қарсы бұрыштарының қасиеті 4. Бұрыштың биссектрисасы дегеніміз не? 5. Төртбұрыштың бұрыштарының қосындысы 6. Үшбұрыштың бұрыштарының қосындысы 7. Төртбұрышытың диагоналі 8. Сыбайлас бұрыштар 9. Үшбұрыштар теңдігінің 1 белгісі 10. Тең бүйірлі үшбұрыш дегеніміз не? 11. Тең бүйірлі үшбұрыштың медианасының қасиеті 12. Тіктөртбұрыштың периметрінің формуласы 13. Квадраттың периметірі қалай есептеледі? Тқртбұрыш қиындылары. Семантикалық карта
14. Тіктөртбұрыш дегеніміз не? 15. Ромбының қасиеттерін ата 16. Тіктөртбұрыштың қасиеттері. 17. Тіктөртбұрыш пен ромбының ортақ қасиеті 18. Ромб пен шаршының ортақ қасиеті 19. Кез келген тіктөрбұрыш параллелограм болама? 20. Қай төртбұрыштың диагональдары тең және перпендикуляр?
1.Тіктөртбұрыштың бір
қабырғасы 14. Екінші қабырғасы 2 есе ұзын. Тіктөртбұрыштың ауданы
неге тең?
2.Ромбының сүйір бұрышы
500.Қалған бұрыштарын
табыңдар.
3.Квадраттың периметрі 52
см-ге атең.Квадраттың қабырғалары неге
тең?
4. Параллелограмның
қабырғалары 10 см және 8 см. Параллелограмның периметрі неге
тең?
5.Квадраттың бір қабырғасы 13 см. Қалған қабырғасын және бұрыштары
тап?
6.Ромбының периметрі 24см, қабырғалары табыңдар?






жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ:Параллелограмм, ромб, тіктөртбұрыш, шаршы және олардың қасиеттері мен белгілері.8 сынып геометрия
|
Бөлім: |
Көпбұрыштар. Төртбұрыштарды зерттеу |
||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Жумалиева С |
||||||||||||||||||||||
|
Пән/Сынып: Геометрия 8 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
04.10 |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Параллелограмм, ромб, тіктөртбұрыш, шаршы және олардың қасиеттері мен белгілері |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты |
8.1.1.5параллелограмм белгілерін қорытып шығару және қолдану; 8.1.1.6 тіктөртбұрыш, ромб, шаршы анықтамаларын білу және олардың қасиеттері мен белгілерін, қолдану; |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
- Параллелограмм, ромб, тіктөртбұрыш, шаршы қасиетін қолдану. |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы: |
|||||||||||||||||||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
5 минут |
Ұйым дастыру |
Сәлеметсіздерме! Үй тапсырмасын Қайталау «Түрлі-түсті фигуралар» Түстер таңдату арқылы топқа бөлу.
Тапсырма Бүгін, Параллелограмм, ромб, тіктөртбұрыш, шаршы және олардың қасиеттері мен белгілері қолдану қарастырамыз
Берілген тапсырмада оқушылар ғимараттарды салыстыра отырып, бүгінгі тақырыпқа қатысты суретті тауып түсінік береді. Яғни, ол «Пирамида» ғимараты. Оның табаны тіктөртбұрыш. Олай болса, оқушылар төртбұрыштың түрлерін айтады. |
Амандасу Үй тапсырмасын айтады. «Құпия зат» слайды Сұрақтарға жауап береді
|
Белсенділік танытқан оқушыларды ауызша мақтау «жарайсын» «өте жақсы»
|
Оқулық Парақшалар Жапсырма Презента ция |
||||||||||||||||||
|
10 мин |
Негізгі бөлім Жеке жұмыс |
« 10 сұрақ » әдісі бойынша өткен тақырыпқа байланысты сұрақтарға жауап береді. 1.Қандай фигура төртбұрыш деп аталады? 2.Төртбұрыштың төбесі, бұрышы, қабырғасы, диагоналі, периметрі дегеніміз не? 3.Қандай төртбұрыш параллелограмм деп аталады? 4.Параллелограмның қандай қасиеттері бар? 5.Параллелограмның белгілерін атаңдар.
|
Дескриптор:
|
«Қуаттау»
|
Презента ция Слайд |
||||||||||||||||||
|
5мин |
Жұптық жұмыс |
«Серігіту сәті» Шыбын әдісі
|
Дескриптор: -ромб,тіктөртбұрыш,шаршы анықтайды -ромб,тіктөртбұрыш,шаршы периметр,аудан формулаларын анықтайды.
|
|
Слайд |
||||||||||||||||||
|
20 минут |
Бекіту тапсырмасы Топтық жұмыс |
Тапсырма. «Математикалық лото» 1.Тіктөртбұрыштың бір қабырғасы 15м. Екінші қабырғасы 1,5м есе ұзын.Тіктөртбұрыштың периметрі неге тең? 2.Ромбының сүйір бұрышы 420.Қалған бұрыштарын табыңдар. 3.Квадраттың периметрі оның қабырғасынан 48 см-ге артық.Квадраттың қабырғасы неге тең? 4.Ромбының периметрі 16дм, ал биіктігі 2дм. Ромбының үлкен бұрышын табыңдар. Оқулықтан №1, №6, №10. |
Дескриптор: -ромб,тіктөртбұрыш,шаршы анықтамаларын біледі. -қасиеттерін қолданып есептер шығарады.
|
«көршіңді тексер» тәсіл арқылы бірін-бірі тексереді.
|
Оқулық Презента ция Интернет ресурс тары |
||||||||||||||||||
|
Соңы 5минут |
Сабақты бекіту Рефлексия Үйге тапсырма: Фалес теоремасы |
Сабақты пысықтау тапсырмаларын орындау. |
|
Презента ция |
|
Кері байланыс |
Рефлексия (жеке,жұпта,топта, ұжымда)
«СМС»әдісі. 1.Сабақта не қызықты болды...... 2.Сабақта не түсініксіз болды.......... 3.Сабақтан алған әсерің қандай........ |
Оқушыларға
|
«СМС»әдісі. |
Кері байланыс парағы. Презента ция |

1. Параллелограмм дегеніміз не? 2. Параллелограмның диагональдардың қасиеті 3. Параллелограммның қарама-қарсы бұрыштарының қасиеті 4. Бұрыштың биссектрисасы дегеніміз не? 5. Төртбұрыштың бұрыштарының қосындысы 6. Үшбұрыштың бұрыштарының қосындысы 7. Төртбұрышытың диагоналі 8. Сыбайлас бұрыштар 9. Үшбұрыштар теңдігінің 1 белгісі 10. Тең бүйірлі үшбұрыш дегеніміз не? 11. Тең бүйірлі үшбұрыштың медианасының қасиеті 12. Тіктөртбұрыштың периметрінің формуласы 13. Квадраттың периметірі қалай есептеледі? Тқртбұрыш қиындылары. Семантикалық карта
14. Тіктөртбұрыш дегеніміз не? 15. Ромбының қасиеттерін ата 16. Тіктөртбұрыштың қасиеттері. 17. Тіктөртбұрыш пен ромбының ортақ қасиеті 18. Ромб пен шаршының ортақ қасиеті 19. Кез келген тіктөрбұрыш параллелограм болама? 20. Қай төртбұрыштың диагональдары тең және перпендикуляр?
1.Тіктөртбұрыштың бір
қабырғасы 14. Екінші қабырғасы 2 есе ұзын. Тіктөртбұрыштың ауданы
неге тең?
2.Ромбының сүйір бұрышы
500.Қалған бұрыштарын
табыңдар.
3.Квадраттың периметрі 52
см-ге атең.Квадраттың қабырғалары неге
тең?
4. Параллелограмның
қабырғалары 10 см және 8 см. Параллелограмның периметрі неге
тең?
5.Квадраттың бір қабырғасы 13 см. Қалған қабырғасын және бұрыштары
тап?
6.Ромбының периметрі 24см, қабырғалары табыңдар?






шағым қалдыра аласыз











