Ашық сабақ,Қоршаған орта:терминдер мен анықтама. Сөйлемнің үйірлі мүшелері.

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Ашық сабақ,Қоршаған орта:терминдер мен анықтама. Сөйлемнің үйірлі мүшелері.

Материал туралы қысқаша түсінік
Қысқа мерзімді жоспар
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Қоршаған орта:терминдер мен анықтама. Сөйлемнің үйірлі мүшелері.

Бөлімі:

6-бөлім. Қоршаған орта және энергия ресурстары

Педагогтің аты-жөні:

Нурмуханова Ә.Б

Күні:

14.02.24

Сыныбы: 8

Қатысушылар саны: 15 Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Қоршаған орта:терминдер мен анықтама. Сөйлемнің үйірлі мүшелері.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты:

8.2.2.1-публицистикалық және ғылыми стиль ерекшеліктерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану;


Сабақтың мақсаты:





-публицистикалық және ғылыми стиль ерекшеліктерін қолданылған тілдік құралдар арқылы таниды



Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

3 мин






5мин.










Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі:Мұғалім оқушылармен амандасып,сынып оқушылары түгенделеді.

Шаттық шеңбер

2.«Себеттегі сұрақтар» әдісі арқылы өткен тақырыптар бойынша сұрақтарға жауап беру:

Сөйлем мүшелері нешеге бөлінеді? 

Тұрлаулы мүшелерге қай мүшелер жатады?

Тұрлаусыз мүшелерге не жатады?

Анықтауыш сөйлемде қандай сұрақтарға жауап береді?

Баяндауыш туралы не білесің?

Бастауыш дегеніміз не? 

Flippity.net бағдарламасы арқылы 3 топқа бөлінеді


Оқушылар мұғаліммен амандасып,шаттық шеңберіне шығады


Оқушыларға қызығушылықты ояту мақсатында сұрақ-жауап өткізіледі.






«Телефон»өзін-өзі бағалау парағы үлестіріледі


«Жарайсың!» мадақтау сөзімен ынталандыру.






Интербелсенді экран


Shape1





қиынды қағаздар

себет



https://www.flippity.net/


Сабақтың ортасы
















7 мин

«Үш сурет,бір сөйлем»әдісі арқылы жаңа сабақтың тақырыбы анықталады.


Сабақ тақырыбы мен оқу мақсаты айқындалады

Видеоролик көрсетіледі

Стиль туралы түсінік айтылады.

Үйірлі мүше – кемінде екі не одан да көп сөзден құралып, бір сөйлем мүшесінің қызметін атқаратын сөздер тобы. Сөйлемнің белгілі бір мүшесінің шоғыры әрі соның қызметін атқаруда,ғы жетілген синтаксистік категория.Сөйлемнің бес мүшесі де үйірлі бола алады.

Мыс:Аузы жаман елді былғайды аузы жаман кім?

Жұмыстан басым босағанда барамын қашан?

Күңше Жабайды соғып кете жаздады не істеді?



Оқушылар тақтада берілген суреттермен «Үш сурет,бір сөйлем»әдісі арқылы жаңа сабақтың тақырыбы анықтайды



Пән бойынша жаңа тақырып түсіндіріледі.

Мысалдар келтіріледі







Оқушылар сабақ тақырыбымен танысады




ҚБ «Телефон»

әдісі



Интербелсенді экран Суреттер





















Тақта

Дәптер

Оқулық 131-бет

Топтық жұмыс.







10 мин





1-тапсырма «Топтастыру»әдісі бойынша мәтінді оқып, берілген мәтіннің жанрлық стиль түрін ажыратып топтастырады



Топтық жұмыс.

Оқушылар мәтінді оқи отыра кестені толтырады









ҚБ: «Телефон әдісі» арқылы бағаланады.

Дескриптор: Жалпы –4 балл

-үйірлі мүшені табады-1б

-стильдерді ажыратады-1б

-толық топтастырады-



Интербелсенді экран Суреттер







Оқулық 131-бет


Жұптық жұмыс


7 мин


2-тапсырма

Үйірлі мүшелердің түрін ажыратып, семантикалық картаны толтырыңдар.


Жұптық жұмыс

Үйірлі мүшелердің түрін ажыратып, семантикалық картаны толтырады.

Жұппен қатесін анықтайды


ҚБ: «Телефон әдісі» арқылы бағаланады.

Дескриптор:

Жалпы – 3 балл.

«5-4 дұрыс»-3балл

«3-2 дұрыс»- 2 балл

«1 дұрыс»- 1 балл



Интербелсенді экран

Семантикалық карта




Оқулық

133-бет

Жеке жұмыс


5 мин


3-тапсырма

«Genially» бағдарламасы арқылы бекіту тапсырмалары


Жеке жұмыс

Бағдарлама арқылы сабақтан алған білімін қорытындылайды

ҚБ: «Телефон әдісі» арқылы бағаланады.

Дескриптор:

Жалпы – 3 балл
«7-5 дұрыс»-3балл

«4-2 дұрыс»- 2 балл

«1 дұрыс»- 1 балл


Интербелсенді экран


https://view.genial.ly/65c315d8e377bd001414b7fd/interactive-content-bowling-quiz

3 мин

4-тапсырма

«Сөйлемді талдау»

Бұл қағазда Ғайша жүрегінің қайғысы мен өз өмірінің өкінішті арманын түгендеп жазып еді." М.Әуезов


Емен ұзақ жылдар бойы өсе береді.Ол 1500 жылға дейін созылады.


9 мамыр-Жеңіс күні қарсаңында Елбасымыздың жолдауымен халқымыздың аяулы ұлы Рақымжан Қошқарбаевқа “Халық қаhарманы” атағы берілді


Өз қалауыммен жұмыстан шығаруыңызды,босатуыңызды сұраймын

Оқушылар оқылған мәтіндерден стиль түрін ажыратады


ҚБ: «Мадақтау әдісі» арқылы бағаланады.


Қиынды мәтін

Бағалау

2 мин


Әр тапсырманың бағалау критериилері бойынша 10 баллдық жүйемен бағалау


Оқушылар «Телефон әдісі» арқылы әр тапсырма сайын өздерін бағалап отырады.

Жалпы тапсырмалар бойынша 10 балл




Үй тапсырмасы

Қосымша тапсырма

Мәтінге синтаксистік талдау жасаңдар

Мәтінге синтаксистік талдау жасайды



Оқулық

133-бет

Рефлексия

3 мин


Оқушылар сабақты қорытындылау мақсатында өз пікірлерін білдіріп,тақтаға іледі.


Дескриптор:
-Сабақты қорытындылау мақсатында ойларын айтады.

-Пікір алмасады.





Жебе




Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
17.05.2024
445
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі