Тақырып бойынша 11 материал табылды

ашық сабақ."Қосарлы ұрықтану. Қосарлы ұрықтанудың биологиялық маңызы." 7 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
бұл сабақ биология пән мұғалімдеріне,соның ішінде жаңартылған мазмұнда сабақ беретін мұғалімдерге көмектеседі деген үміт бар
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді

жоспардың тарауы:


Күні:

Сынып:7


Көбею. Өсу және даму.



Мектеп: Ақтөбе облысы,Мұғалжар ауданы Талдысай орта мектебі

Мұғалімнің аты-жөні: Сегизбаев Е.Т

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақың тақырыбы

Қосарлы ұрықтану. Қосарлы ұрықтанудың биологиялық маңызы.

Осы сабаққа қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)


7.2.1.4 -гүлді өсімдіктердегі қосарлы ұрықтанудың маңызын сипаттау.

Сабақ мақсаты:

Барлық оқушылар: гүлді өсімдіктердегі қосарлы ұрықтанудың маңызын түсіндіру

Басым бөлігі: мәтінмен жұмыс жасай отырып,қосарлы ұрықтанудың механизмі мен маңызын сипаттау.

Кейбір оқушылар: гүлді өсімдіктерде қосарлы ұрықтанудың жүру кезеңдерін талдау

Бағалау критерийі

1.гүлді өсімдіктердегі қосарлы ұрықтанудың маңызын біледі.

2.қосарлы ұрықтанудың механизімі мен маңызын сипаттайды.

3. өсімдіктердегі қосарлы ұрықтанудың жүру кезеңдерін талдайды.

Тілдік мақсат




Пәнге қатысты лексика мен терминология:

Гүлсағақ, гүл табаны, тостағанша, күлте, аталық, аналық, тозаң, тозаңдану

Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы:

Гүл- дегеніміз ... . Гүлдің негізгі бөліктері: ... .

Аталық тозаңның аналық ... түсу.

Айқас тозаңдану бұл өсімдіктің тозаңды …-дан …-ға беруі.

Өздігінен тозаңдану - бұл өсімдіктің тозаңды …-дан …-ға тасымалдауы.

Құндылықтарға баулу




Жалпыға бірдей еңбек қоғамында-еңбектенуге қоршаған ортадағы өсімдіктерді қорғауға тәрбиелеу

«Гүлші бір гүл өсіргенше-жүз тікеннің уын жұтады»

Пәнаралық байланыс



Экология- гүлді өсімдіктердің экологиядағы орны

Ботаника- қосарлы ұрықтанатын гүлді өсімдіктердің систематикасы

Алдыңғы бөлім

7.2.3.1- Өздігінен және айқас тозаңданудың шамалы айырмашылықтарын сипаттау

Сабақтың жоспарланған

Кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар


Сабақтың басы

5 мин



























15 мин

Психологиялық ахуал: Тілек тілейді

Тапсырма-1 «Тізбекті толықтыр»

Бос тор көздерге жауап беру арқылы оқушылар өткен сабақты еске түсіреді,тапқан гүл бөліктеріне байланысты топқа бөлінеді (күлте,тозаң,тостағанша)


(а) Гүлдің құрылысын сипаттаңыз. (бос торкөздерге құрылымдарды атаңыз)

(b) Әр құрылымның өсімдіктің көбеюіндегі маңызын сипаттаңыз.

(с) Тозаңдану және ұрықтану үдерістерін түсіндіріңіз.

Дескриптор:

1.Гүлдің құрылысын атап көрсетеді

2.Гүлдің әр құрылымының өсімдіктің көбеюіндегі маңызын айтады.

3.Тозаңдану және ұрықтану үдерісін түсіндіреді


Бейнероликті көру.

«Соңғы сөзді мен айтамын» әдісі

Бірінші қадам (Тақырыптан дәйексөз дайындау) Мәтіннен үзінді оқу барысында оқушылар түсінік беруге лайықты бір немесе бірнеше дәйексөз табады.

Әр топ 5 дәйексөз тауып,топтан бір оқушы келесі топқа дәйексөзін қояды,қалған топ сол дәйексөзге өз пікірлерін,жауаптарын айтады,соңында оқушы қорытындылайды.Топтар кезек пен кезек дәйексөздерін қойып,өздері соңғы сөздерін айтады.

Дескриптор:

1.Гүлді өсімдіктерде қосарлы ұрықтанудың жүруін анықтайды.

2.Мәтіннен алған дәйексөзге жауап табады.








Слайд презентация





















https://www.youtube.com/watch?v=ukLR-P_9rag

слайд көрсетілім


Сабақтың ортасы

10 мин


Тапсырма-2

(а) Қосарланып ұрықтану үдерісін түсіндіріңіз.

(b) Қосарланып ұрықтану нәтижесінде пайда болатын құрылымдарды сипаттаңыз.

(с) Қосарланып ұрықтанудың биологиялық маңызын түсіндіріңіз.

Дескриптор:

1.Қосарланып ұрықтанудың үдерісін түсіндіреді.

2.Қосарлы ұрықтанудың нәтижесін баяндайды.

3. Қосарлы ұрықтанудың маңызын түсінеді.


Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырмалар жинағы. (жоба) Биология. 7 - сынып



http://textbookks.nis.edu.kz

Е.А.Очкур., Ж.Ж.Курманғалиева. Биология.7кл. Мектеп баспасы.2017.


Сабақтың соңы


5 мин





5 мин























5 мин

Рефлексия:





ҚБ «Допты лақтыру» Мұғалім доп лақтырып сұрақ қояды. Допты қағып алған оқушы

сұраққа жауап беріп, өзінің сұрағын қояды. Егер оқушы сұраққа жауап бере алмаса, допты

басқа оқушыға береді. Бұл əдіс теориялық сұрақтарды бағалауға, тілдік мақсаттардың

орындалуына көмек береді.


Тапсырма-3

1.Сөйлемді аяқтаңыз:

Нәтижесінде түзіледі:

жатыннан ____________________

тұқымбүршігінен ________________

тұқымбүршіктің қабығынан _______

зиготадан _____________________

Бағалау дескипторлары:

Оқушылар мақсатқа жетеді егер:

Нәтижесінде түзіледі:

жатыннан — жеміс;

тұқымбүршігінен — тұқым;

тұқымбүршіктің қабығынан — тұқым қауызы;

зиготадан — тұқым ұрығы (2n);





Е.А.Очкур., Ж.Ж.Курманғалиева. Биология.7кл. Мектеп баспасы.2017.

























https://www.youtube.com/watch?v=ukLR-P_9rag





Саралау-Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?

Сіз басқаларға қарағанда қабілетті қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау-дескриптор


Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


Барлық оқушылар: Гүлді өсімдіктердегі қосарлы ұрықтанудың маңызын түсінеді.

Басым бөлігі: Мәтінмен жұмыс жасай отырып,қосарлы ұрықтанудың механизмі мен маңызын сипаттайды.

Кейбір оқушылар: Гүлді өсімдіктерде қосарлы ұрықтанудың жүру кезеңдерін талдайды.








1.Гүлді өсімдіктердегі қосарлы ұрықтанудың маңызды екенін білді.

2.Қосарлы ұрықтанудың механизімі мен маңызын сипаттады.

3. Өсімдіктердегі қосарлы ұрықтанудың жүру кезеңдерін талдады.

Денсаулықсақтау

технологиялары.

Сабақта сергіту

жаттығулары мен

белсендіжұмыстүрлерін

қолдану.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткіздіме?Егер оқушылар мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңызба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болдыма ма және неліктен?


Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:_____________________________________________________________________________________________________________________________________

2:______________________________________________________________________________________________________________________________________

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1: ________________________________________________________________________________________________________________________________

2: _____________________________________________________________________________________________________________________________

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге

Назар аудару қажет?












Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
28.01.2018
2311
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 12