|
Бөлім |
8.4А Көбею |
|
|
Педагогтың аты-жөні |
Г.Наурызова |
|
|
Күні |
|
|
|
Сынып:8 «И» |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
|
Сабақтың тақырыбы |
Ашықтұқымды және жабықтұқымды өсімдіктердің тіршілік циклі |
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
8.2.1.3 ашықтұқымды және жабықтұқымды өсімдіктердің тіршілік циклінің ерекшеліктерін түсіндіру |
|
|
Сабақтың мақсаты
|
1. Ашықтұқымдылардың тіршілік циклін түсіндіру; 2. Жабықтұқымды өсімдіктердің тіршілік циклін сипаттау; 3. Ашық және жабықтұқымды өсімдіктердің даму циклінің ерекшеліктерін ажырату. |
|
|
Құндылықтар |
Құндылық: жасампаздық және жаңашылдық; Құзыреттілік: шығармашылық Құндылық: бірлік және ынтымақ; Құзыреттілік: тиімді коммуникация |
|
|
Сәуірайы |
Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік айы |
|
|
2-апта дәйексөзі: |
Еңбек – қуаныш, жалқаулық – айырылмас азап. (Абай) |
|
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||
|
Басы 2 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: -Амандасу - Оқушыларды түгендеу Психологиялық ахуал қалыптастыру Оқушылар шеңбер құрып, "Жүректен-жүрекке" әдісі арқылы бір-біріне жылы тілек айтып амандасады
|
Мұғаліммен амандасады, шағын топтар бір – біріне бүгінгі сабаққа сәттілік тілеп, тілек айтады |
|
презентация |
|||||||||
|
Үй жұмысы |
«Ворд волл» қосымшасы арқылы үй тапсырмасы сұралады. |
|
|
|
|||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 8 мин
|
Ұжымдық жұмыс – «Пазл шешу». сұрақтарға жауап ала отырып, жауаптарын жаңа тақырыппен байланыстарады, сабақтың тақырыбын , мақсатын анықтайды - Гүлді өсімдіктердің ерекшеліктері неде? - Неліктен өсімдік гүл түзеді? |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу. Жаңа тақырыппен танысу үшін оқулық пен видео ақпараттар қолданылады
|
Бағалау: «Үш шапалақ» |
интербелсенді тақта Видео ақпарат: |
|||||||||
|
Ортасы 30 мин
|
(Топтықжұмыс) Тапсырма 1 – Джиксо әдісі І топ: Тұқымды өсімдікттер. ІІ топ: Ашықтұқымдылардың тіршілік циклі. ІІІ топ: Жабықтұқымды өсімдіктердің тіршілік циклі Жұптық жұмыс «Инфографика». Берілген сызбадан ашықтұқымдылардың тіршілік циклін түсіндіріңіз.
- Жыныс жасушалары түзілгеннен кейін аталық және аналық бүрде қандай процесс пайда болады? (спорогенез) - Аталық бүрде ....., аналық бүрде .... деп аталатын гаплоидты жасушалар пайда болады. (Микро-, мегаспоралар) - Аталық және аналық жыныс гаметаларының ерекшеліктері неде? Тапсырма 2.2. «Талдамалы кесте». Ашық- және жабықтұқымды өсімдіктердің даму циклінің ерекшеліктерін ажыратыңыз.
|
Топта ақпаратты талдап болғаннан кейін сызбаны түсіндіру
Сызбаны сөйлету |
Дескриптор: - Ашықтұқымдылардың тіршілік циклін түсіндіреді (3 б.)
«Бағдаршам» әдісі арқылы бағалайды. |
АКТ құралдары, плакаттар
диаграмма |
|||||||||
|
|
(Жеке жұмыс) Тапсырма 2 – гүлдің құрылысы және қосарлы ұрықтану тақырыбына арналған PISA тапсырмасы жауаптарымен: Тапсырма Гүлдер өздерін көбейту үшін ұрықтану процесін пайдаланады. Осы процесте екі негізгі жыныс мүшесі қатысады: аталық (тозаң) және аналық (жұмыртқа). Гүлдіңқұрылысынбілеотырып, қосарлыұрықтанудытүсініңіз. Сұрақтар:
Суреттеқандайқұбылысберілген? Суретте 1,2,3 сандарыменберілгенбөліктіанықтаңыз?
Жауаптар
Түсініктеме:Гүлдіңнегізгібөліктеріаталықжәнеаналықмүшелерболыптабылады. Аталықмүшедетозаңтүзіледі, ал аналықмүшедежұмыртқажасушасыорналасады.
Түсініктеме:Қосарлыұрықтанукезіндеаталықтозаңаналықбөліккетүсіп, екіретұрықтанады: біріншісі — жаңаөсімдікпайдаболады, екіншісі — тұқымтүзіледі.
Түсініктеме:Гүлдіңаналықбөлігіндетұқымбүршігі, пестиль (аналықжынысмүшесі) орналасады, жәнеұрықтанукезінде осы құрылымдаржұмысістейді.
Түсініктеме:Қосарлыұрықтанубарысындаекі процесс жүреді: біріншісі — жаңаөсімдікдамуыүшінұрықтыңпайдаболуы, екіншісі — тұқымдарқалыптасады.
|
Сызбадан жабықтұқымды өсімдіктердің тіршілік циклін түсіндіру |
Дескриптор: -Гүлдің негізгі бөліктерін анықтайды 1 Қосарлы ұрықтану процесінде жүретін үдерісті анықтайды 1 Гүлдің аналық бөлігіндегі маңызды құрылымдарды анықтайды 1 Қосарлы ұрықтанудың ережесін анықтайды 1 Суретте берілген құбылысты анықтайды 1б 1,2,3 сандарымен берілген бөлікті анықтайды 3б «Өзін –өзі бағалау» |
|
|||||||||
|
|
(Жұптық жұмыс) Тапсырма 3- «Талдамалы кесте». Ашық- және жабықтұқымды өсімдіктердің даму циклінің ерекшеліктерін ажыратыңыз.
|
Талдамалы кестені толтыру |
Дескриптор: - Ашықтұқымды өсімдіктердің даму циклін ажыратады (2 б); - Жабықтұқымды өсімдіктердің даму циклін ажыратады (2 б).
«Өзін –өзі бағалау» |
АКТ құралдары
|
|||||||||
|
Сабақтыңсоңы 5 мин |
Рефлексия «Активатор 3/2/1 әдісі»: 1. Мен білетінүшнәрсе ... 2. Мені таңқалдырған екі нәрсе ... 3. Болашақта тереңірек қарастыратын бір нәрсе....
|
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. |
|
Рефлексия парағы |
Тест тапсырмалары
-
Тұқымдыөсімдіктердіңнегізгіайырмашылығықандай?
-
а) Олар спора түзіпкөбейеді.
-
ә) Оларкөпжасушалытұқымдарарқылыкөбейеді.
-
б) Олар тек гүлдерарқылыкөбейеді.
-
в) Олар тек суғатәуелді.
-
-
Қандайөсімдіктерашықтұқымдыдепаталады?
-
а) Қылқанжапырақтылар
-
ә) Гүлдіөсімдіктер
-
б) Мүкдер
-
в) Қырықжапырақтар
-
-
Тұқымдыөсімдіктердіңөмірцикліндеқандайкезеңбасымболады?
-
а) Гаметофит кезеңі
-
ә) Спорофит кезеңі
-
б) Мейоз кезеңі
-
в) Спора түзілмейді
-
-
Қарағайдыңтіршілікцикліндеқайбөлімдеріболады?
-
а) Аталықжәнеаналықжынысжасушалары
-
ә) Микроспоралар мен мегаспоралар
-
б) Тозаң мен жұмыртқажасушалары
-
в) Барлығыдұрыс
-
-
Қарағайдыңаналықбүрлеріндеқандайгаметалардамиды?
-
а) Микрогаметалар
-
ә) Мегагаметалар
-
б) Тозаңдар
-
в) Спермийлер
-
-
Қарағайдыңаталықбүрлеріндеқандайгаметалардамиды?
-
а) Мегагаметалар
-
ә) Микрогаметалар
-
б) Жұмыртқажасушалары
-
в) Спермийлер
-
-
Қарағайдыңаталықбүріндеқандайгаметалар бар?
-
а) Тозаңтүтікшелері
-
ә) Спермийлер
-
б) Тұқымдар
-
в) Жұмыртқажасушалары
-
-
Қарағайдыңаталықгаметасықайжердетүзіледі?
-
а) Аналықбүрде
-
ә) Аталықбүрде
-
б) Гүлде
-
в) Тұқымбастамада
-
-
Ашықтұқымдылар мен жабықтұқымдылардыңтіршілікцикліндегібастыайырмашылыққандай?
-
а) Тозаңныңаналықбүргетүсуі
-
ә) Аналықгаметалардыңгүлдедамуы
-
б) Спорофит кезеңініңұзақтығы
-
в) Жабықтұқымдылардааналықгаметалартүйіндедамиды.
-
-
Тұқымдақоректікзатқорықайжердедамиды?
-
а) Жұмыртқажасушасында
-
ә) Мегаспорада
-
б) Эндоспермде
-
в) Аталықжынысжасушасында
-
Жауаптар:
-
ә)Оларкөпжасушалытұқымдарарқылыкөбейеді.
-
а)Қылқанжапырақтылар
-
ә) Спорофит кезеңі
-
в)Барлығыдұрыс
-
ә)Мегагаметалар
-
ә)Микрогаметалар
-
ә)Спермийлер
-
ә)Аталықбүрде
-
в)Жабықтұқымдылардааналықгаметалартүйіндедамиды.
-
б)Эндоспермде
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашықтұқымды өсімдіктердің тіршілік циклі
Ашықтұқымды өсімдіктердің тіршілік циклі
|
Бөлім |
8.4А Көбею |
|
|
Педагогтың аты-жөні |
Г.Наурызова |
|
|
Күні |
|
|
|
Сынып:8 «И» |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
|
Сабақтың тақырыбы |
Ашықтұқымды және жабықтұқымды өсімдіктердің тіршілік циклі |
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
8.2.1.3 ашықтұқымды және жабықтұқымды өсімдіктердің тіршілік циклінің ерекшеліктерін түсіндіру |
|
|
Сабақтың мақсаты
|
1. Ашықтұқымдылардың тіршілік циклін түсіндіру; 2. Жабықтұқымды өсімдіктердің тіршілік циклін сипаттау; 3. Ашық және жабықтұқымды өсімдіктердің даму циклінің ерекшеліктерін ажырату. |
|
|
Құндылықтар |
Құндылық: жасампаздық және жаңашылдық; Құзыреттілік: шығармашылық Құндылық: бірлік және ынтымақ; Құзыреттілік: тиімді коммуникация |
|
|
Сәуірайы |
Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік айы |
|
|
2-апта дәйексөзі: |
Еңбек – қуаныш, жалқаулық – айырылмас азап. (Абай) |
|
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||
|
Басы 2 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: -Амандасу - Оқушыларды түгендеу Психологиялық ахуал қалыптастыру Оқушылар шеңбер құрып, "Жүректен-жүрекке" әдісі арқылы бір-біріне жылы тілек айтып амандасады
|
Мұғаліммен амандасады, шағын топтар бір – біріне бүгінгі сабаққа сәттілік тілеп, тілек айтады |
|
презентация |
|||||||||
|
Үй жұмысы |
«Ворд волл» қосымшасы арқылы үй тапсырмасы сұралады. |
|
|
|
|||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 8 мин
|
Ұжымдық жұмыс – «Пазл шешу». сұрақтарға жауап ала отырып, жауаптарын жаңа тақырыппен байланыстарады, сабақтың тақырыбын , мақсатын анықтайды - Гүлді өсімдіктердің ерекшеліктері неде? - Неліктен өсімдік гүл түзеді? |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу. Жаңа тақырыппен танысу үшін оқулық пен видео ақпараттар қолданылады
|
Бағалау: «Үш шапалақ» |
интербелсенді тақта Видео ақпарат: |
|||||||||
|
Ортасы 30 мин
|
(Топтықжұмыс) Тапсырма 1 – Джиксо әдісі І топ: Тұқымды өсімдікттер. ІІ топ: Ашықтұқымдылардың тіршілік циклі. ІІІ топ: Жабықтұқымды өсімдіктердің тіршілік циклі Жұптық жұмыс «Инфографика». Берілген сызбадан ашықтұқымдылардың тіршілік циклін түсіндіріңіз.
- Жыныс жасушалары түзілгеннен кейін аталық және аналық бүрде қандай процесс пайда болады? (спорогенез) - Аталық бүрде ....., аналық бүрде .... деп аталатын гаплоидты жасушалар пайда болады. (Микро-, мегаспоралар) - Аталық және аналық жыныс гаметаларының ерекшеліктері неде? Тапсырма 2.2. «Талдамалы кесте». Ашық- және жабықтұқымды өсімдіктердің даму циклінің ерекшеліктерін ажыратыңыз.
|
Топта ақпаратты талдап болғаннан кейін сызбаны түсіндіру
Сызбаны сөйлету |
Дескриптор: - Ашықтұқымдылардың тіршілік циклін түсіндіреді (3 б.)
«Бағдаршам» әдісі арқылы бағалайды. |
АКТ құралдары, плакаттар
диаграмма |
|||||||||
|
|
(Жеке жұмыс) Тапсырма 2 – гүлдің құрылысы және қосарлы ұрықтану тақырыбына арналған PISA тапсырмасы жауаптарымен: Тапсырма Гүлдер өздерін көбейту үшін ұрықтану процесін пайдаланады. Осы процесте екі негізгі жыныс мүшесі қатысады: аталық (тозаң) және аналық (жұмыртқа). Гүлдіңқұрылысынбілеотырып, қосарлыұрықтанудытүсініңіз. Сұрақтар:
Суреттеқандайқұбылысберілген? Суретте 1,2,3 сандарыменберілгенбөліктіанықтаңыз?
Жауаптар
Түсініктеме:Гүлдіңнегізгібөліктеріаталықжәнеаналықмүшелерболыптабылады. Аталықмүшедетозаңтүзіледі, ал аналықмүшедежұмыртқажасушасыорналасады.
Түсініктеме:Қосарлыұрықтанукезіндеаталықтозаңаналықбөліккетүсіп, екіретұрықтанады: біріншісі — жаңаөсімдікпайдаболады, екіншісі — тұқымтүзіледі.
Түсініктеме:Гүлдіңаналықбөлігіндетұқымбүршігі, пестиль (аналықжынысмүшесі) орналасады, жәнеұрықтанукезінде осы құрылымдаржұмысістейді.
Түсініктеме:Қосарлыұрықтанубарысындаекі процесс жүреді: біріншісі — жаңаөсімдікдамуыүшінұрықтыңпайдаболуы, екіншісі — тұқымдарқалыптасады.
|
Сызбадан жабықтұқымды өсімдіктердің тіршілік циклін түсіндіру |
Дескриптор: -Гүлдің негізгі бөліктерін анықтайды 1 Қосарлы ұрықтану процесінде жүретін үдерісті анықтайды 1 Гүлдің аналық бөлігіндегі маңызды құрылымдарды анықтайды 1 Қосарлы ұрықтанудың ережесін анықтайды 1 Суретте берілген құбылысты анықтайды 1б 1,2,3 сандарымен берілген бөлікті анықтайды 3б «Өзін –өзі бағалау» |
|
|||||||||
|
|
(Жұптық жұмыс) Тапсырма 3- «Талдамалы кесте». Ашық- және жабықтұқымды өсімдіктердің даму циклінің ерекшеліктерін ажыратыңыз.
|
Талдамалы кестені толтыру |
Дескриптор: - Ашықтұқымды өсімдіктердің даму циклін ажыратады (2 б); - Жабықтұқымды өсімдіктердің даму циклін ажыратады (2 б).
«Өзін –өзі бағалау» |
АКТ құралдары
|
|||||||||
|
Сабақтыңсоңы 5 мин |
Рефлексия «Активатор 3/2/1 әдісі»: 1. Мен білетінүшнәрсе ... 2. Мені таңқалдырған екі нәрсе ... 3. Болашақта тереңірек қарастыратын бір нәрсе....
|
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. |
|
Рефлексия парағы |
Тест тапсырмалары
-
Тұқымдыөсімдіктердіңнегізгіайырмашылығықандай?
-
а) Олар спора түзіпкөбейеді.
-
ә) Оларкөпжасушалытұқымдарарқылыкөбейеді.
-
б) Олар тек гүлдерарқылыкөбейеді.
-
в) Олар тек суғатәуелді.
-
-
Қандайөсімдіктерашықтұқымдыдепаталады?
-
а) Қылқанжапырақтылар
-
ә) Гүлдіөсімдіктер
-
б) Мүкдер
-
в) Қырықжапырақтар
-
-
Тұқымдыөсімдіктердіңөмірцикліндеқандайкезеңбасымболады?
-
а) Гаметофит кезеңі
-
ә) Спорофит кезеңі
-
б) Мейоз кезеңі
-
в) Спора түзілмейді
-
-
Қарағайдыңтіршілікцикліндеқайбөлімдеріболады?
-
а) Аталықжәнеаналықжынысжасушалары
-
ә) Микроспоралар мен мегаспоралар
-
б) Тозаң мен жұмыртқажасушалары
-
в) Барлығыдұрыс
-
-
Қарағайдыңаналықбүрлеріндеқандайгаметалардамиды?
-
а) Микрогаметалар
-
ә) Мегагаметалар
-
б) Тозаңдар
-
в) Спермийлер
-
-
Қарағайдыңаталықбүрлеріндеқандайгаметалардамиды?
-
а) Мегагаметалар
-
ә) Микрогаметалар
-
б) Жұмыртқажасушалары
-
в) Спермийлер
-
-
Қарағайдыңаталықбүріндеқандайгаметалар бар?
-
а) Тозаңтүтікшелері
-
ә) Спермийлер
-
б) Тұқымдар
-
в) Жұмыртқажасушалары
-
-
Қарағайдыңаталықгаметасықайжердетүзіледі?
-
а) Аналықбүрде
-
ә) Аталықбүрде
-
б) Гүлде
-
в) Тұқымбастамада
-
-
Ашықтұқымдылар мен жабықтұқымдылардыңтіршілікцикліндегібастыайырмашылыққандай?
-
а) Тозаңныңаналықбүргетүсуі
-
ә) Аналықгаметалардыңгүлдедамуы
-
б) Спорофит кезеңініңұзақтығы
-
в) Жабықтұқымдылардааналықгаметалартүйіндедамиды.
-
-
Тұқымдақоректікзатқорықайжердедамиды?
-
а) Жұмыртқажасушасында
-
ә) Мегаспорада
-
б) Эндоспермде
-
в) Аталықжынысжасушасында
-
Жауаптар:
-
ә)Оларкөпжасушалытұқымдарарқылыкөбейеді.
-
а)Қылқанжапырақтылар
-
ә) Спорофит кезеңі
-
в)Барлығыдұрыс
-
ә)Мегагаметалар
-
ә)Микрогаметалар
-
ә)Спермийлер
-
ә)Аталықбүрде
-
в)Жабықтұқымдылардааналықгаметалартүйіндедамиды.
-
б)Эндоспермде
шағым қалдыра аласыз















