|
Бөлім. Тақырып: |
Ата – бабам тарихы – менің тарихым |
||
|
Бөлімше: |
Күлпаш |
||
|
Оқу мақсаты: |
- Оқушыларды Б. Майлиннің Күлпаш тарихи әңгімесінің мазмұны мен идеясын өз бетінше меңгеруіне жағдай жасау; - Оқушылардың шығармашылықпен жұмыс жасауға, шебер сөйлеу мәдениетін қалыптастыруға әсер ету. |
||
|
Күтілетін нәтиже |
|
||
|
Сабақтың типі |
Жаңа білімді меңгерту. |
||
|
Сабақтың түрі |
Аралас сабақ. |
||
|
Әдіс-тәсілдер |
СТО технологиясының тәсілдері, түсіндіру, сұрақ - жауап, көрнекілік көрсету арқылы түсіндіру. |
||
|
Ресурстар |
Постер,слайдтар, оқулық, маркер, стикер, кесте, суреттер, топтық тапсырмалар, ватман қағаздары, бағалау парақшасы |
||
|
Сабақтың кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|
|
Ұйымдастыру кезеңі |
Психологиялық дайындық Сәлеметсіздерме, балалар, келіңіздер бәріміз шаттық шеңберге тұрып, танысып алайық. Менің қолымдағы ту – еліміздің көк байрағы. Балалар, биыл біз Тәуелсіздігіміздің неше жылдығын тойлағалы жатырмыз? 25 жылдығы. -Қазір қандай жыл мезгілі? -Дұрыс,күз аяқталып,қыс басталып қалды. -Алма талда азғана алма қалыпты.Олар қардың астында қалып қоймас үшін,өздеріңе ұнаған түстен теріп алып топқа бөлініп отырыңыздар. Әр топ өз араларыңыздан топбасшы тағайындап алыңыздар! |
Оқушылар қонақтарға қарап жарты шеңбер болып тұрады. Тәуелсіздіктің 25 жылдығына орай тілек айтады. |
|
|
Өткенді қайталау |
Миды шынықтыру. Үй тапсырмасын пысықтау. «Бәйге» ойыны Әр топтағы оқушылардан слайдта көрсетілген сұрақтарға жауап алу. I топ
1.Тоқаш Бокин не үшін
күресті? II топ 1.Тоқашқа жолығуға кімді алып
келді? |
I топ –Ақыл II топ –Талап Әр топқа топ басшы сайлайды. Топ басшылар берілген критерий бойынша топтағы оқушыларды бағалайды. |
|
|
Түсіну Жаңа тақырып |
Кіріспе: Балалар, бұл кім деп ойлайсыңдар? Б.Майлин . Кәне кім оқып шығады. 1894 жылы Қостанай облысы Таран ауданында дүниеге келген. Уфа қаласындағы “Ғалия” медресесінде білім алған.1938 жылы жаламен дүниеден өткен .Ақиық ақын, прозашы, педагог, журналист, сындарлы сыншы.Әдебиетімізде әңгіме жазудың шебері.1922 жылы “Күлпаш” әңгімесін жазды. Бүгінгі біздің өтетін жаңа сабағымыздың тақырыбы: «Күлпаш» әңгімесі. Мен оқимын. Мұқият тыңдаймыз. Ал балалр, әңгімеден сендер түсінбеген, сендерге таныс емес сөздер кездесті ме? Ол қандай сөздер? Сөздікпен жұмыс: Өрім-өрім – тозған, жыртылған. Бөкебай – басқа жамылатын шәлі. Ызғырық – суық жел. Өлмелі кедей – өте кедей. |
Әр топтан 2-3 оқушы жауап береді |
|
|
Қолдану |
Мәтінмен жұмыс: Балалар, өзіміз көргендей «Күлпаш» әңгімесі екі бөлімнен тұрады. І топ: І бөлімге ат қойып, түсінгенін постер арқылы қорғайды. ІІ топ: ІІ бөлімге ат қойып, түсінгенін постер арқылы қорғайды. |
Оқушылар постермен , түсінгенін қорғайды. |
|
|
Синтез Жинақтау |
Шығармашылық тапсырма І топ: Ел басынан өткен бұл әңгімедегі оқиға қай кезеңде болған деп ойлайсыңдар? Қали мен Күлпаш Мақтымның келгенін неге асыға күтеді деп ойлайсыңдар? ІІ топ: “Бәрі де шықпа, жаным, шықпа” деп отырған секілді” дегенді қалай түсінесің? Мақтым мен Күлпаш неге жылады? Олардың тұрмыс жағдайы саған қалай әсер етті? Топты бағалау. |
Берілген сөздерді қатыстырып,лепті сөйлемдер құрау. Бағалау. |
|
|
Сергіту сәті |
Көк тудың желбірегені. |
Оқушылар сергіп, сабаққа ынтасы арта түседі. |
|
|
Қорытынды |
Суретпен жұмыс : Суретте ел басынан өткен қай кезең бейнеленген деп ойлайсыңдар? Қазіргі заманда балалар, осындай жанұялар бар ма? Қалай ойлайсыңдар. Қазір біз ашашылық деген сөзді естимізба? Қазір біз дамыған мемлекетпіз. Еліміздің жағдайы жақсарған. |
Балалар алған білімдерін жүйелейді,жинақтайды,ой-түйеді. Бағалау. Қорыту. |
|
|
Бағалау |
Топ басшыларына сөз кезегі беріледі. |
Әр топты алма арқылы бағалаймын. |
|
|
Үйге тапсырма: |
Үйге тапсырма: |
Күнделіктеріне жазып алады. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ата – бабам тарихы – менің тарихым "Күлпаш"
Ата – бабам тарихы – менің тарихым "Күлпаш"
|
Бөлім. Тақырып: |
Ата – бабам тарихы – менің тарихым |
||
|
Бөлімше: |
Күлпаш |
||
|
Оқу мақсаты: |
- Оқушыларды Б. Майлиннің Күлпаш тарихи әңгімесінің мазмұны мен идеясын өз бетінше меңгеруіне жағдай жасау; - Оқушылардың шығармашылықпен жұмыс жасауға, шебер сөйлеу мәдениетін қалыптастыруға әсер ету. |
||
|
Күтілетін нәтиже |
|
||
|
Сабақтың типі |
Жаңа білімді меңгерту. |
||
|
Сабақтың түрі |
Аралас сабақ. |
||
|
Әдіс-тәсілдер |
СТО технологиясының тәсілдері, түсіндіру, сұрақ - жауап, көрнекілік көрсету арқылы түсіндіру. |
||
|
Ресурстар |
Постер,слайдтар, оқулық, маркер, стикер, кесте, суреттер, топтық тапсырмалар, ватман қағаздары, бағалау парақшасы |
||
|
Сабақтың кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|
|
Ұйымдастыру кезеңі |
Психологиялық дайындық Сәлеметсіздерме, балалар, келіңіздер бәріміз шаттық шеңберге тұрып, танысып алайық. Менің қолымдағы ту – еліміздің көк байрағы. Балалар, биыл біз Тәуелсіздігіміздің неше жылдығын тойлағалы жатырмыз? 25 жылдығы. -Қазір қандай жыл мезгілі? -Дұрыс,күз аяқталып,қыс басталып қалды. -Алма талда азғана алма қалыпты.Олар қардың астында қалып қоймас үшін,өздеріңе ұнаған түстен теріп алып топқа бөлініп отырыңыздар. Әр топ өз араларыңыздан топбасшы тағайындап алыңыздар! |
Оқушылар қонақтарға қарап жарты шеңбер болып тұрады. Тәуелсіздіктің 25 жылдығына орай тілек айтады. |
|
|
Өткенді қайталау |
Миды шынықтыру. Үй тапсырмасын пысықтау. «Бәйге» ойыны Әр топтағы оқушылардан слайдта көрсетілген сұрақтарға жауап алу. I топ
1.Тоқаш Бокин не үшін
күресті? II топ 1.Тоқашқа жолығуға кімді алып
келді? |
I топ –Ақыл II топ –Талап Әр топқа топ басшы сайлайды. Топ басшылар берілген критерий бойынша топтағы оқушыларды бағалайды. |
|
|
Түсіну Жаңа тақырып |
Кіріспе: Балалар, бұл кім деп ойлайсыңдар? Б.Майлин . Кәне кім оқып шығады. 1894 жылы Қостанай облысы Таран ауданында дүниеге келген. Уфа қаласындағы “Ғалия” медресесінде білім алған.1938 жылы жаламен дүниеден өткен .Ақиық ақын, прозашы, педагог, журналист, сындарлы сыншы.Әдебиетімізде әңгіме жазудың шебері.1922 жылы “Күлпаш” әңгімесін жазды. Бүгінгі біздің өтетін жаңа сабағымыздың тақырыбы: «Күлпаш» әңгімесі. Мен оқимын. Мұқият тыңдаймыз. Ал балалр, әңгімеден сендер түсінбеген, сендерге таныс емес сөздер кездесті ме? Ол қандай сөздер? Сөздікпен жұмыс: Өрім-өрім – тозған, жыртылған. Бөкебай – басқа жамылатын шәлі. Ызғырық – суық жел. Өлмелі кедей – өте кедей. |
Әр топтан 2-3 оқушы жауап береді |
|
|
Қолдану |
Мәтінмен жұмыс: Балалар, өзіміз көргендей «Күлпаш» әңгімесі екі бөлімнен тұрады. І топ: І бөлімге ат қойып, түсінгенін постер арқылы қорғайды. ІІ топ: ІІ бөлімге ат қойып, түсінгенін постер арқылы қорғайды. |
Оқушылар постермен , түсінгенін қорғайды. |
|
|
Синтез Жинақтау |
Шығармашылық тапсырма І топ: Ел басынан өткен бұл әңгімедегі оқиға қай кезеңде болған деп ойлайсыңдар? Қали мен Күлпаш Мақтымның келгенін неге асыға күтеді деп ойлайсыңдар? ІІ топ: “Бәрі де шықпа, жаным, шықпа” деп отырған секілді” дегенді қалай түсінесің? Мақтым мен Күлпаш неге жылады? Олардың тұрмыс жағдайы саған қалай әсер етті? Топты бағалау. |
Берілген сөздерді қатыстырып,лепті сөйлемдер құрау. Бағалау. |
|
|
Сергіту сәті |
Көк тудың желбірегені. |
Оқушылар сергіп, сабаққа ынтасы арта түседі. |
|
|
Қорытынды |
Суретпен жұмыс : Суретте ел басынан өткен қай кезең бейнеленген деп ойлайсыңдар? Қазіргі заманда балалар, осындай жанұялар бар ма? Қалай ойлайсыңдар. Қазір біз ашашылық деген сөзді естимізба? Қазір біз дамыған мемлекетпіз. Еліміздің жағдайы жақсарған. |
Балалар алған білімдерін жүйелейді,жинақтайды,ой-түйеді. Бағалау. Қорыту. |
|
|
Бағалау |
Топ басшыларына сөз кезегі беріледі. |
Әр топты алма арқылы бағалаймын. |
|
|
Үйге тапсырма: |
Үйге тапсырма: |
Күнделіктеріне жазып алады. |
|
шағым қалдыра аласыз













