"Атау кере" романының сюжеті мен композициясы

Тақырып бойынша 11 материал табылды

"Атау кере" романының сюжеті мен композициясы

Материал туралы қысқаша түсінік
ҚМЖ
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бөлім: «Кеңістік пен уақыт»

Мектеп: «Шамалған бекетіндегі жаңа қазақ орта мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі

Күні:


Мұғалімнің аты-жөні: Даршеева М.Л


Сыныбы: 11 «Ә»

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

3. «Атау кере» романының сюжеті мен композициясы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

11.1.1.1 әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы жанрлық ерекшелігін түсіну;

Сабақ мақсаты

О. Бөкей «Атау кере» романының әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы жанрлық ерекшелігін түсінеді

Ойлау дағдыларының деңгейі

Білу, түсіну

Тілдік міндеттер


Образ, өмір шындығы, автор идеясы, кейіпкер сипаты

Құндылықтарға баулу

Тіл мен мәдениет, тарихтың ортақтығы(6-құндылық)


Алдыңғы білімі

О. Бөкей шығармашылығы

Жоспар

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар


Сабақтың басы


І. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Жағымды психологиялық ахуал.

Қызығушылықты ояту

«Ой шақыру» . Оқушылар топқа суреттер арқылы бөлінеді де, суреттер мазмұнын шығарма мазмұнымен байланыстырып сөйлейді. 3 минут

Сұрақтар:

  • Суреттен не көріп тұрсыздар?

  • Суреттегі кейіпкерлер бейнесі шығарманың қай сәттерін еске түсіреді?

Оқушылар суреттер арқылы сабақ мазмұнына болжам жасайды. Оқушылардың сын тұрғысынан ойлауы бағаланады.

Оқушыларға сабақ тақырыбы, оқу мақсаттары, бағалау критерийлері таныстырылады.

Сәлемдесу. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.


«Ой шақыру» . Оқушылар топқа суреттер арқылы бөлінеді де, суреттер мазмұнын шығарма мазмұнымен байланыстырып сөйлейді.


Оқушылар суреттер арқылы сабақ мазмұнына болжам жасайды. Оқушылардың сын тұрғысынан ойлауы бағаланады.

10 баллдық жүйе бойынша бағаланады.





















































Ортасы


ІІ. Мағынаны тану.

Проблеманы айқындау кезеңі:

«Миға шабуыл» әдісі. 3 мин

Сұрақ:

  • «Атау кере» шығармасы проза жанрының қай түріне жатады? Роман ба, повесть пе?

  • «Шығарманы жанрлық ерекшелігіне қарай роман деп атауға бола ма? Романға қандай талаптар қойылады?» деген ой шақыру жасайды. Ойларын топта талқылайды, ортаға салып айтады. Оқушыларға роман туралы қысқаша түсінік ұсынылады.

Роман туралы түсінік.

Роман (ХІ — ХІІ ғасырларда роман тілдерінде жазылған әр түрлі шығармалар) — күрделі сюжетті, көбіне қара сөзбен, кейде өлеңмен жазылған кең көлемді эпикалық түр. Романда өмір құбылыстары, адамдар арасындағы қарым-қатынастар молынан қамтылған, композициялық күрделі құрылымнан тұрады. Романда лирика мен драма жанрларының сипаттары да кірігіп отырады, әңгіме мен повеске қарағанда онда түрлі оқиғалар жүйесі, сюжеттік желі, қаһармандар қатары кеңірек қамтылады. Роман адамдар тағдырын, замана шындығын суреттеу арқылы дәуір мен қоғамды, салт пен сананы бейнелейді.
Дескриптор:

  • Сұрақтарға жауап береді;

  • Ойларын дәлелдейді.

ҚБ

Проблеманы зерттеу кезеңі:

1-тапсырма 8 минут

Оқушылар қойылымды көре отырып, сюжеттік құрылымда және жазушының идеясын жеткізуде алатын орнына баға беріп сөйлеуі керек.

https://www.youtube.com/watch?v=5KuJtMtzN_0

«Атау-кере» драмасы. І бөлім /Оралхан Бөкей/

Сұрақ:

Спектакльден көрген үзінділер шығарманың сюжеттік-композициялық құрылымындағы оқиғаның өрбуіне қалай әсер етеді?

Спектакльден үзінді көрсетіледі.

  1. 3 минуттан 5 минутқа дейін;

  2. 9.34-тен 11.30 көрсетіледі.

  3. 37.00-ден 39.00-ге дейін көрсетіледі.

Ескерту: Романнан алынған үзінділер әр топқа ұсынылады. Оқушылар жұпта жұмыс жасайды. Талдағаннан кейін жұмыстарын шығып қорғайды.

Дескриптор:

  • Қойылымды көріп, ой түйеді;

  • Сюжеттік құрылымда және жазушының идеясын жеткізуде алатын орнына баға береді;

  • Ойларын дәлелдейді.

ҚБ

Сәйксетендіру (сөздікпен жұмыс)

Оқушылар жұпта ақылдаса отырып, сөздерді мағынасымен сәйкестендіреді. Жұмыстарын топта тексереді.

кемері


Өзен, көл, су арнасының жағалауы

омарта


бал арасын өсіретін шаруашылықтардың өндірістік бірлігі.

Мұқым


Толықтай, күллі, барлық

Тоқым


Аттың арқасына ер батпау үшін екі қабат киізден ыңғайлап пішіп, сыртын

мата немесе былғарымен қаптап, кейде өрнектеп

сырып, айнала шетін көмкеріп жасайтын ер-тұрман жабдығының бірі.

Қалжа


Жас босанған әйелге

арналып сойылған малдың етї.

Насаттану


Қуана масайрау, қуану, мәз болу

Кісікиік


Жабайы адам

Желемік


Ақырын соққан самал жел

Лаж


Амал боларлық, айла етерлік шара

Күнгей


Күнн¿ң шуағы мол түсетін жер.

2. Таудың үнемі күн сәулесі түсіп

тұратын бір жағы, етегі, баурайы.

3. а у ы с . Күн сәулесі, қызуы.

Жылбысқа


1. Шала туған (іш

тастаған) жас төлдің еті мен терісі. 2. Малды

іш тастаған, толық жетілмеген төлі

Былжыраған, жылп-жылп еткен.

Көбеңсу


Оңала бастау, ету алу, жағдайы жақсарып, тола бастау

Топ жұмыстарын қорғап, 2 минуттан сөйлейді.

Өзге топты «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы бағалайды


Кері байланыс

  • Тапсырмаларды орындауда қандай қиындық болды?

  • Тапсырманы толық орындай алдыңыздар ма?

Оқушылар авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын талдап, ПОПС формуласын жазады.

Оқушылар ой шақыру жасайды. Ойларын топта талқылайды, ортаға салып айтады. Оқушыларға роман туралы қысқаша түсінік ұсынылады.







Оқушылар қойылымды көре отырып, сюжеттік құрылымда және жазушының идеясын жеткізуде алатын орнына баға беріп сөйлеуі керек.


Спектакльден үзінді көрсетіледі.



Романнан алынған үзінділер әр топқа ұсынылады. Оқушылар жұпта жұмыс жасайды. Талдағаннан кейін жұмыстарын шығып қорғайды.

Оқушылар жұпта ақылдаса отырып, сөздерді мағынасымен сәйкестендіреді. Жұмыстарын топта тексереді.



















Топ жұмыстарын қорғап, 2 минуттан сөйлейді.

Өзге топты «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы бағалайды



Оқушылар авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын талдап, ПОПС формуласын жазады.



































































Таратпа материалдары


https://www.youtube.com/watch?v=5KuJtMtzN_0

















А3 парақтар, фломастер






































Соңы

3 минут

Рефлексия «3-2-1»


Сабақтағы 3 маңызды ақпарат

2 қиындық тудырған мәселе

1 ұсыныс


Жалпы баға


Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1.


2.


Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1.


2.

Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?






















Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
27.11.2025
32
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі