Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Бөлім |
3.2 Атмосфера |
|
|
Педагогтің тегі, аты,әкесінің аты |
Муратова А.Г |
|
|
Күні: |
08.11.2024 |
|
|
Сынып: 7 «В» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Атмосфера және оның құрамдас бөліктері |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
7.3.2.1- атмосфераның құрамын сипаттайды 7.3.2.2-атмосфераның құрылысы мен қабаттарының ерекшеліктерін графикалық түрде бейнелеп, түсіндіреді |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Атмосфераның газ құрамын біледі. Жердің атмосферасы құрылымын сипаттайды. Атмосфера қабаттарының ерекшеліктері арасындағы айырмашылықты анықтайды.Атмосфераның тіршілік үшін маңыздылығын дәлелдейді.
|
|
|
Құндылықтар |
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына баулу. Бұл арқылы оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі артады. Сонымен қатар өмір бойы оқуға, еңбеу етуге, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке деген дағдысы қалыптасады. |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің іс-әрекеті |
Білім алушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақ басы |
Сыныппен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын тексеру Саламатсыздарма? Көңіл күйіміз калай Сабак бастауга дайынбызба? Оқушыларды бүгінгі сабақ тақырыбымен, мақсатымен таныстыру. Оқушылардың өткен сыныптағы атмосфера туралы білімін еске түсіру мақсатында келесі жұмыс жүргізіледі 1 тапсырма. Сыныппен жұмыс Wordwall бағдарламасы арқылы сәйкестендіру тапсырмасы орындалады https://wordwall.net/resource/37781424 |
бүгінгі сабақ тақырыбын,мақсатын анықтайды Тақтадағы сәйкестендіру тапсырмаларын сынып болып орындайды
|
Ауызша бағалау Қортындысы тақтада шығып тұрады |
Wordwall бағдарламасы |
|
Сабақ ортасы |
https://www.youtube.com/watch?v=kKTRWI4KIVk Бейнежазбаны көріп болған соң, оқушыларға мәтін таратылып беріледі. |
Бейнежазбамен танысады. Мәтінді оқып шығады. |
|
Бейнежазба , оқулық |
|
2 тапсырма .Атмосфералық құрылымын түсіндіріп, топтастыру |
. |
Дескриптор арқылы бағалайды |
слайд |
|
|
3 тапсырма Ғаламшарымызда атмосферасыз тіршілік неліктен болмас еді? Әр оқушы өз ойын ортаға салып, сыныппен ақылдасып, 5 дәйек келтіріп, тақтаға жазады
|
Дәйектерді дәптерге жазып алады |
Мұғалімнің ауызша бағалауы |
Тақта, дәптер |
|
|
4 тапсырма тест тапсырмаларын орындау |
Жауап парағына тест жауаптарын белгілейді |
Тест қорытындысы балдық жүйемен анықталады. |
|
|
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия «Жапондық бағалау әдісі» Үй тапсырмасы: Атмосфера қабаттары туралы қосымша қызықты мәліметтер жинақтау |
|
|
|
Сәйкестендіру тапсырмалары
Жауабы
|
1Б |
А. Тропосфера
|
|
2 В |
Б. Жер шарының белгілі бір жерінде байқалатын атмосфералық құбылыстар |
|
3 С |
В. Ауа қабаты |
|
4 А |
Тест 1)С 2)В 3)Е 4)С 5)Д 6)В 7)А 8)В 9)В 10)С
1.Ауа құрамындағы газдардан бөлек ............кездеседі
А)темір мен су буы
В)шаң-тозаң мен мыс
С)су буы мен шаң-тозаң
Д)су буы мен топырақ
Е)шаң-тозаң мен мұз
2.Жану мен қышқылдану үдерісін демейді
А)көмрқышқыл газы
В)оттегі
С)азот
Д)неон
Е)бу
3.Оттегіден түзілетін газ
А)азот
В)гелий
С)сутегі
Д)метан
Е)озон
4.Жерді Күннен келетін ультракүлгін сәулелерінен қорғайды
А)азот
В)оттегі
С)озон
Д)көмірқышқыл газы
Е)пропан
5.Фотосинтез процесіне қатысатын газ
А)озон
В)аргон
С)көмірқышқыл газы
Е)метан
6.Жер бетіндегі орташа жылдық ауа температурасы экватор маңында қанша?
А)+17 °C
В)+26 °C
С)+40 °C
Д)+15 °C
Е)+10 °C
7.Тропосфераны.........деп атайды
А) «ауа райының ас үйі»
В) «ауаның маңызы»
С) «ауа қабығы»
Д) «ауа мұхиты»
Е) «ауа реттеушісі»
8.Тропосфера мен стратосфера аралығындағы өтпелі қабат қалай аталады?
А)термоүзіліс
В)тропоүзіліс
С)мезоүзіліс
Д)экзоүзіліс
Е)стратоүзіліс
9.Стратосферада атмосферадағы ауаның үлесі
А)30%
В)20%
С)40%
Д)10%
Е)50%
10.Атмосфераны зерттейтін аспап
А)түсбағар
В)ұшақ
С)радиозонд
Д)кеме
Е)эхолот
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Атмосфера және оның құрамдас бөліктері 7 сынып
Атмосфера және оның құрамдас бөліктері 7 сынып
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Бөлім |
3.2 Атмосфера |
|
|
Педагогтің тегі, аты,әкесінің аты |
Муратова А.Г |
|
|
Күні: |
08.11.2024 |
|
|
Сынып: 7 «В» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Атмосфера және оның құрамдас бөліктері |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
7.3.2.1- атмосфераның құрамын сипаттайды 7.3.2.2-атмосфераның құрылысы мен қабаттарының ерекшеліктерін графикалық түрде бейнелеп, түсіндіреді |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Атмосфераның газ құрамын біледі. Жердің атмосферасы құрылымын сипаттайды. Атмосфера қабаттарының ерекшеліктері арасындағы айырмашылықты анықтайды.Атмосфераның тіршілік үшін маңыздылығын дәлелдейді.
|
|
|
Құндылықтар |
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына баулу. Бұл арқылы оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі артады. Сонымен қатар өмір бойы оқуға, еңбеу етуге, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке деген дағдысы қалыптасады. |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің іс-әрекеті |
Білім алушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақ басы |
Сыныппен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын тексеру Саламатсыздарма? Көңіл күйіміз калай Сабак бастауга дайынбызба? Оқушыларды бүгінгі сабақ тақырыбымен, мақсатымен таныстыру. Оқушылардың өткен сыныптағы атмосфера туралы білімін еске түсіру мақсатында келесі жұмыс жүргізіледі 1 тапсырма. Сыныппен жұмыс Wordwall бағдарламасы арқылы сәйкестендіру тапсырмасы орындалады https://wordwall.net/resource/37781424 |
бүгінгі сабақ тақырыбын,мақсатын анықтайды Тақтадағы сәйкестендіру тапсырмаларын сынып болып орындайды
|
Ауызша бағалау Қортындысы тақтада шығып тұрады |
Wordwall бағдарламасы |
|
Сабақ ортасы |
https://www.youtube.com/watch?v=kKTRWI4KIVk Бейнежазбаны көріп болған соң, оқушыларға мәтін таратылып беріледі. |
Бейнежазбамен танысады. Мәтінді оқып шығады. |
|
Бейнежазба , оқулық |
|
2 тапсырма .Атмосфералық құрылымын түсіндіріп, топтастыру |
. |
Дескриптор арқылы бағалайды |
слайд |
|
|
3 тапсырма Ғаламшарымызда атмосферасыз тіршілік неліктен болмас еді? Әр оқушы өз ойын ортаға салып, сыныппен ақылдасып, 5 дәйек келтіріп, тақтаға жазады
|
Дәйектерді дәптерге жазып алады |
Мұғалімнің ауызша бағалауы |
Тақта, дәптер |
|
|
4 тапсырма тест тапсырмаларын орындау |
Жауап парағына тест жауаптарын белгілейді |
Тест қорытындысы балдық жүйемен анықталады. |
|
|
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия «Жапондық бағалау әдісі» Үй тапсырмасы: Атмосфера қабаттары туралы қосымша қызықты мәліметтер жинақтау |
|
|
|
Сәйкестендіру тапсырмалары
Жауабы
|
1Б |
А. Тропосфера
|
|
2 В |
Б. Жер шарының белгілі бір жерінде байқалатын атмосфералық құбылыстар |
|
3 С |
В. Ауа қабаты |
|
4 А |
Тест 1)С 2)В 3)Е 4)С 5)Д 6)В 7)А 8)В 9)В 10)С
1.Ауа құрамындағы газдардан бөлек ............кездеседі
А)темір мен су буы
В)шаң-тозаң мен мыс
С)су буы мен шаң-тозаң
Д)су буы мен топырақ
Е)шаң-тозаң мен мұз
2.Жану мен қышқылдану үдерісін демейді
А)көмрқышқыл газы
В)оттегі
С)азот
Д)неон
Е)бу
3.Оттегіден түзілетін газ
А)азот
В)гелий
С)сутегі
Д)метан
Е)озон
4.Жерді Күннен келетін ультракүлгін сәулелерінен қорғайды
А)азот
В)оттегі
С)озон
Д)көмірқышқыл газы
Е)пропан
5.Фотосинтез процесіне қатысатын газ
А)озон
В)аргон
С)көмірқышқыл газы
Е)метан
6.Жер бетіндегі орташа жылдық ауа температурасы экватор маңында қанша?
А)+17 °C
В)+26 °C
С)+40 °C
Д)+15 °C
Е)+10 °C
7.Тропосфераны.........деп атайды
А) «ауа райының ас үйі»
В) «ауаның маңызы»
С) «ауа қабығы»
Д) «ауа мұхиты»
Е) «ауа реттеушісі»
8.Тропосфера мен стратосфера аралығындағы өтпелі қабат қалай аталады?
А)термоүзіліс
В)тропоүзіліс
С)мезоүзіліс
Д)экзоүзіліс
Е)стратоүзіліс
9.Стратосферада атмосферадағы ауаның үлесі
А)30%
В)20%
С)40%
Д)10%
Е)50%
10.Атмосфераны зерттейтін аспап
А)түсбағар
В)ұшақ
С)радиозонд
Д)кеме
Е)эхолот
шағым қалдыра аласыз













