Тақырып бойынша 31 материал табылды

Атмосфералық қысым. Ашық сабақ 7-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабақ, 7-сынып, атмосфералық қысым
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді жоспар

Бөлімі:

Қысым


Педагогтің аты-жөні:

Казбекова Балзира Қанатбекқызы

Күні:


Сыныбы: 7

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Атмосфералық қысым. Атмосфералық қысымды өлшеу.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

7.3.1.9 атмосфералық қысымның табиғатын түсіндіру және оны өлшеудің әдістерін ұсыну


Сабақтың мақсаты:

атмосфералық қысымның табиғатын түсіндіреді, оны өлшеудің әдістерін ұсынады

Құндылықтарға баулу

Ұлттық мүдде құндылығы:

-Ұлттық мұраға ұқыпты қарау

Ар-ұят құндылығы:

-Адал еңбекті құрметтеу;

Талап құндылығы:

-сыни және креативті ойлау


Сабақтың барысы:


Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

3 минут






Өткенге шолу

5 минут























Жаңа сабаққа дайындық

3 минут








3 минут

Ұйымдастыру кезеңі


Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу, сабаққа дайындығын тексеру.



WordWall платформасы бойынша сұрақтарға жауап беру

1.Қатынас ыдыстарға нелер жатады?

2.Қатынас ыдыс ішіндегі сұйық қалай орналасады?

3.Қатынас ыдыста сұйық бағаны бірдей, ол нені білдіреді?

4.Біртекті сұйық дегенде сенің ойыңа не келеді?

5.Қатынас ыдыстар қасиеттері қандай қондырғыларда қолданылады?

6.Қатынас ыдыстарда түрлі сұйықтар қалай орналасады, дәлелде?

7.Гидростикалық пародокс кең көлемді түсінік беріңіздер?

8.Ежелгі су құбыры туралы не білесіңдер?


«Проблемалық сұрақ» қою арқылы сабақтың тақырыбын ашу


Оқушылардың жаңа сабаққа дайындығын тексеру мақсатында бейнеролик көрсету.




Сабақтың тақырыбын, оқу мақсатын хабарлау


Мұғалім түсіндірмесі

(2-3 минут)




Оқушылар «Билеттер арқылы» топқа бөлінеді.




Оқушылар үй тапсырмасына қайталау жасайды.























Оқушылар өз ойларын айтады, бүгінгі сабақтың тақырыбын ашады.






Бағалау парақтарын таратып беру




ҚБ: дайын жауаптар үлгісі арқылы























ҚБ: «Жарайсың!», «Керемет!» ынталандыру, мадақтау









7 сыныпқа арналған оқулық, игтерактивті тақта


https://wordwall.net/ru/resource/66497950




















Интерактивті тақта


Сабақтың ортасы


Жаңа сабақ


Топтық жұмыс

10 минут












Жұптық жұмыс


5 минут


















Жеке жұмыс


13 минут






Сабақтың соңы


3 минут













«Шеңбердегі әңгіме» әдісі.

3 топқа тапсырма беріледі


1-топ. Атмосфералық қысым деген не?


2-топ. Тәжірибе №1.


Стакан, су, қағаз. Стакандағы суды қағазбен жауып тұрып төңкергенде, су ақпайды? Неге?


3-топ: Тәжірибе №2

Стаканмен жанып тұрған май шамды жапқан кезде, май шам жалыны баяу өшетінін түсіндіріңіз.




«Дұрыс, дұрыс емес тұжырым» (қосымша 2)










«Ойлан тап» әдісі (функционалдық сауаттылықты арттыруға бағытталған тапсырмалар)


(қосымша 2)




Бекіту сұрақтары


Рефлексия. «Әуе шары»




Бағалау. 10 баллдық жүйе бойынша күнделікке бағалау жүргізу


Үй тапсырмасы

Тақырыпты оқу. 2-3 тапсырма



Оқушылар мәтінмен танысады. Топ ішінде алған білімдерін талқылайды.

1-топ тақырып бойынша таныстырылым жасайды. 2-топ тәжірибелік жұмысты орындайды. 3-топ тәжірибелік жұмысты орындайды










Оқушылар жұппен тапсырманы орындайды. Суреттегі ауа қабаттарын жазып көрсетеді.



Оқушылар жұппен тақырып бойынша бір-біріне сұрақтар қояды.













Оқушылар жеке жұмысты орындайды. Тақтадағы дайын жауаптар үлгісі арқылы өзін-өзі бағалайды.



Оқушылар бүгінгі сабаққа кері байланыс береді. Әуе шарына жазып, тақтадағы кестеге іледі.


ҚБ: мен әуе шарларын беремін .... беремін


Дескриптор:

-атмосфералық қысым жайлы ақпарат ұсынады

-тәжіриебені жасау арқылы өз ойларымен бөліседі

Жалпы -2 ұпай


Дескриптор:

-дұрыс тұжырым жасайды

-дұрыс емес тұжырым жасайды

Жалпы -2 ұпай













ҚБ: дайын жауаптар үлгісі арқылы өзін-өзі бағалау









1-10 балл





Постер, маркер, сөздер жазылған қима қағаздар




















Суреттер





















Тапсырма бар парақша






Кесте, стикерлер
























Жұптық жұмыс. Дұрыс, дұрыс емес тұжырым» (қосымша 2)

Мәтін бойынша «дұрыс» немесе «дұрыс емес» деген пікірге байланысты сөйлемдер құраңдар.






Ұйғарымдар


Дұрыс/дұрыс емес


1





2





3




4





5





6







Жеке жұмыс. «Ойлан тап» әдісі (функционалдық сауаттылықты

арттыруға бағытталған тапсырмалар)


Жерде, құрлық, су және ауа кеңістігі бар екенін білеміз. Адамдар мен жануарлар құрлықта қозғалады, оның бетіндегі ғимараттар мен құрылыстар Жер бетіне қысым түсіреді. Оның үстіне бұл қысым ауырлық күшінің бағытында, яғни Жер центрі бағытында беріледі.

Жер атмосфера деп аталатын ауа қабығымен қоршалған. Ауа Жер бетіне қысым түсіре ме?

Атмосфералық қысым деп Жердің ауа қабығының Жер бетіне және ондағы денелерге түсіретін қысымын айтады. Атмосфералық қысымның сандық мәнін 1643 жылы алғаш рет итальяндық ғалым Эванджелиста Торричелли өлшеген болатын.


1.Төмендегі тұжырымдардың шындық немесе жалған екенін анықтаңдар.

760 мм сынап бағанына тең атмосфералық қысымды қалыпты атмосфералық қысым деп атайды.

Шындық/жалған

2.Атмосфералық қысымның сандық мәнін Италия ғалымы Торричелли өлшеген.

Шындық/жалған

3.Атмосфералық қысым ауа температурасының өзгеруіне де, жердің биіктігіне де тәуелді емес.

Шындық/жалған


2.Бөлменің еденіне 100 кПа атмосфералық қысым түседі. Атмосфералық ауа бөлменің қабырғала- рына және төбесіне түсіретін қысымды анықтаңдар.

А) 100 кПа қабырғаға; 0 кПа төбеге.

В) 50 кПа қабырғаға, 0 кПа төбеге.

С) 100 кПа қабырға мен төбеге

Д) 50 кПа қабырға мен төбеге.


3.Адамның денесіне ауа қысым түсіреді. Ауаның салмағы жүк тиелген КАМАЗ-дың салмағына тең. Оның массасы 10 тонна. Неліктен адам атмосфералық қысымды сезбейді?


4.Егер сынабы бар барометрлің түтіктің ашық аузын сынабы бар табақшаға емес, суы бар табақшаға батырса, Торричелли тәжірибесі жүзеге аса ма?

Дескриптор:

- Атмосфералық қысым туралы берілген анықтамалардың шындық немесе жалған екенін анықтайды-1 ұпай

-Ауаның адам денесіне түсіретін қысымын сипаттайды-2ұпай

-Атмосфералық ауаның бөлмеге түсіретін қысымын анықтайды-3ұпай




Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
18.02.2025
150
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 11