Тіл мүкістігі бар балаларға арналған №3 облыстық арнайы мектеп-интернаты
Ашық сабақ
Тақырыбы: “Атомның құрамы мен құрлысы. Изотоптар ”
7 «ә» сынып химия

Өткізген: химия пәні мұғалімі
Есенова А.С
2022-2023 оқу жылы
|
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: 7.2 A Атомдар Молекулалар. Заттар |
Мектеп: Тіл мүкістігі бар балаларға арналған №3 облыстық арнайы мектеп-интернаты |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 17.11.2022ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Есенова А.С |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 ә |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Атомның құрамы мен құрылысы. Изотоптар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты |
7.1.2.5 -протон, электрон, нейтронды және олардың атомдағы орналасу тәртібін, массасын зарядын білу; 7.1.2.6 -алғашқы 20 элементтің атом құрылысы (p+, n0, e-) мен атом ядросының құрамын білу; 7.1.2.7 -изотоп түсінігін білу; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар білу керек: Атом құрамы мен құрылысын білу. Атом құрамына кіретін бөлшектердің сипаттамасын білу Изотоптардың айырмашылықтырын түсіну Көптеген оқушылар білу керек: . Алғашқы 20 элементтің атом құрылысы (p+, n0, e-) мен атом ядросының құрамын білу; Изотоп ұғымын білу Кейбір оқушылар білу керек: Бір неше изотобы бар элементтің айырмашылығын көрсету |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жетістік критерийі |
Оқушы оқу мақсатына жетеді, егер: Атомның құрылысын бейнелейді және алғашқы 20 элементтің атом ядросының құрамын анықтайды. Изотоптардың анықтамасын тұжырымдайды. Элементтердің изотоп құрамына мысал келтіреді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты лексика мен терминология Атом, молекула, протон, нейтрон, электрон, изотоп, атомның планетарлық моделі. Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер Бұл не/осы Атом қандай бөлшектерден тұрады? Ядроның құрамы қандай? заряд бөлшектерін формуласын қалай жазуға болады? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Топ жұмысы – ұжымшылдық, ортақ істің нәтижесіне жауапкершілік; жеке жұмыс – өмір бойы білім алу, өз бетімен жұмыс орындау кезінде адалдылық, «Мәңгілік Ел» жалпы ұлттық идеясына негізделген шығармашылық өзін-өзі жүзеге асыру, ойды байыту, патриоттық тәрбие беру кеңістігі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Физика 7 сынып «Атом. Молекула». |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Атом мен молекулалар, химиялық элементер олардың таңбалары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі (3 мин) |
Сәлемедесу, оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру, оқушылардың сабаққа дайындығына назар аудару, оларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мотивация 7 мин |
Мұғалімнің /оқушының іс-әрекеттері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушыларға ынтымақтастық атмосферасын ұйымдастыру. Оқушыларды екі топқа бөледі.( нейтрон, протон таңбалануы бойынша ) 1- топ «Нейтрон» 2- топ «Протон»
Сабақтың тақырыбына шығу. Ой қозғау Сабақтың тақырыбын айқындау (1 слайд). 1-ші слайдтардағы суреттерді көрсету. Осы суреттерді көрген кезде оқушыларда қандай ассоциациялар туындайтынын сұрап, ой қозғау. Мына суреттерде не көрсетіліп тұр?
Сабақтың тақырыбы, мақсаты айтылады. Термин сөздер қайталату Атом Протон Нейтрон Электрон Изотоптар Видео көрсету «Атом құрлысы» |
Психологиялық ахуал Слайд №1 Слайд №2 Суреттер «Атом» |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10 мин 5 мин 5 мин 5 мин |
Жеке жұмыс «Кім көп біледі?» Тапсырма №1 Берілген литий, берелий, бор, көміртек, азот, оттек, фтор, неон элементтерінің пратон, нейтрон және электрон санын анықтау. Пратон p Нейтрон n Электрон e Видиоролик: Атом деген не? 2- тапсырма I - топ «Протон» 1-тапсырма «Бос орынды толтырыңыз.» № 8 реттік номерлі элемент атомының ________ электрондары, ________ протондары, ________ нейтрондары бар. № 12 реттік номерлі элемент атомының ________ электрондары, ________ протондары, ________ нейтрондары бар. Реттік № 15 болатын химиялық элементтің атомының ядро заряды ______тең. Оның атомында ______ нейтрон бар. Изотоптар________________________________бірдей, бірақ,______________________________________________________ түрі. II - топ «Нейтрон» 1-тапсырма Бос орынды толтырыңыз. № 6 реттік номерлі элемент атомының ________ электрондары, ________ протондары, ________ нейтрондары бар. № 18 реттік номерлі элемент атомының ________ электрондары, ________ протондары, ________ нейтрондары бар. Реттік № 20 болатын химиялық элементтің атомының ядро заряды ______тең. Оның атомында ______ нейтрон бар. Изотоптар________________________________бірдей, бірақ,______________________________________________________ түрі. Дескрипторы:
Қалыптастырушы бағалау: «Балдық жүйе» 3-тапсырма. «Сәйкестендіру» Түсініктер мен анықтамалары арасындағы сәйкестікті анықтаңыз.
1._____ 2. ____ 3.____ 4.______ 5. _____ 6. ______ Дескрипторы:
Қалыптастырушы бағалау: «Балдық жүйе»
4-тапсырма «Қорытындылау»
Кесте толтыру (Жеке жұмыс) Химиялык эменттерге сипаттама беру кесте бойынша
Дескрипторы:
Қалыптастырушы бағалау: «Мадақтау»
|
Жеке жұмыс
Периодтық кесте, үлестірме материалдар , оқулық 7 сынып Химия «Оқулықпен жұмыс»
Мадақтау
Слайд №3
үлестірме материалдар ,
Қалыптастырушы бағалау «Табыс ағашы»
Кесте
Қ.Б (мадақтау)
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Рефлексия (5 мин) |
Кері байланыс
Үй тапсырмасы:§ 7, 50 бет №4,5 жаттығу |
Кері байланыс |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бұл сабақта қалыптастыру бағалау «Балдық жүйе», «Мадақтау» өзара бағалау, мадақтама қажетті түсініктерді еске түсіру үшін сұрақтар қою кезінде топқа, топтық және жекелеме жұмысты орындау барысында жүргізіледі. |
Динамикалық үзіліс: психологиялық ахуал
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жеткізбесе, неліктен? |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы баға
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||



жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Атомның құрамы мен құрылысы. Изотоптар
Атомның құрамы мен құрылысы. Изотоптар
Тіл мүкістігі бар балаларға арналған №3 облыстық арнайы мектеп-интернаты
Ашық сабақ
Тақырыбы: “Атомның құрамы мен құрлысы. Изотоптар ”
7 «ә» сынып химия

Өткізген: химия пәні мұғалімі
Есенова А.С
2022-2023 оқу жылы
|
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: 7.2 A Атомдар Молекулалар. Заттар |
Мектеп: Тіл мүкістігі бар балаларға арналған №3 облыстық арнайы мектеп-интернаты |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 17.11.2022ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Есенова А.С |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 ә |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Атомның құрамы мен құрылысы. Изотоптар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты |
7.1.2.5 -протон, электрон, нейтронды және олардың атомдағы орналасу тәртібін, массасын зарядын білу; 7.1.2.6 -алғашқы 20 элементтің атом құрылысы (p+, n0, e-) мен атом ядросының құрамын білу; 7.1.2.7 -изотоп түсінігін білу; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар білу керек: Атом құрамы мен құрылысын білу. Атом құрамына кіретін бөлшектердің сипаттамасын білу Изотоптардың айырмашылықтырын түсіну Көптеген оқушылар білу керек: . Алғашқы 20 элементтің атом құрылысы (p+, n0, e-) мен атом ядросының құрамын білу; Изотоп ұғымын білу Кейбір оқушылар білу керек: Бір неше изотобы бар элементтің айырмашылығын көрсету |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жетістік критерийі |
Оқушы оқу мақсатына жетеді, егер: Атомның құрылысын бейнелейді және алғашқы 20 элементтің атом ядросының құрамын анықтайды. Изотоптардың анықтамасын тұжырымдайды. Элементтердің изотоп құрамына мысал келтіреді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты лексика мен терминология Атом, молекула, протон, нейтрон, электрон, изотоп, атомның планетарлық моделі. Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер Бұл не/осы Атом қандай бөлшектерден тұрады? Ядроның құрамы қандай? заряд бөлшектерін формуласын қалай жазуға болады? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Топ жұмысы – ұжымшылдық, ортақ істің нәтижесіне жауапкершілік; жеке жұмыс – өмір бойы білім алу, өз бетімен жұмыс орындау кезінде адалдылық, «Мәңгілік Ел» жалпы ұлттық идеясына негізделген шығармашылық өзін-өзі жүзеге асыру, ойды байыту, патриоттық тәрбие беру кеңістігі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Физика 7 сынып «Атом. Молекула». |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Атом мен молекулалар, химиялық элементер олардың таңбалары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі (3 мин) |
Сәлемедесу, оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру, оқушылардың сабаққа дайындығына назар аудару, оларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мотивация 7 мин |
Мұғалімнің /оқушының іс-әрекеттері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушыларға ынтымақтастық атмосферасын ұйымдастыру. Оқушыларды екі топқа бөледі.( нейтрон, протон таңбалануы бойынша ) 1- топ «Нейтрон» 2- топ «Протон»
Сабақтың тақырыбына шығу. Ой қозғау Сабақтың тақырыбын айқындау (1 слайд). 1-ші слайдтардағы суреттерді көрсету. Осы суреттерді көрген кезде оқушыларда қандай ассоциациялар туындайтынын сұрап, ой қозғау. Мына суреттерде не көрсетіліп тұр?
Сабақтың тақырыбы, мақсаты айтылады. Термин сөздер қайталату Атом Протон Нейтрон Электрон Изотоптар Видео көрсету «Атом құрлысы» |
Психологиялық ахуал Слайд №1 Слайд №2 Суреттер «Атом» |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10 мин 5 мин 5 мин 5 мин |
Жеке жұмыс «Кім көп біледі?» Тапсырма №1 Берілген литий, берелий, бор, көміртек, азот, оттек, фтор, неон элементтерінің пратон, нейтрон және электрон санын анықтау. Пратон p Нейтрон n Электрон e Видиоролик: Атом деген не? 2- тапсырма I - топ «Протон» 1-тапсырма «Бос орынды толтырыңыз.» № 8 реттік номерлі элемент атомының ________ электрондары, ________ протондары, ________ нейтрондары бар. № 12 реттік номерлі элемент атомының ________ электрондары, ________ протондары, ________ нейтрондары бар. Реттік № 15 болатын химиялық элементтің атомының ядро заряды ______тең. Оның атомында ______ нейтрон бар. Изотоптар________________________________бірдей, бірақ,______________________________________________________ түрі. II - топ «Нейтрон» 1-тапсырма Бос орынды толтырыңыз. № 6 реттік номерлі элемент атомының ________ электрондары, ________ протондары, ________ нейтрондары бар. № 18 реттік номерлі элемент атомының ________ электрондары, ________ протондары, ________ нейтрондары бар. Реттік № 20 болатын химиялық элементтің атомының ядро заряды ______тең. Оның атомында ______ нейтрон бар. Изотоптар________________________________бірдей, бірақ,______________________________________________________ түрі. Дескрипторы:
Қалыптастырушы бағалау: «Балдық жүйе» 3-тапсырма. «Сәйкестендіру» Түсініктер мен анықтамалары арасындағы сәйкестікті анықтаңыз.
1._____ 2. ____ 3.____ 4.______ 5. _____ 6. ______ Дескрипторы:
Қалыптастырушы бағалау: «Балдық жүйе»
4-тапсырма «Қорытындылау»
Кесте толтыру (Жеке жұмыс) Химиялык эменттерге сипаттама беру кесте бойынша
Дескрипторы:
Қалыптастырушы бағалау: «Мадақтау»
|
Жеке жұмыс
Периодтық кесте, үлестірме материалдар , оқулық 7 сынып Химия «Оқулықпен жұмыс»
Мадақтау
Слайд №3
үлестірме материалдар ,
Қалыптастырушы бағалау «Табыс ағашы»
Кесте
Қ.Б (мадақтау)
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Рефлексия (5 мин) |
Кері байланыс
Үй тапсырмасы:§ 7, 50 бет №4,5 жаттығу |
Кері байланыс |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бұл сабақта қалыптастыру бағалау «Балдық жүйе», «Мадақтау» өзара бағалау, мадақтама қажетті түсініктерді еске түсіру үшін сұрақтар қою кезінде топқа, топтық және жекелеме жұмысты орындау барысында жүргізіледі. |
Динамикалық үзіліс: психологиялық ахуал
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жеткізбесе, неліктен? |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы баға
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||



шағым қалдыра аласыз

















