Материалдар / Аттила және оның жаулаушылық жорықтары
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Аттила және оның жаулаушылық жорықтары

Материал туралы қысқаша түсінік
Ғұндардын қоныс аудару тарихы
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
28 Мамыр 2021
644
1 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Бөлім:

5.4.Ғұндар


Педагогтің аты-жөні

Кенжалина А.Ү.

Күні:


Сынып:5

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Аттила және оның жаулаушылық жорықтары

Зерттеу сұрағы: Ежелгі авторлар Аттилаға қандай баға береді?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

5.1.1.3 ғұндардың қоныс аудару бағыттарын тарихи картадан көрсету;


Сабақтың мақсаты

Оқушылар ғұндардың қоныс аудару бағыттарын тарихи картадан көрсету

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

кезеңі


Ұйымдастыру кезеңі.

Қызығушылықты ояты

-Ғұн тайпаларының негізгі ата мекені қай аумақтарды алып жатырды?

-Қазақ жеріне ғұн тайпаларының көшіп келуі тарихта қандай тарихи оқиғалармен байланысты?


Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатымен таныстыру

.

Оқушылар жауаптарын ұсынады: бұл суреттер ежелгі адамдардың тұрмысымен және мәдени жетістіктерімен байланысты.

мадақтау

А4 мәтін

«Ежелгі авторлар Аттилаға қандай баға береді?».

Жаңа сабақ

Оқушылардың қызығушылығын ояту үшін Аттила туралы бейнебаяннан үзінді көрсетемін. Бейнебаяннан кілт сөздерді жазып отыруды тапсырамын. Оқушылардың алған әсерлерімен бөлісуін сұраймын. Бейнебаян арқылы тақырыпқа шығамын.

Еділ (Аттила) патшаны білесің бе?

Оқушыларға дүниежүзі тарихынан атақты әскери қолбасшылар мен Аттиланың суретін көрсетемін. Осы тұлғаларды не байланыстыруы мүмкін? деген сұрағын қоямын. Аттила тұлғасына тоқталып, суретке негізделе отырып оқушыларды оған мінездеме беруді сұраймын. Аттила әйгілі қолбасшы болу үшін қандай қасиеттерді өз бойына сіңірген?

Бүкілсыныптық талқылау ұйымдастырамын.

Зерттеу мен талдау

Қосымша 1.

Оқушылардың міндеті: Аттилаға жан-жақты мінездеме беру.

.

«Аттила шайқас кезінде аяусыз болғанымен, табиғатынан жауыз болған емес»


«Константинопольмен келіссөз бастаған Аттила бірінші кезекте соғысқа емес, бейбітшілік орнатуға ұмтылды» 

Г.В.Вернадский.

Ғұн империясының территориясы бейнеленген картаны сыныпқа көрсетемін.


Оқушыларға келесі сұрақты қоямын: Аттила қалайша орасан зор жер аумағын иелене алды?

Оқушылардың ой пікірлерін тыңдаймын.

Аттиланың көрші елдермен қарым-қатынасын зерттеу

  1. Аттиланың батысқа жасаған жорықтарын қарастырады;

  2. Каталаун шайқасын сипаттайды;

  3. Ғұн империясының ыдырау себептерін анықтайды.


.

Критерийлері:

Аттиланың тарихи орны, іс–әрекеті, тұлға ретіндегі қызметі;

Аттиланың тұлға ретіндегі қасиеті, ерекшеліктері;

Аттила туралы оқушының пікірі.



Дескрипторлар:

Аттиланың өмір сүріп отырған дәуіріне сипаттама жазу;

Аттиланың өмір сүрген ортасы, өмірбаяны;

Дескрипторлар:

Аттила қалайша орасан зор жер аумағын иеленгенін көрсетеді

Дескрипторлар:

Аттиланың батысқа жасаған жорықтарын қарастырады

Каталаун шайқасын сипаттайды

Ғұн империясының ыдырау себептерін анықтайды

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады



«Ең үздік жауап»





«Алақан-жұдырық»


«Жұлдызшалар»



«Екі жұлдыз,бір ұсыныс»



https://www.youtube.com/watch?v=6ZdMUXOOpnY



А.Т. Апендиев «Батыс Ғұн империясының тарихындағы Аттиланың рөлі» мақаласына сілтеме

http://journal.kaznu.kz/Content/upload_files/28advr8nswgxhbzj9e6_635150929644293081.pdf#page=146

Сен білесің бе? Аттила туралы

https://www.youtube.com/watch?v=K6C



Қорытынды

Кері байланыс

« Білімді стикер». Мына сұрақтар бойынша жауап береді.

- Не білдім?

- Не білемін?

- Не білгім келеді?

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады

ҚБ – сабақтағы өз әрекетіне рефлексия жасау;



А4, конспект


Оқу тапсырмасы

Аттила және оның жаулаушылық жорықтары






















Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!