|
|
|
|
|
|
Тақырыбы |
Ауа. Ауа қасиеттері.
21.11.2017ж пәні:
дүниетану |
||
|
Мақсаты |
Оқушыларға ауаның құрамы және қасиеттері туралы
білім қалыптастыру. |
||
|
Күтілетін нәтиже |
Оқушылар сын тұрғысынан ойлай білуге дағдыланады, өз пікірлерін айта білуге үйренеді. |
||
|
Әдістері |
СТО,топтық |
||
|
Көрнекілігі |
Ақ қағаз, плакаттар, оқулық, маркерлер |
||
|
|
|
||
|
Сабақ кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Ресурстар Әдіс -тәсілдер |
Оқушының іс-әрекеті |
|
Ұйымдастыру
Топқа бөлу |
Соғылды күткен қоңырау. Сабағымыз басталды. Дүниетану пәнінен Аламыз білім сапалы. Дүниетануды білеміз Сондықтанда сүйеміз. . 1.Бақылау дегеніміз не? 2. Тәжірибе дегеніміз? 3.Табиғат құбылыстарын ата. 4.Жасанды денелерге нелер жатады? .5 Табиғи денелерге не жатады? 6.Табиғат нешеге
бөлінеді? 9Денелер неден
тұрады? 14.Жүйке жүйесі неден тұрады? 15.Ас қорыту мүшесі? 16.Қан айналым мүшесі? 17.Ми қайда орналасқан? |
Конверт сұрақ |
Сыныпта атмосфералық ынтымақтастығын қалыптастыру Оқушылар іс-қимылдар арқылы қайталап айтады.
1.Заттар мен табиғат құбылыстарын танып білу және зерттеу 2.Шындыққа сынақ жүргізу арқылы көз жеткізу,танып білу. 3.Найзағай,жел,дауыл қар,кемпірқосақ,күннің салқындауы 4.Адам қолымен жасалған денелер
5.Күн, ай,жұлдыз,бұлт, тас. Аң құс. 9. Заттан 10.Бұлшық ет 11.Жұлын 12.тыныс алу 13.оттегі,су,қоректік заттар,тұз,дәрумендер 14Ми, жұлын,жүйке тамырлары 15.Асқазан 16.Жүрек |
|
|
Бұл нәрсе жер мен көктің арасында болады. Бұл нәрсенің өзі түгіл қарасыда көрінбейді Бес қажеттінің бірі Бұл зат бізді қоршап тұрады. Бұл зат бізді жазда қыздырады Бұл зат қыста бізді тондырады Бұл зат көзге көрінбейді,иісі де болмайды Бұл затсыз бізге өмір жоқ Бұл зат тіршіліктің нағыз көзі Олай болатын болса бүгінгі өтетін біздің тақырыбымыз қандай болмақ деп ойлайсың? -Балалар, жан-жағымыздан қоршаған ауаны неге көрмейміз? . |
Стикердегі 10 сұрақ
Болжау СТО |
Оқушылар жұмбақты шешуде ойланады Әр топ өз ойларын ортаға салады.
Ауа және оның қасиеті |
|
|
Жер шарын жан-жағынан біртұтас, ауа қабаты қоршап тұрады. Ауа қабаты атмосфера деп аталады. Атмосфера – жердің ең сыртқы, беткі қабаты. Ауа дегеніміз – әр түрлі газдардың қосындысы. Көлемі бойынша ауада 78% азот, 21% оттек, 1 % инертті және басқа газдар. Ауа кез-келген затта, топырақта, суда тіпті біздің денемізде де бар. |
|
Өйткені, ауа мөлдір және түссіз болады. Ауаның тағы бір қасиеті-жылуды нашар өткізеді. Аңдардың жүнінің, құстардың мамығының арасында да ауа бар, сондықтан олар суықтан тоңбайды. Қыста қар астындағы өсімдіктер мен жануарлар да суықтан қорықпайды, себебі қарда да ауа бар. Жер бетіндегі тіршілік үшін ауаның маңызы өте зор. Ауасыз адам, жан-жануарлар және өсімдіктер тіршілік ете алмайды. Адамға тыныстау үшін таза ауа қажет. |
|
Сергіту сәті. |
Саусақпен мұрын
қысайық. |
Оқушылар сергіту сәтін қимылдар арқылы көрсетеді |
Музыка - Сергіту сәтінде дыбыс неге дұрыс шықпады?- Ауа аузымыз арқылы ғана шыққандықтан дыбысымыз өзгерді |
|
Қорытынды |
1 топ . Ауаның қасиеті Көрініс 2топ Ауаның ластануы 3 топ Тәжірибе жасау Кері бағыттау сұрақтары Сонымен бүгінгі сабақта тақырыбы қандай болды?--Ауа дегеніміз? |
Топпен жұмыс ТВ шоу Бетпе бет бағдарламасы |
Оқушыларға дайын мәтін беріледі соны көрініске айналдыру керек Эколог маман қонақта Бейнебаянға назар аударайк |
|
Рефлексия |
Жасыл түс-Түсіндім Сары түс-Қиналдым, бірақ орындадым Қызыл түс-Маған көмек керек! |
|
Формативті бағалау:, Фишкалармен |
|
|
|
|
|
|
Үйге тапсырма |
Мәтінді оқып түсіну. Эссе Ауа- тіршілік көзі 5 сөйлемнен |
Оқушылар үйге берілген тапсырмаларды орындайды. |
|
|
|
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ауа. Ауа қасиеттері
|
|
|
|
|
|
Тақырыбы |
Ауа. Ауа қасиеттері.
21.11.2017ж пәні:
дүниетану |
||
|
Мақсаты |
Оқушыларға ауаның құрамы және қасиеттері туралы
білім қалыптастыру. |
||
|
Күтілетін нәтиже |
Оқушылар сын тұрғысынан ойлай білуге дағдыланады, өз пікірлерін айта білуге үйренеді. |
||
|
Әдістері |
СТО,топтық |
||
|
Көрнекілігі |
Ақ қағаз, плакаттар, оқулық, маркерлер |
||
|
|
|
||
|
Сабақ кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Ресурстар Әдіс -тәсілдер |
Оқушының іс-әрекеті |
|
Ұйымдастыру
Топқа бөлу |
Соғылды күткен қоңырау. Сабағымыз басталды. Дүниетану пәнінен Аламыз білім сапалы. Дүниетануды білеміз Сондықтанда сүйеміз. . 1.Бақылау дегеніміз не? 2. Тәжірибе дегеніміз? 3.Табиғат құбылыстарын ата. 4.Жасанды денелерге нелер жатады? .5 Табиғи денелерге не жатады? 6.Табиғат нешеге
бөлінеді? 9Денелер неден
тұрады? 14.Жүйке жүйесі неден тұрады? 15.Ас қорыту мүшесі? 16.Қан айналым мүшесі? 17.Ми қайда орналасқан? |
Конверт сұрақ |
Сыныпта атмосфералық ынтымақтастығын қалыптастыру Оқушылар іс-қимылдар арқылы қайталап айтады.
1.Заттар мен табиғат құбылыстарын танып білу және зерттеу 2.Шындыққа сынақ жүргізу арқылы көз жеткізу,танып білу. 3.Найзағай,жел,дауыл қар,кемпірқосақ,күннің салқындауы 4.Адам қолымен жасалған денелер
5.Күн, ай,жұлдыз,бұлт, тас. Аң құс. 9. Заттан 10.Бұлшық ет 11.Жұлын 12.тыныс алу 13.оттегі,су,қоректік заттар,тұз,дәрумендер 14Ми, жұлын,жүйке тамырлары 15.Асқазан 16.Жүрек |
|
|
Бұл нәрсе жер мен көктің арасында болады. Бұл нәрсенің өзі түгіл қарасыда көрінбейді Бес қажеттінің бірі Бұл зат бізді қоршап тұрады. Бұл зат бізді жазда қыздырады Бұл зат қыста бізді тондырады Бұл зат көзге көрінбейді,иісі де болмайды Бұл затсыз бізге өмір жоқ Бұл зат тіршіліктің нағыз көзі Олай болатын болса бүгінгі өтетін біздің тақырыбымыз қандай болмақ деп ойлайсың? -Балалар, жан-жағымыздан қоршаған ауаны неге көрмейміз? . |
Стикердегі 10 сұрақ
Болжау СТО |
Оқушылар жұмбақты шешуде ойланады Әр топ өз ойларын ортаға салады.
Ауа және оның қасиеті |
|
|
Жер шарын жан-жағынан біртұтас, ауа қабаты қоршап тұрады. Ауа қабаты атмосфера деп аталады. Атмосфера – жердің ең сыртқы, беткі қабаты. Ауа дегеніміз – әр түрлі газдардың қосындысы. Көлемі бойынша ауада 78% азот, 21% оттек, 1 % инертті және басқа газдар. Ауа кез-келген затта, топырақта, суда тіпті біздің денемізде де бар. |
|
Өйткені, ауа мөлдір және түссіз болады. Ауаның тағы бір қасиеті-жылуды нашар өткізеді. Аңдардың жүнінің, құстардың мамығының арасында да ауа бар, сондықтан олар суықтан тоңбайды. Қыста қар астындағы өсімдіктер мен жануарлар да суықтан қорықпайды, себебі қарда да ауа бар. Жер бетіндегі тіршілік үшін ауаның маңызы өте зор. Ауасыз адам, жан-жануарлар және өсімдіктер тіршілік ете алмайды. Адамға тыныстау үшін таза ауа қажет. |
|
Сергіту сәті. |
Саусақпен мұрын
қысайық. |
Оқушылар сергіту сәтін қимылдар арқылы көрсетеді |
Музыка - Сергіту сәтінде дыбыс неге дұрыс шықпады?- Ауа аузымыз арқылы ғана шыққандықтан дыбысымыз өзгерді |
|
Қорытынды |
1 топ . Ауаның қасиеті Көрініс 2топ Ауаның ластануы 3 топ Тәжірибе жасау Кері бағыттау сұрақтары Сонымен бүгінгі сабақта тақырыбы қандай болды?--Ауа дегеніміз? |
Топпен жұмыс ТВ шоу Бетпе бет бағдарламасы |
Оқушыларға дайын мәтін беріледі соны көрініске айналдыру керек Эколог маман қонақта Бейнебаянға назар аударайк |
|
Рефлексия |
Жасыл түс-Түсіндім Сары түс-Қиналдым, бірақ орындадым Қызыл түс-Маған көмек керек! |
|
Формативті бағалау:, Фишкалармен |
|
|
|
|
|
|
Үйге тапсырма |
Мәтінді оқып түсіну. Эссе Ауа- тіршілік көзі 5 сөйлемнен |
Оқушылар үйге берілген тапсырмаларды орындайды. |
|
|
|
|
|
|
шағым қалдыра аласыз



