|
Білім беру ұйымының атауы |
58 ЖОББМ |
|
Пәні |
Жаратылыстану |
|
Бөлім: |
Мәдени мұра |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Тюлепбаева Гаухар |
|
Күні: |
27.11.2025ж. |
|
Сыныбы: 4Д |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ауа қалай қозғалады? |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
4.3.2.3 ауаның табиғаттағы орын ауыстыру процесін түсіндіру; 4.3.2.4 желдің пайдасы мен зияны туралы мысал келтіру; |
|
Сабақтың мақсаты: (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы) |
Әділдік пен жауапкершілік. • Адамның қоғамдағы құқықтары мен жауапкершілігі туралы алғашқы көзқарастың болуы • Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну • Бастаған ісін соңына дейін жеткізе білу • Өзінің және басқалардың іс-әрекеттерін олардың моральдық нормаларға сәйкестігі тұрғысынан талдай білу |
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 мин |
Топқа бөліну 1-топ. «Оттегі» 2-топ. «Азот» 3-топ. «Көмірқышқыл газ» Өткенді еске түсіру «Заттардың қасиеті қалай өзгереді?» тақырыбын пысықтау «Wordwall» платформасы арқылы сұрақ-жауап «Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін. Саралау тәсілі. Ресурстық тәсілді қолданамын. |
Сиқырлы сөздерді оқып, топқа бөлінеді Тест сұрақтарға жауап береді. Өткен сабақты пысықтайды. |
ҚБ. Керемет!
Жарайсың!
|
Ннтербелсенді тақта |
|
Сабақтың ортасы 30 мин Сергіту сәті |
Тақырыпты ашу: "Көрінбейтін сиқыршы" Жер бетінде көзге көрінбейтін бір сиқыршы бар. Онымен әркім - ақ күнделікті кездеседі. Сен оны көрмейсің, бірақ маңайыңда екенің сезесің. Ол есікті тарс жабады. Көшемен келе жатқанда жапырақтың жұлынып түсіп, жорғалай жүргенің көресің, оны көрінбейтін сиқыршы алып бара жатқаның сезесің. Ол сенімен бірге жүреді. Бар ма, жоқ па анық білмейсің, Ол жоқ жерде, өмір мүлде сүрмейсің. Ол не?"АУА" Ұжымдық жұмыс. Жедел жауап. - Ауа деген не? - Ауаның құрамын ата. - Ауаның қандай қасиеттерін білесің? Ауаның қасиеттерін тақтаға жазу. ФС тапсырмасы "Ауа қозғаласын анықтау" - Олай болса, қазір ауа жанымызда барма екен, қолымызбен бетімізді желпіп көрейік! Нені байқадық? - Дұрыс, бұл ауаның қозғалысы. -"Шардың ішінде не жасырғанын табыңдар. Оның ішінде не болуы мүмкін?" Мәтінмен жұмыс Түсіндір "Жел қалай пайда болады?" - мәтінді оқу. Сыныппен ортақ жұмыс үшін сұрақтар: Бірінші суреттен не көріп тұрсыңдар? Тәуліктің қай мезгілі? Екінші суретте қай мезгіл? Бірінші суреттен қандай айырмашылығы бар? Не өзгерді? Жылы ауа мен суық ауаның қозғалысы-нан жел пайда болады деген қорытынды жасалады. «Ауа қозғалысын қалай байқасақ болады?» Зерттеу жұмысын жасау. Сергіту сәті. Топтық жұмыс. «Жедел жауап» әдісі 1-топ.
Терезені ашқанда сырттағы салқын ауа мен бөлмедегі жылы ауаның орны ауысады. Неліктен деп ойлайсың! 2-топ.
3-топ. Сурет бойынша әңгіме жүргізу.
Саралау тәсілі . Топтарға қабілеті әр түрлі оқушыларды біріктіремін. ЖАДА қалыптасады. (Бірлік және ынтымақ) ЕБҚ «Ауа қозғалысын көрсет!» ЕҚБ. Ауаны таза ұстау шаралары туралы не білесің? Өзің не жасар едің? Дәптермен жұмыс. Жұптық жұмыс «Шын, жалған» әдісі Саралау тәсілі: әр түрлі қабілеттегі оқушыларды жұптастырамын. Бір-біріне қолдау көрсете отырып, ынтымақтаса тапсырманы орындайды. Сөйлеуге уақыт беріледі. Жұбы қолдау көрсетеді. Топтық жұмыс. Постер әдісі 1-топ. «Желдің пайдасы» 2-топ. «Желдің зияны» 3-топ. «Жер бетінде ауа қозғалмаса не болар еді?» «Сен білесің бе?» айдары. Ой қорыту.
|
Тақырыпты ашуға атсалысады Сұраққа тез жауап береді. Шармен тәжірибе жасап көреді Оқулықпен жұмыс жасайды Зерттеу жұмысы жасалады Сергіту сәтін жасайды Топтық сұрақтарға жауап береді Топтық сұрақтарға жауап береді Дәптермен жұмыс жасайды. Жұппен жұмыс жасайды. Өз ойларын постерге жазады, айтады. Бағандық диаграмма сызады. Ой қорытады |
Дескриптор: Ауа туралы түсінігі бар-1б Ауаның құрамын айта алады-1б
Дескриптор: Тәжірибе жасай алады-1б Ауаның қасиеттерін білді-1б Дескриптор: Ауаның қасиеттерін білді-1б
Дескриптор: Сұрақтарға дұрыс жауап берді-1б Ауа қозғалысы туралы біледі-1б
Дескриптор: Желдің пайда болу жолын түсінді-1б Тақырыпты меңгерді-1б
Жарайсыңдар!
Керемет!
Дескрипторға сүйеніп, жұптар бір-біріне кері байланыс береді.
Дескриптор: Әр топқа 1 баллдан Желдің пайдасы», «Желдің зияны» тақырыбына постер жасайды-1б |
Заттардың суреттері Интербелсенді тақта
Желпуіш, целлофан, шар, қағаздан жасалған қап оқулық
Парақ, қайшы, жіп, таяқша, жылу көзі. Аз парақта сурет Тақырыпқа байланыс ты суреттер А3 парағы
Үлестірме-лер Плакат |
|
Сабақтың соңы 2 мин |
Кері байланыс «Құмсағат» әдісі ? Тақырып түсінікті болды ма? ? Қандай тұсы түсініксіз болды? ? Қай бөлігін қызықты деп ойладың? ❓ Қосымша қандай сұрақтарың бар? ? Саған не жаңалық болды? ? Жалпы сабақ саған ұнады ма? Үйге тапсырма беру. Мәтінді түсініп оқу |
Рефлексия жасайды Үй тапсырмасын белгіледі |
ҚБ баға қойылады. |
file:///C:/Users/Admin/Downloads/құмсағат%20рефлексиясы%20(2).html |
Ернар
Асқар
Райана
Жанерке
Алина
Айлин
Аруна
Елнұр
Айзере
Саян
Әдемі
Балхадиша
Бақтияр
Ө.Алихан
Байрам
Гүлсезім
С.Алихан
Іңкәр
Мирас
Айназым
Айару
Мансұр
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 6 мин. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сынып бөлмесінің тазалығына назар аудару. 2.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру, жаңа сабақты байланысытыру үшін «Кездейсоқ сұрақ» әдісі арқылы көрсетіледі. Айналмалы дөңгелектен көрінген мақал-мәтелдің жалғасын табу, сұрақтарға жауап беру. «Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін. Саралау тәсілі. Ресурстық тәсілді қолданамын. Қазақша жақсы түсіне бермейтін оқушыларға керекті сөздерді беремін. -Бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай деп ойлайсыңдар? Бүгінгі сабақ мақсатымен таныстыру |
«Кездейсоқ сұрақ» әдісі Айналмалы дөңгелектен көрінген мақал-мәтелдің жалғасын табады, сұрақтарға жауап береді. Сабақ тақырыбын айтады. Сабақ мақсатымен танысады, талқылайды |
ҚБ. Мадақтау сөздері арқылы тиімді кері байланыс Жақсы! Жарайсың! Өте дұрыс! |
https://wordwall.net/ru/resource/79673443 |
|
Сабақтың ортасы 6+4 минут |
1-тапсырма Топтық жұмыс. Оқылымалды тапсырмасы. Мәтіннің бөліктерін құрастырады. Мақалдарды тауып, астын сызып көрсету Саралау тәсілі топтарды рөлдерге бөлу Топтарға қабілеті әр түрлі оқушыларды біріктіремін. ЖАДА қалыптасады. (Бірлік және ынтымақ) Топтық жұмысты орындауда ынтымақта және жауапкершілікте жұмыс жасайды. Бірлескен жұмыс оқушыларда бір-бірін тыңдай білуге, құрметтеуге қалыптастыра бастайды. Шағын топтарда әр оқушыға рөл бөліп беру арқылы жауапкершілікті сезіне бастайды. Бірі мәтіндердің реттілігін, абзацтардың мағынасын анықтаса, бірі мәтіннен мақал мәтелдерді табады. Ал басқалары бірлесе отырып, мақалдың қолданылып тұрған мағынасына талдау жасай бастайды. Топтар бір-біріне тиімді кері байланыс бергенде де ынтымақтастықты, құрмет көрсетуге дағдылана бастайды. Құндылық тапсырма орындай отырып қалыптасады. |
Бөліктерге бөлініп берілген мәтінді құрастырады. Мақалды табады. Дескрипторға сүйене отырып, топтар бір-біріне кері байланыс береді. (топтардың бірін-бірі бағалауы) |
ҚБ. Дескриптор: -мәтін бөліктерін ретімен құрастырады-2 балл -мақалдарды тауып, астын сызады-3 балл - мақалдардың қолданылып тұрған мәнін айтады-5 балл
|
3-слайд Ресурс 2 |
|
8 минут орындау 4 минут кері байланысқа |
2-тапсырма. Оқылым тапсырмасы «Сүзгі» әдісі Жұптық жұмыс. Берілген диаграммадағы мәліметтерді оқып, интерпретация жасап айту. Денсаулыққа қатысты мақал-мәтелді қатыстыру Саралау тәсілі: әр түрлі қабілеттегі оқушыларды жұптастырамын. Бір-біріне қолдау көрсете отырып, ынтымақтаса тапсырманы орындайды. Сөйлеуге уақыт беріледі. Жұбы қолдау көрсетеді. Жұпқа біріге отырып тапсырманы ынтымақтастықта орындайды, құрмет көрсетуге дағдылана бастайды. Құндылықты тапсырма орындата отырып қалыптастырамын. |
Берілген суреттегі мәліметтерді оқиды, интерпретация жасап айтады. Денсаулыққа қатысты мақал-мәтелді қатыстырады. Дескрипторға сүйеніп, жұптар бір-біріне кері байланыс береді. |
ҚБ Дескриптор: -берілген диаграммадағы Арманның бір күнгі тамақтану ерекшелігін анықтайды – 2 балл -Анардың бір күнгі тамақтану ерекшелігін анықтайды- 3 балл. -тамақтану ерекшелігін салыстырады -4 балл. -мақал-мәтелді ойларын жеткізуде орынды, мағынасына сай қолданады-4 балл. -мәтін құрастырып айтады-5 балл. |
3-слайд Ресурс 3 |
|
8 минут 4 минут |
3-тапсырма. Жеке жұмыс. «Үздік интерпретация» әдісі Берілген диаграммадағы мәліметтерді ретімен айту Саралау тәсілі. Ресурстық тәсіл. Қабілеті төмен оқушылар үшін тірек сөздер, сөз тіркестері беріледі. Функц.сауаттылық. Денсаулықты сақтаудың маңызы неде? Өздеріңнің күнделікті тұтынатын азықтарың қандай? пәнаралық байланыс. (биология) Неліктен дәнді дақылдар өнімдерін көп пайдаланады екенбіз? Оның құрамында қандай дәрумендер мен көмірсулар бар? Ақуыздар қандай тағамдарда көп болады? Оның адам ағзасына пайдасы қандай? Биологиямен байланыстырып айтады. Тапсырманы орындау барысында оқушы оқудың ішінде белсенді болады. Жауапкершілікті сезінеді. Өз ісіне өзі жауапты екеніне дағдылана бастайды. |
Берілген диаграммадағы мәліметтерді қарап, ретімен айтады. Денсаулыққа қатысты мақал айтады. Оқушылар бір-біріне дескрипторға сүйене отырып, тиімді кері байланыс береді. |
Дескриптор: - диаграммадағы мәліметті қарап, реттілігін анықтайды -2 балл. -дәнді дақыл өнімдеріне нелер жататынын айтады-3 балл. -жеміс және көкөністерді атайды -сүт, ет өнімдерін атап көрсетеді – 4 балл. -тәтті тағамдардың зиянын айтады -денсаулыққа байланысты мақалдарды мәтін мағынасына қарай орынды қолданады – 5 балл. |
6-слайд Ресурс 4 |
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс. Мен не білдім? Не қиын болды? Үй тапсырмасы «Ең басты байлық» тақырыбында мақалдарды қолданып, мәтін жазып келу. 20 сөйлем. |
Рефлексия жасайды. Padlet тақтасында жазады. |
Мұғалімнің тиімді кері байланысы |
Падлет тақтасы арқылы |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ауа қалай қозғалады?
Ауа қалай қозғалады?
|
Білім беру ұйымының атауы |
58 ЖОББМ |
|
Пәні |
Жаратылыстану |
|
Бөлім: |
Мәдени мұра |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Тюлепбаева Гаухар |
|
Күні: |
27.11.2025ж. |
|
Сыныбы: 4Д |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ауа қалай қозғалады? |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
4.3.2.3 ауаның табиғаттағы орын ауыстыру процесін түсіндіру; 4.3.2.4 желдің пайдасы мен зияны туралы мысал келтіру; |
|
Сабақтың мақсаты: (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы) |
Әділдік пен жауапкершілік. • Адамның қоғамдағы құқықтары мен жауапкершілігі туралы алғашқы көзқарастың болуы • Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну • Бастаған ісін соңына дейін жеткізе білу • Өзінің және басқалардың іс-әрекеттерін олардың моральдық нормаларға сәйкестігі тұрғысынан талдай білу |
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 мин |
Топқа бөліну 1-топ. «Оттегі» 2-топ. «Азот» 3-топ. «Көмірқышқыл газ» Өткенді еске түсіру «Заттардың қасиеті қалай өзгереді?» тақырыбын пысықтау «Wordwall» платформасы арқылы сұрақ-жауап «Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін. Саралау тәсілі. Ресурстық тәсілді қолданамын. |
Сиқырлы сөздерді оқып, топқа бөлінеді Тест сұрақтарға жауап береді. Өткен сабақты пысықтайды. |
ҚБ. Керемет!
Жарайсың!
|
Ннтербелсенді тақта |
|
Сабақтың ортасы 30 мин Сергіту сәті |
Тақырыпты ашу: "Көрінбейтін сиқыршы" Жер бетінде көзге көрінбейтін бір сиқыршы бар. Онымен әркім - ақ күнделікті кездеседі. Сен оны көрмейсің, бірақ маңайыңда екенің сезесің. Ол есікті тарс жабады. Көшемен келе жатқанда жапырақтың жұлынып түсіп, жорғалай жүргенің көресің, оны көрінбейтін сиқыршы алып бара жатқаның сезесің. Ол сенімен бірге жүреді. Бар ма, жоқ па анық білмейсің, Ол жоқ жерде, өмір мүлде сүрмейсің. Ол не?"АУА" Ұжымдық жұмыс. Жедел жауап. - Ауа деген не? - Ауаның құрамын ата. - Ауаның қандай қасиеттерін білесің? Ауаның қасиеттерін тақтаға жазу. ФС тапсырмасы "Ауа қозғаласын анықтау" - Олай болса, қазір ауа жанымызда барма екен, қолымызбен бетімізді желпіп көрейік! Нені байқадық? - Дұрыс, бұл ауаның қозғалысы. -"Шардың ішінде не жасырғанын табыңдар. Оның ішінде не болуы мүмкін?" Мәтінмен жұмыс Түсіндір "Жел қалай пайда болады?" - мәтінді оқу. Сыныппен ортақ жұмыс үшін сұрақтар: Бірінші суреттен не көріп тұрсыңдар? Тәуліктің қай мезгілі? Екінші суретте қай мезгіл? Бірінші суреттен қандай айырмашылығы бар? Не өзгерді? Жылы ауа мен суық ауаның қозғалысы-нан жел пайда болады деген қорытынды жасалады. «Ауа қозғалысын қалай байқасақ болады?» Зерттеу жұмысын жасау. Сергіту сәті. Топтық жұмыс. «Жедел жауап» әдісі 1-топ.
Терезені ашқанда сырттағы салқын ауа мен бөлмедегі жылы ауаның орны ауысады. Неліктен деп ойлайсың! 2-топ.
3-топ. Сурет бойынша әңгіме жүргізу.
Саралау тәсілі . Топтарға қабілеті әр түрлі оқушыларды біріктіремін. ЖАДА қалыптасады. (Бірлік және ынтымақ) ЕБҚ «Ауа қозғалысын көрсет!» ЕҚБ. Ауаны таза ұстау шаралары туралы не білесің? Өзің не жасар едің? Дәптермен жұмыс. Жұптық жұмыс «Шын, жалған» әдісі Саралау тәсілі: әр түрлі қабілеттегі оқушыларды жұптастырамын. Бір-біріне қолдау көрсете отырып, ынтымақтаса тапсырманы орындайды. Сөйлеуге уақыт беріледі. Жұбы қолдау көрсетеді. Топтық жұмыс. Постер әдісі 1-топ. «Желдің пайдасы» 2-топ. «Желдің зияны» 3-топ. «Жер бетінде ауа қозғалмаса не болар еді?» «Сен білесің бе?» айдары. Ой қорыту.
|
Тақырыпты ашуға атсалысады Сұраққа тез жауап береді. Шармен тәжірибе жасап көреді Оқулықпен жұмыс жасайды Зерттеу жұмысы жасалады Сергіту сәтін жасайды Топтық сұрақтарға жауап береді Топтық сұрақтарға жауап береді Дәптермен жұмыс жасайды. Жұппен жұмыс жасайды. Өз ойларын постерге жазады, айтады. Бағандық диаграмма сызады. Ой қорытады |
Дескриптор: Ауа туралы түсінігі бар-1б Ауаның құрамын айта алады-1б
Дескриптор: Тәжірибе жасай алады-1б Ауаның қасиеттерін білді-1б Дескриптор: Ауаның қасиеттерін білді-1б
Дескриптор: Сұрақтарға дұрыс жауап берді-1б Ауа қозғалысы туралы біледі-1б
Дескриптор: Желдің пайда болу жолын түсінді-1б Тақырыпты меңгерді-1б
Жарайсыңдар!
Керемет!
Дескрипторға сүйеніп, жұптар бір-біріне кері байланыс береді.
Дескриптор: Әр топқа 1 баллдан Желдің пайдасы», «Желдің зияны» тақырыбына постер жасайды-1б |
Заттардың суреттері Интербелсенді тақта
Желпуіш, целлофан, шар, қағаздан жасалған қап оқулық
Парақ, қайшы, жіп, таяқша, жылу көзі. Аз парақта сурет Тақырыпқа байланыс ты суреттер А3 парағы
Үлестірме-лер Плакат |
|
Сабақтың соңы 2 мин |
Кері байланыс «Құмсағат» әдісі ? Тақырып түсінікті болды ма? ? Қандай тұсы түсініксіз болды? ? Қай бөлігін қызықты деп ойладың? ❓ Қосымша қандай сұрақтарың бар? ? Саған не жаңалық болды? ? Жалпы сабақ саған ұнады ма? Үйге тапсырма беру. Мәтінді түсініп оқу |
Рефлексия жасайды Үй тапсырмасын белгіледі |
ҚБ баға қойылады. |
file:///C:/Users/Admin/Downloads/құмсағат%20рефлексиясы%20(2).html |
Ернар
Асқар
Райана
Жанерке
Алина
Айлин
Аруна
Елнұр
Айзере
Саян
Әдемі
Балхадиша
Бақтияр
Ө.Алихан
Байрам
Гүлсезім
С.Алихан
Іңкәр
Мирас
Айназым
Айару
Мансұр
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 6 мин. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сынып бөлмесінің тазалығына назар аудару. 2.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру, жаңа сабақты байланысытыру үшін «Кездейсоқ сұрақ» әдісі арқылы көрсетіледі. Айналмалы дөңгелектен көрінген мақал-мәтелдің жалғасын табу, сұрақтарға жауап беру. «Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін. Саралау тәсілі. Ресурстық тәсілді қолданамын. Қазақша жақсы түсіне бермейтін оқушыларға керекті сөздерді беремін. -Бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай деп ойлайсыңдар? Бүгінгі сабақ мақсатымен таныстыру |
«Кездейсоқ сұрақ» әдісі Айналмалы дөңгелектен көрінген мақал-мәтелдің жалғасын табады, сұрақтарға жауап береді. Сабақ тақырыбын айтады. Сабақ мақсатымен танысады, талқылайды |
ҚБ. Мадақтау сөздері арқылы тиімді кері байланыс Жақсы! Жарайсың! Өте дұрыс! |
https://wordwall.net/ru/resource/79673443 |
|
Сабақтың ортасы 6+4 минут |
1-тапсырма Топтық жұмыс. Оқылымалды тапсырмасы. Мәтіннің бөліктерін құрастырады. Мақалдарды тауып, астын сызып көрсету Саралау тәсілі топтарды рөлдерге бөлу Топтарға қабілеті әр түрлі оқушыларды біріктіремін. ЖАДА қалыптасады. (Бірлік және ынтымақ) Топтық жұмысты орындауда ынтымақта және жауапкершілікте жұмыс жасайды. Бірлескен жұмыс оқушыларда бір-бірін тыңдай білуге, құрметтеуге қалыптастыра бастайды. Шағын топтарда әр оқушыға рөл бөліп беру арқылы жауапкершілікті сезіне бастайды. Бірі мәтіндердің реттілігін, абзацтардың мағынасын анықтаса, бірі мәтіннен мақал мәтелдерді табады. Ал басқалары бірлесе отырып, мақалдың қолданылып тұрған мағынасына талдау жасай бастайды. Топтар бір-біріне тиімді кері байланыс бергенде де ынтымақтастықты, құрмет көрсетуге дағдылана бастайды. Құндылық тапсырма орындай отырып қалыптасады. |
Бөліктерге бөлініп берілген мәтінді құрастырады. Мақалды табады. Дескрипторға сүйене отырып, топтар бір-біріне кері байланыс береді. (топтардың бірін-бірі бағалауы) |
ҚБ. Дескриптор: -мәтін бөліктерін ретімен құрастырады-2 балл -мақалдарды тауып, астын сызады-3 балл - мақалдардың қолданылып тұрған мәнін айтады-5 балл
|
3-слайд Ресурс 2 |
|
8 минут орындау 4 минут кері байланысқа |
2-тапсырма. Оқылым тапсырмасы «Сүзгі» әдісі Жұптық жұмыс. Берілген диаграммадағы мәліметтерді оқып, интерпретация жасап айту. Денсаулыққа қатысты мақал-мәтелді қатыстыру Саралау тәсілі: әр түрлі қабілеттегі оқушыларды жұптастырамын. Бір-біріне қолдау көрсете отырып, ынтымақтаса тапсырманы орындайды. Сөйлеуге уақыт беріледі. Жұбы қолдау көрсетеді. Жұпқа біріге отырып тапсырманы ынтымақтастықта орындайды, құрмет көрсетуге дағдылана бастайды. Құндылықты тапсырма орындата отырып қалыптастырамын. |
Берілген суреттегі мәліметтерді оқиды, интерпретация жасап айтады. Денсаулыққа қатысты мақал-мәтелді қатыстырады. Дескрипторға сүйеніп, жұптар бір-біріне кері байланыс береді. |
ҚБ Дескриптор: -берілген диаграммадағы Арманның бір күнгі тамақтану ерекшелігін анықтайды – 2 балл -Анардың бір күнгі тамақтану ерекшелігін анықтайды- 3 балл. -тамақтану ерекшелігін салыстырады -4 балл. -мақал-мәтелді ойларын жеткізуде орынды, мағынасына сай қолданады-4 балл. -мәтін құрастырып айтады-5 балл. |
3-слайд Ресурс 3 |
|
8 минут 4 минут |
3-тапсырма. Жеке жұмыс. «Үздік интерпретация» әдісі Берілген диаграммадағы мәліметтерді ретімен айту Саралау тәсілі. Ресурстық тәсіл. Қабілеті төмен оқушылар үшін тірек сөздер, сөз тіркестері беріледі. Функц.сауаттылық. Денсаулықты сақтаудың маңызы неде? Өздеріңнің күнделікті тұтынатын азықтарың қандай? пәнаралық байланыс. (биология) Неліктен дәнді дақылдар өнімдерін көп пайдаланады екенбіз? Оның құрамында қандай дәрумендер мен көмірсулар бар? Ақуыздар қандай тағамдарда көп болады? Оның адам ағзасына пайдасы қандай? Биологиямен байланыстырып айтады. Тапсырманы орындау барысында оқушы оқудың ішінде белсенді болады. Жауапкершілікті сезінеді. Өз ісіне өзі жауапты екеніне дағдылана бастайды. |
Берілген диаграммадағы мәліметтерді қарап, ретімен айтады. Денсаулыққа қатысты мақал айтады. Оқушылар бір-біріне дескрипторға сүйене отырып, тиімді кері байланыс береді. |
Дескриптор: - диаграммадағы мәліметті қарап, реттілігін анықтайды -2 балл. -дәнді дақыл өнімдеріне нелер жататынын айтады-3 балл. -жеміс және көкөністерді атайды -сүт, ет өнімдерін атап көрсетеді – 4 балл. -тәтті тағамдардың зиянын айтады -денсаулыққа байланысты мақалдарды мәтін мағынасына қарай орынды қолданады – 5 балл. |
6-слайд Ресурс 4 |
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс. Мен не білдім? Не қиын болды? Үй тапсырмасы «Ең басты байлық» тақырыбында мақалдарды қолданып, мәтін жазып келу. 20 сөйлем. |
Рефлексия жасайды. Padlet тақтасында жазады. |
Мұғалімнің тиімді кері байланысы |
Падлет тақтасы арқылы |
шағым қалдыра аласыз




















