Бекітемін:
|
Бөлім: |
Физикалық география |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Кулмаханова Шынара Нуруллаевна |
|
Күні: |
13.11.2024 ж |
|
Сыныбы: 7 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ауа райы және метеорологиялық элементтер |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.3.2.3 -«ауа райы» ұғымын түсіндіреді 7.3.2.4 температура, қысым, жел, бұлттылық, жауын-шашын, ылғалдылық метеорологиялық элементтер мен құбылыстарын сипаттап, зерттеу маңыздылығын анықтайды |
|
Сабақтың мақсаты: |
Ауа райы ұғымын түсіндіреді Метеорологиялық элементтер мен құбылыстарды ажыратып, сипаттайды. Ауа райын болжау мен зерттеу маңыздылығын дәлелдейді. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 5 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасып, түгендеу, ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру, сынып тазалығы мен қауіпсіздік ережесіне мән беру. Оқушыларды екі топқа біріктіру;
Үй тапсырмасы: «Галактика» әдісі Берілген ауа қабаттары арқылы атмосфера қабаттарының атауы мен элементтерін сәйкестендіріңіз. |
Берілген қағаз қиындалары арқылы атмосфера қабаттарының атауы мен анықтамасын сәйкестендіріп, топта талқылайды. |
Ауызша мадақтау Дескриптор: -атмосфера қабаттарының атауы мен анықтамасын сәйкестендіреді.
|
Карта, атлас, таратпа қағаздар |
|
Жаңа сабаққа кіріспе 10 мин Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 10 мин. 5 мин Жеке жұмыс 5 мин |
Ой қозғау. Оқушыларға түрткі сұрақтар қойылады.
Мұғалім сөзі: Сабақтың тақырыбы: Ауа райы және метеорологиялық элементтер Бүгінгі сабағымызда қандай жаңа сөздер мен ұғымдарды білетін боламыз, экранға қарап, бірге қайталайық . Бүгінгі сабағымыздан ауа райы ұғымын білеміз, метеорологиялық элементтер мен құбылыстарды ажыратамыз, ауа райын болжау мен зерттеу маңыздылығын анықтаймыз деп мақсат қоямыз.
рының мағынасын ажыратып талқылайды. Ауа – райы элементтерін сәйкестендіріп жапсырады. Мұғалім сөзі: Тәулік ішінде ең жоғары және ең төмен температура арасындағы айырманы ауа температурасының тәуліктік тербеліс амплитудасы деп атайды. Оқушыларға ауа температурасының амплетудасын есептеуді тапсырады. Мұғалім сөзі: Атмосфералық қысым ұғымын терең түсіндіреді. Қысымға байланысты терминдер мен ұғымдарды айтады. Желдің пайда болуын түсіндіреді. Не себепті жел әр келкі таралатындығын айтады. Оқушыларға жел өрнегін сызуды тапсырады.
Белсенді оқыту әдісі тапсырмалары: Топтық сайыс: “Садақ ату” ойыны Ережесі: 1.Сұрақ толық оқылып болғанша тәртіп сақтау. 2. Жауап беру үшін сигнал белгісін көтеру. 3.Әр дұрыс жауап үшін 0,5 балл беріледі, ойын соңында 4 балл жиналу қажет. Белсенді оқыту әдісі тапсырмалары: «Educaplay» әдісі арқылы топғы көшбасшы оқушылармен жұмыс жүргізіледі. https://www.educaplay.com/learning-resources/21176428-learning_resource.html
4. Дұрыс жауап үшін алынған балл барлық топ мүшелеріне қойылады. Мұғалім сөзі: Оқушылар, командалық сайыста алған білімдеріңді бекіту үшін «Тарсия» дісімен тапсырма орындаймыз. Топтық жұмыс: “Тарсия” әдісі Атмосфералық ұғымдар мен құралдарды анықтаңыздар. Түрткі сұрақтар қою арқылы оқушыларды бағдарлап отырады. |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Өз ойларын айтады. Оқушылар қағаз қиындыларын пайдаланып, тақтаға ауа райының ассоцациясын құрастырады. Дәптерге жазады. Ауа райының метерологиялық элементтері мен құбылыстарын дәптерге жазады. Оқушылар өз пікірлерін айта отырып ,керекті деректерді жұмыс дәптерлеріне түсіріп отырады. Қағаз қиындыларындағы атмосфералық ұғымдар мен құралдарды дұрыс жауабымен сәйкестендіреді. Ауа райын зерттеудің маңыздылығына фактілер келтіре отырып, өз ойын айтады, дәлелдейді. |
Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру Дескриптор: -атмосфералық ұғымдар мен құралдардың дұрыс жауабын анықтайды. Дескриптор: -атмосфералық ұғымдар мен құралдарды дұрыс жауабымен сәйкестендіреді. Дұрыс жауап үшін 3 балл Дескриптор: -ауа райын алдын-ала зерттеудің маңызына дәлелдер жазады. Әр дұрыс жауапқа 1 балл, жалпы 3 балл. |
Бейне көрініс
Қағаз қиындылары Суреттер
Интербелсенді тақта
Қағаз қиындылары |
|
5 мин |
Кері байланыс. «Бір қадам алға» әдісі. Мұғалім тақта алдында тұрып оқушыларға сұрақ қояды. Дұрыс жауап берілсе бір қадам алға жылжиды, бұрыс жауапқа бір қадам кері аттайды.
Ауа райы – тропосфераның белгілі бір жердегі қысқа мерзімді жай-күйі. Ауа райының әртүрлі болатынын білдіңіздер. Ауа райының әртүрлі болуына метерологиялық элементтер мен құбылыстар әсер етеді. Тақтадағы сызба суреттерге назар аударайық |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді. |
дұрыс жауап беріп, белсенділік танытқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
|
|
|
Сабақтың соңы Рефлексия 5 мин. Уйге тапсырма беру
|
Рефлексия Ауаның көлденең бағыттағы қозғалысы? Оқушылар, ауа райы күнде өзгеріп отырады. Бір күн бұлтты, бір күн ашық, енді берілген қағаз қиындылары арқылы кері байланыс жасайды. Тақтаға ауа - райының ассоцациясын құрастырады..
Үйге тапсырма: Қазақ халқының ауа райын болжау әдістері. (Эссе жазу) |
Оқушылар бүгінгі сабаққа рефлексия жасайды. |
Ауызша мадақтау, бағалау парағындағы оқушылардың жинаған балл көрсеткіштерін хабарлау. |
Интербелсенді тақта |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ауа райы және метерелогиялық элементтер
Ауа райы және метерелогиялық элементтер
Бекітемін:
|
Бөлім: |
Физикалық география |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Кулмаханова Шынара Нуруллаевна |
|
Күні: |
13.11.2024 ж |
|
Сыныбы: 7 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ауа райы және метеорологиялық элементтер |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.3.2.3 -«ауа райы» ұғымын түсіндіреді 7.3.2.4 температура, қысым, жел, бұлттылық, жауын-шашын, ылғалдылық метеорологиялық элементтер мен құбылыстарын сипаттап, зерттеу маңыздылығын анықтайды |
|
Сабақтың мақсаты: |
Ауа райы ұғымын түсіндіреді Метеорологиялық элементтер мен құбылыстарды ажыратып, сипаттайды. Ауа райын болжау мен зерттеу маңыздылығын дәлелдейді. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 5 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасып, түгендеу, ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру, сынып тазалығы мен қауіпсіздік ережесіне мән беру. Оқушыларды екі топқа біріктіру;
Үй тапсырмасы: «Галактика» әдісі Берілген ауа қабаттары арқылы атмосфера қабаттарының атауы мен элементтерін сәйкестендіріңіз. |
Берілген қағаз қиындалары арқылы атмосфера қабаттарының атауы мен анықтамасын сәйкестендіріп, топта талқылайды. |
Ауызша мадақтау Дескриптор: -атмосфера қабаттарының атауы мен анықтамасын сәйкестендіреді.
|
Карта, атлас, таратпа қағаздар |
|
Жаңа сабаққа кіріспе 10 мин Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 10 мин. 5 мин Жеке жұмыс 5 мин |
Ой қозғау. Оқушыларға түрткі сұрақтар қойылады.
Мұғалім сөзі: Сабақтың тақырыбы: Ауа райы және метеорологиялық элементтер Бүгінгі сабағымызда қандай жаңа сөздер мен ұғымдарды білетін боламыз, экранға қарап, бірге қайталайық . Бүгінгі сабағымыздан ауа райы ұғымын білеміз, метеорологиялық элементтер мен құбылыстарды ажыратамыз, ауа райын болжау мен зерттеу маңыздылығын анықтаймыз деп мақсат қоямыз.
рының мағынасын ажыратып талқылайды. Ауа – райы элементтерін сәйкестендіріп жапсырады. Мұғалім сөзі: Тәулік ішінде ең жоғары және ең төмен температура арасындағы айырманы ауа температурасының тәуліктік тербеліс амплитудасы деп атайды. Оқушыларға ауа температурасының амплетудасын есептеуді тапсырады. Мұғалім сөзі: Атмосфералық қысым ұғымын терең түсіндіреді. Қысымға байланысты терминдер мен ұғымдарды айтады. Желдің пайда болуын түсіндіреді. Не себепті жел әр келкі таралатындығын айтады. Оқушыларға жел өрнегін сызуды тапсырады.
Белсенді оқыту әдісі тапсырмалары: Топтық сайыс: “Садақ ату” ойыны Ережесі: 1.Сұрақ толық оқылып болғанша тәртіп сақтау. 2. Жауап беру үшін сигнал белгісін көтеру. 3.Әр дұрыс жауап үшін 0,5 балл беріледі, ойын соңында 4 балл жиналу қажет. Белсенді оқыту әдісі тапсырмалары: «Educaplay» әдісі арқылы топғы көшбасшы оқушылармен жұмыс жүргізіледі. https://www.educaplay.com/learning-resources/21176428-learning_resource.html
4. Дұрыс жауап үшін алынған балл барлық топ мүшелеріне қойылады. Мұғалім сөзі: Оқушылар, командалық сайыста алған білімдеріңді бекіту үшін «Тарсия» дісімен тапсырма орындаймыз. Топтық жұмыс: “Тарсия” әдісі Атмосфералық ұғымдар мен құралдарды анықтаңыздар. Түрткі сұрақтар қою арқылы оқушыларды бағдарлап отырады. |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Өз ойларын айтады. Оқушылар қағаз қиындыларын пайдаланып, тақтаға ауа райының ассоцациясын құрастырады. Дәптерге жазады. Ауа райының метерологиялық элементтері мен құбылыстарын дәптерге жазады. Оқушылар өз пікірлерін айта отырып ,керекті деректерді жұмыс дәптерлеріне түсіріп отырады. Қағаз қиындыларындағы атмосфералық ұғымдар мен құралдарды дұрыс жауабымен сәйкестендіреді. Ауа райын зерттеудің маңыздылығына фактілер келтіре отырып, өз ойын айтады, дәлелдейді. |
Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру Дескриптор: -атмосфералық ұғымдар мен құралдардың дұрыс жауабын анықтайды. Дескриптор: -атмосфералық ұғымдар мен құралдарды дұрыс жауабымен сәйкестендіреді. Дұрыс жауап үшін 3 балл Дескриптор: -ауа райын алдын-ала зерттеудің маңызына дәлелдер жазады. Әр дұрыс жауапқа 1 балл, жалпы 3 балл. |
Бейне көрініс
Қағаз қиындылары Суреттер
Интербелсенді тақта
Қағаз қиындылары |
|
5 мин |
Кері байланыс. «Бір қадам алға» әдісі. Мұғалім тақта алдында тұрып оқушыларға сұрақ қояды. Дұрыс жауап берілсе бір қадам алға жылжиды, бұрыс жауапқа бір қадам кері аттайды.
Ауа райы – тропосфераның белгілі бір жердегі қысқа мерзімді жай-күйі. Ауа райының әртүрлі болатынын білдіңіздер. Ауа райының әртүрлі болуына метерологиялық элементтер мен құбылыстар әсер етеді. Тақтадағы сызба суреттерге назар аударайық |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді. |
дұрыс жауап беріп, белсенділік танытқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
|
|
|
Сабақтың соңы Рефлексия 5 мин. Уйге тапсырма беру
|
Рефлексия Ауаның көлденең бағыттағы қозғалысы? Оқушылар, ауа райы күнде өзгеріп отырады. Бір күн бұлтты, бір күн ашық, енді берілген қағаз қиындылары арқылы кері байланыс жасайды. Тақтаға ауа - райының ассоцациясын құрастырады..
Үйге тапсырма: Қазақ халқының ауа райын болжау әдістері. (Эссе жазу) |
Оқушылар бүгінгі сабаққа рефлексия жасайды. |
Ауызша мадақтау, бағалау парағындағы оқушылардың жинаған балл көрсеткіштерін хабарлау. |
Интербелсенді тақта |
шағым қалдыра аласыз















