Сабақтың тақырыбы: Ауаның температурасы
Сабақтың мақсаты: Ауа температурасының жер бетінен жылыну
ерекшеліктері мен тәуліктік, айлық және жылдық
өзгерісін анықтау.
Сабақтың міндеті:
-
Оқушылардың логикалық ойлау қабілеті, шапшаңдығы дамиды
-
Ұқыптылыққа, ұжымдық еңбекке тәрбиеленеді.
-
Проблеманы шеше білу, шығармашылық қабілеті артады.
Күтілетін нәтиже: Ауа температурасын өлшеп, оның ауытқу себептерін
анықтау арқылы тақырыптың өзекті мәселесін шеше
біледі.
Сабақтың типі: Аралас сабақ
Сабақтың түрі: Дәстүрлі емес
Сабақтың технологиясы: СТО (сыни тұрғыдан ойлау)
Сабақтың әдісі: Блум таксианомиясы, Ойлан, жұптас, талқыла әдісі, Венн
диаграммасы, Б.Ү.Ү.кестесі, Аквариум әдісі, тірек сөздер.
Пәнаралық байланыс: математика
Сабақтың көрнекілігі: Слайд, дүние ж.физ.картасы, карточкалар,
кестелер, кері байланыс плакаты, т.б.
Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа дайындығын
тексеріп, назарын сабаққа аудару.
Білу: Үй тапсырмасы сұралады.
-
Жер шарын не қоршап жатыр?
-
Ауа қандай?
-
Ауаның құрамы
-
Ауа құрамының тепе – теңдігі қалай сақталады?
-
Тіршілік үшін ауа құрамының маңыздысы қайсысы?
-
Атмосфераның қабаттары
-
Қайсысында тіршілік бар?
-
Ауа температурасы жоғарылаған сайын...
-
Ауаның маңызы
10. Ауаны қорғау жолдары
Топқа бөлу.
Қызығушылықты ояту
Интерактивті тақтадан ауа райын көрсету.
Б.Ү.Ү. кестесін толтыру
|
Білемін |
Үйрендім |
Үйренгім келеді |
|
|
|
|
Жаңа сабақ
Түсіну. Мағынаны ажырату.
Жаңа сабақтың жоспары
-
Ауа температурасының тәуліктік өзгерісі
-
Айлық орташа температурасы
-
Ауа температурасының жылдық өзгерісі
Жаңа тақырыпты ашу үшін оқушыларға тапсырмалар беріледі.
«А» критерийі бойынша тапсырма.
Ойлан, жұптас, талқыла әдісі
І топ. 1. Ауаның жер бетінен жылынуы
2. Температураның тәуліктік өзгерісі
ІІ топ. 1. Айлық орташа температура
-
Ауа температурасының жылдық өзгерісі.
Сызбаны толықтыр.
Тәулік ішіндегі температура
Ең төменгі
Ең жоғарғы
Түстен кейін 2-3 сағаттан соң болады, себебі ___________________________
________________________________
_________________________________
Күн шығар алдында болады, себебі
_________________________________
_________________________________
_________________________________
«А» критерийі бойынша тапсырма.
Венн диаграммасы
І топ. Алматы мен Қызылорда қалаларының температурасын салыстырады.
ІІ топ. Ақтау мен Семей қалаларының температурасын салыстырады.
Қолдану. «В» критерийі бойынша тапсырма
Есептер шығару
№1 есеп. Тәуліктік орташа температураны анықта.
Сағат 100 – де - (-2)
Сағат 700 – де - (-8)
Сағат 1300 – де - +3
Сағат 1900 – де - +1 Шешуі:
№2 есеп. Орташа айлық температураны табыңыз.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23
0 -2 -4 0 -5 0 -2 +2 0 +3 +1 +3 +2 +6 +2 -1 0 +3 +6 +4 +4 +2 +5
24 25 26 27 28 29 30 +5 +6 +7 +4 +5 +9 +4 Шешуі:
№ 3 есеп. Жылдық орташа температура.
|
Қ А Н С М М Ш Т Қ Қ Қ Ж жылдық орташа t |
A |
|
-9 -8 -3 +2 +10 +15 +20 + 18 +10 +3 -2 -8 |
|
Шешуі:
Талдау. «С» критерийі бойынша тапсырма
Тәжірибе жасау
1 – тәжірибе. Стаканға жылы суға термометрді сал, не байқадың?
2 – тәжірибе. Стакандағы суық суға термометрд ссал, не байқадың?
3 – тәжірибе. Сынып бөлмесінің ауа температурасын өлшеп, есебін
шығарып, дәптерлеріңе жазыңдар.
Ой толғаныс. «Д» критерийі бойынша тапсырма
Жинақтау.
1. Ауа райының күнделігін толтыру, графигін сызу
Мойынқұмның ақпан айының ауа райы көрсетіледі. Ертеңгі
күнгі ауа райын болжау.
|
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
12 |
13 |
14 |
15 |
16 |
17 |
18 |
19 |
20 |
21 |
22 |
23 |
24 |
|
|
Температура (t°С) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Атмосфералық қысым (мм) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Жел |
бағыты |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
күші |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Бұлттылық |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Жаңбыр |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Қар |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Атмосфералық құбылыстар |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2. Бір тәулік температурасының өзгеру графигін құрастыру.
+17
+16
+15
+10
+5
0
-5 1 2 3 4
-10
-15
-16
-17
3. Бір ай температурасының өзгеру графигін құрастыру.
+25
+20
+15
+10
+5
0
-5 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
-10
-15
-20
-25
Бағалау. «Е» критерийі бойынша тапсырма.
І топ – Жер шарындағы ыстық полюсі Африканың солтүстігіндегі
Ливияның Триполи қаласының маңында жатыр. Себебін анықта.
ІІ топ –
Жердің суық полюсі – Антарктидадағы «Восток»
станциясы.
Мұнда температура – 98,2°С-ға дейін түскен. Мұнда
төмен
температурада адам тіпті қорғаныш киімін кисе де, далада
5 минуттан артық тұра алмайды. Себебін анықта.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ауа температурасы, 6 сынып
Сабақтың тақырыбы: Ауаның температурасы
Сабақтың мақсаты: Ауа температурасының жер бетінен жылыну
ерекшеліктері мен тәуліктік, айлық және жылдық
өзгерісін анықтау.
Сабақтың міндеті:
-
Оқушылардың логикалық ойлау қабілеті, шапшаңдығы дамиды
-
Ұқыптылыққа, ұжымдық еңбекке тәрбиеленеді.
-
Проблеманы шеше білу, шығармашылық қабілеті артады.
Күтілетін нәтиже: Ауа температурасын өлшеп, оның ауытқу себептерін
анықтау арқылы тақырыптың өзекті мәселесін шеше
біледі.
Сабақтың типі: Аралас сабақ
Сабақтың түрі: Дәстүрлі емес
Сабақтың технологиясы: СТО (сыни тұрғыдан ойлау)
Сабақтың әдісі: Блум таксианомиясы, Ойлан, жұптас, талқыла әдісі, Венн
диаграммасы, Б.Ү.Ү.кестесі, Аквариум әдісі, тірек сөздер.
Пәнаралық байланыс: математика
Сабақтың көрнекілігі: Слайд, дүние ж.физ.картасы, карточкалар,
кестелер, кері байланыс плакаты, т.б.
Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа дайындығын
тексеріп, назарын сабаққа аудару.
Білу: Үй тапсырмасы сұралады.
-
Жер шарын не қоршап жатыр?
-
Ауа қандай?
-
Ауаның құрамы
-
Ауа құрамының тепе – теңдігі қалай сақталады?
-
Тіршілік үшін ауа құрамының маңыздысы қайсысы?
-
Атмосфераның қабаттары
-
Қайсысында тіршілік бар?
-
Ауа температурасы жоғарылаған сайын...
-
Ауаның маңызы
10. Ауаны қорғау жолдары
Топқа бөлу.
Қызығушылықты ояту
Интерактивті тақтадан ауа райын көрсету.
Б.Ү.Ү. кестесін толтыру
|
Білемін |
Үйрендім |
Үйренгім келеді |
|
|
|
|
Жаңа сабақ
Түсіну. Мағынаны ажырату.
Жаңа сабақтың жоспары
-
Ауа температурасының тәуліктік өзгерісі
-
Айлық орташа температурасы
-
Ауа температурасының жылдық өзгерісі
Жаңа тақырыпты ашу үшін оқушыларға тапсырмалар беріледі.
«А» критерийі бойынша тапсырма.
Ойлан, жұптас, талқыла әдісі
І топ. 1. Ауаның жер бетінен жылынуы
2. Температураның тәуліктік өзгерісі
ІІ топ. 1. Айлық орташа температура
-
Ауа температурасының жылдық өзгерісі.
Сызбаны толықтыр.
Тәулік ішіндегі температура
Ең төменгі
Ең жоғарғы
Түстен кейін 2-3 сағаттан соң болады, себебі ___________________________
________________________________
_________________________________
Күн шығар алдында болады, себебі
_________________________________
_________________________________
_________________________________
«А» критерийі бойынша тапсырма.
Венн диаграммасы
І топ. Алматы мен Қызылорда қалаларының температурасын салыстырады.
ІІ топ. Ақтау мен Семей қалаларының температурасын салыстырады.
Қолдану. «В» критерийі бойынша тапсырма
Есептер шығару
№1 есеп. Тәуліктік орташа температураны анықта.
Сағат 100 – де - (-2)
Сағат 700 – де - (-8)
Сағат 1300 – де - +3
Сағат 1900 – де - +1 Шешуі:
№2 есеп. Орташа айлық температураны табыңыз.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23
0 -2 -4 0 -5 0 -2 +2 0 +3 +1 +3 +2 +6 +2 -1 0 +3 +6 +4 +4 +2 +5
24 25 26 27 28 29 30 +5 +6 +7 +4 +5 +9 +4 Шешуі:
№ 3 есеп. Жылдық орташа температура.
|
Қ А Н С М М Ш Т Қ Қ Қ Ж жылдық орташа t |
A |
|
-9 -8 -3 +2 +10 +15 +20 + 18 +10 +3 -2 -8 |
|
Шешуі:
Талдау. «С» критерийі бойынша тапсырма
Тәжірибе жасау
1 – тәжірибе. Стаканға жылы суға термометрді сал, не байқадың?
2 – тәжірибе. Стакандағы суық суға термометрд ссал, не байқадың?
3 – тәжірибе. Сынып бөлмесінің ауа температурасын өлшеп, есебін
шығарып, дәптерлеріңе жазыңдар.
Ой толғаныс. «Д» критерийі бойынша тапсырма
Жинақтау.
1. Ауа райының күнделігін толтыру, графигін сызу
Мойынқұмның ақпан айының ауа райы көрсетіледі. Ертеңгі
күнгі ауа райын болжау.
|
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
12 |
13 |
14 |
15 |
16 |
17 |
18 |
19 |
20 |
21 |
22 |
23 |
24 |
|
|
Температура (t°С) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Атмосфералық қысым (мм) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Жел |
бағыты |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
күші |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Бұлттылық |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Жаңбыр |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Қар |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Атмосфералық құбылыстар |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2. Бір тәулік температурасының өзгеру графигін құрастыру.
+17
+16
+15
+10
+5
0
-5 1 2 3 4
-10
-15
-16
-17
3. Бір ай температурасының өзгеру графигін құрастыру.
+25
+20
+15
+10
+5
0
-5 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
-10
-15
-20
-25
Бағалау. «Е» критерийі бойынша тапсырма.
І топ – Жер шарындағы ыстық полюсі Африканың солтүстігіндегі
Ливияның Триполи қаласының маңында жатыр. Себебін анықта.
ІІ топ –
Жердің суық полюсі – Антарктидадағы «Восток»
станциясы.
Мұнда температура – 98,2°С-ға дейін түскен. Мұнда
төмен
температурада адам тіпті қорғаныш киімін кисе де, далада
5 минуттан артық тұра алмайды. Себебін анықта.
шағым қалдыра аласыз


