Сабақтың
мақсаты
|
Барлық
оқушылар: "Аяз би" ертегісінің жанрын,
сюжеттік дамуын сипаттау, шығарма мазмұнын
түсіну;
Көпшілігі: шығарманың жанрына қарай
фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау,шығармадағы көтерілген
мәселені анықтау, көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені, әділдік
пен шыншылдықты ертегі идеясы арқылы
түсіндіру;
Кейбір
оқушылар: шығарманың жанрына қарай
фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау, әдеби шығарманың тақырыбы
мен идеясын анықтау, көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені,
әділдік пен шыншылдықты ертегі идеясы арқылы түсіндіру, өз
көзқараын таныту.
|
Сабақтың басы
|
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру:
«Жүректен жүрекке» арқылы
оқушылар бір-бірінің көздеріне қарап тұрып, жылы сөздерін
айтады.
Топқа
бөлу. Ертегінің түрлері арқылы
топқа бөлу. Ортаға тасталған суреттер бойынша оқушылар үш топқа
бөлінеді
І
топ. Қиял-ғажайып
ертегілері
ІІ
топ. Шыншыл
ертегілер
ІІІ
топ. Хайуанаттар туралы
ертегілер
І. Қызығушылықты
ояту.
«Бір минут..»әдісі арқылы
сұраймын. Бір оқушы ертегі туралы, оның түрлері туралы айтады. Бір
сөзді қайталағанына, кідіріске немесе жіберген қателігіне
байланысты тоқтатып, тізгінді келесі оқушы әрі қарай жалғастырады.
Бұл 1 минут ішінде болады.
(оқушылар жауабы
тыңдалады).
Сабақтың тақырыбы мен
мақсаты
айқындалады.
|
Оқушылар назарын сабаққа
аудару. Оқушылар өздері білетін
адамгершілік туралы мақал-мәтелдерді
айтады.
|
ҚБ
ҚБ
|
5-сынып
Қазақ әдебиеті
оқулығы
|
Сабақтың
ортасы
|
ІІ. Мағынаны тану. Оқушылар
әдебиет теориясы бойынша теориялық білім
алады.
- Сюжет
дегеніміз не?
- Фабула
дегеніміз не?
-
Тақырып дегеніміз не?
- Идея
дегеніміз не
Тапсырма. «Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі арқылы
берілген тапсырма бойынша әрбір оқушы жеке жұмыс жасау арқылы өз
ойын қорытып, жұп болып пікірлерімен бөліседі;бұл бүкіл топтық
талқылауға ұсынылады.
1-топ.
Оқиғаның басталуы, байланысуы
2-топ.
Оқиғаның шиеленісуі
3-топ.
Оқиғаның шарықтау шегі мен шешімі
Дескриптор:
-
ертегінің фабуласы мен сюжетін
дамыта сипаттайды.
-
Оқиғаны композициялық
құрылымына талдайды;
-
Ертегінің тақырыбы мен идеясын
анықтайды.
ҚБ
Тапсырма.
Ертегі мазмұны бойынша
«Қатені тап» ойынын ойнаңдар. Ойын шарты:
Үш топқа өз қалауларың бойынша
бөлініңдер. Әр топ өз тапсырмасын
алады.
1-топ: Ертегінің кез келген
үзіндісін сурет арқылы беру. Суретте міндетті түрде бір-екі қате
болуы керек.
2-топ: Ертегіден бір үзіндіні
шашыраңқы сөздер ретінде жазу. Сөздерде бір-екі қате болуы
керек.
3-топ: Ертегі мазмұны бойынша
бірнеше сұрақтар құрастыру. Сұрақтарда бір-екі қате болуы
керек.
Тапсырмалар жазылып болған
соң, топтар тапсырмаларымен аламсады. Олар бір-бірінің қателерін
тауып, түзетулері керек. Түзету лерді арнайы параққа жазуға
болады.
Дескриптор:
-
Ертегінің кез келген үзіндісін
сурет арқылы береді;
-
Ертегіден бір үзіндіні
шашыраңқы сөздер ретінде
жазады;
-
Ертегі мазмұны бойынша бірнеше
сұрақтар құрастырады;
-
бір-бірінің қателерін тауып,
түзетеді.
ҚБ
|
Оқушылар әдебиет теориясы
бойынша теориялық білім
алады.
«Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі
арқылы берілген тапсырма бойынша әрбір оқушы жеке жұмыс жасау
арқылы өз ойын қорытып, жұп болып пікірлерімен бөліседі;бұл бүкіл
топтық талқылауға ұсынылады.
Ертегі мазмұны бойынша «Қатені
тап» ойынын ойнайды.
Ертегінің кез келген үзіндісін
сурет арқылы береді;
•Ертегіден бір үзіндіні
шашыраңқы сөздер ретінде
жазады;
•Ертегі мазмұны бойынша бірнеше
сұрақтар құрастырады;
•бір-бірінің
қателерін тауып, түзетеді.
|
ҚБ
ҚБ
ҚБ
|
Әдебиет
теориясы
5-сынып қазақ
әдебиеті
|