|
Сынып жетекші: |
|
|
|
Күні: |
10.02.2025 |
|
|
Сынып: 9 |
|
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ауған-сөнген шоқ, өшкен арман, тек сенен есте қалған " |
|
|
Мақсаты |
Ауған оқиғасының тарихи мағынасын аша отырып, соғыс ардагерлері туралы мәлімет беру. Тарихи деректердің маңызды екендігін ұғындыру, Тәуелсіздік жолында күрескен аға-апаларымыздың ерлігін мақтаныш ете отырып, оқушыларды ұлтжандылыққа, отанын сүюге тәрбиелеу. |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Сәлемдесу: Армысыздар, қымбатты оқушылар! Сіздерді көргеніме қуаныштымын! Барлықтарыңыздың жүздеріңізден күлімсіреу көрініп тұр! Керемет! «Адалдық» сөзіне ассоциация құру: оқушылар адалдықты сипаттайтын сөздер айтады (шыншылдық, әділдік, тазалық, т.б.). |
Оқушылар жұдырық түйістіру арқылы бір біріне достық ықыластарын білдіреді |
|
Көңілді әуен
|
|
Сабақтың ортасы |
«Соғыс дегеніміз не?» Видео көрсетіледі. ІІ. Негізгі бөлім Соғыс халықтың басына келген қасірет, жұт. «Ауғанстан - жүректегі жара» демекші 15 ақпан 1989 жылы талай аналарды перзенттерден айырған, мыңдаған жерлес бауырларымыз қаза тапқан қасіретті де, қайғылы «Ауған соғысы» аяқталды. Жылдар өткенімен жауынгерлеріміздің өшпес ерлігі ел есінде сақталуда. Бүгінде біз бейбіт елдің жастары, еліміздің сол соғысқа қатысқан ұлдарын, Отан алдындағы борыштарын адал атқарған азаматтарымызды құрмет тұтуға міндеттіміз. Білейік, танысайық!» кезеңі. Ауған соғысы туралы мәліметтер - 1979 жылы 12 желтоқсанда Кеңес Одағы басшыларының шағын тобы : Л.И.Брежнев, Ю.В.Андропов, М.А.Суслов, Д.Ф.Устинов Ауғаныстанға Кеңес әскерін енгізу туралы шешім қабылдады. - 1979 жылы 25 желтоқсанда КСРО әскерлері Ауғаныстан шекарасынан өтіп онда 1989 жылдың ақпанына дейін соғыс қимылдарын жүргізді. - Қазақстаннан Ауған соғысына 22000 адам қатысып, олардың 761-і қаза тапты. 21 адам хабарсыз кетті. - Бүгінгі таңда Қазақ елінде 10000–ға жуық ауған ардагерлері бар. Олардың 3000–дайы мүгедектер қатарында. Бейнебаян. «Ауған жерінде ... » Жеке суреттер: «Батырлардың ғұмыры қысқа, даңқы ұзақ» 1. Сыздықов Сүндет Қырғызбайұлы (1978-1980 жылдары Кеңес әскері қатарында Ауған соғысына қатысқан.) 2. Солтиев Серікбек Тілеужанұлы (1979-1980 жылдары Кеңес әскері қатарында Ауған соғысына қатысқан.) 3. Аманбаев Жомарт (1985-1987 жылдары Кеңес әскері қатарында Ауған соғысына қатысқан.) 4. Рысмендиев Қайрат Сейпенұлы (1986-1988 жылдары Кеңес әскері қатарында Ауған соғысына қатысқан.) Макал-мәтелдер» кезеңі. Ерлік, батырлық, достық туралы Қазіргі таңда Ауған жерінде қару асынып, мұң арқалаған, сын сағаттарда бірін-бірі бауыр дескен азамат ағалар еліміздің түкпір – түкпірінде еңбек етіп, өз үлестерін Отан үшін қосуда. Үкіметіміз ардагер ағалардың ерлігін ескеріп, жеңілдіктер жасап келеді. Ал біздер, Тәуелсіз елдің жарқын болашағымыз. Ел тыныштығы үшін, бірлік үшін соғысқа қатысқан ардагер ағаларымызды құрмет етіп, ерлігін жырға қосып, есімдерін естен шығармауға міндеттіміз. «Мен еліме тілеймін ...» кезеңі. Әр оқушы ақ параққа ақ тілегін жазып, қалдырады. |
Кластер құрады
1. Сол Ауғанда талай досты жерледік, Қарлы шыңға күн түн демей өрледік. Сұрапылда ерледік те шерледік, Намыс туын қолдан бірақ бермедік.
2. Отан - өлең, Отан - жыр Көтерген көкке ел даңқын. Отан - осы, достарым, Көңілге мұны түйе біл! Отан деп өс жас ұлан, Оны ардақтап, сүйе біл!
3. Көп ұлтпыз бірлігі зор, бір туысқан, Шеңгелін сала алмас ар дұшпан. Жасай бер еркіндікке қолы жеткен, Тәуелсіз егеменді Қазақстан!
4. Достық бізге тым ыстық, Бірлік-байлық ырыс құт. Жарқырасын күніміз, Жаса, жаса тыныштық!
Оқушылар ақ қағазға өз ойларын қысқаша жазады |
|
https://youtu.be/3_4wtLp7E4s?si=3x6tH6SfzzIBT_Vu Ақ қағаз, фломастерлер Қағаз, маркерлер, плакаттар; Интерактивті тақта немесе ұлттық нақыл сөздер жазылған слайдтар |
|
Сабақтың соңы |
ІІІ. Қорытынды бөлім 1. «Мен қорғай аламын!» рефлексиясы |
Оқушылар ақ қағазға өз ойларын қысқаша жазады |
|
Ақ қағаз |
|
Қауіпсіздік сабағы 10 мин |
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын түсіндіру «Төтенше жағдай дегеніміз не?» сұрағын қою «Қандай кезде жедел жәрдем шақыру қажет?» деген сұраққа оқушылардың жауаптарын тыңдау ІІ. Негізгі бөлім 1. «Жедел жәрдем қызметі» таныстырылымы 103 – Жедел жәрдем қызметі Қандай жағдайларда жедел жәрдем шақыру керек: Қатты ауыру немесе жарақат алу Есінен тану, тыныс алудың қиындауы Жүрек ұстамасы немесе инсульт белгілері Улану, күйік, аллергиялық реакцияла Дұрыс қоңырау шалу алгоритмі: Кім қоңырау шалып тұр? (Аты-жөні) Не болды? (Жағдайды нақты баяндау) Қайда болды? (Мекенжайды нақты айту) 2. «Сенім телефондары – көмек алу жолы» Сенім телефоны дегеніміз не Қандай жағдайларда сенім телефонына хабарласу керек? Қиын өмірлік жағдайлар Отбасындағы немесе мектептегі зорлық-зомбылық Депрессия, жалғыздық сезімі, психологиялық көмек қажет болғанд Балаларға арналған сенім телефонының нөмірлері 150 – Балалар мен жасөспірімдерге арналған сенім телефоны 111 – Ұлттық сенім телефоны 109 – Бірыңғай байланыс орталығы Сенім телефонына хабарласқанда жасырындық сақталатынын түсіндіру 3. Сергіту сәті: «Көмек шақыра біл» ойыны Мұғалім түрлі төтенше жағдайларды атайды, ал оқушылар қай нөмірге қоңырау шалу керектігін айтады. Мысалы Біреу есінен танып қалды → 10 Өрт шықты → 101 Қауіп төніп тұр, көмек керек → 102 немесе 112 Көмекке мұқтаж болсаң, сөйлескің келсе → 150 немесе 111 ІІІ. Қорытынды бөлім 1. «Маған не пайдалы болды?» рефлексиясы Оқушылар бүгінгі сабақтан алған ең маңызды ақпаратты айтып береді. Қанша адам зардап шекті? «Қандай нөмірлерді есте сақтадым?» деген сұраққа жауап беру. 2. Қорытынды сөз: Мұғалім жедел жәрдем мен сенім телефондары кез келген адамның қауіпсіздігі үшін маңызды екенін атап өтеді. «Кез келген жағдайда көмек сұраудан қорықпаңдар!» деген оймен сабақты аяқтау Қорытынды: "Қауіпсіздік – өз қолыңда! Көмек керек болса, жедел жәрдем мен сенім телефондарына хабарлас!" |
Сұрақтарды талқылайды. Сұрақ -жауап арқылы орындайды. Әр топ өз жағдайын талдап, шешу жолдарын ұсынады Әр топ өз көрінісін сыныпқа көрсетеді. |
Сабаққа белсенді қатысқан оқушыларды мадақтау. Топтар арасындағы пікірталасқа және рөлдік ойындарға баға беру. |
Презентация Қауіпті жағдайлар туралы қысқа бейнематериалдар. Презентация Қазақстан Республикасының Конституциясы Презентация (еңбек құқықтары мен қауіпсіздігі туралы). Тапсырмалар мен мысалдар. |
|
Сабақтың соңы |
Оқушылар біз бүгін сіздермен қоғамдасғы өте өзекті екі тақырыппен таныстық, ой бөлісіп, пікір алмастық. Бүгінгі сынып сағатынан алған білімдеріңіз өмірлік азық болады деп тілеймін . |
Барлығы бүгінгі сабақта алған әсерлерімен бөліседі. |
Бүгінгі сабаққа белсенді қатысқан оқушыларға алғыс білдіріп, мадақтау. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ауған-сөнген шоқ, өшкен арман, тек сенен есте қалған "
Ауған-сөнген шоқ, өшкен арман, тек сенен есте қалған "
|
Сынып жетекші: |
|
|
|
Күні: |
10.02.2025 |
|
|
Сынып: 9 |
|
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ауған-сөнген шоқ, өшкен арман, тек сенен есте қалған " |
|
|
Мақсаты |
Ауған оқиғасының тарихи мағынасын аша отырып, соғыс ардагерлері туралы мәлімет беру. Тарихи деректердің маңызды екендігін ұғындыру, Тәуелсіздік жолында күрескен аға-апаларымыздың ерлігін мақтаныш ете отырып, оқушыларды ұлтжандылыққа, отанын сүюге тәрбиелеу. |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Сәлемдесу: Армысыздар, қымбатты оқушылар! Сіздерді көргеніме қуаныштымын! Барлықтарыңыздың жүздеріңізден күлімсіреу көрініп тұр! Керемет! «Адалдық» сөзіне ассоциация құру: оқушылар адалдықты сипаттайтын сөздер айтады (шыншылдық, әділдік, тазалық, т.б.). |
Оқушылар жұдырық түйістіру арқылы бір біріне достық ықыластарын білдіреді |
|
Көңілді әуен
|
|
Сабақтың ортасы |
«Соғыс дегеніміз не?» Видео көрсетіледі. ІІ. Негізгі бөлім Соғыс халықтың басына келген қасірет, жұт. «Ауғанстан - жүректегі жара» демекші 15 ақпан 1989 жылы талай аналарды перзенттерден айырған, мыңдаған жерлес бауырларымыз қаза тапқан қасіретті де, қайғылы «Ауған соғысы» аяқталды. Жылдар өткенімен жауынгерлеріміздің өшпес ерлігі ел есінде сақталуда. Бүгінде біз бейбіт елдің жастары, еліміздің сол соғысқа қатысқан ұлдарын, Отан алдындағы борыштарын адал атқарған азаматтарымызды құрмет тұтуға міндеттіміз. Білейік, танысайық!» кезеңі. Ауған соғысы туралы мәліметтер - 1979 жылы 12 желтоқсанда Кеңес Одағы басшыларының шағын тобы : Л.И.Брежнев, Ю.В.Андропов, М.А.Суслов, Д.Ф.Устинов Ауғаныстанға Кеңес әскерін енгізу туралы шешім қабылдады. - 1979 жылы 25 желтоқсанда КСРО әскерлері Ауғаныстан шекарасынан өтіп онда 1989 жылдың ақпанына дейін соғыс қимылдарын жүргізді. - Қазақстаннан Ауған соғысына 22000 адам қатысып, олардың 761-і қаза тапты. 21 адам хабарсыз кетті. - Бүгінгі таңда Қазақ елінде 10000–ға жуық ауған ардагерлері бар. Олардың 3000–дайы мүгедектер қатарында. Бейнебаян. «Ауған жерінде ... » Жеке суреттер: «Батырлардың ғұмыры қысқа, даңқы ұзақ» 1. Сыздықов Сүндет Қырғызбайұлы (1978-1980 жылдары Кеңес әскері қатарында Ауған соғысына қатысқан.) 2. Солтиев Серікбек Тілеужанұлы (1979-1980 жылдары Кеңес әскері қатарында Ауған соғысына қатысқан.) 3. Аманбаев Жомарт (1985-1987 жылдары Кеңес әскері қатарында Ауған соғысына қатысқан.) 4. Рысмендиев Қайрат Сейпенұлы (1986-1988 жылдары Кеңес әскері қатарында Ауған соғысына қатысқан.) Макал-мәтелдер» кезеңі. Ерлік, батырлық, достық туралы Қазіргі таңда Ауған жерінде қару асынып, мұң арқалаған, сын сағаттарда бірін-бірі бауыр дескен азамат ағалар еліміздің түкпір – түкпірінде еңбек етіп, өз үлестерін Отан үшін қосуда. Үкіметіміз ардагер ағалардың ерлігін ескеріп, жеңілдіктер жасап келеді. Ал біздер, Тәуелсіз елдің жарқын болашағымыз. Ел тыныштығы үшін, бірлік үшін соғысқа қатысқан ардагер ағаларымызды құрмет етіп, ерлігін жырға қосып, есімдерін естен шығармауға міндеттіміз. «Мен еліме тілеймін ...» кезеңі. Әр оқушы ақ параққа ақ тілегін жазып, қалдырады. |
Кластер құрады
1. Сол Ауғанда талай досты жерледік, Қарлы шыңға күн түн демей өрледік. Сұрапылда ерледік те шерледік, Намыс туын қолдан бірақ бермедік.
2. Отан - өлең, Отан - жыр Көтерген көкке ел даңқын. Отан - осы, достарым, Көңілге мұны түйе біл! Отан деп өс жас ұлан, Оны ардақтап, сүйе біл!
3. Көп ұлтпыз бірлігі зор, бір туысқан, Шеңгелін сала алмас ар дұшпан. Жасай бер еркіндікке қолы жеткен, Тәуелсіз егеменді Қазақстан!
4. Достық бізге тым ыстық, Бірлік-байлық ырыс құт. Жарқырасын күніміз, Жаса, жаса тыныштық!
Оқушылар ақ қағазға өз ойларын қысқаша жазады |
|
https://youtu.be/3_4wtLp7E4s?si=3x6tH6SfzzIBT_Vu Ақ қағаз, фломастерлер Қағаз, маркерлер, плакаттар; Интерактивті тақта немесе ұлттық нақыл сөздер жазылған слайдтар |
|
Сабақтың соңы |
ІІІ. Қорытынды бөлім 1. «Мен қорғай аламын!» рефлексиясы |
Оқушылар ақ қағазға өз ойларын қысқаша жазады |
|
Ақ қағаз |
|
Қауіпсіздік сабағы 10 мин |
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын түсіндіру «Төтенше жағдай дегеніміз не?» сұрағын қою «Қандай кезде жедел жәрдем шақыру қажет?» деген сұраққа оқушылардың жауаптарын тыңдау ІІ. Негізгі бөлім 1. «Жедел жәрдем қызметі» таныстырылымы 103 – Жедел жәрдем қызметі Қандай жағдайларда жедел жәрдем шақыру керек: Қатты ауыру немесе жарақат алу Есінен тану, тыныс алудың қиындауы Жүрек ұстамасы немесе инсульт белгілері Улану, күйік, аллергиялық реакцияла Дұрыс қоңырау шалу алгоритмі: Кім қоңырау шалып тұр? (Аты-жөні) Не болды? (Жағдайды нақты баяндау) Қайда болды? (Мекенжайды нақты айту) 2. «Сенім телефондары – көмек алу жолы» Сенім телефоны дегеніміз не Қандай жағдайларда сенім телефонына хабарласу керек? Қиын өмірлік жағдайлар Отбасындағы немесе мектептегі зорлық-зомбылық Депрессия, жалғыздық сезімі, психологиялық көмек қажет болғанд Балаларға арналған сенім телефонының нөмірлері 150 – Балалар мен жасөспірімдерге арналған сенім телефоны 111 – Ұлттық сенім телефоны 109 – Бірыңғай байланыс орталығы Сенім телефонына хабарласқанда жасырындық сақталатынын түсіндіру 3. Сергіту сәті: «Көмек шақыра біл» ойыны Мұғалім түрлі төтенше жағдайларды атайды, ал оқушылар қай нөмірге қоңырау шалу керектігін айтады. Мысалы Біреу есінен танып қалды → 10 Өрт шықты → 101 Қауіп төніп тұр, көмек керек → 102 немесе 112 Көмекке мұқтаж болсаң, сөйлескің келсе → 150 немесе 111 ІІІ. Қорытынды бөлім 1. «Маған не пайдалы болды?» рефлексиясы Оқушылар бүгінгі сабақтан алған ең маңызды ақпаратты айтып береді. Қанша адам зардап шекті? «Қандай нөмірлерді есте сақтадым?» деген сұраққа жауап беру. 2. Қорытынды сөз: Мұғалім жедел жәрдем мен сенім телефондары кез келген адамның қауіпсіздігі үшін маңызды екенін атап өтеді. «Кез келген жағдайда көмек сұраудан қорықпаңдар!» деген оймен сабақты аяқтау Қорытынды: "Қауіпсіздік – өз қолыңда! Көмек керек болса, жедел жәрдем мен сенім телефондарына хабарлас!" |
Сұрақтарды талқылайды. Сұрақ -жауап арқылы орындайды. Әр топ өз жағдайын талдап, шешу жолдарын ұсынады Әр топ өз көрінісін сыныпқа көрсетеді. |
Сабаққа белсенді қатысқан оқушыларды мадақтау. Топтар арасындағы пікірталасқа және рөлдік ойындарға баға беру. |
Презентация Қауіпті жағдайлар туралы қысқа бейнематериалдар. Презентация Қазақстан Республикасының Конституциясы Презентация (еңбек құқықтары мен қауіпсіздігі туралы). Тапсырмалар мен мысалдар. |
|
Сабақтың соңы |
Оқушылар біз бүгін сіздермен қоғамдасғы өте өзекті екі тақырыппен таныстық, ой бөлісіп, пікір алмастық. Бүгінгі сынып сағатынан алған білімдеріңіз өмірлік азық болады деп тілеймін . |
Барлығы бүгінгі сабақта алған әсерлерімен бөліседі. |
Бүгінгі сабаққа белсенді қатысқан оқушыларға алғыс білдіріп, мадақтау. |
|
шағым қалдыра аласыз













