Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: XIII-XV ғасырдың І жартысындағы Қазақстан Мектеп: Т.Ақышұлы атындағы негізгі орта мектеп Күні: Мұғалімніңаты-жөні: Кожабатчина Бакытжан Сагадаткызы Сынып:6 Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Азияға ең үлкен өзгерісті әкелген кімдер: қыпшақтар ма, әлде моңғолдар ма? |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сəйкес) |
6.1.1.2 - XIII-XV ғасырдағы мемлекеттердің этноәлеуметтік құрылымын анықтау; 6.3.1.8 – Қазақстан аумағындағы мемлекеттердің басқару жүйесінің ерекшеліктерін анықтау. |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: XIII-XV ғасырдағы мемлекеттердің этноәлеуметті құрылымын жіктеу. Көпшілігі: Шыңғысханның мемлекет басқарудағы «Яса» («Ұлы жасақ») заңын түсіну. Кейбірі: Монғол мемлекетінің басқару жүйесінің ерекшелігін анықтау |
||||
|
Бағалау критерийі |
XIII-XV ғасырдағы мемлекеттердің этноәлеуметтік құрылымы туралы түсінік алады; Қазақстан аумағындағы мемлекеттердің басқару жүйесінің ерекшеліктерін анықтайды; |
||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқылым: тақырыппен жұмыс (мәтіннің ішінен тапсырмалар орындайды); Айтылым: тақырыпты қорғау Жазылым: екі мемлекеттің құрылымын венн диаграммасына салу; Тыңдалым: видеотаспа «Монғолдардың шапқыншылығы» тақырыбында көрсету; |
||||
|
Құндылықтарға баулу |
Мәңгілік ел идеясын басшылыққа ала отырып, оқушыларды отансүйгіштікке тәрбиелеу. |
||||
|
Пəнаралық байланыс |
Дүние жүзі тарихы: Моңғол татар шапқыншылығы |
||||
|
Алдыңғы білім |
Шыңғысханның Отырарды алу мен Отыраудың күйреуін біледі. |
||||
|
САБАҚ БАРЫСЫ |
|||||
|
Уақыты |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері Сабақтың жоспарланған кезеңдері: сабақтың басы |
Ресурстар |
|||
|
3 минут 3 минут 4 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесемін. Журектен жүрекке тренингі арқылы бір-бірімен амандасады; Топқа бөлу – «Моңғол», «Шыңғыс хан», «Яса» сөздері жазылған стикерлер арқылы 3 топқа бөлемін. Үй тапсырмасын сұрау мақсатында: «Кім шапшаң» ойынын пайдалану арқылы сұрақ жауап сәтін өткізу; Өткен тақырыпқа арналған үй тапсырмасын қайталауға сұрақтар жасалып, интерактивті тақтада көрсетіледі Жаңа сабаққа көшу. Тақырыпқа түсінік қалыптастырушы мақсатында «Монғолдардың шапқыншылығы» атты видеотаспа көрсетемін.
|
Стикер Тақта, АКТ. видеотаспа |
|||
|
15 минут 3 минут 5 минут 2 минут |
Сабақтың ортасы Топпен жұмыс. Оқылым.Жазылым.Айтылым.Тыңдалым. «Әлемді шарлау» әдісі арқылы топпен жұмыс 1-топ: XIII-XV ғасырдағы мемлекеттердің этноәлеуметті құрылымын жіктеу; 2-топ Шыңғысханның мемлекеттік басқарудағы «Яса» («Ұлы жасақ») заңына түсінік беру; 3-топ Монғол мемлекетінің басқару жүйесінің ерекшелігін анықтау; Топта осы тақырыптар бойынша талқылау үшін “Әлемді шарлау” әдісін пайдаланамын; Осы әдісте оқушылар мәтіннің идеясын қағазға жазады, көршісімен бөліседі, тобында талқылайды. Яғни айту, бөлісу, ортаға салу арқылы тақырып ашылады. ҚБ: Түйінді сәттер әдісі арқылы оқушылардың мәтіннен түйгендерін қалыптастырамын 1. Шыңғыс хан кім? 2. «Ясы» дегеніміз не? 3. Шыңғыс ханның мақсаты неде? Жаңа тақырыпты жетілдіру үшін «Үш қадамды сұхбат» әдісін пайдаланамын. «Үш қадамды сұхбат» әдісі бойынша топ оқушылары үш-үштен бөлінеді. Бірінші оқушы екінші оқушыға құрастырған сұрағын қояды, үшінші оқушы екінші оқушының жауабын жазып отырады ҚБ: Топ арасында өзара бағалау. |
Қазақстан тарихы. Жалпы бiлiм бере тiн мектептiң 7(6)-сыныбына арналған оқулық. – Алматы: Атамұра, 2017. 132-134 бет |
|||
|
5 минут 2 минут 3 минут |
Сабақтың соңы Шығармашылық тапсырма «Жаңа тақырыпты біз былай түсінеміз» (Сурте арқылы тақырыпты бекітеміз) Шыңғысханның суреті Жорық кезіндегі әскер суреті Карта ҚБ: Бір сөйлеммен түйіндеу әдісі арқылы берілген суретке бір сөйлем арқылы ой айтады. Рефлекция: «ННН» Сабақ соңындағы оқушылардың рефлексиясы: нені білді, нені үйренді; не əлі де түсініксіз; Тақырып бойынша білімдерін жинақтау. Үй тапсырмасы: «Моңғол шапқыншылығы» тақырыбына 75 сөздік эссе жазу. |
Қазақстан тарихы. Жалпы бiлiм бере тiн мектептiң 7(6)-сыныбына арналған оқулық. – Алматы: Атамұра, 2017. 134-135 бет |
|||
|
Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||
|
Мәтінмен жұмыс кезінде білім деңгейлері әр түрлі оқушыларға арналған тапсырмалар дайындап беру арқылы қолдау жасаймын; Басқа оқушыларға қарағанда қарқынды жұмыс жасайтын оқушыларға қосымша тапсырмалар беру арқылы жеке қабілеттері арттыруға қолдау жасаймын; 1-тапсырма «Әлемді шарлау» әдісі арқылы оқушылар мәтіннің идеясын қағазға жазады, көршісімен бөліседі, тобында талқылайды. Яғни айту, бөлісу, ортаға салу арқылы тақырып ашылады 2-тапсырма «Үш қадамды сұхбат» әдісі бойынша топ оқушылары үш-үштен бөлінеді. Бірінші оқушы екінші оқушыға құрастырған сұрағын қояды, үшінші оқушы екінші оқушының жауабын жазып отырады бұл əдісті қолдану барысында сөзбен қолдау көрсету жəне ынталандыру да маңызды рөл атқарады.
|
ҚБ: Түйінді сәттер әдісі арқылы оқушылардың мәтіннен түйгендерін қалыптастырамын 1. Шыңғыс хан кім? 2. «Ясы» дегеніміз не? 3. Шыңғыс ханның мақсаты неде? ҚБ: Топ арасында өзара бағалау ҚБ: Бір сөйлеммен түйіндеу әдісі арқылы берілген суретке бір сөйлем арқылы ой айтады. |
Жалпы жұмыс барысында қауіпсіздік ережесімен таныстыру. Топқа бөлгенде парталардың дұрыс орналасуын қадағалау. Сыныптағы электр жабықтарын дұрыс пайдалану |
|||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||
|
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма жəне неліктен? |
|
||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге назар аудару қажет? |
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Азияға ең үлкен өзгерісті әкелген кімдер: қыпшақтар ма, әлде моңғолдар ма?
Азияға ең үлкен өзгерісті әкелген кімдер: қыпшақтар ма, әлде моңғолдар ма?
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: XIII-XV ғасырдың І жартысындағы Қазақстан Мектеп: Т.Ақышұлы атындағы негізгі орта мектеп Күні: Мұғалімніңаты-жөні: Кожабатчина Бакытжан Сагадаткызы Сынып:6 Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Азияға ең үлкен өзгерісті әкелген кімдер: қыпшақтар ма, әлде моңғолдар ма? |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сəйкес) |
6.1.1.2 - XIII-XV ғасырдағы мемлекеттердің этноәлеуметтік құрылымын анықтау; 6.3.1.8 – Қазақстан аумағындағы мемлекеттердің басқару жүйесінің ерекшеліктерін анықтау. |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: XIII-XV ғасырдағы мемлекеттердің этноәлеуметті құрылымын жіктеу. Көпшілігі: Шыңғысханның мемлекет басқарудағы «Яса» («Ұлы жасақ») заңын түсіну. Кейбірі: Монғол мемлекетінің басқару жүйесінің ерекшелігін анықтау |
||||
|
Бағалау критерийі |
XIII-XV ғасырдағы мемлекеттердің этноәлеуметтік құрылымы туралы түсінік алады; Қазақстан аумағындағы мемлекеттердің басқару жүйесінің ерекшеліктерін анықтайды; |
||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқылым: тақырыппен жұмыс (мәтіннің ішінен тапсырмалар орындайды); Айтылым: тақырыпты қорғау Жазылым: екі мемлекеттің құрылымын венн диаграммасына салу; Тыңдалым: видеотаспа «Монғолдардың шапқыншылығы» тақырыбында көрсету; |
||||
|
Құндылықтарға баулу |
Мәңгілік ел идеясын басшылыққа ала отырып, оқушыларды отансүйгіштікке тәрбиелеу. |
||||
|
Пəнаралық байланыс |
Дүние жүзі тарихы: Моңғол татар шапқыншылығы |
||||
|
Алдыңғы білім |
Шыңғысханның Отырарды алу мен Отыраудың күйреуін біледі. |
||||
|
САБАҚ БАРЫСЫ |
|||||
|
Уақыты |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері Сабақтың жоспарланған кезеңдері: сабақтың басы |
Ресурстар |
|||
|
3 минут 3 минут 4 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесемін. Журектен жүрекке тренингі арқылы бір-бірімен амандасады; Топқа бөлу – «Моңғол», «Шыңғыс хан», «Яса» сөздері жазылған стикерлер арқылы 3 топқа бөлемін. Үй тапсырмасын сұрау мақсатында: «Кім шапшаң» ойынын пайдалану арқылы сұрақ жауап сәтін өткізу; Өткен тақырыпқа арналған үй тапсырмасын қайталауға сұрақтар жасалып, интерактивті тақтада көрсетіледі Жаңа сабаққа көшу. Тақырыпқа түсінік қалыптастырушы мақсатында «Монғолдардың шапқыншылығы» атты видеотаспа көрсетемін.
|
Стикер Тақта, АКТ. видеотаспа |
|||
|
15 минут 3 минут 5 минут 2 минут |
Сабақтың ортасы Топпен жұмыс. Оқылым.Жазылым.Айтылым.Тыңдалым. «Әлемді шарлау» әдісі арқылы топпен жұмыс 1-топ: XIII-XV ғасырдағы мемлекеттердің этноәлеуметті құрылымын жіктеу; 2-топ Шыңғысханның мемлекеттік басқарудағы «Яса» («Ұлы жасақ») заңына түсінік беру; 3-топ Монғол мемлекетінің басқару жүйесінің ерекшелігін анықтау; Топта осы тақырыптар бойынша талқылау үшін “Әлемді шарлау” әдісін пайдаланамын; Осы әдісте оқушылар мәтіннің идеясын қағазға жазады, көршісімен бөліседі, тобында талқылайды. Яғни айту, бөлісу, ортаға салу арқылы тақырып ашылады. ҚБ: Түйінді сәттер әдісі арқылы оқушылардың мәтіннен түйгендерін қалыптастырамын 1. Шыңғыс хан кім? 2. «Ясы» дегеніміз не? 3. Шыңғыс ханның мақсаты неде? Жаңа тақырыпты жетілдіру үшін «Үш қадамды сұхбат» әдісін пайдаланамын. «Үш қадамды сұхбат» әдісі бойынша топ оқушылары үш-үштен бөлінеді. Бірінші оқушы екінші оқушыға құрастырған сұрағын қояды, үшінші оқушы екінші оқушының жауабын жазып отырады ҚБ: Топ арасында өзара бағалау. |
Қазақстан тарихы. Жалпы бiлiм бере тiн мектептiң 7(6)-сыныбына арналған оқулық. – Алматы: Атамұра, 2017. 132-134 бет |
|||
|
5 минут 2 минут 3 минут |
Сабақтың соңы Шығармашылық тапсырма «Жаңа тақырыпты біз былай түсінеміз» (Сурте арқылы тақырыпты бекітеміз) Шыңғысханның суреті Жорық кезіндегі әскер суреті Карта ҚБ: Бір сөйлеммен түйіндеу әдісі арқылы берілген суретке бір сөйлем арқылы ой айтады. Рефлекция: «ННН» Сабақ соңындағы оқушылардың рефлексиясы: нені білді, нені үйренді; не əлі де түсініксіз; Тақырып бойынша білімдерін жинақтау. Үй тапсырмасы: «Моңғол шапқыншылығы» тақырыбына 75 сөздік эссе жазу. |
Қазақстан тарихы. Жалпы бiлiм бере тiн мектептiң 7(6)-сыныбына арналған оқулық. – Алматы: Атамұра, 2017. 134-135 бет |
|||
|
Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||
|
Мәтінмен жұмыс кезінде білім деңгейлері әр түрлі оқушыларға арналған тапсырмалар дайындап беру арқылы қолдау жасаймын; Басқа оқушыларға қарағанда қарқынды жұмыс жасайтын оқушыларға қосымша тапсырмалар беру арқылы жеке қабілеттері арттыруға қолдау жасаймын; 1-тапсырма «Әлемді шарлау» әдісі арқылы оқушылар мәтіннің идеясын қағазға жазады, көршісімен бөліседі, тобында талқылайды. Яғни айту, бөлісу, ортаға салу арқылы тақырып ашылады 2-тапсырма «Үш қадамды сұхбат» әдісі бойынша топ оқушылары үш-үштен бөлінеді. Бірінші оқушы екінші оқушыға құрастырған сұрағын қояды, үшінші оқушы екінші оқушының жауабын жазып отырады бұл əдісті қолдану барысында сөзбен қолдау көрсету жəне ынталандыру да маңызды рөл атқарады.
|
ҚБ: Түйінді сәттер әдісі арқылы оқушылардың мәтіннен түйгендерін қалыптастырамын 1. Шыңғыс хан кім? 2. «Ясы» дегеніміз не? 3. Шыңғыс ханның мақсаты неде? ҚБ: Топ арасында өзара бағалау ҚБ: Бір сөйлеммен түйіндеу әдісі арқылы берілген суретке бір сөйлем арқылы ой айтады. |
Жалпы жұмыс барысында қауіпсіздік ережесімен таныстыру. Топқа бөлгенде парталардың дұрыс орналасуын қадағалау. Сыныптағы электр жабықтарын дұрыс пайдалану |
|||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||
|
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма жəне неліктен? |
|
||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге назар аудару қажет? |
|||||
шағым қалдыра аласыз













