Б дыбысы мен әрпі

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Б дыбысы мен әрпі

Материал туралы қысқаша түсінік
Мен 1 сыныпта жаңартылған баңдарлама бойынша сауат ашу пәнінен өткен ашық сабағымды жарилап отырмын. Бұл материалды жаңартылған бағдарламаның әдіс-тәсілері, топқа бөлу тағы да басқа ізденген әріптестіріме қажетті дүниелер табылады деп ойлаймын. Себебі мен өзімде әр кез ізденіс үстінде жүремін. Ғаламтор желісін, баспаларды пайдаланып отырамын. Жас мамандар мен ізденіс үстінде жүретін ұстаздарға көмегі тиер деген оймен отырмын.
Материалдың қысқаша нұсқасы



Мектеп: С. Көбеев № 56 атындағы жалпы орта мектебі

Қалабиева Айгүл

Пәні: Сауат ашу

Табиғатқа саяхат Б б дыбысы мен әрпі.


Күні:14.03.17.Ж

1 «Б» сынып

Оқу мақсаттары:

1.7 Тыңдалған материал бойынша өз пікірін айту

1.8 Берілген тақырыпқа әңгіме құрап айту

1.9 Сөздерді, дыбыстарды орфоэпиялық нормаларға сәйкес дұрыс айту

Бағалау критерилары:

1. Сөздерді оқиды. Бір сөзге сөйлем айтады – 2 бал

2. Сойлем неше созден құралғанын айтады - 2 бал

3.Сөздерді анық айту, қолдану -2 бал

Дискрипторлар:

А: Айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады.

В:Нақты сөйлеу арқылы, мәселені түсінгенін көрсете алады.

С: Тақырыпты түсініп, тыңдап, жетекші сұрақтары арқылы талқылайды. Алған білімді өмірде қолдана алады.

Тілдік мақсат:

Табиғатқа саяхат Б б дыбысы мен әрпі.


Сабақ барысы:

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Мұғалімнің іс –әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ұйымдастыру кезеңі: 5

минут

Сабақтың басы

Аққу болып ұшамыз

Көлге келiп қонамыз

Көлдiң бетiн құшамыз

Қайта самғап ұшамыз.

Балалар, бір-біріміздің қолымыздан ұстап, алақан арқылы жүректің жылуын сезініп үйренген қандай тамаша, қандай қуаныш!

Үй тапсырмасына кері байланыс

Өткен сабақта қандай дыбыспен таныстық

Оқушылар: П п әрпімен таныстық

Ал Сендерден үй тарсырмасын сұрамас бұрын сендерді мен төрт топқа бөліп алайын.

Топқа бөлу

І- Ботақан

ІІ- Қошақан

ІІІ-Балапан

ІV– Бұзауқа



І- апа ІІ- пана ІІІ-арпа ІV – апта

-Әр топ текшенің түсіне қарай сөз құрайды.

Прямоугольник 3

П


Прямоугольник 4

А


Прямоугольник 5

Н


Прямоугольник 6

А








Пана деген сөзде қанша әріп бар?

2. Қанша дыбыс бар?

3.Қанша буын бар?

4.Қанша дауысты , дауыссыз дыбыс бар?

Қорытынды:

Суретпен жұмыс

Сурет бойынша мәтінді баянда

1. 2. 3

4. 5 6. 7.

Орындаған тапсырманы бағалап отыру



Шаттық шеңберін құру жүректен –жүрекке жылу силау











Топқа бөлінеді































Тарқатылған текшемен жұмыс жасайды.









Сурет бойынша мәтінді баяндап ретімен орналастырады.
















Шаттық шебері







































Бағдаршам







Суреттер, слайт.


Сабақтың ортасы



15 минут

«Болжау» әдісі

-Ал балалар мен сендерге жұмбақ жасырамын.

1.Төрт қырлы, өзі аппақ,

Тақтадағы ізі аппақ ( Бор)


2. Жүзімен жарамын ,

Шүйдесімен жарамын. ( балта)


3. Таңдайлары тақылдап,

Шулайтын кім шалшықт

Бірін- бірі мақұлдап? ( Бақа)


4.Қанаты бар, ұшпайды,

Жұрт айламен ұстайды (Балық)


5. Бір құс бар, екі аяқты сегіз бармақ,

Түлкі, қасқыр, қоянның бәрін алмақ. (Бүркіт)


Жұмбаққа байланысты слайт көрсету.

Оқушылар сендер жұмбақтың шешуін таптыңдар. Ендеше осы суреттердің алғышқы аріптері қандай дыбыстан дыбысталды. ( Б б)

1 Жазылым

Үлгі тәптермен жұмыс



Б б – элементтерін жаздыру.


2. Оқылым

Прямая соединительная линия 1 Прямая соединительная линия 5 Прямая соединительная линия 8 қа та бө

БПрямая соединительная линия 4 Прямая соединительная линия 7 а Бо рік

Прямая соединительная линия 6 Лық лат кө


аПрямая со стрелкой 1 Прямая со стрелкой 2 Прямая со стрелкой 3 сқабақ бақша шабақ бақбақ

Мұғалім сөзі: Асқабақ деген сөздің соңғы буынына қараңдар бақдеген буынға қандай буын жалғап, жаңа сөз шығаруға болады.

Мыс: Бақ----бақша------шабақ-------бақбақ

Ендеше балалар мына сөздерге назар аударамыз бақ деген буынға буындар жалғау арқылы бірнеше сөз шығардық.

Ендеше осы сөздерге байланысты топпен жұмыс жасаймыз.





Топтық жұмыс

І- топқа « Асқбақ » сөзінің суретін салып, суретке байланысты бір сөйлем құрау.

ІІ-топқа « Бақша » ІІІ-топқа « Шабақ »

І V-топқа « Бақбақ »

Әр жұмысты бағалап отыруПрямоугольник 2





«Болжау» әдісі



Жұмбақтың шешуін табу



























































Б элементтерін дәптерге жазады, берілген сөздерді оқиды.

Топқа берілген тапсырмаларды орындап, қорғайды.


Жұмбақтар















Видио ролик



















Оқулық тәптерлер

















оқылықтар

Сергіту сәті

2 минут

Дауысты дыбыстан басталатын сөздерді айтатын болсам, Сол кезде оқушылыр шапалақ ұрады.

Даыссыз дыбыстан басталатын сөздерді айтатын болсам, Сол кезде оқушылыр аяқтарын тырсылдатады .

Мыс: алма ( шапалақ)

доп (аяқ тырсылдату)






Мұғалім бағыты арқылы тапсырмаға байланысты қимыл көрсетеді.

Сергіту сәтіне арналған жинақ

Қызықты тапсырма

10минут




3 Тыңдалым

Бор неден жасалады?

Бор туралы видио ролик (көрсету)

Бор (тау жынысы) – көбінесе кокколитофор мен фораминифер сияқты микроорганизмдердің ізбесті (90-99% кәлсит) қаңқаларынан құрылатын борпақ (40-49% дейін), ұсақдәнді (<0,01мм) тау жынысы.

Бор — түсі ақ, біркелкі ұсақ түйірлі кальций карбонатынан құралған жұмсақ шөгінді жыныс. Бордың құрамындағы бір клеткалы әктасты балдырлардың — кокколито-форидтердің қалдықтары 10 — 75%-ке, фораминиферлер 5 — 6%-ке, кейде 40%-ке дейін жетеді. Аздап моллюскілердің, белемниттің, аммониттің, мшанканың, теңіз лаласы мен кірпілерінің, маржандардың, т.б-дың қалдықтары кездеседі. Борхимиялықшөгуденжәнеорганикалыққалдықтардыңыдырауынантүзіледі.



Видио ролик арқылы оқушылар бор туралы тапсырманы орындайды.

Түрлі тапсырма

лар

Аяқталуы

8Минут








«Дұрыс – бұрыс» әдісі

Равнобедренный треугольник 1 Равнобедренный треугольник 2


Скругленный прямоугольник 1

Дұрыс


Скругленный прямоугольник 2

Бұрыс


Прямая со стрелкой 9 Прямая со стрелкой 10

Прямая со стрелкой 6 Д

Прямая со стрелкой 8

Прямая со стрелкой 5

Прямая со стрелкой 4 Прямая со стрелкой 7


Мысалы: Қақпан, әріп, дәрі, анан, әулік, тәтеш, әтеш


Жұптық жұмыс




«Дұрыс – бұрыс» әдісі



Берілген сөздерді ретімен тиісті қалташаға салады.



Жұптық жұмыс



Сабақтың соңы

5 Минут


-Қандай дыбыспен таныстық?

- Сөздердің қай жерлерінде кездеседі?

-Ол қандай дыбыс?

Рефлексия

Түсінбедім Сұрағым бар Түсіндім












Смайликтер








Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?



Оқушыларға сын тұрғысынан ойлау үшін «Болжау» әдісі, АКТ-ны, бейнежазбаларды пайдаландым.

Сабақтың мақсатына жеттім. Оқушыларға әңгіме оқимын.Сөз тақырыбын толық меңгереді. Сабақ барысында жаттығу жұмыстарын орындап,топпен жұмыс жасады. Сабақ өз деңгейінде өтті.


Жоспарланған тапсырмалар іске асты.Уақытты тиімді пайдалана алдым.




Пәнаралық байланыс

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
АКТ
Құндылықтармен байланыс (тәрбие)

Қолдау көрсету.

Қабілеті жоғары оқушылар айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады.


Ең жақсы өткен екі нәрсе ( оқыту мен оқуға қатысты)

  1. Топтық жұмыстар

2«Дұрыс – бұрыс» әдісі

3. Жұптық жұмыс

Қандай екі тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді, (оқу мен оқуға қатысты)

1.Әдіс –тәсілдерді көбірек қолдану

2. Ашық сұрақтарды күрделендіріп қою.

Сабақ барысында сынып немесе жекеленген оқушылар

Жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім?

Оқушылардың сын тұрғысынан ойлауын ашық сұрақтар дайындау.

Дүниетану, ана тілі сабағы

Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
04.02.2019
484
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі