Б. Майлин Шұғаның белгісі

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Б. Майлин Шұғаның белгісі

Материал туралы қысқаша түсінік
Әдеби шығармадағы психологизмді анықтай алады.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бөлім:

3-бөлім: Адам жанының құпиясы

Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты :

Балбырова Сабира Орынбекқызы

Күні:

13.02.2025 жыл

Сынып: 9 «Д»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Б. Майлин. "Шұғаның белгісі" хикаяты. «Адамзатта ондай сұлу болады екен-ау!»

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

9.1.2.1 әдеби шығармадағы психологизмді анықтау;

Сабақтың мақсаты

Әдеби шығармадағы психологизмді анықтай алады.

Құндылықтарға баулу

Бірлік және ынтымақ: бірлескен әс-әрекет пен өзара іс-әрекет кезінде басқалардың пікірлері мен сезімдерін құрметтей білу;


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Білім алушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут










Сабақтың ортасы

10 минут














8 минут














































7 минут
















10 минут
























































Сабақтың соңы

5 минут








Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу.

Психологиялық көңіл күй тудыру

1.Амандас

2. Құшақтас

3.Тілек айт

4.Мақта

5.Күлкі сыйла

6.Би қимылдарын бірге қайтала


Сабақтың тақырыбы және оқу мақсаттарымен, бағалау критерийлерімен таныстыру

Ойтүрткі

1-тапсырма

«Шұғаның белгісі» шығармасында берілген сөздердің мағынасын ашыңдар.

Обашық - тастан,топырақтан үйіп жасалған белгі

Қорым - Өлген адамдардың сүйегі қойылған қалың бейіт

Қызойнақ- Бозбалалар мен бойжеткендердің бас қосып өткізетін кез

Бешпет- Кеудеге киетін астарлы жеңіл сырт киім

Желпен - Жеңіл бас киім

Белес - жазық жердегі

ұсақ шоқылар мен төбелердің

тізбегі

Сықырлауық - киіз үйдің есігі

2-тапсырма

«Шұғаның белгісі» шығармасында берілген сөздердің мағынасын ашу


Шығармадағы кездескен сөздер

Тұрақты сөз тіркестері

Салт-дәс

түр

Көнер

ген сөз

дер

Туыс

тық атау

лар

Көпке топырақ шашу





қызойнақ





Шаңым

ды аспанға шығарды





Жесір





Алтыба

қан





Жүрегім тас төбеме шықты





Бәйбіше





Болыс





Олжам

нан қақты





Ақсүйек





Обашық





Инедей қиянаты жоқ






Өзіңді тексер!

Шығармадағы кездескен сөздер

Тұрақты сөз тіркестері

Салт-дәс

түр

Көнер

ген сөз

дер

Туыс

тық атау

лар

Көпке топырақ шашу

+




қызойнақ


+

+


Шаңым

ды аспанға шығарды

+




Жесір




+

Алтыба

қан


+



Жүрегім тас төбеме шықты

+




Бәйбіше



+

+

Болыс



+


Олжам

нан қақты

+




Ақсүйек



+


Обашық



+


Инедей қиянаты жоқ

+





3-тапсырма (оқулықтан)

Шығарма кейіпкерлеріне мінездеме бере отырып, психологизмді анықта. Психологизм қандай тәсілмен берілгенін тауып, теріп жаз.


Кейіпкер

лер

Мінез ерекшелігі

Психоло

гизм

Жолаушы



Шұға



Әбдірахман



Есімбек




Сабақты қорытындылау

«Жуан және жіңішке сұрақтар» әдісі арқылы

Жіңішке сұрақтар

Жуан сұрақтар

«Шұғаның белгісі» шығармасы қандай жанрда жазылған?


Б.Майлин «Шұғаның белгісі» шығармасы арқылы нені жеткізгісі келді?

Шығарманың басты тақырыбы?


Майлин шығармаларының өмір шындығын суреттеудегі ерекшелегі қандай?

Шығарманың басты идеясы?


Б.Майлиннің орнында болсаңыз, «Шұғаның белгісі» шығармасын қалай аяқтар едіңіз?

Б.Майлиннің «Шұғаның белгісі» шығармасындағы Шұғаның сүйген жігіті?


Қазіргі қазақ қыздарының тағдыры Шұғамен салыстырмалы түрде қандай деп ойлайсыз?


Өзіңді тексер

Жіңішке сұрақтар

Жуан сұрақтар

Орта көлемді шығарма. Себебі өмір шындығын мейлінше мол қамтып, кең суреттеп, адам мінездерін мүмкіндігінше терең ашып, жан-жақты суреттеп тұр.Эпикалық жанр түрі: Повесть

Сол замандағы тұрмыс-тіршіліктің ащы шындығын көздеді. Яғни, ескілікті салт-дәстүрдің құрбаны болған Шұға мен Әбдірахман секілдің жастардың тағдыры, әйел теңсіздігі - сол заманның барлық қыздардың басында кездесетін әлеуметтік мәселелердің көрінісі.

Әйел теңсіздігі


Кейіпкер арқылы тағдырына ата-анасын да емес, бауырларын да емес, өзін қоршаған әлеуметті де емес, тек қана ата салтын кінәлап, шарасыздыққа, өлімге барып тірелген қыз тағдырының өкініші, арманы көрсетіледі.

Гуманизм, адамгершілік, махаббат мәселесі.

Жеке ойыңыз

Әбдірахман

Жеке ойыңыз

Ынтымақ түбі –игілік,
Тірлік, тірлік түбі – 
бірлік.


Ағайын тату болса – ат көп,
Абысын тату болса – ас көп.


Теңге – тиыннан,
Ынтымақ – ұйымнан.


Ынтымақ түбі — игілік





Рефлексия

    «Ақылды үкілер»

Сабақты түсіндім,

әлі де үйренерім көп.


Мен бәрін түсіндім,

Сабақ өте қызықты болды.

Сабақ қызықсыз өтті,

ешнәрсе түсінбедім    




Психологиялық ахуал тудыру кубигі арқылы кубиктердегі

Тапсырмаларды бірге қайталап, оқушылар өз бойларына жағымды ахуал қалыптастырады.










«Шұғаның белгісі» шығармасында берілген сөздердің мағынасын анықтайды.














«Шұғаның белгісі» шығармасында берілген сөздердің мағынасын анықтап, семантикалық карта арқылы сөздердің қай атауға жататынын белгілейді.


















































Шығарма кейіпкерлеріне мінездеме бере отырып, психологизмді анықтайды. Психологизм қандай тәсілмен берілгенін тауып, теріп жазады.













«Жуан және жіңішке сұрақтар» әдісі арқылы

сабақты қорытындылау мақсатында сұрақтарға жауап береді.

















































































Оқушылар бүгінгі сабақта не түсінгенін, сабақтың қызықты болғандығы немесе қызықсыз болғандығы жөнінде «Ақылды үкілер» әдісі арқылы рефлексия жасайды.



Талқылау кезінде оқушылардың айтылған пікірлері мен көзқарастары ауызша

мадақтау арқылы бағаланып, сабақтың келесі кезеңінде белсенді қатысуына ынталандырады

Жарайсың!

Керемет шешім!
Ойлы шешім!

Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін!















Дескритор

Білім алушы

-берілген сөздердің мағынасын анықтайды,

-қай атауға жататынын белгілейді.












Жеке жұмысты бағалау

Алшы – (9-10 балл)

Тәйке (тауа) – (7-8 балл)

Бүге (бүк) – (4-6 балл)

Шіге (шік) – (1-4 балл)









Дескритор

Білім алушы

-кейіпкерге мінездеме береді,

-психологизмді анықтайды.

-қандай тәсілмен берілгенін ажыратады.





Дескритор

Білім алушы

-жіңішке сұрақтарға жауап береді,

-жуан сұрақтарға жауап береді,

-өз ойын жеткізеді.


Оқулық

9-сынып

«Атамұра» баспасы

2019жыл








Қалыптас

тырушы бағалауға арналған


тапсырма

лар жинағы

9-сынып









Оқулық

9-сынып

«Атамұра» баспасы

2019жыл











Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
19.05.2025
138
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі