|
Бөлім: Адам жанының құпиясы |
Мектеп: |
|||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Ауезова Сауле Абдраймовна |
|||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Б. Майлин "Шұғаның белгісі" хикаяты |
|||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.1.3.1 көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтау; 9.1.1.1 әдеби шығармаға сюжеттік –композициялық талдау жасау. |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Б. Майлин "Шұғаның белгісі“ хикаятындағы көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтайды. Шығарманың мазмұны бойынша композициялық талдау жасайды. |
|||||||||||||||||||||||
|
LS зерттеу сабағы |
Көркем шығарманың идеясын анықтау |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут Өткен білімді еске түсіру 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі: - Сәлемдесу - Оқушыларды түгелдеу - Сабаққа зейінін аударту Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру. Қызығушылықты ояту. Оқушылар өздерінің есімдерінің бас әрпінен келетін эпитеттер айту. Самат- сабырлы, Арман-ақылды.... Оқушыларды «Кейіпкерлер есімдері» арқылы QR- кодпен топқа бөлемін. 1-топ: Шұға 2-топ: Әбдірахман 3-топ: Есімбек Сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты таныстырылады. «Зерделі сұрақ-ұтымды жауап» әдісі арқылы білім қоржынынан асық алып, сұрақтарға жауап беру. 1. Хикаят дегеніміз не? 2. Шығармада көтерілген басты мәселе не? 3. Бейімбет шығармаларының ұрпақ үшін құндылығы неде? 4. Шығарманың «Шұғаның белгісі» аталуының себебі неде? 5. Шұғаның өліміне кім кінәлі? 6. Қазіргі қазақ қыздарының тағдыры Шұғамен салыстырғанда қандай деп ойлайсыңдар? 7. Кедей жігітке қызын бергісі келмеген әкенің әрекеті дұрыс па? ЕББҚ білім алушы көмекші карточкалар арқылы төмен дәрежелі сұрақтарға жауап береді. |
Оқушылар назарын сабаққа аударады. Оқушылар өздерінің есімдерінің бас әрпінен келетін эпитеттер айтады. «Зерделі сұрақ, ұтымды жауап» әдісі арқылы «Шұғаның белгісі» шығармасы бойынша білімдерін жинақтайды, шолу жасайды. |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын тыңдап, кері байланыс беріп отырады. Мадақтау
Дескриптор: 1.Сұрақтарға жауап береді-1 2. Өз пікірлерін ортаға салады-1 3.Дәлелдер келтіреді-1
ҚБ.Өзін-өзі бағалау
|
Тақырып тық суреттер
АКТ слайд
|
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10 минут 10 минут 10 минут |
ҚБ Мағынаны тану кезеңі. 1-тапсырма: «Кім? Қашан? Қайда?» әдісі арқылы шығармадан үзінді оқып, қызықты сәттерін еске түсіріп алайық. 1-топ
2-топ - Мынау аттан түсіп жатқан кім? - Әбдірахман ғой, - Әбдірахманың кім? - Қазақбайдың баласы - Ия, әлгі учитель баласы ма? - Ия - Жап-жас жігіт екен ғой 3-топ - Шұғадан бүгін хат алдым-ау, - Не жазыпты? - Сағындым депті. Үйдің ішінің бәрі де қас көрінеді. «Басым қатты ғой, құтылудың амалы не» депті. - Жаздым. Кетейік дедім. Хатты жіберетін адам табылмайды ғой, егер анық уәдесін алсам, ұзамай кетер едік... ЕББҚ: оқушыға жеке жұмыс кезінде қасындағы сыныптастары және мұғалім диалог арқылы қолдау жасайды
2-тапсырма “Араласып кеткен оқиға” әдісі арқылы композициялық талдау жасау. Шығарманың мазмұнын сәйкестендіру
ЕББҚ оқушы (есту, көру, ойлау қабілеті) тапсырманы саралау арқылы орындайды. 3-тапсырма. «Фишбоун немесе балық қаңқасы» әдісі Балалар осы шығармада болып жатқан оқиғаларды балық қаңқасының басына оқиғаның тақырыбын, құйрығына идеясын, қабырғасының үстіңгі бөлігіне себептерін, астыңғы бөлігіне салдары, дәлелдерін жазасыздар. |
Оқушылар шығармадағы белгілі бір оқиғадағы көрінісін анықтайды, үзінді оқып сұрақтарға жауап береді.
Берілген оқиғаны мұқият оқып, ретімен орналастырады
Мәтіннің идеясы мен тақырыбын, себебін, салдарын анықтайды.
|
Дескриптор: Әңгіменің үзіндісін оқиды-1 Нақты сұрақтарға жауап береді-1
ҚБ. Өзін-өзі бағалау
Дескриптор: Композициялық құрылымды дұрыс сәйкестендіреді -1; бірізділікті сақтайды -1; дәлелді сөйлейді -1; ҚБ Топ бірін-бірін бағалау
Дескриптор: мәселені табады - 1; себептерін анықтайды - 1; салдарын табады – 1; қорытындылайды - 1; ҚБ. Өзін-өзі бағалау
|
Б. Майлин «Шұғаның белгісі» кітабы
Мәтін жазылған үлестірме қағаздар.
Сәкестендіру кестесі
9-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы
|
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут
|
«Бір ауыз сөз» әдісімен зерттеу сұрақтарына жауап беріп, сабақты қорытындылаймыз. 1.Сабақта қандай сұрақтар қиындық тудырды? 2. Бүгінгі сабақ несімен қызықты болды? 3. Сабақтан кейінгі әсерлерің қандай болды? Кері байланыс. «Білім поштасы» әдісі. Оқушылар тақырып бойынша не түсінгенін жазып, поштаға саласыздар. Мен бүгінгі сабақтан ...... білдім. Мен ................ түйдім. Мен ............... ұсынамын. |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау
Тақырып бойынша не білгенін, қандай ой түйгенін жазады.
|
Мұғалім оқушылар жауабын тыңдап кері байланыс береді.
|
|
||||||||||||||||||||
|
Үйге тапсырма: |
Б. Майлиннің “Шұғаның белгісі” повесіндегі Шұға мен Әбдірахманның арманына жете алмаған трагедиялық халін сипаттап жаз. |
|
||||||||||||||||||||||
ДОІЖО:----------------
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Б. Майлин "Шұғаның белгісі" хикаяты
Б. Майлин "Шұғаның белгісі" хикаяты
|
Бөлім: Адам жанының құпиясы |
Мектеп: |
|||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Ауезова Сауле Абдраймовна |
|||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Б. Майлин "Шұғаның белгісі" хикаяты |
|||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.1.3.1 көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтау; 9.1.1.1 әдеби шығармаға сюжеттік –композициялық талдау жасау. |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Б. Майлин "Шұғаның белгісі“ хикаятындағы көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтайды. Шығарманың мазмұны бойынша композициялық талдау жасайды. |
|||||||||||||||||||||||
|
LS зерттеу сабағы |
Көркем шығарманың идеясын анықтау |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут Өткен білімді еске түсіру 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі: - Сәлемдесу - Оқушыларды түгелдеу - Сабаққа зейінін аударту Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру. Қызығушылықты ояту. Оқушылар өздерінің есімдерінің бас әрпінен келетін эпитеттер айту. Самат- сабырлы, Арман-ақылды.... Оқушыларды «Кейіпкерлер есімдері» арқылы QR- кодпен топқа бөлемін. 1-топ: Шұға 2-топ: Әбдірахман 3-топ: Есімбек Сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты таныстырылады. «Зерделі сұрақ-ұтымды жауап» әдісі арқылы білім қоржынынан асық алып, сұрақтарға жауап беру. 1. Хикаят дегеніміз не? 2. Шығармада көтерілген басты мәселе не? 3. Бейімбет шығармаларының ұрпақ үшін құндылығы неде? 4. Шығарманың «Шұғаның белгісі» аталуының себебі неде? 5. Шұғаның өліміне кім кінәлі? 6. Қазіргі қазақ қыздарының тағдыры Шұғамен салыстырғанда қандай деп ойлайсыңдар? 7. Кедей жігітке қызын бергісі келмеген әкенің әрекеті дұрыс па? ЕББҚ білім алушы көмекші карточкалар арқылы төмен дәрежелі сұрақтарға жауап береді. |
Оқушылар назарын сабаққа аударады. Оқушылар өздерінің есімдерінің бас әрпінен келетін эпитеттер айтады. «Зерделі сұрақ, ұтымды жауап» әдісі арқылы «Шұғаның белгісі» шығармасы бойынша білімдерін жинақтайды, шолу жасайды. |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын тыңдап, кері байланыс беріп отырады. Мадақтау
Дескриптор: 1.Сұрақтарға жауап береді-1 2. Өз пікірлерін ортаға салады-1 3.Дәлелдер келтіреді-1
ҚБ.Өзін-өзі бағалау
|
Тақырып тық суреттер
АКТ слайд
|
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10 минут 10 минут 10 минут |
ҚБ Мағынаны тану кезеңі. 1-тапсырма: «Кім? Қашан? Қайда?» әдісі арқылы шығармадан үзінді оқып, қызықты сәттерін еске түсіріп алайық. 1-топ
2-топ - Мынау аттан түсіп жатқан кім? - Әбдірахман ғой, - Әбдірахманың кім? - Қазақбайдың баласы - Ия, әлгі учитель баласы ма? - Ия - Жап-жас жігіт екен ғой 3-топ - Шұғадан бүгін хат алдым-ау, - Не жазыпты? - Сағындым депті. Үйдің ішінің бәрі де қас көрінеді. «Басым қатты ғой, құтылудың амалы не» депті. - Жаздым. Кетейік дедім. Хатты жіберетін адам табылмайды ғой, егер анық уәдесін алсам, ұзамай кетер едік... ЕББҚ: оқушыға жеке жұмыс кезінде қасындағы сыныптастары және мұғалім диалог арқылы қолдау жасайды
2-тапсырма “Араласып кеткен оқиға” әдісі арқылы композициялық талдау жасау. Шығарманың мазмұнын сәйкестендіру
ЕББҚ оқушы (есту, көру, ойлау қабілеті) тапсырманы саралау арқылы орындайды. 3-тапсырма. «Фишбоун немесе балық қаңқасы» әдісі Балалар осы шығармада болып жатқан оқиғаларды балық қаңқасының басына оқиғаның тақырыбын, құйрығына идеясын, қабырғасының үстіңгі бөлігіне себептерін, астыңғы бөлігіне салдары, дәлелдерін жазасыздар. |
Оқушылар шығармадағы белгілі бір оқиғадағы көрінісін анықтайды, үзінді оқып сұрақтарға жауап береді.
Берілген оқиғаны мұқият оқып, ретімен орналастырады
Мәтіннің идеясы мен тақырыбын, себебін, салдарын анықтайды.
|
Дескриптор: Әңгіменің үзіндісін оқиды-1 Нақты сұрақтарға жауап береді-1
ҚБ. Өзін-өзі бағалау
Дескриптор: Композициялық құрылымды дұрыс сәйкестендіреді -1; бірізділікті сақтайды -1; дәлелді сөйлейді -1; ҚБ Топ бірін-бірін бағалау
Дескриптор: мәселені табады - 1; себептерін анықтайды - 1; салдарын табады – 1; қорытындылайды - 1; ҚБ. Өзін-өзі бағалау
|
Б. Майлин «Шұғаның белгісі» кітабы
Мәтін жазылған үлестірме қағаздар.
Сәкестендіру кестесі
9-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы
|
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут
|
«Бір ауыз сөз» әдісімен зерттеу сұрақтарына жауап беріп, сабақты қорытындылаймыз. 1.Сабақта қандай сұрақтар қиындық тудырды? 2. Бүгінгі сабақ несімен қызықты болды? 3. Сабақтан кейінгі әсерлерің қандай болды? Кері байланыс. «Білім поштасы» әдісі. Оқушылар тақырып бойынша не түсінгенін жазып, поштаға саласыздар. Мен бүгінгі сабақтан ...... білдім. Мен ................ түйдім. Мен ............... ұсынамын. |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау
Тақырып бойынша не білгенін, қандай ой түйгенін жазады.
|
Мұғалім оқушылар жауабын тыңдап кері байланыс береді.
|
|
||||||||||||||||||||
|
Үйге тапсырма: |
Б. Майлиннің “Шұғаның белгісі” повесіндегі Шұға мен Әбдірахманның арманына жете алмаған трагедиялық халін сипаттап жаз. |
|
||||||||||||||||||||||
ДОІЖО:----------------
шағым қалдыра аласыз






















