Материалдар / Б. Майлин "Шұғаның белгісі" хикаяты сюжеті мен композициясы
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Б. Майлин "Шұғаның белгісі" хикаяты сюжеті мен композициясы

Материал туралы қысқаша түсінік
ҚМЖ да Б.Майлиннің өмірбаяны мен "Шұғаның белгісі" хикаяты сюжеті мен композициясы туралы оқу бағдарламасына сай сабақ мақсаты құрылып жазылған
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
12 Қаңтар 2024
524
2 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
700 тг 525 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

.

Бөлім:

3-бөлім: Адам жанының құпиясы

Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты :

Күні:

Сынып: 9

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Б. Майлин. "Шұғаның белгісі" хикаяты сюжеті мен композициясы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

9.1.1.1 әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау;

9.2.1.1 эпикалық, поэтикалық, драмалық мәтіндердегі композициялық амалдарды талдау;

Сабақтың мақсаты

Әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасай алады, эпикалық, поэтикалық, драмалық мәтіндердегі композициялық амалдарды талдай алады.


Құндылықтарға баулу

Ұлттық мүдде құндылығы: Қазақ тілінің қолдану аясын кеңейту, қоғам игілігі үшін қызмет ету. Ұлттық мәдениетті дәріптеу.

Ар-ұят құндылығы: адал еңбекті құрметтеу, сөзіне берік, ісіне адал болу, шешім қабылдай білу және жауапкершілікті сезіну.

Талап құндылығы: Білуге, жаңаны тануға құштарлық, сыни және креативті ойлау, дұрыс қарым-қатынас орната білу.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Білім алушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут











Сабақтың ортасы

10 минут



















































































































5 минут



















15 минут



























































5 минут

































Сабақтың соңы

5 минут

Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал

«Жүректен жүрекке».

Топқа бөлу. Әр түрлі қиындылар беремін.Қиындыларда махаббат, үміт, арман, сезім сөздері жазылған.

https://www.youtube.com/watch?v=06U8Ov02qDg

ӨМІРДЕРЕК

Қазақтың көрнекті жазушысы Бейімбет Майлиннің өмірі мен шығармашылығына қатысты деректі фильмнің үзіндісі.

Торғай облысы Қостанай уезі Дамбар болысының Ақтөбе деген жерінде дүниеге келді. 

1913 ж. Алғашқы мақаласы «Айыртау болысынан» «Айқап» журналында жарияланды.

  1914 ж. Уфадағы «Ғалия» медресесіне түскенімен, аяқтай алмады .

«Садақ» қолжазба журналында «Шұғаның белгісі» шығармасы жарық көрді.

  1918 ж. Алаш ұлт-азаттық қозғалысының құрамына кірді 

1922 ж. «Еңбекші қазақ» газетінің жауапты хатшысы болды.

  1923 ж. Қостанайдағы «Ауыл» газеті редакторының орынбасары қызметін атқарды .

1925 ж. шыққан жинағы «Өлеңдері» деп аталды .

  1927 ж. әйгілі «Мырқымбай» өлеңін жазып жариялады. 

1928-1933 жж. Казгосиздатта саяси редактор қызметінде болды

1930 ж. «Даудың басы – Дайрабайдың көк сиыры» әңгімесі жарық көрді. 

1932 ж. «Қанжар» атты өлеңдер жинағы шықты.

  1933 ж. шығармаларының толық төрт томдығы басыла бастады, 

1934-1936 жж. «Қазақ әдебиеті» газетінің жауапты редакторы, «Социалды Қазақстан» газетінің қызметкері болды.  

1936 ж. Мәскеудегі онкүндікте «Жалбыр» операсы сахналанды 

1937 ж. алғашқы қазақ киносы «Амангелді» фильмінің сценариін жазды .

Жалған жаламен тұтқындалып, «халық жауы» ретінде атылды.



Миға шабуыл

1.Б.Майлин туралы не білдіңдер?

2. Б.Майлин қандай қызметтер атқарған?
3. Б.Майлин шығармаларының тақырыбы қандай?
4. «Шұғаның белгісі» қандай шығарма?

1.Шығарма не себепті «Шұғаның белгісі» деп аталды?

1-тапсырма Ж. ТЖ

«Джиксо» әдісі

Бөлім бойынша шығарманы оқу

1-топ- I-III

2-топ –IV-VI

3-топ- VII-X

4-топ-XI-XIII

2-тапсырма

«Шұғаның белгісі» шығармасындағы сюжеттік желіні анықтаңыз

Оқиғаның басталуы ________________

Оқиғаның дамуы___________________

Оқиғаның байланысуы _____________

Оқиғаның шиеленісуі ______________

Оқиғаның шарықтау шегі ___________ Оқиғаның шешімі ________________



«Балық қаңқасы» тәсілін қолданып, шығарма мазмұнына
талдау жасаңдар.







3 тапсырма ЖЖ

«Иә - жоқ» әдісі.

Сабақты қорыту барысында сұрақтарға жауап беру

1.Шұға мен Әбдірахман бір-біріне лайық па?

2.Шұға уәдеге берік пе?

3.Шұға арманына жетті ме?

4.Екеуінің қосылмауына әкесі кінәлі ме?

5.Әбдірахман заманға қарсы тұра алды ма?

6.Шұғаның өміріне заман кінәлі ме?

7. Осы заманда Шұғадай махаббатқа тұрақты қыздар кездесе ме?

8.Қазіргі заманда әлеуметтік теңсіздіктер бар ма?

9.Шынайы махаббатқа сенесіңдер ме?

10.Адал махаббат ұғымы мәңгілік пе?



Рефлексия

«Шығу парағын» пайдаланып, төмендегі сұрақтарға жауап беріңдер.

  1. Бүгін не үйрендің?

  2. Тақырып бойынша қандай сұрақтарың бар?

  3. Тапсырмаларды орындау барысында қандай қиындықтар болды?

  4. Келесі сабақта қандай мәселелерге көңіл аудару керек?

«Жүректен жүрекке». Оқушылар шеңберге тұрып, қолдарына жүрекше кесіндісін алып,бір-біріне жылы лебіздерін білдереді.















Оқушылар алған сөздері бойынша топтасады.

1-топ- Махаббат

2-топ –Үміт

3-топ- Арман

4-топ-Сезім

































Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!