Материалдар / Б. Мұқай "Өмірзая" романы 3-сағаты
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Б. Мұқай "Өмірзая" романы 3-сағаты

Материал туралы қысқаша түсінік
көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету; мақсатына сай қмжм
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
11 Қараша 2024
265
2 рет жүктелген
450 ₸
Бүгін алсаңыз
+23 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +23 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Орта білім беру ұйымдарының педагогіне арналған сабақ жоспары немесе қысқа мерзімді жоспар

      Бөлім:

1-бөлім . І бөлім. Кеңістік пен уақыт

Педагогтің аты-жөні

Абдраимова М. Т.

Күні:

12.11.24ж

Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Б. Мұқай «Өмірзая» романы.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

11.1.3.1 - көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету;

Сабақтың мақсаты:

- көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау арқылы өмір шындығын көрсету;

- көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау арқылы өмір шындығын көрсету;

-өмір шындығына өз бағасын береді;

Құндылықтарға баулу

«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына баулу. Өмір бойы оқуға, еңбек етуге, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке деген дағдысы қалыптасады.

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Білім алушының іс-әрекеті әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

І.Ұйымдастыру


Амандасады





Сабақтың ортасы

ІІ. Жаңа білімді игерту

Тақырып бойынша сұрақтар.

шығарманығ басты кейіпкерлерін атаңыз.

Кейіпкерлері: Алдияр Ақпанұлы, Аяған Қуатов, Сыздық, Мұса, Жақия, Мақсұт, Алмас.

Оқиға қай жерде болды? Алматы қаласы Оқиғаның шешімі не? Шындықты бетке айтып, ұлттық құндылықтарымызды насихаттауға ұмтылған кейіпкердің арман-мақсатының зая болуы.

4-тарауды, оқып, мазмұндау. Сюжетімен танысу.

1-тапсырма. Кейіпкерлерді сәйкестендіріңіз. Дара қасиетін жазыңыз.

Кейіпкерлер

Қасиеті

іс-әрекеті даралығы

Аяған Қуатов

тарихшы, профессор. Кенесары туралы зерттеген.


Әсем

Жас келіншек, ана


Алдияр Ақпанұлы

Зерделі тарихшы, жасы 35-ке жеткен, қалыптасқан азамат.


Асылхан

оқуға түсе алмаған, жалынды жас құрылыс жұмысшысы


Геркулес

баукеспе, сотты болған, әділетсіз.


2-тапсырма. «FILA кестесі» арқылы кейіпкердің образдық тұлғасын ашу үшін төмендегі тапсырмаларды орындаңыздар. Ғ/Дерек/- шығармадағы кейіпкер бейнесін ашатын деректер жинау;

I /Пікір/-кейіпкер туралы өзінің ой-пікірі;

Пікір. «Өмірзая» қасірет пен қайғыға толы трагедиялық роман. Роман сол кезеңдегі ұлттық мұрамызды тарихи шындық тұрғысынан қорғауға бар күш – жігерін аямаған екі адамның ауыр тағдыры арқылы дәуір шындығын танытады.

L/Сұрақ/-кейіпкердің образдық тұлғасын ашатын сұрақтар;

Басты кейіпкерлер кімдер?

Тағдыры неге ауыр болды?

А/Іс-әрекет/-автордың кейіпкерді суреттеудегі мінездеуін табады.

Дұрыс жауап. Дерек. Романдағы басты кейіпкері – Аяған Қуатов. Зерделі тарихшы, жасы 35-ке жеткен, қалыптасқан азамат. Парасаты, кісілігі, мейірбандығы, бар мінезіне тәнті боламыз. Ең басты қасиеті – туған халқын сүйетіні. Намыс, жігері. Ақыр түбінде мінге айналған, басын құртып тынатын тағы бір мінезі – қызбалығы. Аяған әуел баста Совет үкіметінің қағазға жазылған заңына сенеді.

3-тапсырма. Берілген үзіндіні негізге алып, өмір шындығына баға беріңіз. 3-4 сөйлеммен түйіндеңіз.

-Мен шындықты өмір бойы іздедім. Бірақ таппадым, - деп күрсінді шал. – Анда – санда жылт етіп жанып, емексітіп алады да, алдап кетеді. Солай қарағым... Күнің басқаға қарап тұрса солай бола береді.

- Заман жақсарады - аға. Атар таңнан үміт күтеміз. Көп ұзамай Брежнев көкем кетер,- деді Аяған бәсең дауыспен.

Алдияр мырс күлді. -Ол кеткенімен, басқасы келер. Одан не өзгереді? Е-е, қарағым, Кенекем осыны баяғыда білген. Білмесе, өзі барып жанып тұрған отқа түсер ме еді,- деп Алдияр көкірегі қарс айырылғандай.



- сұрақтарға жауап береді.








кейіпкерлерді сәйкестендіреді;

-даралайды;


















Шығармадағы кейіпкерлер бейнесін ашатын деректерді жинақтай алады; кейіпкер туралы өз ой-пікірін білдіреді; кейіпкердің образын ашатын сұрақтар құрастыра алады; шығармадан автордың кейіпкерді суреттеудегі мінездеуін таба алады.








-үзіндіні негізге алып, өмір шындығына баға береді;

Дескриптор:

-әр дұрыс жауап 1 ұпай;

барлығы 3 ұпай.







Дескриптор:

  • Сәйкес 2

  • Даралау 2 Барлығы 4 ұпай




Дескриптор: Шығармадағы кейіпкерлер бейнесін ашатын деректерді жинақтай алады1; кейіпкер туралы өз ой-пікірін білдіреді1; кейіпкердің образын ашатын сұрақтар құрастыра алады1; шығармадан автордың кейіпкерді суреттеудегі мінездеуін таба алады1.

барлығы 4










дескриптор:

-баға беру1ұ;

-дәлел келтіру1ұ

барлығы 2 ұпай.

Оқулық «Мектеп»

75-бет

.

Сабақтың соңы

Рефлексия Сабақтың екі сәтті тұсын ата, бір ұсыныс айту.

Үйге тапсырма 79-беттегі 2-тапсырманы орындау.

Екі жұлдыз, бір тілек.


79-бет

 














1-тапсырма. Кейіпкерлерді сәйкестендіріңіз. Дара қасиетін жазыңыз.

Кейіпкерлер

Қасиеті

іс-әрекеті даралығы

Аяған Қуатов

жас келіншек, ана


Әсем

тарихшы, профессор. Кенесары туралы зерттеген.


Алдияр Ақпанұлы

баукеспе, сотты болған, әділетсіз.


Асылхан

оқуға түсе алмаған, жалынды жас құрылыс жұмысшысы


Геркулес

Зерделі тарихшы, жасы 35-ке жеткен, қалыптасқан азамат.



























Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!