Қысқамерзімді жоспар
|
Бөлімі: |
2-бөлім. Робототехника. Лабиринт және кегль-ринг |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 4 « » |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Бағдаршам-робот |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
4.5.1.1 түс датчигін қолдану; |
|
Сабақтың мақсаты: |
Түс датчигін қолдану арқылы бағдаршам – робот жасау |
|
Құндылықтарға баулу: |
Бірлік және ынтымақ. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы (10 мин)
|
1.Психологиялық ахуал қалыптастыру. 2.«Көгершін хаты» әдісі бойынша жақсы тілек айту. Сынып оқушыларын Бағдаршам түстері арқылы топқа бөлу. 1-топ. Red 2-топ. Green 3-топ. Blue
3. Үй тапсырмасын сұрау «Wordwall» платфрмасы арқылы «Миллион кімге бұйырады?» ойыны.
«Миға шабуыл» әдісі Жаңа сабақтың тақырыбын анықтау мақсатында wordwall платформасында «Салыстыру» әдісімен датчиктердің атауын тауып, сабақ тақырыбын ашу.
4.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттары мен таныстыру. Жаңа тақырып: Бағдаршам-робот Оқу мақсаты: 4.5.1.1 түс датчигін қолдану; |
1.Мұғаліммен амандасады. 2.Көңіл күйлерін білдіреді. 3.Топқа бөлінеді
4.Үй тапсырмасын қайталайды.
Сабақтың мақсаттарымен танысады. Сабақтың тақырыбын және гироскопиялық датчик анықтамасын дәптерге жазып алады |
Түсті қағаздар
Дескриптор: -Берілген сұрақтарға жауап береді.
Дескриптор: -«Салыстыру» әдісі арқылы жаңа тақырып атауын табады.
Қ/Б: Oқyғa дeгeн қызығyшылығын apттыpy мaқcaтындa «Жapaйcың!», «Кepeмeт!», «Тaмaшa!» дeгeн cөздepмeн ayызшa мaдaқтay apқылы оқушылар ынтaлaндыpылады |
Оқулық, Интерактивті тақта
«wordwall» платформа https://wordwall.net/ru/resource/63727141
«wordwall» платформасы https://wordwall.net/ru/resource/63724700
|
|
Сабақтың ортасы (30 мин)
Топтық жұмыс
Жұптық жұмыс
Жеке жұмыс
|
Жаңа тақырыпты түсіндіру: Біз өткен тақырыпта түс датчигінің 3 түрлі режим арқылы жұмыс жасайтынын білдік. Бағдаршам робот жобасын жасап көрейік. Бағдаршамның жасыл, сары, қызыл түстен тұратыны бәрімізге белгілі. Сондықтан бағдаршам - робот жа- сау үшін бізге түс датчигі орналасқан EV3 роботы керек.
Бағдаршам-робот жобасын LEGO MINDSTORMS Education EV3 программасында құрастырып көрейік. Тапсырма бойынша Бағдаршам-робот жасыл түсті көргенде «Green» деп, яғни жасыл түс екенін хабарлап, алға жылжиды. Сары түсті көрсе, «Yellow» деп, сары түс екенін хабарлап, жылдамдығын төмендетеді, қызыл түсті көрсе, «Red» деп, қызыл түс екенін хабарлап, тоқтату қажеттілігін білдіреді. Бағдаршам-робот жасау үшін қарастырылған EV3 роботы 45 алға жылжиды. Сары түсті көрсе, «Yellow» деп, сары түс еке нін хабарлап, жылдамдығын төмендетеді, қызыл түсті көрсе, «Red» деп, қызыл түс екенін хабар лап, тоқ тау қажеттігін білдіреді. Түстердің параметрі көптеген түстер моделі көмегімен құралады. Кең таралған модель түрі – RGB. RGB үш негізгі түстен құралған. Ол қызыл (Red), жасыл (Green), көк (Blue) дегенді білдіреді.
1 – тапсырма. LEGO MINDSTORMS Education EV3 -да бағдаршам – робот программасын жасайды.
Scratch пен LEGO MINDSTORMS Education EV3 программаларының қандай ұқсастығы мен айырмашылығы бар?
2 – тапсырма. «Educaplay» платформасында «Білгіш бақа» ойыны арқылы сұрақ – жауап.
|
Мұғалімді тыңдайды...
Түс датчигінің жұмыс істеу принциптері мен танысады. Түс датчикті EV3 модуліне орналастыру – ды, бағдаршам – роботтың программасын құрастыруды үйренеді
-Бағдаршам-роботты бағдарламалау негізінде құрастырады.
-Түстерге күштің әрекетін бағдарламалайды.
-Бағдарламаны іске қосу, нәтижені тексереді .
Талдап, салыстырады
Берілген сұрақтарға дұрыс жауаптарды табады
|
Дескриптор: -Бағдаршам-робот жасыл түсті көргенде робот алға жылжиды.
- Сары түсті көрсе, робот баяулайды.
-Қызыл түсті көргенде робот тоқтайды.
ҚБ: "Робот күнделігінің
беті" ?
Дескриптор: - Scratch пен LEGO MINDSTORMS Education EV3 программаларын салыстырады
|
Оқулық, Интерактивті тақта
LEGO MINDSTORMS Education EV3 программасы.
Робот және түс датчигі
https://www.educaplay.com/learning-resources/16909685-learning_resource.html
|
|
Сабақтың соңы (3 мин) |
"Желілік хат"
? |
Стикерге бүгінгі сабақ бойынша алған әсерлерін жазады |
|
Стикерлер
|
|
Үй тапсырмасы (2 мин) |
Үйге тапсырма: §10 Бағдаршам робот. Оқулықтың 47-бетіндегі «Үйде орындайық» тапсырмасын орындау. |
|
|
Оқулық |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Бағдаршам робот
Бағдаршам робот
Қысқамерзімді жоспар
|
Бөлімі: |
2-бөлім. Робототехника. Лабиринт және кегль-ринг |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 4 « » |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Бағдаршам-робот |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
4.5.1.1 түс датчигін қолдану; |
|
Сабақтың мақсаты: |
Түс датчигін қолдану арқылы бағдаршам – робот жасау |
|
Құндылықтарға баулу: |
Бірлік және ынтымақ. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы (10 мин)
|
1.Психологиялық ахуал қалыптастыру. 2.«Көгершін хаты» әдісі бойынша жақсы тілек айту. Сынып оқушыларын Бағдаршам түстері арқылы топқа бөлу. 1-топ. Red 2-топ. Green 3-топ. Blue
3. Үй тапсырмасын сұрау «Wordwall» платфрмасы арқылы «Миллион кімге бұйырады?» ойыны.
«Миға шабуыл» әдісі Жаңа сабақтың тақырыбын анықтау мақсатында wordwall платформасында «Салыстыру» әдісімен датчиктердің атауын тауып, сабақ тақырыбын ашу.
4.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттары мен таныстыру. Жаңа тақырып: Бағдаршам-робот Оқу мақсаты: 4.5.1.1 түс датчигін қолдану; |
1.Мұғаліммен амандасады. 2.Көңіл күйлерін білдіреді. 3.Топқа бөлінеді
4.Үй тапсырмасын қайталайды.
Сабақтың мақсаттарымен танысады. Сабақтың тақырыбын және гироскопиялық датчик анықтамасын дәптерге жазып алады |
Түсті қағаздар
Дескриптор: -Берілген сұрақтарға жауап береді.
Дескриптор: -«Салыстыру» әдісі арқылы жаңа тақырып атауын табады.
Қ/Б: Oқyғa дeгeн қызығyшылығын apттыpy мaқcaтындa «Жapaйcың!», «Кepeмeт!», «Тaмaшa!» дeгeн cөздepмeн ayызшa мaдaқтay apқылы оқушылар ынтaлaндыpылады |
Оқулық, Интерактивті тақта
«wordwall» платформа https://wordwall.net/ru/resource/63727141
«wordwall» платформасы https://wordwall.net/ru/resource/63724700
|
|
Сабақтың ортасы (30 мин)
Топтық жұмыс
Жұптық жұмыс
Жеке жұмыс
|
Жаңа тақырыпты түсіндіру: Біз өткен тақырыпта түс датчигінің 3 түрлі режим арқылы жұмыс жасайтынын білдік. Бағдаршам робот жобасын жасап көрейік. Бағдаршамның жасыл, сары, қызыл түстен тұратыны бәрімізге белгілі. Сондықтан бағдаршам - робот жа- сау үшін бізге түс датчигі орналасқан EV3 роботы керек.
Бағдаршам-робот жобасын LEGO MINDSTORMS Education EV3 программасында құрастырып көрейік. Тапсырма бойынша Бағдаршам-робот жасыл түсті көргенде «Green» деп, яғни жасыл түс екенін хабарлап, алға жылжиды. Сары түсті көрсе, «Yellow» деп, сары түс екенін хабарлап, жылдамдығын төмендетеді, қызыл түсті көрсе, «Red» деп, қызыл түс екенін хабарлап, тоқтату қажеттілігін білдіреді. Бағдаршам-робот жасау үшін қарастырылған EV3 роботы 45 алға жылжиды. Сары түсті көрсе, «Yellow» деп, сары түс еке нін хабарлап, жылдамдығын төмендетеді, қызыл түсті көрсе, «Red» деп, қызыл түс екенін хабар лап, тоқ тау қажеттігін білдіреді. Түстердің параметрі көптеген түстер моделі көмегімен құралады. Кең таралған модель түрі – RGB. RGB үш негізгі түстен құралған. Ол қызыл (Red), жасыл (Green), көк (Blue) дегенді білдіреді.
1 – тапсырма. LEGO MINDSTORMS Education EV3 -да бағдаршам – робот программасын жасайды.
Scratch пен LEGO MINDSTORMS Education EV3 программаларының қандай ұқсастығы мен айырмашылығы бар?
2 – тапсырма. «Educaplay» платформасында «Білгіш бақа» ойыны арқылы сұрақ – жауап.
|
Мұғалімді тыңдайды...
Түс датчигінің жұмыс істеу принциптері мен танысады. Түс датчикті EV3 модуліне орналастыру – ды, бағдаршам – роботтың программасын құрастыруды үйренеді
-Бағдаршам-роботты бағдарламалау негізінде құрастырады.
-Түстерге күштің әрекетін бағдарламалайды.
-Бағдарламаны іске қосу, нәтижені тексереді .
Талдап, салыстырады
Берілген сұрақтарға дұрыс жауаптарды табады
|
Дескриптор: -Бағдаршам-робот жасыл түсті көргенде робот алға жылжиды.
- Сары түсті көрсе, робот баяулайды.
-Қызыл түсті көргенде робот тоқтайды.
ҚБ: "Робот күнделігінің
беті" ?
Дескриптор: - Scratch пен LEGO MINDSTORMS Education EV3 программаларын салыстырады
|
Оқулық, Интерактивті тақта
LEGO MINDSTORMS Education EV3 программасы.
Робот және түс датчигі
https://www.educaplay.com/learning-resources/16909685-learning_resource.html
|
|
Сабақтың соңы (3 мин) |
"Желілік хат"
? |
Стикерге бүгінгі сабақ бойынша алған әсерлерін жазады |
|
Стикерлер
|
|
Үй тапсырмасы (2 мин) |
Үйге тапсырма: §10 Бағдаршам робот. Оқулықтың 47-бетіндегі «Үйде орындайық» тапсырмасын орындау. |
|
|
Оқулық |
шағым қалдыра аласыз























