Сабақ: Қазақ
тілі
|
Мектеп:
№264
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні:
Кубесова Жанымкуль
|
Сынып:5
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Байқоңыр . Күрделі сөз.
Біріккен сөз
|
Осы сабақта қол жеткізіетін
оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
5.О2 Лексиканың
ауызекі сөйлеу және жазба стильдік айырмашылықтарын мәтіндер арқылы
тану.
ӘТН 3Тура және ауыспалы
мағыналы сөздер,омоним, антоним, синонимдердікөркемдік
ерекшеліктеріне сай қолдану.
|
Сабақтың
мақсаты
|
Барлық оқушы
орындай алады:
1.Ауызекі сөйлеу
және жазба стильдерінің айырмашылығын мәтіндер арқылы тани
алады.
2. Тура және ауыспалы мағыналы
сөздерді, көп мағыналы сөздер, омоним, антониим, синонимдерді
көркемдік ерекшеліктерін түсініп қолдана алады. Күрделі сөздер ,
олардың түрлерін , жасалу жолдарын
түсінеді.
|
Оқушылардың
көпшілігі орындай
алады.
-
Күрделі сөздерді
қатыстырып , ауызша және жазбаша стильдегі мәтіндерді құрай
алады.
-
Сөз мағыналарын
лексикалық нормаға сай қолдана
алады.
|
Кейбір
оқушылар орындай
алады:
1.Ауызша және
жазбаша мәтіндердерді салыстырып , тілдік көркемдік ерекшеліктерін
ажырата алады.
2. Лексикалық
норманы сақтай отырып , стиль түрлеріне сәйкес мәтін құрай
алады.
|
Бағалау
критерийі
|
1.Лексикалық
нормаларды сақтай отырып, мәтін
құрайды.
2. Ауызша және
жазбаша стиль түріндегі мәтінді
ажыратады.
3.Біріккен сөздерді
күрделі сөздерден ажырата
алады.
|
|
|
Тілдік
мақсат
|
Оқушылар орындай
алады:
|
Диалог құруға, шығарма
жазуға арналған пайдалы
тіркестер:ғарыш айлағы, мейірімді
құбыжық , біздің ғаламшар.
|
Талқылауға
арналған сұрақтар:
1.Ғарыш айлағы не
үшін қажет?
2.Ғарышқа алғаш ұшқан кімдерді
айта аласың?
|
Пәнге қатысты сөздік қор
мен терминдер:Байқоңыр, айлақ, зымыран,
құбыжық, ғаламшар.
|
Құндылықтарға
баулу
|
Туған жерін құрметтеу, ғылымға
деген қызығушылығын арттыру, туған жердің құндылықтарымен
мақтану.
|
Пәнаралық
байланыс
|
География,
әдебиет
|
Тақырып бойынша алдыңғы
білім
|
Бастауыш сынып бойынша
антоним,синоним,омоним сөздерді
біледі
|
Сабақтың
барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы
жоспарланған жаттығу
түрлері
Ұйымдастыру
кезеңі
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
Сабақтың
ортасы
|
Ұйымдастыру
кезең
1.Оқушыларыменсәлемдесу ,
түгелдеу.
2.Психологиялық
ахуал туғызу.
Әр оқушы өзінің
есімнің бас әрпінен келетін тілектер
айтады.
3.Оқушыларды
топтарға біріктіреміз.
(түрлі –түсті қима
қағаздар арқылы )
-
топ қос
сөз
-
топ тіркесті
сөз
-
топ бірікен
сөз
-
топ Қысқарған
сөз
Әр топтан бір оқушы
өзіне түскен атау жайлы түсінік береді. 3
минут
Үй тапсырмасын
сұрау
.«Бәйтерек туралы
аңыз» эссе (3мин)
«Орындықтағы стикер»
әдісі арқылы сабақ сұраймын.
«Екі жұлдыз бір
тілек » арқылы бағаланады.
Жаңа
сабақ
«Миға шабуыл »
әдісі
Байқоңыр туралы
видеоролик көрсетіледі.Видео жайында бірнеше сұрақтар
қойылады.
-
Байқоңыр қай облыста
орналасқан?
-
Байқоңыр сөзі қандай
сөзге жатады?
-
Қызылорда сөзі
қандай сөзге жатады?
4.Ғарышқа алғаш
ұшқан кімдерді айта аласың?
3
минут
Топтық
жұмыс
«Жигсо»
әдісі
Мәтінмен
жұмыс
4 топқа мәтін
беріледі. Мәтін бөліктерін оқып, ішінен антоним,омоним,синоним және
біріккен сөздерді табады,сөйлем
құрайды.
1
топ-антоним
2топ-синоним
3топ-омоним
4топ-тура біріккен
сөздерді табады,сөйлемдер
құрайды
Дескриптор:
1.Мәтіннен
антонтим,омоним,синоним,біріккен сөздерді ажырата
алады.
2.Сөйлем құрау
барысында тиімді қолдана
алады.
3.Біріккен
сөздерді,омоним,синоним,антонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай
қолданады.
10
минут
|
Түрлі-түсті қима
қағаздар
Бәйтеректің
суреті
Оқулық
|
|
Мәтіннен күрделі
сөздерді табу арқылы жаңа сабақты ашамын,электронды оқулық арқылы
түсіндіремін.
4
минут
Жұптық
жұмыс
«Семантикалық карта»
әдісі арқылы кестені толтырады.
Кесте
сөздер
|
біріккен
|
қос
сөз
|
қысқарған
сөз
|
тіркескен
сөз
|
Қараөзек
|
|
|
|
|
ТМД
|
|
|
|
|
Қызыл
алма
|
|
|
|
|
БҰҰ
|
|
|
|
|
Ащы-тұщы
|
|
|
|
|
Тасбақа
|
|
|
|
|
Бағалау : Тақтадан
дұрыс жауап көрсетіледі
Оқушылар өз-өздерін
бағалайды. 4 минут
Жеке
жұмыс-тапсырма
«Сәйкестендіру
тесті» әдісі арқылы екі бағандағы сөздерді пайдаланып біріккен
сөздер жасайды.
Бағалау мұғалімнің
қошемет сөзі.4 минут
Топтық
жұмыс
5-тапсырма
«Сиқырлы қоржын »
әдісі арқылы біріккен сөздерден тұратын атауларды жылдам
жазады.
1топ - адам
аттары
2топ – қала
аттары
3 топ –өсімдік
аттары
4топ – жануарлар
аттары
Бағалау : Қоржындағы
сөздерді санау арқылы жұлдызшалармен бағаланады.
4минут
|
Кесте
Оқулық
Сиқырлы
қоржындар
|
Сабақтың
соңы
|
Сабақты бекіту
: « Сұрақты қағып ал » әдісі
арқылы сұраққа жауап береді.
1.Ғарыш айлағы не
үшін қажет
2.Күрделі сөздердің
неше түрі бар
3.Біріккен сөз
дегеніміз не
4.Антоним сөздерге
қандай сөздер жатады
5.Синоним дегніміз
не
3
минут
Рефлекция
«Бүгінгі сабақ»
Мен күткендей
болмады
|
Ұнады,бірақ ұсынысым
бар
|
Маған
қызықты,ұнады
|
|
|
|
2
минут
|
кесте
|
Қосымша
ақпарат
|
«Ғарыш айлағы »
тақырыбында біріккен сөздерді қатыстырып мәтін
құрау.
|
|
Саралау-Сіз
қандай тәсілмен көбірек қолдау
көрсетпексіз?
Сіз басқаларға
қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар
бересіз?
|
Бағалау – Сіз
оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай текеруді жоспарлап
отырсыз?
|
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасын
сақтау
|
Топтық,жұптық,жеке
жұмыстарда қабілетті оқушыларға тапсырма беру арқылы көбірек қолдау
көрсетемін.
|
Сараланған мақсатқа
бағытталған әдіс-тәсілдерді қолдану арқылы
жоспарлаймын.
|
АКТ –ны қолдану
барысында қауіпсіздік ережесін
сақтаймыз.
|
Рефлексия
|
Төмендегі бос
ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы сіздің
сабағыңыздың тақырыбына сай келетін сұрақтарға жауап
беріңіз
|
Сабақ оқу мақсаттары
шынайы, қолжетімді болды ма?
|
Сабақ оқу мақсаттары
нақты,шынайы ,қолжетімді
болады.
|
Бүгін оқушылар не
білді? Сыныптағы ахуал қандай
болды?
|
Сабақ барысында
оқушылар біріккен сөздердің емлесін,ауызекі сөйлеу стилі мен жазба
стилдің айырмашылығын
біледі.
|
Мен жоспарлаған
саралау шаралары тиімді болды
ма?
|
Оқушыларға жеке
қолдау көрсету арқылы саралау шаралары тиімді
болады
|
Мен берілген уақыт
ішінде үлгердім бе?
|
Берілген уақыт
шеңберінде үлгеруге
тырысамын.
|
Мен өз жоспарыма
қандай түзетулер енгіздім және
неліктен?
|
Сабақ жоспарында
мақсатқа бағытталған тапсырмалар беру арқылы түзетулер
енгіздім.
|
Жалпы
бағалау
Сабақта ең жақсы
өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға
қатысты)?
1.Оқушылардың
топта жұмыс жасауы ұнады
2.Сиқырлы қоржын
әдісімен оқушылардың уақытпен жұмыс жасағаны
ұнады
Сабақтың бұдан да
жақсы өтуіне не себеп болар еді (оқыту мен оқуға
қатысты)?
Осы сабақтың
барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың
жетістігі/қиыншылықтары туралы нені анықтадым , келесі сабақтарда
не нәрсеге назар аудару
қажет?
1.Келесі
сабақтарда жекелеген оқушыларға деңгейлік тапсырмалар дайындап
келемін деп ескердім.
|