Тәрбие сағаты бойынша қысқа мерзімді жоспар №12
|
Сынып тәрбиешісі: |
Коскараева Ажар |
|
|
Күні: |
28.11.2024ж |
|
|
Сынып: 9 «А» |
Қатысушылар саны: 25 |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: Эпиграфтар (тақырып мазмұнын ашатын) |
«Балалар мен жасөспірімдер арасындағы құқықбұзушылықтың алдын алу-басты міндет». |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылардың құқықтық сауаттылығын арттырып, құқық бұзушылық және қылмыс белгілерімен, түрлерімен таныстыру, жасөспірімдердің құқықтары мен міндеттерімен таныстыру. Қоғамның заңдары мен нормаларын орындауға, құқықтары біліп оны құрметтеуге тәрбиелеу. |
|
|
Құндылықтарды дарыту. |
Оқушыларды еңбекқорлыққа тәрбиелей отырып, «адамгершілік», «мейірімділік» құндылықтарын кеңейту. |
|
|
Үлестірмелі материалдар |
Слайдтар |
|
|
Апта дәйексөзі: |
Әділетте берік болсаң аяғың таймайды! |
|
|
Сабақтың барысы: |
||
|
Сабақтың кезеңі / уақыт |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар Сабақтың техникалық құрал-жабдықтары |
|
Ұйымдастыру кезеңі (5мин)
|
І.Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу |
Мақсаты: Оқушылар мұғаліммен сәлемдесіп,түгенделеді. Сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. |
Тақырыпқа байланысты слайдтар, басқа пәндермен байланыстыру. |
|
Сабақ басы (10 мин)
|
Жасөспірімдердің қылмысқа баруының жолдарын қарастырар болсақ — бала жүрегіне қатігездікті дарытуға себеп болатын адамды қинау мен азаптап өлтірудің эпизодтарын қамтитын компьютерлік ойындар мен мультфильмдер. Онымен қоса сан ғасырдан бері дертке айналған арақ-шарап, есірткі, темекі, түнгі ойынханалар, маскүнемдікке салынған ата-ана, толық емес отбасы тағы да бар. Отбасында жасөспірімдердің қылмысқа бармауын қадағалау жұмыстары басым болуы керек. Қадағалаудың екі түрі бар. Біріншісі: тікелей қадағалау – бұл сыртқы болып табылады, бұған шектеулер мен жазалаулар жатады. Тек шектеулер мен жазалаудың ар жігін ажыратып, саналы түрде қолдану керек. Екіншісі түрі – көмекші қадағалау. Бұл сыйластық және махаббат. Жасөспірімдер ата-ана мен айналасындағы басқа адамдардың осы сезімдерін жақсы сезінеді. Сол себепті отбасында баланы тек материалдық байлыққа ғана емес, рухани байлыққа бөлеп өсірсек біздің ұрпақ қылмысқа бармайды. |
Оқушылар өз ойларымен бөлісіп, сұрақтарға жауап береді Құқықбұзушылық дегеніміз не? Оның түрлері (мысалы, ұсақ құқықбұзушылық, ұрлық, бұзақылық).
|
Слайд
Интерактивті тақта |
|
Ортасы (20 мин)
|
3 - бап. Кәмелетке толмағандардың түнгі
уақытта ойын - сауық мекемелерінде
болуы Әр азаматтың міндеті – заң талаптарын бұзбау, екінші жағынан өзіне жүктелген міндетін орындау. |
Қатысушыларды шағын топтарға бөліп, жағдаяттық тапсырмалар беру: «Досың заң бұзды. Сен не істейсің?» «Қоғамдық жерде тәртіпсіздікке куә болсаң, қандай әрекет жасайсың?» Топтық шешімдерді тыңдау және талқылау.
|
ҚБ: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, сабаққа белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
|
|
Соңы (10 мин) |
Қауіпсіздік сабағы. Қауіпсіздік сабағы (10 минут) «Қауіпті хобби және серуендеу орындары».
Сабақты қорытындылау. «Тәртіп – қоғамның айнасы» қағидасын еске салу. Құқықтық білім мен тәртіпті сақтау болашаққа деген сенімді жол екенін атап өту. Үйтапсырмасы: Құқықбұзушылықтың түрлерін оқу. |
|
1.https://drive.google.com/file/d/1alWN8U2OxJLUEaa3zxdD0Ls94PpziMof/view 2.https://drive.google.com/file/d/1rJTUrgLk4rS4sPyqdBCOEbG94uh58A77/view |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Балалар мен жасөспірімдер арасындағы құқықбұзушылықтың алдын алу-басты міндет.
Балалар мен жасөспірімдер арасындағы құқықбұзушылықтың алдын алу-басты міндет.
Тәрбие сағаты бойынша қысқа мерзімді жоспар №12
|
Сынып тәрбиешісі: |
Коскараева Ажар |
|
|
Күні: |
28.11.2024ж |
|
|
Сынып: 9 «А» |
Қатысушылар саны: 25 |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: Эпиграфтар (тақырып мазмұнын ашатын) |
«Балалар мен жасөспірімдер арасындағы құқықбұзушылықтың алдын алу-басты міндет». |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылардың құқықтық сауаттылығын арттырып, құқық бұзушылық және қылмыс белгілерімен, түрлерімен таныстыру, жасөспірімдердің құқықтары мен міндеттерімен таныстыру. Қоғамның заңдары мен нормаларын орындауға, құқықтары біліп оны құрметтеуге тәрбиелеу. |
|
|
Құндылықтарды дарыту. |
Оқушыларды еңбекқорлыққа тәрбиелей отырып, «адамгершілік», «мейірімділік» құндылықтарын кеңейту. |
|
|
Үлестірмелі материалдар |
Слайдтар |
|
|
Апта дәйексөзі: |
Әділетте берік болсаң аяғың таймайды! |
|
|
Сабақтың барысы: |
||
|
Сабақтың кезеңі / уақыт |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар Сабақтың техникалық құрал-жабдықтары |
|
Ұйымдастыру кезеңі (5мин)
|
І.Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу |
Мақсаты: Оқушылар мұғаліммен сәлемдесіп,түгенделеді. Сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. |
Тақырыпқа байланысты слайдтар, басқа пәндермен байланыстыру. |
|
Сабақ басы (10 мин)
|
Жасөспірімдердің қылмысқа баруының жолдарын қарастырар болсақ — бала жүрегіне қатігездікті дарытуға себеп болатын адамды қинау мен азаптап өлтірудің эпизодтарын қамтитын компьютерлік ойындар мен мультфильмдер. Онымен қоса сан ғасырдан бері дертке айналған арақ-шарап, есірткі, темекі, түнгі ойынханалар, маскүнемдікке салынған ата-ана, толық емес отбасы тағы да бар. Отбасында жасөспірімдердің қылмысқа бармауын қадағалау жұмыстары басым болуы керек. Қадағалаудың екі түрі бар. Біріншісі: тікелей қадағалау – бұл сыртқы болып табылады, бұған шектеулер мен жазалаулар жатады. Тек шектеулер мен жазалаудың ар жігін ажыратып, саналы түрде қолдану керек. Екіншісі түрі – көмекші қадағалау. Бұл сыйластық және махаббат. Жасөспірімдер ата-ана мен айналасындағы басқа адамдардың осы сезімдерін жақсы сезінеді. Сол себепті отбасында баланы тек материалдық байлыққа ғана емес, рухани байлыққа бөлеп өсірсек біздің ұрпақ қылмысқа бармайды. |
Оқушылар өз ойларымен бөлісіп, сұрақтарға жауап береді Құқықбұзушылық дегеніміз не? Оның түрлері (мысалы, ұсақ құқықбұзушылық, ұрлық, бұзақылық).
|
Слайд
Интерактивті тақта |
|
Ортасы (20 мин)
|
3 - бап. Кәмелетке толмағандардың түнгі
уақытта ойын - сауық мекемелерінде
болуы Әр азаматтың міндеті – заң талаптарын бұзбау, екінші жағынан өзіне жүктелген міндетін орындау. |
Қатысушыларды шағын топтарға бөліп, жағдаяттық тапсырмалар беру: «Досың заң бұзды. Сен не істейсің?» «Қоғамдық жерде тәртіпсіздікке куә болсаң, қандай әрекет жасайсың?» Топтық шешімдерді тыңдау және талқылау.
|
ҚБ: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, сабаққа белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
|
|
Соңы (10 мин) |
Қауіпсіздік сабағы. Қауіпсіздік сабағы (10 минут) «Қауіпті хобби және серуендеу орындары».
Сабақты қорытындылау. «Тәртіп – қоғамның айнасы» қағидасын еске салу. Құқықтық білім мен тәртіпті сақтау болашаққа деген сенімді жол екенін атап өту. Үйтапсырмасы: Құқықбұзушылықтың түрлерін оқу. |
|
1.https://drive.google.com/file/d/1alWN8U2OxJLUEaa3zxdD0Ls94PpziMof/view 2.https://drive.google.com/file/d/1rJTUrgLk4rS4sPyqdBCOEbG94uh58A77/view |
шағым қалдыра аласыз














