| 
 Бөлім: 3-бөлім: Махаббат және абырой  | 
 Мектебі:  | 
|||||||||
| 
 Мұғалім:  | 
||||||||||
| 
 Күні: Сынып: 8  | 
 Қатысушылар саны:  | 
 Қатыспағандар саны:  | 
||||||||
| 
 Пәні:қазақ әдебиеті  | 
||||||||||
| 
 Сабақтың тақырыбы: М. Дулатов «Бақытсыз Жамал» романы  | 
||||||||||
| 
 Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: 8.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолдану; 8.2.2.1 автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдау.  | 
||||||||||
| 
 Сабақтың мақсаты: -оқушылар тапсырма орындау барысында өз көзқарастарын дәлелдеу үшін шығарма үзінділерін пайдаланады; -автор бейнесіне талдау жасайды; - кейіпкерлердің қарым-қатынасына талдау жасайды.  | 
||||||||||
| 
 Сабақтың барысы  | 
||||||||||
| 
 Сабақтың кезеңі / уақыты  | 
 Педагогтің әрекеті  | 
 Оқушының әрекеті  | 
 Бағалау  | 
 Ресурстар  | 
||||||
| 
 Сабақтың басы 5 минут  | 
 Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу Ойжұмбақ. Қыздың құны бес байтал, Сатылып кетті базарға. Басымнан кешкен уақиға Емес пе лайық жазарға? Жаны ашыған шахбазлар Ала жүрсін назарға... Балалар, бұл кімнің сөзі еді? Біз қандай шығармамен танысып жатырмыз? Үй тапсырмасын сұрау. «Ортадағы қаламсап» әдісі арқылы сұрау. Араздасу, ерулік, естірту, тізгін, лау байлау сөздерінің мәнін ашып, шығармадағы орнына тоқталу. 
 Дескриптор: - сөздерінің мәнін ашады; - шығармадағы орнына тоқталады.  | 
 Оқушылар амандасады. 
 Мұғалім оқыған өлең жолының қай шығармадан алынған үзінді екенін табыды. 
 
 Ортаға жиналған қаламсаптардың арасынан мұғалім таңдаған қаламсап иесі үй тапсырмасын оқиды. Кезекпен.  | 
 Мұғалімнің ауызша мадақтаулары. 
 Бағалау парағы  | 
 Оқулық, дәптер, 2-слайд  | 
||||||
| 
 Сабақтың ортасы 
 30 минут  | 
 Ой қозғау. «Тарих парақтары» Көтерілген мәселе, Байлардың жағдайы, Кедей тағдыры, Жаңа өмір бастауы. Топтық жұмыс. 
 Дескриптор: -автордың көзқарасын анықтайды; 
 Дескриптор: -шығармадан мысал келтіреді. 
 Дескриптор: -басты кейіпкерлердің монологын табады. Сергіту сәті. «Кейіпкерді таны» ойыны 
 Проблемалық сұрақтар: -Жалпы қызды еріксіз ұзатуға болады ма? Сәрсенбайдың замандастары қызды малға сатуда қандай заңға сүйенді? -Роман желісінде Ғалидың ауыр дертке ұшырап, қайтыс болуы не үшін керек болған, қалай ойлайсыздар? -Қалың мал салт па, әлде ұнамсыз әрекет пе? -Бүгінгі заманда қалың мал қайта жандана бастаса, ол дұрыс па, бұрыс па? -Романда Жамал неге қайтыс болды, жазушы оны тірі қалдыруға болар ма еді? -Жамал бейнесі арқылы жазушы нені көрсетуді көздейді? Жеке жұмыс. «Екі жақты күнделік» стратегиясы 
 
  | 
 Шығарма мазмұны бойынша пікір білдіреді. 
 Оқушылар өздерінің орналасуы бойынша 3 топшаға топтасады. 
 Берілген тапсырманы дескрипторға сәйкес орындайды. 
 
 
 
 Оқушы жасырылған кейіпкердің іс-әрекетін, мінез-құлқын сипаттайды. Сыныптың басқа оқушылары жасырылған кейіпкерді табады. 
 Шығармадағы оқиғаларды негізге ала отырып, бүгінгі күнмен салыстыра отырып пікірлерін білдіреді. 
 
 
 
 Әр оқушы роман мазмұны бойынша +,- жақтарын жазып шығады.  | 
 Бағалау парағы 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Бағалау парағы 
 
 Мұғалімнің ауызша мадақтаулары  | 
 Оқулық, 3-слайд, қима қағаздар 
 
 
 
  | 
||||||
| 
 Сабақтың соңы 10 минут  | 
 Рефлексия. «Менің сабақтан алған әсерім...» «Padlet» платформасы. 
 
 
 
 Үйге тапсырма: «Қазіргі қазақ әйелінің қоғамдағы рөлі қандай?» эссе  | 
 Берілген сілтеме бойынша платформаға өтіп, сабақтан алған әсерімен бөліседі. 
  | 
 Бағалау парағын қорытындылайды. 
 Мұғалімнің ауызша мадақтаулары  | 
 https://padlet.com/azakbisenova/padlet-ebp4eixc4mbgfsdz 
  | 
||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Бақытсыз Жамал" романы. 8-сынып
"Бақытсыз Жамал" романы. 8-сынып
| 
 Бөлім: 3-бөлім: Махаббат және абырой  | 
 Мектебі:  | 
|||||||||
| 
 Мұғалім:  | 
||||||||||
| 
 Күні: Сынып: 8  | 
 Қатысушылар саны:  | 
 Қатыспағандар саны:  | 
||||||||
| 
 Пәні:қазақ әдебиеті  | 
||||||||||
| 
 Сабақтың тақырыбы: М. Дулатов «Бақытсыз Жамал» романы  | 
||||||||||
| 
 Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: 8.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолдану; 8.2.2.1 автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдау.  | 
||||||||||
| 
 Сабақтың мақсаты: -оқушылар тапсырма орындау барысында өз көзқарастарын дәлелдеу үшін шығарма үзінділерін пайдаланады; -автор бейнесіне талдау жасайды; - кейіпкерлердің қарым-қатынасына талдау жасайды.  | 
||||||||||
| 
 Сабақтың барысы  | 
||||||||||
| 
 Сабақтың кезеңі / уақыты  | 
 Педагогтің әрекеті  | 
 Оқушының әрекеті  | 
 Бағалау  | 
 Ресурстар  | 
||||||
| 
 Сабақтың басы 5 минут  | 
 Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу Ойжұмбақ. Қыздың құны бес байтал, Сатылып кетті базарға. Басымнан кешкен уақиға Емес пе лайық жазарға? Жаны ашыған шахбазлар Ала жүрсін назарға... Балалар, бұл кімнің сөзі еді? Біз қандай шығармамен танысып жатырмыз? Үй тапсырмасын сұрау. «Ортадағы қаламсап» әдісі арқылы сұрау. Араздасу, ерулік, естірту, тізгін, лау байлау сөздерінің мәнін ашып, шығармадағы орнына тоқталу. 
 Дескриптор: - сөздерінің мәнін ашады; - шығармадағы орнына тоқталады.  | 
 Оқушылар амандасады. 
 Мұғалім оқыған өлең жолының қай шығармадан алынған үзінді екенін табыды. 
 
 Ортаға жиналған қаламсаптардың арасынан мұғалім таңдаған қаламсап иесі үй тапсырмасын оқиды. Кезекпен.  | 
 Мұғалімнің ауызша мадақтаулары. 
 Бағалау парағы  | 
 Оқулық, дәптер, 2-слайд  | 
||||||
| 
 Сабақтың ортасы 
 30 минут  | 
 Ой қозғау. «Тарих парақтары» Көтерілген мәселе, Байлардың жағдайы, Кедей тағдыры, Жаңа өмір бастауы. Топтық жұмыс. 
 Дескриптор: -автордың көзқарасын анықтайды; 
 Дескриптор: -шығармадан мысал келтіреді. 
 Дескриптор: -басты кейіпкерлердің монологын табады. Сергіту сәті. «Кейіпкерді таны» ойыны 
 Проблемалық сұрақтар: -Жалпы қызды еріксіз ұзатуға болады ма? Сәрсенбайдың замандастары қызды малға сатуда қандай заңға сүйенді? -Роман желісінде Ғалидың ауыр дертке ұшырап, қайтыс болуы не үшін керек болған, қалай ойлайсыздар? -Қалың мал салт па, әлде ұнамсыз әрекет пе? -Бүгінгі заманда қалың мал қайта жандана бастаса, ол дұрыс па, бұрыс па? -Романда Жамал неге қайтыс болды, жазушы оны тірі қалдыруға болар ма еді? -Жамал бейнесі арқылы жазушы нені көрсетуді көздейді? Жеке жұмыс. «Екі жақты күнделік» стратегиясы 
 
  | 
 Шығарма мазмұны бойынша пікір білдіреді. 
 Оқушылар өздерінің орналасуы бойынша 3 топшаға топтасады. 
 Берілген тапсырманы дескрипторға сәйкес орындайды. 
 
 
 
 Оқушы жасырылған кейіпкердің іс-әрекетін, мінез-құлқын сипаттайды. Сыныптың басқа оқушылары жасырылған кейіпкерді табады. 
 Шығармадағы оқиғаларды негізге ала отырып, бүгінгі күнмен салыстыра отырып пікірлерін білдіреді. 
 
 
 
 Әр оқушы роман мазмұны бойынша +,- жақтарын жазып шығады.  | 
 Бағалау парағы 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Бағалау парағы 
 
 Мұғалімнің ауызша мадақтаулары  | 
 Оқулық, 3-слайд, қима қағаздар 
 
 
 
  | 
||||||
| 
 Сабақтың соңы 10 минут  | 
 Рефлексия. «Менің сабақтан алған әсерім...» «Padlet» платформасы. 
 
 
 
 Үйге тапсырма: «Қазіргі қазақ әйелінің қоғамдағы рөлі қандай?» эссе  | 
 Берілген сілтеме бойынша платформаға өтіп, сабақтан алған әсерімен бөліседі. 
  | 
 Бағалау парағын қорытындылайды. 
 Мұғалімнің ауызша мадақтаулары  | 
 https://padlet.com/azakbisenova/padlet-ebp4eixc4mbgfsdz 
  | 
||||||
шағым қалдыра аласыз













