Сабақ
тақырыбы: Топтарда шытырман
ойындарын құру.Баскетбол ойын
элементтері.
|
Мектеп: № 26 орта
мектебі
|
Мерзімі: 14.03.2018
|
Мұғалім аты:
Қожамжар Д.Ж
|
СЫНЫП: 7
«А»
|
Қатысқандар
саны:
|
Қатыспағандар:
|
Осы сабақ арқылы іске асатын оқыту
мақсаттары
|
7.2.1.1- қозғалысқа
байланысты өзгерген жағдайға жауап қайтаруға алған білімдерін
жетілдіру;
7.2.6.1 - жарыс
қызметінің ережесін және төрешіліктің ережесін
қолдану
|
Сабақ
мақсаттары
|
Барлық оқушылар
келесіге қабілетті:
|
-
Шағын ойын тапсырмалары
бойынша топтарда қауіпсіз жұмыс
істейді.
-
Негізгі шабуылдау және қорғану
стратегияларын және тактикаларын бәсекелестік ойында қолданудың
түрлі жолдарын ашады және табады.
-
Ойын кезінде
қорғаныс және шабуылда тапқыр болу қажеттілігін
түсінеді.
|
Оқушылар
көпшілігі келесіге қабілетті:
|
-
Сандық артықшылық тапсырмалары
кезінде командада жақсы жұмыс істеу.
-
Сәтті ойын үшін түрлі аралық
қорғаныс және шабуыл стратегия және тактикаларын
байланыстырады.
-
Ойындарда орындағанда шапшаң
жүгіру, пас және қозғалыстарды
дамытады.
-
Өзге оқушыларды
бақылау және олардың шығармашылықтарын дамыту әдістерін
ұсынады.
|
Кейбір оқушылар
келесіге қабілетті:
|
-
Бастамашылық, қиялшылдық және
шығармашылықты көрсететін озық қорғаныс және шабуыл тактикалары мен
стратегияларды дамытады.
-
Озық шабуыл
,қорғаныс стратегиясын және тактикаларды талдайды және
сынайды.
|
Бағалау
критерийлері
|
-
Оқушы допты еденге соғып
кедергілер арасынан бағыт өзгертіп алып жүру техникасын
біледі.
-
Оқушы әр-түрлі жағдайда
әріптесіне допты ирек сызық бойымен беру техникаларын
біледі.
-
Оқушы топпен алаңда бағдарлап
қозғалу барысында белсенділігін көрсете
алады.
|
Тілдік
мақсат
|
Ойындарда өзінің
және өзгелердің орындауын және түсінігін сынау және жаңа тактика
мен стратегияларды жасау
|
Кілт сөздермен тіркестер:
|
• шабуылдау элементтері бар
ойындар
• жүру, өту, бағыттау, қабылдау,
қағып алу
• күрес: оқшаулау, допты қағып
әкету
• соққы, пасс,
беру
• шабуылдау, қорғау,
қарсылас
• ынтымақтастық,
бәсекелестік
• тактика,
стратегия
• жүгіру, жалтару,
бағытты/жылдамдықты өзгерту
• ұпайларды есептеу
жүйесі, ережелер, тәуекелдерді
басқару
|
|
Талқылауға арналған
сұрақтар:
• Қорғаныс ойыншысын жеңудің
қандай тәсілдерін білесіңдер?
• Есепті жүргізу үшін қандай
ойын әрекеттерін білесіңдер?
• Неліктен шабуылдау кезінде өз
назарыңды бір ойыншыға аударған
жақсы?
• Допты қағып алу
немесе ұстап қалу үшін сендер қандай тактикаларды
қолдандыңдар?
|
Құндылықтарды
дарыту
|
Оқушыларды жұптық,
топтық және командалық жұмыстар арқылы ауызбіршілікке, достық қарым
– қатынасқа, бір-біріне құрметпен қарауға
баулу
|
Пәнаралық
байланыстар
|
Физика – бұрыш, траектория,
серпілу
Биология
–бұлшықеттер жұмысы, тірек қимыл
апараты
|
Алдыңғы
білім
|
Оқушылардың алдыңғы
сабақтардан және мектептен тыс қызметтен алған командалық ойындар
туралы білімдері мен дағдылары бар
|
Жоспар
|
Жоспарланғануақыт
|
Жоспарланған
іс-әрекеттер (төмендегі жазбаны
жоспарлаған іс-әрекетіңізбен
алмастырыңыз)
|
Ресурстар
|
0-3 минут
4-6
|
Психологиялық
ахуал
«Қара
жорға»биі.
Жалпы сапқа
тұру. Оқушылардың сабаққа дайындығын
тексеру. Жаңа сабақты хабарлау. Сабақ мақсатын анықтап
алу.
Жеке
жұмыс:
Спорт залды
айнала жеңіл жүгіру:
(3
минут)
-
Оң және сол жанымен қолды алға
ұстап жүгіру;
-
Оң және сол жанымен қолды
алға-артқа сермеп жүгіру;
-
Оң және сол жанымен аяқты
қайшылап жүгіру;
Арнайы баскетбол
ойынына бейімделу жаттығулары.
-
Жүгіріп келе жатып белгі
бойынша кілт тоқтау;
-
Бір аяққа
тоқтау;
-
Оң немесе сол жаққа екі қадам
шығып тоқтау;
-
Артқа бұрылып
тоқтау;
-
Артқа бұрылып керсінше бағытқа
жүгіру. Орнында тұрып жалпы дамыту жаттығуларын
орындау.
Топтық
жұмыс:
«Сиқырлы
қоржын» сиқырлы қоржындағы шарлар
арқылы топқа бөлу.
|
Кең, таза кеңістік. Мұғалім
үшін ысқырық. Баскетбол алаңы, конустар, баскетбол добы және
көкірекшелер.
|
Ортасы
7-11
12-27
28-34
|
Оқушылар жұптарда
жұмыс істейді (баскетбол):
(Ж, Тәж,
Ф). Допты алдынан қолдан-қолға
ауыстырып, бастан жоғары айналдырып, кеудеден айналдырып, аяқтар
арасынан өткізіп алып жүру.
Допты еденге соғып
алып жүру:
Э стафета
«Конустар арасымен допты жүргізу».
Допты әріптесіне
беру техникалары:
-
К еуде тұстан
беру
Е кі топқа
бөлініп алаңның екі шетіне тізбекке тұру. Белгі бойынша екі топтан
оқушы шығып бір-біріне доп беріп алып
жүру.
(Ж, ЖЖ, Ф)Топта
жұмыс істеу.Оқушылар 5 жұлдыз сызығын
жасап тұрады. Допты сағат тілімен бес жұлдыз әдісімен пас береді.
Ойынды топтар арасында өткізіп соңында қай топ оқушылары жылдам әрі
қателіксіз екенін айтып жеңімпаз топты
анықтау
Ирек сызық бойымен
допты әріптесіне беріп қозғалу
.
(Ж, Б,
Ф)Алаңның біржағында 5-7
ойыншыдан екі команда жарысады. Алаң ортасына қарама-қарсы бағытқа
екі топ ойыншылары бір-бірінің артына тізбек жасап қолдарын қойып
отырады. Алаң ортасында шығыршық ішінде баскетбол добы болады. Ойын
бастауға белгі берілгеннен кейін отырған қалыптан 3 ұпайлық
алаңсызығына дейін барған команда орнынан тұрып шеңбер ішіндегі
допты алып кәрзеңкеге лақтыру. Лақтырғаннан кейін шеңберішіне тез
жиналу .Бірінші болып аяқтаған команда жеңіске
жетеді.
Баскетбол
ойыныережесіменжаттығу ойыны.
|
Бос ойын кеңістігі,
баскетбол доптары, ысқырық, фишкалар, бор,
конустар.
Баскетболдадоптыалыпжүрутехникасыбойынша интернет ресурсына
сілтеме:
|
Соңы
35-40
Рефлексия
Бағалау
|
Оқушылар барлық жабдықты алып
тастайды. Бір оқушыдан төрт минут бойы баскетболға қатысты, демалу
деңгейіне жүрек соғысын біртіндеп төмендететін және кейбір
динамикалық және статикалық созылуды қамтитын салқындау сессиясын
жүргізуін сұраңыз. Сабақта не қамтылғанын еске түсіріп, шолу
жасаңыз (яғни шабуыл ойынында шығармашылық пен тактика). Топта әр
оқушыдан сабақтан түсінгендіктерін бағалау үшін шабуыл ойынындағы
шығармашылық пен тактика туралы сұрақтар қойыңыз. Сұрақтар оқушылар
қабілеттеріне сай түрлендіріле
алады.
«Рефлексиялық
доп»әдісі.
Доп лақтыру арқылы мына
сұрақтарды қоямын.
1.Бүгінгі сабақтан не
үйрендің?
2.Баскетбол ойыны туралы
білдім деп ойлайсыз ба?
3.Баскетбол ойыны сізге ұнайма
ма?
4.Сабақ барысында қандай
қиындықтар кездесті?
5.келесі сабақта нені үйренгін
келеді?
«Бас бармақ»
тәсілі
|
|
Қосымша
ақпарат
|
Түрлендіру – Көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті
жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды
жоспарлайсыз?
|
Бағалау –
Оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай
тексересіз?
|
Пәнаралық
байланыс
Денсаулық және
қауіпсіздікті
тексеру
АКТ
сілтемелері
Құндылықтар
сілтемелері
|
-
Шағын жақты ойындар мен
тапсырмалардағы жабдық, тапсырма және нәтиже бойынша
түрлендіру.
-
Қабілеті жоғары оқушыларға
шабуылдары үшін шығармашыл стратегиялар мен тактикалар жасаған
кезде қиынырақ сұрақтар қойыңыз.
-
Қабілеті төмен оқушыларды
қолдау үшін тапсырма талаптары мен шарттарын азайтыңыз және
қарапайым етіңіз.
-
Шығармашыл шабуылдау
стратегия және тактикалары керемет мысалдарын алып, оқушылар
білімі, дағдылары мен түсініктерін кеңейту үшін олармен
бөлісіңіз.
|
-
Байқау, тыңдау, сұрақ
қою.
-
Оқушылар шабуылда шығармашыл
болу қажеттілігін түсіне ме (яғни ойынды болжалды
етпеу)?
-
Оқушылар шабуылда кеңістік
жасау үшін доппен қалай дұрыс шабуыл қозғалысын жасау керектігін
біле ме?
-
Оқушылар шабуыл ойыны кезінде
допты қашан ұстау және қозғалу (алып жүру) керектігін біле
ме?
-
Ойын және талқы
кезінде командалар шабуыл стратегия және тактикалары
сапасы.
|
-
Ғылым және математикамен
байланыс:
пас
бұрышы,
пасты
мөлшерлеу,
ену
бағыты.
-
Өзгелермен
жұмыс, пікірлерді
құрметтеу.
-
Қолданылған
командалық жұмыс тапсырмалары НЗМ құндылықтарына
сай.
|
Рефлексия
Сабақ мақсаттары/меңгеру
мақсаттары жүзеге асырымды болды
ма?
Бүгін оқушылар нені
үйренді?
Оқыту ортасы қандай болды?
Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты
ма?
Мен өз уақытымды
ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім
және неліктен?
|
Төменде берілген
бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз.
Сабағыңызға қатысты сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
Өз сабағыңызды
талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген
сұрақтарға жауап беріңіз.
Мақсаты мен
міндеттері орындалды
Сабақтың негізгі
мақсатының айқындалуы
Сабақ өз деңгейінде
өтті
Уақытты жоспарға сай
пайдалана білдім
Оқушылардың
смайликтері арқылы өзгерістер
енгіземін
|
Қорытынды
бағалау
Ең жақсы өткен екі тапсырманы
атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге
қатысты)
1:
2:
Қандай екі нәрсе
немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді
(оқытуға және үйренуге қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың
барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің
келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты
білдім?
Физикалық
дайындығын жақсарту
|