2024-2025 оқу жылына арналған
Қысқа мерзімді сабақ жоспарларын жүктеп алғыңыз келеді ме?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен жасалған
Материалдар / Баскетбол ойыны. Командаласына пас беру әдістері

Баскетбол ойыны. Командаласына пас беру әдістері

Материал туралы қысқаша түсінік
9 сыныпқа арналған ҚМЖ (ашық сабақ)
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Мектеп


Бөлім

5 – бөлім. Сnоpттық командалық ойындар арқылы бірлесе әрекет етуі

Сабақтың тақырыбы

Баскетбол ойыны. Командаласына пас беру әдістері


Педагогтың

аты – жөні


Күні:


Сынып: 9

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Оқу бағдарлама сына сәйкес оқу мақсаттары

9.2.4.1 ­ дене жаттығулары аясындағы іс-әрекеттерді оңтайландыру және балама түрлерін құруға қажет ережелер мен құрылымдық тәсілдерді қолдану және талқылай білу.

Сабақтың мақсаты

Командаласына пас беру аясындағы іс – әрекеттерді оңтайландыру және балама түрлерін құруға қажет ережелерді қолданады; құрылымдық тәсілдерді талқылайды.

Сабақтың кезеңі/ уақыты

/40 минут/

Оқушының әрекеті


Мұғалімнің әрекеті


Бағалау

Ресурстар

Басы

/10 минут/

Сапқа тұру.

Амандасу.

Қауіпсіздік ережелерін сақтау.

Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысу Саптық жаттығулар:

Оңға, солға бұрылу

Жүру жаттығулары:

Аяқтың ұшымен, өкшемен, жартылай отырып, толық отырып

Жүгіру жаттығулары:

Бір қалыпты, тізені көтеріп, аяқты артқа сермеп, оң, сол жанмен.

Сапқа тұрғызу. Салемдесу.

Оқушыларды түгендеу. Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстыру.

Қауіпсіздік нұсқауды орындау керек екенің ескерту.


Қол шапалақ










Ысқырық, уақыт өлшегіш

Сабақтың ортасы

/25 минут/

Жаңа сабақтың мақсаты мен бағалау критерийін танысу

1 . Екі қолмен кеудеден лақтыру. Бастапқы жағдайда доп кеуде тұсында болады. Бір аяқ ептеп алдыға қойылуы мүмкін. Аяқтар ыңғайлы, орнықты жағдай жасап тұру керек. Денеге жоғары бағытталған қозғалыс беретін аяқтың созылуымен қатар олар жоғарыға қарай созылуы керек, допқа доға тәріздес траектория жасалу керек.

2 . Бір қолмен иықтан беру.

Бастапқы жағдайда доп иық тұсында бір қолдың білезігінде болады. Екінші қолы оны демеп тұруы мүмкін. Кезену кезінде баскетболшы доп беретін жаққа қолы бұрылып дененің қарсы қимылмен қолды алдыға созып допты қажетті бағытқа жібереді. Бастапқы жағдайда доп беретін қолмен әр аттас аяқ алға қойылады.


3. Жоғарыдан бір қолмен беру.


Доптың бастапқы жағдайы, бір қолының білезігінде. Алға қозғалғанда қол жазылады да, білезік допты орап, берілімді аяқтайды.

4 . Бір қолмен төменнен беру.

Бастапқы жағдайда доп. жамбас тұсында, бір қолдың білезігінде болады, алақан жоғары қарап, саусақтар алға созылады. Аз ғана кезенуден соң алға айналуды бастайтын қозғалыспен орындалады. Білезік бірте-бірте ашылып, доп одан сырғанап түскендей болады. Ұшу биіктігі білезіктің қай мезетте ашылғанына байланысты болады.

Ойындар олардың физикалық және спорттық дағдыларын дамытуға көмектесетіндігі туралы өз түсініктерін көрсете және сипаттай алады.

Жаттығуларды орындау кезіндегі қауіпсіздік ережелерін біледі және сақтайды;

Бір қолмен иықтан беру әдісін дұрыс орындайды;

Екі қолмен кеудеден лақтыру әдісін дұрыс орындайды;

Жоғарыдан бір қолмен беру әдісін дұрыс орындайды;

Бір қолмен төменнен беру әдісін дұрыс орындайды;

бағалайды.


Сұрақ – жауап: Ойын кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтауымыз қажет пе? Өздеріңіздің практикалық білімдеріңізді және дағдыларыңызды күнделікті өмірде қалай қолданасыз?

Бұл тапсырмада қандай арнайы спорттық қозғалыс әрекеттері қолданылды?


Смаликтер арқылы

ҚБ өзін өзі бағалау













ҚБ «Бағдаршам»







ҚБ

«От шашу»


Дескриптор:

Білім алушы

-Бір қолмен иықтан беру әдісін дұрыс орындайды;


-Жаттығуларды орындау кезіндегі қауіпсіздік ережелерін біледі және сақтайды;




-Жоғарыдан бір қолмен беру әдісін дұрыс орындайды;










-Бір қолмен төменнен беру әдісін қатесіз дұрыс орындайды;



ҚБ

«Баc бармақ» әдісі арқылы топтар бір-бірін бағалайды


Ысқырық, уақыт өлшегіш, тақта, маркерлер, баскетбол доптары

































Ысқырық, тақта, маркерлер, баскетбол доптары





Сабақтың соңы

/5 минут/


Тыныс алу жаттығуларын орындау.

Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. «Барабан» әдісі бойынша 5оқушы сұраққа жауап беріп, үйренген әдістерін көрсетеді

Кері байланыс (Рефлексия)

1.Сіз үшін жаңа ақпарат...

2.Не қиын болды?

3.Не оңай болды?

4.Нені ескеруім керек?

Сабақты қортындылау

Барабан әдісі арқылы бағалау

Тақта, маркерлер, стикерлер



28 Наурыз 2025
48
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі