|
Пән: Сауат ашу Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Өзім туралы
|
Мектеп: «Шақаман жалпы орта білім беретін мектебі» КММ |
|
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Айтишева Г.Г. |
|
|
Сынып: 1 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
|
Сабақ тақырыбы |
Баспана түрлері. Дыбыс. |
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1.1.8.1. Берілген сюжетті сурет бойынша шағын әңгіме құрап айту 1.3.4.1. Мұғалім көмегімен оқыған, тыңдаған мәтіндердегі ақпаратты сурет, сызба, белгілер қолданып жеткізу. |
|
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: берілген сурет бойынша сөйлем құрастырады. дыбыстарды ажыратады Көптеген оқушылар: тыңдаған мәтіндерін түсініп, тыңдап, жетекші сұрақтар арқылы талқылайды. Кейбір оқушылар: мәтін мазмұны бойынша суреттерді орналастырады, сахналайды. |
|
|
Бағалау критерийлері |
|
|
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты лексика мен терминология |
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер |
|
|
Баспана түрлерін ажыратады және салыстырады.(қора, ін, ұя,киіз үй, жер үй, көп қабатты үй) |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Бір-бірінің пікірін тыңдайды, ынтымақтастықта болады. |
|
|
Пәнаралық байланыстар |
Көркем еңбек: сіріңке шилерінен, ермексаздан үй құрастыру. |
|
|
АКТ қолдану дағдылары |
|
|
|
Бастапқы білім |
Дыбыс түрлері туралы біледі. |
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 2 мин 5 мин |
Психологиялық ахуал. Шеңберге тұрып, қимылмен көрсету. Бала, бала, балапан Қане, қайсы,алақан. Саусақтарың әйбат, Былай-былай ойнат. Бала, бала, балапан Қане,қайсы, алақан. Саусақтарың әйбат, Былай-былай ойнат. 2.Топқа бөлу. «Пазл» тәсілі арқылы . Оқушылар суреттердің қиындыларын алады, сол бойынша суреттер құрайды.Оқушыларды үш топқа бөлеміз. «Ойланайық, ой тастайық!» тәсілі арқылы жаңа сабақтың тақырыбын анықтау М. Балалар, мына суреттер туралы не айта аласыңдар? - Бұл суреттерді бір сөзбен қалай атауға болады? О. (Баспана) М. -Дұрыс айтасыңдар. Ендеше бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Баспана түрлері». М. Балалар, қалай ойлайсыңдар баспана тек адамдарда ғана бола ма екен?
|
слайд
|
|
Сабақтың ортасы 20 мин |
Тапсырма №1. «Көр, ойлан, талқыла!» (Топпен жұмыс) Төмендегі жан-жануарлардың қайда мекендейтінін суреттен тауып сәйкестендір. Түлкі, торғай, аю, апан, ұя сөздеріне дыбыстық талдау жаса. Қалыптастырушы бағалау. Топтар бірін –бірі бағдаршам түстерін көтеру арқылы бағалайды
Қатесі жоқ 1- қате бар 2- қате бар Тапсырма №2. «Әңгіме айтушы орындығы» тәсілі. Әрбір топтан бір оқушы шығып өзінің тұратын үйі туралы әңгімелеп береді. ҚБ "Сыйлық"тәсілі «Тамаша», «жарайсың», «жақсы» мадақтау сөздері. Сергіту сәті Тарсылдатпай едендi, Орнымыздан тұрып ап, Жүгiрейiк бiр уақ. Бiр, екi, үш, бiр, екi, үш. Аяқты алға созайық, Тiк көтерiп, қозғайық. Тым сылбырда болмайық, Алға қарай озбайық, Бiр,екi, үш, бiр, екi, үш.
Тапсырма №3. (МК Ж) Әңгімені мұқият тыңда,құстың ұясының суретін сал. Құстың ұясы Балалар ойнап жүріп, ағаштың ішінен бір құстың ұясын көрді. Бұл ұяның ішінде екі балапан отыр екен. Балалар біреуін алып, үйіне әкелді. Әкесі балаларға: «Бұл балапанды ұядан неге алдыңдар? Шешесіз балапандар тұра алмайды. Баласыз шешесі қайғырады, далада құр бекер өліп қалады ғой»,- деді. Балалар балапанды аяп, ұясына апарып қойды. Бағалау критерийі: -әңгімені мұқият тыңдайды. -құстың ұясының суретін салады. Дескриптор: -әңгімені мұқият тыңдайды. -құстың ұясының суретін салады. Кері байланыс: «Сұрақтар-жауап» тәсілі 1.Әңгіме не туралы? 2.Балалар не істеді? 3.Әкесі балаларға не деді? 4.Құстың балапанын ұядан алуға бола ма екен? «Жарайсың», «жақсы», «талпын» мадақтау сөздері. Тапсырма №4. М. Суреттерді мәтін мазмұнына сай орналастыр. І топ: 1-ш сурет бойынша сөйлем құра. ІІ топ: 2-ші сурет бойынша сөйлем құра. ІІІ топ: 3-ші сурет бойынша сөйлем құра
Бағалау «Екі жұлдыз бір тілек» тәсілі арқылы І топ – ІІ топты, ІІ топ – ІІІ топты, ІІІ топ – І топты бағалайды.
|
суреттер мәтін бойынша суреттер |
|
Сабақтың соңы 7 мин. |
Тапсырма № 5 «Шеберлер сөйлейді» тәсілі (Топтық жұмыс) 1-топ «Менің үйім» сурет салу 2-топ «Ауыл үйлері» сіріңке шилерінен құрастыру 3-топ «Керемет үй» ермексаздан жасау
Кері байланыс. «Үш шапалақ» тәсілі
|
Түрлі-түсті қағаз, түрлі-түсті қарындаш, ермексаз
|
|
Сабақ бойынша рефлексия 6 мин |
«Микрофон» тәсілі М. Олай болса балалар, сабақта алған білімдерін жүйелеу үшін мына ойды аяқтаңдаршы. - бүгін не білдім.... - мен үйрендім... - қиындық туғызды... |
микрофон
|
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|
Жануарлардың мекендері мен дыбыстық талдау жасаудан алған білімдерін анықтау мақсатында топтар бірін –бірі «Бағдаршам» түстерін көтеру арқылы бағалаймын. Оқушылардың ойлау қабілеттерін, байланыстырып сөйлеу дағдыларын бағалау үшін оқушыларға ауызша кері байланыс жасаймын. («Жарайсың», «жақсы», «талпын» мадақтау сөздері.) «Екі жұлдыз бір тілек» тәсілі арқылы суреттерді мәтін мазмұнына сай орналастыру, сөйлем құрау дағдыларын бағалаймын. «Үш шапалақ» тәсілі арқылы оқушылардың шығармашылық жұмыстарын бағалаймын.. «Микрофон» тәсілі арқылы оқушылар сабаққа қатысты оз ойларын жеткізіп береді. |
Сергіту сәттері, ермексазбен, сіріңке шилерімен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік ережесі |
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? 24 |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Баспана түрлері. Дыбыс.
Баспана түрлері. Дыбыс.
|
Пән: Сауат ашу Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Өзім туралы
|
Мектеп: «Шақаман жалпы орта білім беретін мектебі» КММ |
|
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Айтишева Г.Г. |
|
|
Сынып: 1 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
|
Сабақ тақырыбы |
Баспана түрлері. Дыбыс. |
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1.1.8.1. Берілген сюжетті сурет бойынша шағын әңгіме құрап айту 1.3.4.1. Мұғалім көмегімен оқыған, тыңдаған мәтіндердегі ақпаратты сурет, сызба, белгілер қолданып жеткізу. |
|
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: берілген сурет бойынша сөйлем құрастырады. дыбыстарды ажыратады Көптеген оқушылар: тыңдаған мәтіндерін түсініп, тыңдап, жетекші сұрақтар арқылы талқылайды. Кейбір оқушылар: мәтін мазмұны бойынша суреттерді орналастырады, сахналайды. |
|
|
Бағалау критерийлері |
|
|
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты лексика мен терминология |
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер |
|
|
Баспана түрлерін ажыратады және салыстырады.(қора, ін, ұя,киіз үй, жер үй, көп қабатты үй) |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Бір-бірінің пікірін тыңдайды, ынтымақтастықта болады. |
|
|
Пәнаралық байланыстар |
Көркем еңбек: сіріңке шилерінен, ермексаздан үй құрастыру. |
|
|
АКТ қолдану дағдылары |
|
|
|
Бастапқы білім |
Дыбыс түрлері туралы біледі. |
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 2 мин 5 мин |
Психологиялық ахуал. Шеңберге тұрып, қимылмен көрсету. Бала, бала, балапан Қане, қайсы,алақан. Саусақтарың әйбат, Былай-былай ойнат. Бала, бала, балапан Қане,қайсы, алақан. Саусақтарың әйбат, Былай-былай ойнат. 2.Топқа бөлу. «Пазл» тәсілі арқылы . Оқушылар суреттердің қиындыларын алады, сол бойынша суреттер құрайды.Оқушыларды үш топқа бөлеміз. «Ойланайық, ой тастайық!» тәсілі арқылы жаңа сабақтың тақырыбын анықтау М. Балалар, мына суреттер туралы не айта аласыңдар? - Бұл суреттерді бір сөзбен қалай атауға болады? О. (Баспана) М. -Дұрыс айтасыңдар. Ендеше бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Баспана түрлері». М. Балалар, қалай ойлайсыңдар баспана тек адамдарда ғана бола ма екен?
|
слайд
|
|
Сабақтың ортасы 20 мин |
Тапсырма №1. «Көр, ойлан, талқыла!» (Топпен жұмыс) Төмендегі жан-жануарлардың қайда мекендейтінін суреттен тауып сәйкестендір. Түлкі, торғай, аю, апан, ұя сөздеріне дыбыстық талдау жаса. Қалыптастырушы бағалау. Топтар бірін –бірі бағдаршам түстерін көтеру арқылы бағалайды
Қатесі жоқ 1- қате бар 2- қате бар Тапсырма №2. «Әңгіме айтушы орындығы» тәсілі. Әрбір топтан бір оқушы шығып өзінің тұратын үйі туралы әңгімелеп береді. ҚБ "Сыйлық"тәсілі «Тамаша», «жарайсың», «жақсы» мадақтау сөздері. Сергіту сәті Тарсылдатпай едендi, Орнымыздан тұрып ап, Жүгiрейiк бiр уақ. Бiр, екi, үш, бiр, екi, үш. Аяқты алға созайық, Тiк көтерiп, қозғайық. Тым сылбырда болмайық, Алға қарай озбайық, Бiр,екi, үш, бiр, екi, үш.
Тапсырма №3. (МК Ж) Әңгімені мұқият тыңда,құстың ұясының суретін сал. Құстың ұясы Балалар ойнап жүріп, ағаштың ішінен бір құстың ұясын көрді. Бұл ұяның ішінде екі балапан отыр екен. Балалар біреуін алып, үйіне әкелді. Әкесі балаларға: «Бұл балапанды ұядан неге алдыңдар? Шешесіз балапандар тұра алмайды. Баласыз шешесі қайғырады, далада құр бекер өліп қалады ғой»,- деді. Балалар балапанды аяп, ұясына апарып қойды. Бағалау критерийі: -әңгімені мұқият тыңдайды. -құстың ұясының суретін салады. Дескриптор: -әңгімені мұқият тыңдайды. -құстың ұясының суретін салады. Кері байланыс: «Сұрақтар-жауап» тәсілі 1.Әңгіме не туралы? 2.Балалар не істеді? 3.Әкесі балаларға не деді? 4.Құстың балапанын ұядан алуға бола ма екен? «Жарайсың», «жақсы», «талпын» мадақтау сөздері. Тапсырма №4. М. Суреттерді мәтін мазмұнына сай орналастыр. І топ: 1-ш сурет бойынша сөйлем құра. ІІ топ: 2-ші сурет бойынша сөйлем құра. ІІІ топ: 3-ші сурет бойынша сөйлем құра
Бағалау «Екі жұлдыз бір тілек» тәсілі арқылы І топ – ІІ топты, ІІ топ – ІІІ топты, ІІІ топ – І топты бағалайды.
|
суреттер мәтін бойынша суреттер |
|
Сабақтың соңы 7 мин. |
Тапсырма № 5 «Шеберлер сөйлейді» тәсілі (Топтық жұмыс) 1-топ «Менің үйім» сурет салу 2-топ «Ауыл үйлері» сіріңке шилерінен құрастыру 3-топ «Керемет үй» ермексаздан жасау
Кері байланыс. «Үш шапалақ» тәсілі
|
Түрлі-түсті қағаз, түрлі-түсті қарындаш, ермексаз
|
|
Сабақ бойынша рефлексия 6 мин |
«Микрофон» тәсілі М. Олай болса балалар, сабақта алған білімдерін жүйелеу үшін мына ойды аяқтаңдаршы. - бүгін не білдім.... - мен үйрендім... - қиындық туғызды... |
микрофон
|
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|
Жануарлардың мекендері мен дыбыстық талдау жасаудан алған білімдерін анықтау мақсатында топтар бірін –бірі «Бағдаршам» түстерін көтеру арқылы бағалаймын. Оқушылардың ойлау қабілеттерін, байланыстырып сөйлеу дағдыларын бағалау үшін оқушыларға ауызша кері байланыс жасаймын. («Жарайсың», «жақсы», «талпын» мадақтау сөздері.) «Екі жұлдыз бір тілек» тәсілі арқылы суреттерді мәтін мазмұнына сай орналастыру, сөйлем құрау дағдыларын бағалаймын. «Үш шапалақ» тәсілі арқылы оқушылардың шығармашылық жұмыстарын бағалаймын.. «Микрофон» тәсілі арқылы оқушылар сабаққа қатысты оз ойларын жеткізіп береді. |
Сергіту сәттері, ермексазбен, сіріңке шилерімен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік ережесі |
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? 24 |
||
шағым қалдыра аласыз






















