Бекітемін: __________
Пән мұғалімі
|
Пәні: қазақ тілі |
Мектеп: Орал қаласы Хиуаз Доспанова атындағы 30 мектеп |
|
|
Бөлім: |
3-бөлім: Балалар мен үлкендер |
|
|
Күні: 11.01.24 |
Мұғалімнің аты-жөні: Алдабергенова Саида Алмасовна |
|
|
Сыныбы: 7 «Б» |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Батыр Баян» поэмасындағы негізгі ой |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.1.2.1 әдеби шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдау ; 7.2.1.1 шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салыстыру ; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
- әдеби шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдайды ; - шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салыстырады ; |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5минут
|
І Ұйымдастыру бөлімі О - Сізге поэманың қай бөлімі ұнады? Неліктен? - Қандай тарихи тұлғалар бар? - Абылай хан туралы не білеміз? |
Оқушылар сабақтың басында берілген суреттер арқылы жаңа тақырыпты болжайды. Сұрақтарға жауап береді.
|
ҚБ: «Бас бармақ» әдісі |
тақта, суреттер, сұрақтар
|
|
Сабақтың ортасы 35 минут
Сабақтың соңы 5 минут |
ІІ Жаңа сабақ 1-тапсырма. Топтық жұмыс. 1-топ Қалмақ қызының тұтқынға түскендегі оқиға желісін анықтау 2-топ Батыр Баянның Ноян мен қалмақ қызын өлтірудегі оқиға желісін анықтау 3-топ Ноян мен қалмақ қызының кездескен сәті (Ноянның қызды көргендегі алғашқы сезімін анықтау 2-тапсырма. Сізге поэманың қай бөлімі ұнады? Неліктен? 1.Маған ұнаған бөлім 2.Бөлімдегі оқиға желісі 3.Ұнаған себебі
3-тапсырма. Композициялық талдау Оқиғаның басталуы – Оқиғаның байланысы – Оқиғаның дамуы – Оқиғаның шиеленісуі – Оқиғаның шарықтау шегі – Оқиғаның шешімі – 4-тапсырма. Поэмаға қандай өзгеріс енгізер едік? Өз көзқарасымыз тұрғысынан оқиға желісін дамытып жазып көрейік. 5-тапсырма. Ребусты шеш
III Қорытынды Кері байланыс «БББ» әдісі Б-білемін Б-білдім Б-білгім келеді Үй тапсырмасы : Батыр Баян – қазақ поэзиясының асыл қазынасы деген тақырыпқа эссе |
Оқушылар поэма арқылы топтық жұмыс орындайды. «Батыр Баян» поэмасы - Мағжанның ақындық алып құшағын, қуатты суреткерлік талантын мейлінше танытқан поэма. Бұл поэманың жаңалығы Баянның бейнесін сомдады. Оның портреті даму үстінде біртіндеп айқындалды. Поэмада көтерілген тақырып - ұлттық тақырып. Қазақ елінің ғасыр бойы көксеген арманы. Елім деп еңіреген перзентінің кеудесін жарып шыққан ыстық сезімі. Мағжан поэмасының табиғилығы соншалық- оқиға әбден шиеленіскенде Баян оңашаланып, өзімен-өзі болып, істеген әрекетінің дұрыс бұрыстығын таразылайды. Жүрек сырын жайып салады. Бір ойы екінші оймен таласып, істеген ісінің ұшығына жете алмай, күманы молайып, арпалысатын кейіпкер, осы –Баян. Оқиғаның басталуы: Көкшенің сұлулығы Оқиғаның байланысы:Баянның қалмақ қызын тұтқынға алуы Оқиғаның дамуы :Інісі Ноянның қалмақ қызға ғашық болуы Оқиғаның шиеленісуі :Екі ғашықтың қашуы Оқиғаның шарықтау шегі :Ғашықтардың қаза болуы Оқиғаның шешімі : Ерлікпен қаза болған Оқушылар кері байланыс арқылы сабақты қалай түсінгендігін айтады. Үй тапсырмасын күнделікке жазып алады. |
Дескриптор: -поэманың мазмұнын түсініп, ойын білдіреді; (2 балл) ҚБ: «Смайлик» әдісі
Дескриптор: -сюжет желісін сақтап, мазмұндайды;(2 балл) ҚБ: «Жапондық бағалау» әдісі
Дескриптор: Оқиға желісіне композиция талдау жасайды; (3 балл)
Дескриптор: Берілген суреттер арқылы сөзжұмбақты шешеді: (2 балл)
5-6 балл – 3 7-8 балл – 4 9-10 балл - 5 |
оқулық «Мектеп баспасы»
кесте
Сұрақтар, мысалдар, жұмыс дәптері
Күнделік Стикер |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Батыр Баян поэмасындағы негізгі ой
Батыр Баян поэмасындағы негізгі ой
Бекітемін: __________
Пән мұғалімі
|
Пәні: қазақ тілі |
Мектеп: Орал қаласы Хиуаз Доспанова атындағы 30 мектеп |
|
|
Бөлім: |
3-бөлім: Балалар мен үлкендер |
|
|
Күні: 11.01.24 |
Мұғалімнің аты-жөні: Алдабергенова Саида Алмасовна |
|
|
Сыныбы: 7 «Б» |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Батыр Баян» поэмасындағы негізгі ой |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.1.2.1 әдеби шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдау ; 7.2.1.1 шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салыстыру ; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
- әдеби шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдайды ; - шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салыстырады ; |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5минут
|
І Ұйымдастыру бөлімі О - Сізге поэманың қай бөлімі ұнады? Неліктен? - Қандай тарихи тұлғалар бар? - Абылай хан туралы не білеміз? |
Оқушылар сабақтың басында берілген суреттер арқылы жаңа тақырыпты болжайды. Сұрақтарға жауап береді.
|
ҚБ: «Бас бармақ» әдісі |
тақта, суреттер, сұрақтар
|
|
Сабақтың ортасы 35 минут
Сабақтың соңы 5 минут |
ІІ Жаңа сабақ 1-тапсырма. Топтық жұмыс. 1-топ Қалмақ қызының тұтқынға түскендегі оқиға желісін анықтау 2-топ Батыр Баянның Ноян мен қалмақ қызын өлтірудегі оқиға желісін анықтау 3-топ Ноян мен қалмақ қызының кездескен сәті (Ноянның қызды көргендегі алғашқы сезімін анықтау 2-тапсырма. Сізге поэманың қай бөлімі ұнады? Неліктен? 1.Маған ұнаған бөлім 2.Бөлімдегі оқиға желісі 3.Ұнаған себебі
3-тапсырма. Композициялық талдау Оқиғаның басталуы – Оқиғаның байланысы – Оқиғаның дамуы – Оқиғаның шиеленісуі – Оқиғаның шарықтау шегі – Оқиғаның шешімі – 4-тапсырма. Поэмаға қандай өзгеріс енгізер едік? Өз көзқарасымыз тұрғысынан оқиға желісін дамытып жазып көрейік. 5-тапсырма. Ребусты шеш
III Қорытынды Кері байланыс «БББ» әдісі Б-білемін Б-білдім Б-білгім келеді Үй тапсырмасы : Батыр Баян – қазақ поэзиясының асыл қазынасы деген тақырыпқа эссе |
Оқушылар поэма арқылы топтық жұмыс орындайды. «Батыр Баян» поэмасы - Мағжанның ақындық алып құшағын, қуатты суреткерлік талантын мейлінше танытқан поэма. Бұл поэманың жаңалығы Баянның бейнесін сомдады. Оның портреті даму үстінде біртіндеп айқындалды. Поэмада көтерілген тақырып - ұлттық тақырып. Қазақ елінің ғасыр бойы көксеген арманы. Елім деп еңіреген перзентінің кеудесін жарып шыққан ыстық сезімі. Мағжан поэмасының табиғилығы соншалық- оқиға әбден шиеленіскенде Баян оңашаланып, өзімен-өзі болып, істеген әрекетінің дұрыс бұрыстығын таразылайды. Жүрек сырын жайып салады. Бір ойы екінші оймен таласып, істеген ісінің ұшығына жете алмай, күманы молайып, арпалысатын кейіпкер, осы –Баян. Оқиғаның басталуы: Көкшенің сұлулығы Оқиғаның байланысы:Баянның қалмақ қызын тұтқынға алуы Оқиғаның дамуы :Інісі Ноянның қалмақ қызға ғашық болуы Оқиғаның шиеленісуі :Екі ғашықтың қашуы Оқиғаның шарықтау шегі :Ғашықтардың қаза болуы Оқиғаның шешімі : Ерлікпен қаза болған Оқушылар кері байланыс арқылы сабақты қалай түсінгендігін айтады. Үй тапсырмасын күнделікке жазып алады. |
Дескриптор: -поэманың мазмұнын түсініп, ойын білдіреді; (2 балл) ҚБ: «Смайлик» әдісі
Дескриптор: -сюжет желісін сақтап, мазмұндайды;(2 балл) ҚБ: «Жапондық бағалау» әдісі
Дескриптор: Оқиға желісіне композиция талдау жасайды; (3 балл)
Дескриптор: Берілген суреттер арқылы сөзжұмбақты шешеді: (2 балл)
5-6 балл – 3 7-8 балл – 4 9-10 балл - 5 |
оқулық «Мектеп баспасы»
кесте
Сұрақтар, мысалдар, жұмыс дәптері
Күнделік Стикер |
шағым қалдыра аласыз




















