Қысқамерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: «Батыр Баян» жырының кейіпкерлері, көркемдік ерекшелігі
№1-сабақ.
|
Бөлім: |
3-бөлім: Балалар мен үлкендер
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Батыр Баян» жырының кейіпкерлері, көркемдік ерекшелігі |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.1.3.1. Көркем шығармадағы кейіпкерлердің типтерін жасалу тәсілдері тұрғысынан анықтау 7.2.3.1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың (метафора, эпитет, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ, т.б) қолданысын талдау; |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар үшін: Көркем шығармадағы кейіпкерлердің типтерін жасалу тәсілдері тұрғысынан анықтай алады. Кейбір оқушылар үшін: Шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салыстыра алады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 5 мин. |
А) психологиялық ахуал қалыптастыру;
Б) Оқушыларға оқу
мақсаты мен бағалау критерийлері, дескрипторлар
түсіндіріледі. Зар заман «Ой шақыру» 2 минут Берілген сипаттама қай кейіпкерге қатысты? /Баян, Ноян, Құралай/ |
Кейіпкерге берілген сипаттама бойынша 3 қатарға бөлінеді:
|
ҚБ: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
Кейіпкерге сипаттама жазылған стикерлер.
|
|
Өткен білімді еске түсіру 5 мин
|
Үй тапсырмасын сұрау.
|
Оқушылар поэма мазмұнын еске түсіреді. Жатқа мәнерлеп үзінді оқиды. Қабырғада ілініп тұрған стикердегі сұрақтарға ауызша жауап береді. |
Дескриптор: Жалпы – 3 балл. - Үзіндіні жатқа оқиды. - Мәнерлеп оқиды. -Кідірісті дұрыс қоя біледі. |
Слайд, бейнеролик, сұрақ жазылған стикерлер |
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 32 мин.
|
«Батыр Баян» поэмасының кейіпкерлері туралы бейнероликтен үзінді арқылы тақырыпты ашу. /5 мин/ Поэма кейіпкерлерін таныстырып шығу. Суреттер арқылы шығарма құрылысына талдау жасату. /10мин/ Жазылым «Бестік диктант» 1.Сөз 2. Сөз тіркесі 3. Сөйлем 4. Сұрақ 5. Жауап
Сәйкестендіру Өлең жолдарынан берілген үзіндіні көркемдегіш құралдарың тиістісімен сәйкестендіру.
«Зерттеу мен тұжырым»
«Plikers» арқылы тест жұмысын орындату.
|
Бейнероликті тамашалайды. Слайдтар арқылы поэма кейіпкерлері туралы қосымша деректермен танысады. Шығарма құрылысы бойынша суреттерді орнына қояды. Кейіпкерлерге ауызша мінездеме береді.
Кейіпкерлер іс-әрекетіне қатысты бір тірек сөзді алып бестік диктант жазады. Көркемдегіш құрал түрлерін еске түсіреді. Берілген үзінділерді сәйкестендіреді.
Баянның батырлығын, сезімін, көңіл күйін сипаттайтын көркем сөздер және оның образ ашудағы білдіретін мәніне талдау жасайды. Тест жұмысын орындайды. |
Дескриптор: Жалпы – 3 балл. -Тірек сөзді табады -Сөз тіркесі мен сөйлем құрастырады. -Сұрақ құрастырып, оған жауап бере алады. Дескриптор: Жалпы – 5 балл. /Әрбір дұрыс жауап-1 балл/ |
Бейнеролик, слайдтар Кюар код парақшалары
|
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 3 мин. |
Кері байланыс. «Нысана» әдісі арқылы өзін-өзі бағалау
|
«Нысана» әдісі арқылы өзін-өзі бағалау жүргізеді. |
Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
Слайдтар, қима қағаздар.
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Батыр Баян" поэмасының кейіпкерлері, көркемдік ерекшелігі
"Батыр Баян" поэмасының кейіпкерлері, көркемдік ерекшелігі
Қысқамерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: «Батыр Баян» жырының кейіпкерлері, көркемдік ерекшелігі
№1-сабақ.
|
Бөлім: |
3-бөлім: Балалар мен үлкендер
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Батыр Баян» жырының кейіпкерлері, көркемдік ерекшелігі |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.1.3.1. Көркем шығармадағы кейіпкерлердің типтерін жасалу тәсілдері тұрғысынан анықтау 7.2.3.1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың (метафора, эпитет, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ, т.б) қолданысын талдау; |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар үшін: Көркем шығармадағы кейіпкерлердің типтерін жасалу тәсілдері тұрғысынан анықтай алады. Кейбір оқушылар үшін: Шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салыстыра алады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 5 мин. |
А) психологиялық ахуал қалыптастыру;
Б) Оқушыларға оқу
мақсаты мен бағалау критерийлері, дескрипторлар
түсіндіріледі. Зар заман «Ой шақыру» 2 минут Берілген сипаттама қай кейіпкерге қатысты? /Баян, Ноян, Құралай/ |
Кейіпкерге берілген сипаттама бойынша 3 қатарға бөлінеді:
|
ҚБ: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
Кейіпкерге сипаттама жазылған стикерлер.
|
|
Өткен білімді еске түсіру 5 мин
|
Үй тапсырмасын сұрау.
|
Оқушылар поэма мазмұнын еске түсіреді. Жатқа мәнерлеп үзінді оқиды. Қабырғада ілініп тұрған стикердегі сұрақтарға ауызша жауап береді. |
Дескриптор: Жалпы – 3 балл. - Үзіндіні жатқа оқиды. - Мәнерлеп оқиды. -Кідірісті дұрыс қоя біледі. |
Слайд, бейнеролик, сұрақ жазылған стикерлер |
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 32 мин.
|
«Батыр Баян» поэмасының кейіпкерлері туралы бейнероликтен үзінді арқылы тақырыпты ашу. /5 мин/ Поэма кейіпкерлерін таныстырып шығу. Суреттер арқылы шығарма құрылысына талдау жасату. /10мин/ Жазылым «Бестік диктант» 1.Сөз 2. Сөз тіркесі 3. Сөйлем 4. Сұрақ 5. Жауап
Сәйкестендіру Өлең жолдарынан берілген үзіндіні көркемдегіш құралдарың тиістісімен сәйкестендіру.
«Зерттеу мен тұжырым»
«Plikers» арқылы тест жұмысын орындату.
|
Бейнероликті тамашалайды. Слайдтар арқылы поэма кейіпкерлері туралы қосымша деректермен танысады. Шығарма құрылысы бойынша суреттерді орнына қояды. Кейіпкерлерге ауызша мінездеме береді.
Кейіпкерлер іс-әрекетіне қатысты бір тірек сөзді алып бестік диктант жазады. Көркемдегіш құрал түрлерін еске түсіреді. Берілген үзінділерді сәйкестендіреді.
Баянның батырлығын, сезімін, көңіл күйін сипаттайтын көркем сөздер және оның образ ашудағы білдіретін мәніне талдау жасайды. Тест жұмысын орындайды. |
Дескриптор: Жалпы – 3 балл. -Тірек сөзді табады -Сөз тіркесі мен сөйлем құрастырады. -Сұрақ құрастырып, оған жауап бере алады. Дескриптор: Жалпы – 5 балл. /Әрбір дұрыс жауап-1 балл/ |
Бейнеролик, слайдтар Кюар код парақшалары
|
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 3 мин. |
Кері байланыс. «Нысана» әдісі арқылы өзін-өзі бағалау
|
«Нысана» әдісі арқылы өзін-өзі бағалау жүргізеді. |
Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
Слайдтар, қима қағаздар.
|
шағым қалдыра аласыз


















