|
|
|
||||||||||
|
|
|
||||||||||
|
|
|||||||||||
|
Бөлім: |
Махаббат және абырой. |
||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Бауыржан Момышұлы «Ұшқан ұя» повесі. «Тамыры терең тәрбие» |
|||||||||||
|
Оқу мақсаты |
8.3.2.1 шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру. |
||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Шығармадағы көтерілген құндылықтарды талқылайды, салыстырады, жаңашылдығына баға береді. |
||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Шығармадағы рухани және материалдық құндылықтарын талқылайды, сәйкестендіреді. Үзіндідегі рухани құндылықтарды салыстырып, жаңашылдығына баға береді. |
||||||||||
|
Құндылықтар |
Отбасылық және тарихи құндылықтарды бойына сіңіру,өмірмен байланыстыра отырып, шығармашылыққа баулу. |
||||||||||
|
С а б а қ т ы ң б а р ы с ы |
|||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушы іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||
|
Сабақтың басы 3 минут 5 минут 5 минут |
Ұйымдастыру Сәлемдесу Түгендеу Қызығушылықты ояту Аялы алақан, мейірім, қамқорлық, бата. Суреттер мен тірек сөздер арқылы қанатты сөздерді құрастыру.
Сабақ тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийлері таныстырылады.Күн ретін жаздыру тақырыпты. Топ атауы туралы түсіндірме. Алдыңғы біліммен байланыстыру. «Бесіктегі үш сұрақ»
Жауап. Балалық шағын еске алғанда «адамдардың барлығы «айналайыннан» басқа сөзі жоқ,кілең мейірімді жандар болып көрінетін.
Жауап. Ортаншы әпкесі Әлима Бауыржанды ойнап жүріп қораға қамап,өзі қыздармен кетіп қалып Бауыржанды жеңгесі шығарып алады. Ұлттық рух-ұлы адманың және тұтастай алғанда ұлтының асыл қасиеті. Ұлттық мақтаныш-ұлт ішіндегі жеке адам үшін мызғымас әрі қасиетті заң. Бауыржан Момышұлы «Ұшқан ұя» этнографиялық бояцы қалың ғұмырбаяндық (автобиографиялық) туынды. Онда ұлттық кельет, салт-дәстүр, әдет-ғұрыптар анық көрінеді. Автор тәрбиенің бастауы отбасы екендігін анық сипаттайды. |
Амандасады. Суретті тапсырманы орындайды. Тақырыпты болжайды. Күн ретін, сабақ тақырыбын жазады. Оқу мақсатымен, бағалау критерийімен танысады. Сұрақтарға жауап береді. Топтасып отырады. Топ атуына түсініктеме береді. 1-топ «Абай-Зере» 2-топ «Шоқан –Айғаным» 3-топ" «Бауыржан –Қызтумас» |
«Асық ату» әдісі арқылы бағалау. (Әр бір асыққа) 1балл |
Power Point |
|||||||
|
Сабақтың ортасы 7 минут 10 минут 7 минут 5минут |
Жаңа сабақты меңгерту. Құндылық –бір заттың маңыздылығы, пайдалылығы. Материалдық құндылыққа адам үшін маңыздылығы өте үлкен заттар, ақша, мүліктің жиынтығы жатады. Рухани құндылыққа ұлттық болмыс, салт-дәстүр,білім, өнер, дін, құқықтық және саяси сана, тиісті идеялар,нормалар,теориялар жатады. Жаңашылдығы –өткен өмірдің, кешегі күннің тәжірибесі мен мән –мағынасы бай, заман талабына жауап беретін бұрын-соңғының шеңберінен шығып, болашаққа кең жол ашатын аса маңызды ізденіс-әрекеттер. 1-тапсырма. Жеке тапсырма. Сәйкестендіру. Дескриптор: Шығарма үзінділерінен құндылықтарын анықтап, сәйкестендіреді. 2-тапсырма. Топтық жұмыс. Шығармадағы рухани құндылықтарды салыстырып, заманауи тұрғыда баға беру.
Дескриптор: -үзінді арқылы автордың ойын анықтайды; 1ұпай -үзіндідегі құндылықтарды салыстырады; 1ұпай - қазіргі өмірмен байланыстыра алады; -жаңашылдығына баға бере алады; 2ұпай -топтық жұмысқа белсенді қатысады. 3 тапсырма. Жеке жұмыс. https://www.plickers.com/set/6202ad0c8d1f7e00113d4488 |
Құндылықтар туралы түсінік қалыптастырады.
Дескриптор: Шығарма үзінділерінен құндылықтарын анықтап, сәйкестендіреді. Дескриптор: -үзінді арқылы автордың ойын анықтайды; 1ұпай -үзіндідегі құндылықтарды салыстырады; 1ұпай - қазіргі өмірмен байланыстыра алады; -жаңашылдығына баға бере алады; 2ұпай -топтық жұмысқа белсенді қатысады. Дескприптор Берілген сұрақтарға жылдам жауап беру. |
1ұпай 1-4 ұпай Топтық бағалау Өзіндік бағалау 1-4 ұпай |
Power Point https://www.plickers.com/set/6202ad0c8d1f7e00113d4488 |
|||||||
|
Сабақтың соңы 3 минут |
Кері байланыс. Б.Момышұлының шығармашылық лабораториясын зерттеу. /оқушыға ойын айтқызу\ Сүйсінгенім ... Қызыққаным... Мені ойландырған... Маған өте жақын... Талқылағым келеді... |
Б.Момышұлының шығармашылық лабораториясын зерттеу. /оқушыға ойын айтқызу\ кері байланыс орнатады. |
|
|
|||||||
|
Үйге тапсырма |
«Ұяда не көрсең, ұшқанда соны ілерсің» тақырыбына эссе жазу. Дескриптор: Ойын нақты жеткізе алады. Өзіндік пікірін білдіре алады. Эссе құрылымына қойылатын талаптарды және сөз мәдениетін сақтайды. |
||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Бауыржан Момышұлы "Ұшқан ұя"
|
|
|
||||||||||
|
|
|
||||||||||
|
|
|||||||||||
|
Бөлім: |
Махаббат және абырой. |
||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Бауыржан Момышұлы «Ұшқан ұя» повесі. «Тамыры терең тәрбие» |
|||||||||||
|
Оқу мақсаты |
8.3.2.1 шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру. |
||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Шығармадағы көтерілген құндылықтарды талқылайды, салыстырады, жаңашылдығына баға береді. |
||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Шығармадағы рухани және материалдық құндылықтарын талқылайды, сәйкестендіреді. Үзіндідегі рухани құндылықтарды салыстырып, жаңашылдығына баға береді. |
||||||||||
|
Құндылықтар |
Отбасылық және тарихи құндылықтарды бойына сіңіру,өмірмен байланыстыра отырып, шығармашылыққа баулу. |
||||||||||
|
С а б а қ т ы ң б а р ы с ы |
|||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушы іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||
|
Сабақтың басы 3 минут 5 минут 5 минут |
Ұйымдастыру Сәлемдесу Түгендеу Қызығушылықты ояту Аялы алақан, мейірім, қамқорлық, бата. Суреттер мен тірек сөздер арқылы қанатты сөздерді құрастыру.
Сабақ тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийлері таныстырылады.Күн ретін жаздыру тақырыпты. Топ атауы туралы түсіндірме. Алдыңғы біліммен байланыстыру. «Бесіктегі үш сұрақ»
Жауап. Балалық шағын еске алғанда «адамдардың барлығы «айналайыннан» басқа сөзі жоқ,кілең мейірімді жандар болып көрінетін.
Жауап. Ортаншы әпкесі Әлима Бауыржанды ойнап жүріп қораға қамап,өзі қыздармен кетіп қалып Бауыржанды жеңгесі шығарып алады. Ұлттық рух-ұлы адманың және тұтастай алғанда ұлтының асыл қасиеті. Ұлттық мақтаныш-ұлт ішіндегі жеке адам үшін мызғымас әрі қасиетті заң. Бауыржан Момышұлы «Ұшқан ұя» этнографиялық бояцы қалың ғұмырбаяндық (автобиографиялық) туынды. Онда ұлттық кельет, салт-дәстүр, әдет-ғұрыптар анық көрінеді. Автор тәрбиенің бастауы отбасы екендігін анық сипаттайды. |
Амандасады. Суретті тапсырманы орындайды. Тақырыпты болжайды. Күн ретін, сабақ тақырыбын жазады. Оқу мақсатымен, бағалау критерийімен танысады. Сұрақтарға жауап береді. Топтасып отырады. Топ атуына түсініктеме береді. 1-топ «Абай-Зере» 2-топ «Шоқан –Айғаным» 3-топ" «Бауыржан –Қызтумас» |
«Асық ату» әдісі арқылы бағалау. (Әр бір асыққа) 1балл |
Power Point |
|||||||
|
Сабақтың ортасы 7 минут 10 минут 7 минут 5минут |
Жаңа сабақты меңгерту. Құндылық –бір заттың маңыздылығы, пайдалылығы. Материалдық құндылыққа адам үшін маңыздылығы өте үлкен заттар, ақша, мүліктің жиынтығы жатады. Рухани құндылыққа ұлттық болмыс, салт-дәстүр,білім, өнер, дін, құқықтық және саяси сана, тиісті идеялар,нормалар,теориялар жатады. Жаңашылдығы –өткен өмірдің, кешегі күннің тәжірибесі мен мән –мағынасы бай, заман талабына жауап беретін бұрын-соңғының шеңберінен шығып, болашаққа кең жол ашатын аса маңызды ізденіс-әрекеттер. 1-тапсырма. Жеке тапсырма. Сәйкестендіру. Дескриптор: Шығарма үзінділерінен құндылықтарын анықтап, сәйкестендіреді. 2-тапсырма. Топтық жұмыс. Шығармадағы рухани құндылықтарды салыстырып, заманауи тұрғыда баға беру.
Дескриптор: -үзінді арқылы автордың ойын анықтайды; 1ұпай -үзіндідегі құндылықтарды салыстырады; 1ұпай - қазіргі өмірмен байланыстыра алады; -жаңашылдығына баға бере алады; 2ұпай -топтық жұмысқа белсенді қатысады. 3 тапсырма. Жеке жұмыс. https://www.plickers.com/set/6202ad0c8d1f7e00113d4488 |
Құндылықтар туралы түсінік қалыптастырады.
Дескриптор: Шығарма үзінділерінен құндылықтарын анықтап, сәйкестендіреді. Дескриптор: -үзінді арқылы автордың ойын анықтайды; 1ұпай -үзіндідегі құндылықтарды салыстырады; 1ұпай - қазіргі өмірмен байланыстыра алады; -жаңашылдығына баға бере алады; 2ұпай -топтық жұмысқа белсенді қатысады. Дескприптор Берілген сұрақтарға жылдам жауап беру. |
1ұпай 1-4 ұпай Топтық бағалау Өзіндік бағалау 1-4 ұпай |
Power Point https://www.plickers.com/set/6202ad0c8d1f7e00113d4488 |
|||||||
|
Сабақтың соңы 3 минут |
Кері байланыс. Б.Момышұлының шығармашылық лабораториясын зерттеу. /оқушыға ойын айтқызу\ Сүйсінгенім ... Қызыққаным... Мені ойландырған... Маған өте жақын... Талқылағым келеді... |
Б.Момышұлының шығармашылық лабораториясын зерттеу. /оқушыға ойын айтқызу\ кері байланыс орнатады. |
|
|
|||||||
|
Үйге тапсырма |
«Ұяда не көрсең, ұшқанда соны ілерсің» тақырыбына эссе жазу. Дескриптор: Ойын нақты жеткізе алады. Өзіндік пікірін білдіре алады. Эссе құрылымына қойылатын талаптарды және сөз мәдениетін сақтайды. |
||||||||||
шағым қалдыра аласыз



