Материалдар / Базарға қарап тұрсам әркім барар
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Базарға қарап тұрсам әркім барар

Материал туралы қысқаша түсінік
Орта көлемді прозалық, драмалық және поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдау, тақырыбы мен идеясын талдау,прозалық және поэзиялық шығармалардың композициялық құрылымын анықтау, кейіпкердің іс-әрекетіне немесе лирикалық кейіпкердің образына баға беру
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
07 Қараша 2024
127
0 рет жүктелген
250 ₸
Бүгін алсаңыз
+13 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +13 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Пән: Қазақ тілі Т2

Күні:30.09.24

Сынып: 8

Бөлім: II. Сауда жасай білесің бе?

Педагогтің аты-жөні:

Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

2.7. Базарға қарап тұрсам әркім барар.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

8.1.4.1 орта көлемді прозалық, драмалық және поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдау, тақырыбы мен идеясын талдау;

8.3.3.1 прозалық және поэзиялық шығармалардың композициялық құрылымын анықтау, кейіпкердің іс-әрекетіне немесе лирикалық кейіпкердің образына баға беру

Сабақ мақсаттары

Орта көлемді прозалық, драмалық және поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдау, тақырыбы мен идеясын талдау,прозалық және поэзиялық шығармалардың композициялық құрылымын анықтау, кейіпкердің іс-әрекетіне немесе лирикалық кейіпкердің образына баға беру


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/

уақыт

Педагогтің әрекеті


Оқушының әрекеті

Бағалау


Ресурстар

Сабақтың басы

5минут


Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу.Көтерiңкi көңiл-күй oрнaту үшiн Менің көңіл - күйім» жаттығуын өткізеді..






Суреттер

Сабақтың ортасы

30 минут


Сөздікпен жұмыс


Жаңа сөздер: төлем, пайым қылу, маржан


1. Жаңа сөздердің мағыналарын түсіндіру. 2. Дұрыс айтуға дағдыландыру: мұғалім сөздерді мәнерлеп оқиды;



Жаңа сөздерді тыңдайды, оқиды, мұғалім соңынан қайталайды.

Оқушылар жаңа сөздермен сөз орамдарын, қарапайым сөйлем құрастырады.

Жаңа сөздерді сөздік дәптерге жазады.


Дескриптор: 3



Жаңа сөздерді тыңдайды, оқиды

қарапайым сөйлем құрастырады.

дәптерге жазады.


Оқулық

40 бет


сөздік

слайд


























Бекіту

5 минут

1-тапсырма. Айтылым.ҮТО

Суреттер бойынша «Сауда орталығында» тақырыбында диалог құрыңдар.


Оқушылар айтылым тапсырмасын орындайды. Суретке қарап диалог құрайды.

Дескриптор: 2

-диалог құрады;

-диалог суреттерге сәйкес болады;


Оқулық

40 бет






Оқулық

40 бет



2-тапсырма. Жазылым.


Бөлшектік сан есімдерді пайдаланып, сөйлем құра.


½, 3/4, 7/9, 1/10, 2, 15, 4, 05,

екі жарым, жарты, екі

ширек.

Оқушылар жазылым тапсырмасын орындайды. Бөлшектік сан есімдерді пайдаланып сөйлем құрады.


Дескриптор: 1

Бөлшектік сан есімдерді пайдаланып сөйлем құрады.

3-тапсырма. Оқылым.ДБЖ

Өлеңді мәнерлеп оқы. Мазмұны бойынша жоспар құр.


«Базарға қарап тұрсам әркім барар» өлеңі

Оқушылар оқылым тапсырмасын орындайды. Өлеңді мәнерлеп оқиды, мазмұны бойынша жоспар құрады.

Дескриптор: 2

-өлеңді мәнерлеп оқиды;

-мазмұны бойынша жоспар құрады;




Оқулық

41 бет






4-тапсырма. Айтылым.

Өлең бойынша сұрақтарға жауап бер.


Базарға адамдар қандай мақсатпен барады?

Ақын бұл өлеңінде оқырманға қандай ақыл-кеңес береді?

«Сәулесі бар жігіттер бір ойланар» деген сөйлемді қалай түсінесің?




Оқушылар айтылым тапсырмасын орындайды. Өлең бойынша сұрақтарға жауап береді.





Дескриптор: 2

Өлең бойынша сұрақтарға жауап береді.

Мағынасын түсіндіреді




Оқулық

41 бет


Сабақтың соңы

5 минут

Рефлексия «Алма ағашы» әдісі:

Кері байланыс

Оқушылар сабақтан алған әсерлерін

алма ағашының жемістері арқылы көрсетеді.



Үй тапсырмасы: 5 тапсырма 41 бет


тексерілді












Пән: Қазақ тілі Т2

Күні:1-4.10.24ж

Сынып: 8

Бөлім: II. Сауда жасай білесің бе?

Педагогтің аты-жөні:Жұмалова

Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Базарға барамын

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

8.2.6.1 кесте, диаграмма, нұсқаулық шартты белгілер мен сызбаларда берілген ақпаратты талдау, баға беру

8.5.1.1 бөлшектік сан есімдерді жазба, ауызша жұмыстарда орынды қолдану

Сабақ мақсаттары

кесте, диаграмма, нұсқаулық шартты белгілер мен сызбаларда берілген ақпаратты талдап, баға беріп, бөлшектік сан есімдерді жазба, ауызша жұмыстарда орынды қолданады

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/

уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау


Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут

Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу.Көтерiңкi көңiл-күй oрнaту үшiн «Әсерлерімізбен бөлісейік» жылулық шеңбері орындалады.



суреттер

Сабақтың ортасы

30 минут


Сөздікпен жұмыс

Жаңа сөздер: таразы, азын-аулақ, жарамдылық, анда-санда,

ұрла, тәуекел

1. Жаңа сөздердің мағыналарын түсіндіру. 2. Дұрыс айтуға дағдыландыру: мұғалім сөздерді мәнерлеп оқиды;


Жаңа сөздерді тыңдайды, оқиды, мұғалім соңынан қайталайды.

Оқушылар жаңа сөздермен сөз орамдарын, қарапайым сөйлем құрастырады.

Жаңа сөздерді сөздік дәптерге жазады.


Оқулық

43бет


сөздік










































Бекіту

5 минут






1-тапсырма. Тыңдалым. Айтылым.

Мәтінді тыңда. Сұрақтарға жауап бер.

-Адамдар базарға не үшін барады?

-Сен жеміс-жидектен нені жақсы көресің?

-Не себепті?

-Жеміс-жидектің адам денсаулығына пайдасы туралы білесің бе?

Оқушылар тыңдалым, айтылым тапсырмасын орындайды. Мәтінді тыңдайды. Сұрақтарға жауап береді.

Дескриптор: 2

-мәтінді тыңдайды;

-сұрақтарға жауап береді;


Оқулық

45 бет





Оқулық

45 бет




2-тапсырма. Жазылым.

Жақша ішіндегі сөздерді қажетті тұлғада қойып, сөйлемнің мағынасы мен орын тәртібіне байланысты орналастырып жаз.



Оқушылар жазылым тапсырмасын орындайды. Жақша ішіндегі сөздерді қажетті тұлғада қойып, сөйлемнің мағынасы мен орын тәртібіне байланысты орналастырып жазады.

Дескриптор 2 қажетті тұлғада қояды, сөйлемнің мағынасы мен орын тәртібіне байланысты орналастырып жазады.

3-тапсырма. Оқылым. Айтылым.ҮТО


Оқы. Диалогті мазмұнына қарай дұрыс орналастырып оқыңдар.

Оқушылар оқылым, айтылым тапсырмасын орындайды.

Дескриптор: 2

-Оқиды;

-Диалогті мазмұнына қарай орналастырады




Оқулық

45 бет







4-тапсырма. Айтылым.ДБЖ


Экономист Фрэнк Найттың «Бизнес тәуекел болғанда ғана жүреді» деген тұжырымы бойынша ой бөлісіңдер.





Оқушылар айтылым тапсырмасын орындайды. Ой бөліседі.





Дескриптор: 2

Ой бөліседі

Пікірін дәлелдейді

Оқулық

46 бет


Сабақтың соңы

5 минут

Рефлексия «Смс» әдісі: Кері байланыс

Оқушылар сабақтан алған әсерлерін

«Смс» әдісі арқылы жеткізеді.


Үй тапсырмасы: 11 тапсырма 46 бет



Тексерілді





Қысқа мерзімді жоспар

Пән: Қазақ тілі Т2

Бөлім: Уақыт- ұлы күш

Күні : 30.09.24

Педагогтің аты-жөні:

Сынып: 7

Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар :

Сабақтың тақырыбы: 22. Бір минут бір кісінің өмірі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

7.2.2.1 кеңес берудің түрлі формалары мен жағдаяттарына сай ұлттық сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын қолдана білу

7.4.4.1 тақырып бойынша мәліметтерді жинақтап, презентация түрінде ұсыну


Сабақтың мақсаты :

кеңес берудің түрлі формалары мен жағдаяттарына сай ұлттық сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын қолдана біледі,

тақырып бойынша мәліметтерді жинақтап, презентация түрінде ұсынады


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5-мин.

«Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру:

Жаттығу.«Сөйлемді жалғастыр»

Жақсы өмір – бұл......

Бақытты адам – ол.......

Мен адамдардың ....... жоғары бағалаймын.

Менің өмірімнің маңызы мынада.....

Менің өмірім – ол ...

Менің көңіл-күйім көбінесе ...

Менде нашар көңіл-күй пайда болады, егер...

Айналадағы әлем-ол...

Менің достарыма деген қарым – қатынасым...

Жалғыздық мен үшін ол ...

Оқу мен үшін ол...

Үй жұмысын тексеру

Бағдаршам

Әр бала қолына қызыл және жасыл түсті қағаз алады. Мұғалім қойған бірнеше сұраққа байланысты балалар қолындағы қағазын көтереді. Сұраққа жауабы дайын болса, "жасыл" түсті, сұрақ жауабын білмейтін болса "қызыл" түсті қағазды көрсетеді. Жасыл түсті көрсеткен кез келген оқушыдан жауап сұралады. Жасыл түсті қағазды мүлдем көтермеген оқушыларға сұрақты қайталап қоюға болады не жауап берілген соң қызыл түсті қағаз көрсеткен кез келген оқушыдан жауапты қайталап беруін сұрау қажет.








«Смайликтер»




Қима қағаздар

Сабақтың ортасы


35-мин.

























1.Сөздікпен жұмыс.

Жаңа сөздермен таныстырады, оқушыларға қайталатады, жаңа тақырыпқа байланысты сөздіктермен жұмыс.





Оқылым Айтылым Жазылым

Қосымша тапсырма.

ЕББҚ:(Зейін тапшылығы және гипербелсенділік синдромы (ЗТГС)

(даралап оқыту тәсілі арқылы)

Тапсырма орындауда «Аяқталмаған сөйлем» әдісі қолданылады.

Жеке қажеттілгі бар оқушы (төмен деңгейлі)«қолдау» әдісі арқылы саралау жүргізіледі

Айтылым

1- тапсырма

Жұптық жұмыс












Тыңдалым Оқылым

13- тапсырма

Топтық жұмыс



Сергіту сәті

Интербелсенді тақтада көрсетілетін «Қызыл гүлім- ай» биін сынып боп билейді.

Айтылым

Жеке жұмыс

Қосымша тапсырма.








Жазылым

Қосымша тапсырма

Жеке жұмыс









4- тапсырма

Айтылым

Жеке жұмыс




Тыңдалым,айтылым.
Жаңа сөздерді жазады, сөз тіркестерін, сөйлем құрастырады. Аудармасын мұғалімнің көмегімен айтып шығады.

Шықылдау, тиянақ жоқ, ұрлау, бұлдыр, дәурен, заман.

Айтылым

Өмір туралы мақал- мәтелді керекті сөздермен толықтырып оқы. Нақыл сөздердің мағынасын бірігіп талдаңдар. Уақытқа қатысты мақал-мәтелді көшіріп жазыңдар.

*Өмір озады, ажар тозады.

*Уақытыңның босқа өткені-

Өміріңнің бос кеткені

*Өмір қартайса да,

Көңіл қартаймайды

*Өткен өмір

Өшкен өмір

*Өмір өтер, жас өсер.

Айтылым

Сұрақтарға жауап береді.

Диалог. «Өмір сүре білу үшін ...» тақырыбында диалог құрады. Диалогте өмір, уақыт туралы мақал- мәтелдер мен нақыл сөздерді,эвфемизмдерді қолданыңдар. Сөздеріңе көмекші есімдерді кірістіріңдер.«Сұрақ- жауап» тәсілі арқылы бір- бірінің сұрақтарына жауап береді.

Оқылым

Мәтінді тыңдап, мазмұнын өз ойларымен дамытып айтады. Топқа бөлініп, постер қорғайды.

Сергіту сәтін орындайды.

Қимыл қозғалыс арқылы сергу.

Айтылым

Полилог. Берілген сөздерді, сөз тіркестерін пайдаланып, «Уақытты бағалай білу де – өнер» деген тақырыпта пікірлесіңдер.

Қажетті сөздер: тіл табысу, қабілет, қасиет, жаратылыс, сәттілік, шарт, бедел, өмір тәжірибесі,пікір алысу.

Жазылым

«Уақыт» тақырыбына синквейн (бес жолды тақпақ) жазады.

Айтылым

«ПОПС» формуласын қолданып, өлең мазмұны бойынша өз пікіріңді дәлелде.










Дескриптор

3 балл

- Мәтіннен сөйлемдерді табады.

-Сөйлемдердің дұрыс-бұрысын шартты белгімен белгілейді.


«Көңіл күй одағайлары»


Дескриптор

4 балл

-Сұраққа жауап береді

«Бас бармақ»

























Дескриптор:

-Кестені толтырады

-Сұрақтарға жауап береді


« Алма ағаштары» (қызыл алма – өте жақсы , жасыл –жақсы , сары алма-қанағаттанарлық)»






Өзара бағалау: «Тамаша», «Жақсы», «Ойлан»



Оқулық

сөздік




























Оқулық















Оқулық





Сабақтың соңы

5-минут

Үй тапсырмасын беру : 5 -тапсырма


Кері байланыс



 Өз деңгейлерін анықтайды.

Чемодан (маған қажет), Еттартқыш (қайта қарастыру қажет), Қоқыс жәшігі (маған қажет емес)


Бағалау

Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды.

Смайликтер арқылы формативті бағалау жүргізіледі.


Пән: Қазақ тілі Т2

Бөлім: 2. Уақыт- ұлы күш

Күні : 1.10.24

Педагогтің аты-жөні:

Сынып: 7

Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар :

Сабақтың тақырыбы: 24. Уақыт- өмір

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

7.3.2.1 ресми-іскерлік (нұсқаулық) салаға қатысты мәтіндердің тілдік ерекшелігін анықтап, талдау жасау

7.2.5.1 диалогке қатысушылар коммуникативтік жағдаяттың талаптарына сай "сөйлеуші-тыңдаушы" позицияларын еркін ауыстыру

Сабақтың мақсаты :

ресми-іскерлік (нұсқаулық) салаға қатысты мәтіндердің тілдік ерекшелігін анықтап, талдау жасайды,диалогке қатысушылар коммуникативтік жағдаяттың талаптарына сай "сөйлеуші-тыңдаушы" позицияларын еркін ауыстырады

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


«Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру:

Үй жұмысын тексеру

«Сен-маған, мен- саған» тәсілі. Оқушылар бір- біріне өткен тақырып бойынша сұрақтар қояды.








«Қол шапалақ»

Слайд







Үлестірмелі топтамалар



Ата, әженің, қарияның, дастарханның суреттері

Сабақтың ортасы



























1.Сөздікпен жұмыс.

Жаңа сөздермен таныстырады, оқушыларға қайталатады, жаңа тақырыпқа байланысты сөздіктермен жұмыс.




Айтылым

тапсырма

Жеке жұмыс
















Тыңдалым Оқылым

3- тапсырма

Топтық жұмыс

ЕББҚ:(Зейін тапшылығы және гипербелсенділік синдромы (ЗТГС)

(даралап оқыту тәсілі арқылы)

Тапсырма орындауда «Аяқталмаған сөйлем» әдісі қолданылады.

Жеке қажеттілгі бар оқушы (төмен деңгейлі)«қолдау» әдісі арқылы саралау жүргізіледі




Сергіту сәті









Айтылым

4- тапсырма

Жұптық жұмыс





Жазылым

2- тапсырма

Жеке жұмыс




Айтылым

Қосымша тапсырма

Жеке жұмыс



Тыңдалым,айтылым.
Жаңа сөздерді жазады, сөз тіркестерін, сөйлем құрастырады. Аудармасын мұғалімнің көмегімен айтып шығады.

Керемет-замечательно

Мәдениеттілік-культура

Азық- припасы

Айтылым

«Уақыттың қадірі» атты бейнебаян көрсетіледі.

«Сағаттың тілімен» әдісі арқылы жаңа берілген ақпаратты қабылдайды.

1.Бейнебаянның маңыздылығы неде?

...........................................

2.Қай кезде уақыт өтіп барады?

.........................................

3.Уақыттың қадірі неде?

...........................................

4.Қандай кеңес алдың?

............................................

5.Уақытты бағалай аламыз ба?

Оқылым

Мәтінді тыңда, оқы. Мәтінге тақырып қой. Мәтін бойынша жоспар құр.

«Уақыт менің өмірімде» атты презентация құрастырады.

1-топ: жаңа сөздер мен сөз тіркестерін дұрыс пайдаланып, сөйлем құрастыра алады

2-топ: Мәліметтерді жинақтап, жаңа тақырып бойынша презентация жасайды.

3-топ: Ұсынған презентацияны қорғай алады және дәлелдейді.

Сергіту сәтін орындайды.

«Дирижер» әдісі
Жүргізуші бір қимыл көрсетіп, сұқ саусағымен кімді көрсетсе, сол адам сол қимылды қайталауы керек. Кім тез қайталай алмаса, сол ойыннан шығады. Жүргізуші бір қимылды бірнеше адамға жасата отырып, белгілі бір дыбыстар шығаруы керек.

Айтылым

Мәтіндегі ақпаратты «Төрт сөйлем» тәсілі арқылы айт.

Пікір.Оқыған мәтін бойынша пікіріңді бір сөйлеммен жаз.

Дәлел.Өз пікіріңді бір сөйлеммен дәлелде

Мысал.Пікіріңді өмірмен байланыстырып, мысал келтір.

Қорытынды. Тақырып бойынша қорытынды жаз.

Жазылым

1-тапсырмадағы мәліметтерді пайдаланып, кестені толтыр.

Табысты адамдар- кімдер?

Олар не істейді?

Пайдалы кеңестер




Айтылым

Мәтіндегі «Уақыт- керемет сый», «Уақыт- ең қымбат дүние» деген тұжырымдар бойынша ой бөлісіңдер.



«Смайликтер»












Дескриптор

3 балл

-Сызбаны толтырады



«Алма ағашы»





Дескриптор

5 балл

-Мәтін жазады

-Топтастырады.

«ББҮ»


















Дескриптор

3 балл

-Түсіндіреді

-Талдайды


«Өзін- өзі бағалау»









Дескриптор

5 балл

-Ой бөліседі

-Талқылайды

«Бас бармақ»





Оқулық

сөздік

слайд






































Слайд

Оқулық














Оқулық


слайд




Кесте







Таратпалар

Сабақтың соңы

3 минут

Үй тапсырмасын беру : «Уақытты бағалай білесің бе?» ойтолғау


Кері байланыс



 Өз деңгейлерін анықтайды.



Бағалау

Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды.

Смайликтер арқылы формативті бағалау жүргізіледі.

Қысқа мерзімді жоспар

Пән: Қазақ тілі Т2

Бөлім: 2. Уақыт- ұлы күш

Күні : 4.10.24

Педагогтің аты-жөні:

Сынып: 7

Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар :

Сабақтың тақырыбы: 26. Нәтиже сабақ. Мен не үйрендім?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

7.1.1.1.мәтін үзінділері арқылы оқиғаның дамуын болжау

7.5.1.2.салыстырмалы, күшейтпелі, асырмалы шырайлардың қызметін білу, жазба, ауызша жұмыстарда қолдану

Сабақтың мақсаты :

мәтін үзінділері арқылы оқиғаның дамуын болжайды,

салыстырмалы, күшейтпелі, асырмалы шырайлардың қызметін біліп, жазба, ауызша жұмыстарда қолданады

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


«Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру:

«Шеңбер бойындағы доп» ойыны.Мақсаты; шыдамсыз,импульсивті балаларды өзін –өзі устауға үйрету.

Педагогтың белгісі бойынша балалар допты шеңбер бойынша бір –біріне береді. «Тоқта»деген белгі берілген кезде тоқтатылады.Допты түсіріп алған немесе уақытында тоқтай алмаған балалар ойыннан шығарылады.

Үй жұмысын тексеру

«Қар кесегі» тәсілі арқылы мұғалім өткен сабақ туралы пысықтайды, сұрақ қояды.






«Шапалақ»




Үлестірмелі топтамалар




Сабақтың ортасы



























1.Сөздікпен жұмыс.

Жаңа сөздермен таныстырады, оқушыларға қайталатады, жаңа тақырыпқа байланысты сөздіктермен жұмыс.






Айтылым

Қосымша тапсырма

Жеке жұмыс

ЕББҚ:(Зейін тапшылығы және гипербелсенділік синдромы (ЗТГС)

(даралап оқыту тәсілі арқылы)

Тапсырма орындауда «Аяқталмаған сөйлем» әдісі қолданылады.

Жеке қажеттілгі бар оқушы (төмен деңгейлі)«қолдау» әдісі арқылы саралау жүргізіледі

Тыңдалым Айтылым

Қосымша тапсырма

Жеке жұмыс

Интербелсенді тақтада көрсетілген бейнежазба бойынша тапсырма орындайды.












Сергіту сәті








Тыңдалым Оқылым

1- тапсырма

Топтық жұмыс









2- тапсырма

Жеке жұмыс









Жазылым

3-тапсырма





Айтылым

4- тапсырма

Жұптық жұмыс




Жазылым

5- тапсырма

Жеке жұмыс


Айтылым Жазылым

Жеке жұмыс


Тыңдалым,айтылым.
Жаңа сөздерді жазады, сөз тіркестерін, сөйлем құрастырады. Аудармасын мұғалімнің көмегімен айтып шығады.

Қадам-шаг

Өсиет-наставление, завет

үлгі-өнеге-пример

ақыл- кеңес-совет

толғандырады-волнующий

Айтайық

Суреттер бойынша әңгіме құраңыздар.





Айтылым

«Уақыт алтыннан қымбат» тақырыбына әңгіменің үзіндісін тыңдаңыз. Мәтін үзінділерін одан ары жалғастырып, дамуын болжаңыздар. Оқиғаның одан ары дамуын болжап, жұбынызға айтыңыз. 1,5 мин. Оқиған өз ойларыңыз бойынша аяқтаңыздар. Өзіндік рефлексия сұрақтарына жауап беріңіз.

Сергіту сәтін орындайды.

«Бір - екі - үш - төрт - бес» әдісі
Қатысушылардың бәрі бір мезгілде, алдымен оң қолын, сонан соң сол қолын жоғары қарай сермеп тұрып, бірден беске дейін санайды. Келесі жолы төртке дейін, сосын үшке, сосын екіге дейін, ең соңынан бірге дейін санайды. Әр тілде санаудың орнына «Ха - ха», «Хи - хи» деп айтуға да болады.

Тыңдалым Оқылым

Мәтінді тыңдаңдар. Оқыңдар.Тақырып қойыңдар. Жоспар құр.

1-топ. Қысқаша хат жазады 2-топ. Сурет пен мәтінді пайдаланып қысқаша қойылым сценарийін жазады. 3-топ. Берілген сын есімдерді пайдаланып, мәтін құрайды.

Айтылым

«ПОПС» формуласын пайдаланып, мәтін бойынша өз пікіріңді дәлелде.

Жазылым

Төменде берілген сөйлемдердің бірін тақырып ретінде таңдап алып, мәтін құра. Мәтінде көмекші есімдерді пайдалан.

Айтылым

«Уақыт- әркімнің өмірлік капиталы» деген тақырыптың төңірегінде пікірталас ұйымдастырыңдар.

Жазылым

«Уақыт» сөзіне диаграмма құра. Осы сөздерді пайдаланып, әңгіме құра.

Айтылым Жазылым

Абай Құнанбайұлының Жидебайдағы мұражайы туралы фотоколлаж дайында.



«Бас бармақ»











Дескриптор

балл

-Сұхбаттасады


«Бағдаршам»




































Дескриптор

5 балл

-Мәтін жазады

-Топтастырады.

«Екі жұлдыз, бір тілек»

















Дескриптор

3 балл

-Түсіндіреді

-Талдайды


«Өзін- өзі бағалау»





Оқулық

сөздік





АКТ,портрет, суреттер, тірек сызбалар






















Оқулық







Оқулық,қабырғаға ілінген ватмандар, түрлі-түсті маркерлер.









Оқулық









Кесте








Таратпалар

Сабақтың соңы

3 минут

Үй тапсырмасын беру : «Бос уақытыңды тиімді пайдалана аласың ба?» эссе

6-тапсырма


Кері байланыс



 Өз деңгейлерін анықтайды.



Бағалау

Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды.

Смайликтер арқылы формативті бағалау жүргізіледі.




































Пән: Қазақ тілі Т2

Бөлім: 2

Қазіргі қазақ ауылы мен қаланың тыныс-тіршілігі Ә.Дүйсенбиев «Бәтеңке, Шұжық, Балқаймақ» өлеңі

Күні : 30.09.24

Педагогтің аты-жөні:Жумалова

Сынып: 6

Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар :

Сабақтың тақырыбы: Кім пайдалы? Кім мықты?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

6.3.4. 1Мәтіндердің тақырыбына, мазмұндық құрылымына сүйене отырып, түрлерін салыстыру

6.4.1. 1Мәтіндердің стильдік ерекшелігінсақтай отырып, күнделік жазу.

Сабақтың мақсаты :

Мәтіндердің тақырыбына, мазмұндық құрылымына сүйене отырып, түрлерін салыстырады,мәтіндердің стильдік ерекшелігінсақтай отырып, күнделік жазады

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут

Қызығушылықты ояту үшін миға шабуыл


«Бэкроним» әдісі

Оқушылардың логикалық ойлау қабілетін, сөз қорын дамыту.

Ойлау қабілеті дамиды, сөздік қоры молаяды, жазылым дағдысы қалыптасады.

Ой қозғау.

Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстыру.

Сөзде берілген әр әріптері бойынша мағыналы сөйлем құрылады. Сөздер бастапқы әріптен басталады.








Оқушылар сұрақтарға жауап беру аркылы

сабақтың тақырыбын болжайды.


Қолпаштау




Сабақтың ортасы

35 минут

































































Сабақтың соңы

Ой толғаныс.


1.Сөздікпен жұмыс.

Ұрысу-ссориться

Тепкілеу-пинать

Шұжық-колбаса

Шындық-правда

Арам-подлый

Мықты-сильный

Мінеу-критиковать

Керкілдесу-грохотать

Керісу-спорить

Жүгіну-зараза

Жаңа сөздермен таныстырады, оқушыларға қайталатады.



Айтылым

1 тапсырма

Сұрақтарға жауап бер.

-Қандай тағамдар пайдалы?

-Сен қандай тағамдарды ұнатасың?

-Қандай киімдерің өзіңе ұнайды?

-Сен аяқкиім неден жасалатынын білесің бе?


Жазылым

2 -тапсырма

Жұмбақты шешіңдер.Мағынасын түсіндіріңдер.


Мәтінмен жұмыс

Оқылым

3 -тапсырма

Өлеңді рөлге бөліп оқыңдар.Мазмұндаңдар

Ә.Дүйсенбиевтің Бәтеңке, шұжық, балқаймақ өлеңінен үзінді.


Жазылым

4 -тапсырма

Мәтіндегі 5 сөйлемге түрлі нұсқада сұрақ қой.


*Бәтеңке,Шұжық,Балқаймақ дүкенде тұрып ұрсысты.

*Бәтеңке,Шұжық,Балқаймақ дүкенде не істеді?

*Бәтеңке,Шұжық,Балқаймақ қайда тұрып ұрысты?

*Дүкенде кімдер ұрысты?


«Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа де ген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді.

Тыңдалым,Айтылым.
Жаңа сөздерді жазады, сөз тіркестерін, сөйлем құрастырады.






Айтылым.


Сұрақтарға жауап береді.









Жазылым

Жұмбақтың шешуін тауып, мағынасын түсіндіреді.

Дәптерлеріне көшіріп жазады.




Оқылым

Өлеңді мәнерлеп, қатесіз, рөлге бөліп оқиды







Жазылым

Көрсетілген сөйлемдерге түрлі нұсқада сұрақ қояды.











Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.









Дескриптор Білім алушы:3

дұрыс сұрақ құрастыра алады, - тілдік нормаларды сақтайды

-сұрақтарға жауап береді











Дескриптор 3балл


Жұмбақты шешеді.Мағынасын түсіндіреді

Өлеңді мәнерлеп оқиды






Дескриптор 3балл


Өлеңді рөлге бөліп оқиды.Мазмұндайды

Сұрақ қояды







Дескриптор 1балл

сұрақ қояды





Мұғалім оқушыларды «Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды. Яғни «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». Сонымен қатар 1- 10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады


Оқулық

33 бет

сөздік














Оқулық

33 бет














Оқулық 33 бет Суреттер












Оқулық 34 бет






















5минут

Үй тапсырмасын беру :34 б . 5 тапсырма











Бағалау

Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды.



Пән: Қазақ тілі Т2

Бөлім: 2. 2-бөлім

Қазіргі қазақ ауылы мен қаланың тыныс-тіршілігі Ә.Дүйсенбиев «Бәтеңке, Шұжық, Балқаймақ» өлеңі


Күні : 2.10.24

Педагогтің аты-жөні:Жумалова Л


Сынып: 6

Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар :


Сабақтың тақырыбы: Қаланың қызу өмірі


Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

6.4.1. 1Мәтіндердің стильдік ерекшелігінсақтай отырып, күнделік жазу.

6.4.5.1 Жазба жұмыстарында сөзге қосымша жалғауда үндестік заңын ескеріп, орфографиялық нормаға сай дұрыс жазу; сөйлем соңында қойылатын тыныс белгілерді орынды қолдану.


Сабақтың мақсаты :

Мәтіндердің стильдік ерекшелігінсақтай отырып, күнделік жазады.Жазба жұмыстарында сөзге қосымша жалғауда үндестік заңын ескеріп, орфографиялық нормаға сай дұрыс жазып, сөйлем соңында қойылатын тыныс белгілерді орынды қолданады


Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар


Сабақтың басы

5 минут

Жаңа сөздермен танысу

Кептеліс-пробка

Шулы-шумный

Қарбалас-скопление

қалалық -городской

оиын-игра

қыш-кусок

там-дом

ауылдық-деревенский

ойын-сауық -развлечение

отшашу-салют

хауыз-хаус


Сабақ мақсатымен таныстыру


«Шаттық шеңбері» әдісі







Сабақ мақсатымен таныстыру

Оқушылар жаңа сөздермен мұқият танысады

Сөздерге сәйкес сөз тіркестерін құрайды.







Сабақ мақсатымен танысады..

«Шаттық шеңбері» әдісі бойынша оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл-күйін көтереді.Бауырмалдығын оятады.

Оқушылар үлкен шеңберге тұрады, бір – біріне жақсы тілектер айтады.


Ауызша кері байланыс беру. Жақсы! Тамаша!




Суреттер

сөздіктер


Сабақтың ортасы

35минут)\


АЙТЫЛЫМ

1-тапсырма.

Сурет бойынша бірнеше сұрақ дайында. Көршіңнен сұра.


ЖАЗЫЛЫМ

2-тапсырма.

Сұрақтарға жауап жаз.

Қандай елді мекен «қала» деп аталады?

«Қала» деген атқа ие болу үшін не назарға алынады?

Қазақстанда неше ірі қала бар?

Қала мен ауылдың айырмашылығы неде?

Қалада қарбалас тіршілік нешеде басталады? Не себепті?

Қала шулы ма? Не себепті?

Оқылым

3 тапсырма

Мәтіндерге тақырып қой. Мәтіндерді салыстыр


ЖАЗЫЛЫМ

5-тапсырма.

Жақша ішіндегі тиісті етістіктерді дұрыс тұлғада қойып, сөйлемдер құра.


Айтылым

Сурет бойынша диалог құрады;

Оқушылар сөйлем құрайды;

Оқушылардың сұрақ қою дағдысы қалыптасады және сұрақ қою арқылы өзара ашық пікірлеседі.



ЖАЗЫЛЫМ

Оқушылардың сұрақ қою дағдысы қалыптасады және сұрақ қою арқылы өзара ашық пікірлеседі.

Сұрақ қою арқылы білмгендерімен бөліседі.







Оқылым

Тапсырма бойынша берілген мәтіндерді салыстырады, тақырып қояды.



ЖАЗЫЛЫМ

Жақша ішіндегі етістіктерді дұрыс қоя отырып, сөйлемдер құрайды.



Дескриптор 4

Сурет бойынша диалог құрады;

Оқушылар сөйлем құрайды;

Оқушылардың сұрақ қою дағдысы қалыптасады, сұрақ қою арқылы өзара ашық пікірлеседі
















Дескриптор:2балл

Мәтіндерді салыстырады;

Өз ойын айта алады;

Сұрақтарға жауап береді.






Дескриптор 2балл

Мәтіндерге тақырып қояды. Мәтіндерді салыстырады



Дескриптор 2балл

тиісті етістіктерді дұрыс тұлғада қояды, сөйлемдер құрайды


Оқулық

36 бет,

Суреттер











Оқулық

36 бет












Оқулық 37 бет





Сабақтың соңы

5 минут

Үй тапсырмасын беру : 5тапсырма,37-бет



Кері байланыс

«Бес саусақ» әдісі

Оқушының бір-біріне бес саусақтай бірігуіне ықпал ету.



Балалар параққа алақандарын қойып, оны жиегімен қаламмен айналдырып өтеді. Осыдан соң олар сабақ туралы мынандай сұрақтарға жауап беріп, салынған саусақтарына жазады:

1.«Бас бармақ»- басты мәселе. Бүгінгі сабақта ең құнды мәселе не болды?

2. «Балалы үйрек»- бірлесу. Қалай жұмыс жасадым, кімге көмек бердім, кімді риза жасадым?

3. «Ортан терек»- ойлану. Мен бүгін білім мен тәжірибе алдым?

4. «Шылдыр шүмек»-шынайылық. Сабақмаған ұнадыма? Неліктен?

5 «Кішкентай бөбек»-көңіл-күй ахуалы.

Мен сабақта өзімді қалайша сезіндім?



Бағалау

Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды.




Қысқа мерзімді жоспар



Қысқа мерзімді жоспар


























































Пән: Қазақ тілі Т2

Бөлім: 2-бөлім

Қазіргі қазақ ауылы мен қаланың тыныс-тіршілігі Ә.Дүйсенбиев «Бәтеңке, Шұжық, Балқаймақ» өлеңі

Күні : 3.10 .24

Педагогтің аты-жөні:Жумалова Л

Сынып: 6

Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар :

Сабақтың тақырыбы: Менің қаладағы болашақ пәтерім

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

6.4.5. 1Жазба жұмыстарында сөзге қосымша жалғауда үндестік заңын ескеріп, орфографиялық нормаға сай дұрыс жазу;

6.5.1.2 Лексикалық мағынасы жағынан заттың сипатын, көлемін, салмағын, аумағын білдіретін сын есімдерді ажырата білу, жазба, ауызша жұмыстарда қолдану

Сабақтың мақсаты :

Жазба жұмыстарында сөзге қосымша жалғауда үндестік заңын ескеріп, орфографиялық нормаға сай дұрыс жазады.Лексикалық мағынасы жағынан заттың сипатын, көлемін, салмағын, аумағын білдіретін сын есімдерді ажырата біліп, жазба, ауызша жұмыстарда қолданады

Тілдік мақсаттар

Пәтер, жекежай, бөлме, кеңестік,аула

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

7 минут


Жаңа сөздермен жұмыс.

Жекежай-особняк

Аспанмен таласқан-

Кеңесу-беседа

Жатын бөлме-спальня

Айқара ашу-перекрестное открытие

Дайын-готовый


Жаңа сөздермен таныстырады, оқушыларға қайталатады.

«Гүлмен тілек»

(сергіту және топқа біріктіру)

Тыңдау дағдыларын дамыту, сондай-ақ оқушыларды қатыстыру арқылы барлығын теңестіру, жағымды ахуал қалыптастыру

Оқушылар жаңа сөздермен танысады, тілдерін жаттықтырып, қайталайды.







Оқушылар арнайы дайындалып келген гүлді алақандарына салып тұрып, бір-біріне тілек тілейді және гүлдің астына жазылған сөздер бойынша топқа біріктіріледі.

Қолпаштау




















Смайликтер





















Сабақтың ортасы

(35минут)



























Айтылым.

1-тапсырма.

Көп нүктенің орнына тиісті қосымшаны қойып, сөйлем құра.

1. Бәтеңке, Шұжық, Балқаймақ дүкен... ұрсысты.

2. О... ұзақ уақыт бітімге келе алмады. Олар жолда Сиыр... кездесті. 3. Мен ауыл... бардым. 4. Маған қала... тұрған ұнайды.

5. Қала... кептеліс жиі болады.

6. Жайлау... ауасы таза


АЙТЫЛЫМ

2-тапсырма.

Сурет бойынша әңгіме құра.




ОҚЫЛЫМ

3-тапсырма.

Мәтінді оқы.




ЖАЗЫЛЫМ

4-тапсырма.

Мәтіндегі жалғаулық шылаулардың түрін көрсет. Осы жалғаулықтарды қатыстырып, сөйлем құра.



АЙТЫЛЫМ

5-тапсырма. Мәтін бойынша диалогті толықтырыңдар. Әлібек кімге не туралы хат жазды?

Әлібектің арманы — не? Ол қандай пәтерде тұруды армандайды? —

Ол неге таудың етегінде тұруды қалайды?


Айтылым


Көп нүктенің орнына қосымшаларды қойып, сөйлемдер құрайды.










Айтылым

Сөз тіркестерін пайдаланып, әңгіме құрайды.








Оқылым

«Менің болашақ пәтерім» мәтінін мұқият,қатесіз оқиды.Сөздерге мән береді.


Жазылым

Шылаулардың түрін көрсетеді. Жалғаулықтарды қатыстырып, сөйлемдер құрайды.





Сұрақтарға жауап береді

Мәтінді пайдалану арқылы берілген диалогті толықтырады.

















Дескриптор 3

Көп нүктенің орнына қосымшаларды қояды, сөйлемдер құрайды.









Дескриптор 3б

Сөз тіркестерін пайдаланады, әңгіме құрайды.

Сурет бойынша әңгіме құра.













Дескриптор 2б

Шылаулардың түрін көрсетеді. Жалғаулықтарды қатыстырып, сөйлемдер құрайды








Дескриптор 2б

Сұрақтарға жауап береді

Мәтінді пайдалану арқылы берілген диалогті толықтырады.




Оқулық

39 бет











сурет

Оқулық

39 бет

























Оқулық 40 бет









Оқулық 40 бет


Сабақтың соңы

3 минут

Үй тапсырмасын беру : 6 тапсырма, 41 бет


Кері байланыс

«Бағдаршам» әдісі

Қызыл- мүлдем түсінбедім

Сары- жартылай түсіндім

Жасыл-толық түсінікті

Оқушылар сабақта алған білімдерін бағдаршамның түстері арқылы түсінгенін білдіреді


Бағалау

Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды.













Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!