Күні:_______ Сыныбы:_9 «а»,«б»___
І. Сабақтың тақырыбы:
Бейорганикалық қосылыстарды қайталау
ІІ. Сабақтың мақсаты:
а) Білімділігі:
Бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары.Оксид, негіз, қышқыл, тұз туралы түсініктерін оқушылардың есіне түсіре отырып, қайталау
б) Дамытушылығы:
Негізгі ойды тақырыптан іздеп таба отырып, оқушылардыңбіліктілігін жетілдіру.
в) Тәрбиелілігі: Оқулықпен өз бетінше жұмыс істеуге, ізденуге тәрбиелеу.
ІІІ. Көрнекілігі: «Бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары» таблица, кристалдық тор,технологиялық карта, интерактивті тақта, т.б.
V. Сабақты өткізу әдісі: Сөздік әдіс- әңгімелесу, әңгіме. Эвристикалық зерттеу әдісі.
V. Сабақты өткізу технологиясы: Деңгейлік саралау технологиясы
VІ. Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру бөлімі.
Ой қозғау.
-
Бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластарын атаңдар?
-
Оксид, негіз, қышқыл, тұздың анықтамасы қалай аталады?
-
Оксидтердің жіктелуін, анықтаммасын айтыңдар.
-
Оксидтер –екі элементтен құралып, бірі оттек болып келетін күрделі заттар.
Оксидтер тұз түзбейтіндер және тұз түзетіндер болып 2-ге бөлінеді. Тұз түзтін оксидтер үшке бөлінеді (негіздік, қышқылдық, екідайлы оксидтер)
ІІ. Ақпараттық кезең:
І. Оксидтер:
-
Жұмыс
Төменде берілген оксидтерді жіктеңдер және атаңдар
Na2O,NO, BeO, N2O5, CO, Cr2O3, N2O, SiO2, CaO
А) Оксидтер:
-
Тұз түзбейтін оксидтер:
-
Тұз түзетін оксидтер:
Б) Тұз түзетін оксидтер:
-
Тұз түзетін оксидтер
Негіздік оксидтер
Қышқылдық, оксидтер
Екідайлы оксидтер
Na2O –динатрий монооксиді
NO – азот монооксиді
BeO – берелий монооксиді
N2O5- диазот пентаоксиді
CO –көміртек монооксиді
Cr2O3- дихром триоксиді
N2O – диазот монооксиді
SiO2- кремний диоксиді
CaO – кальций монооксиді
-
Жұмыс. Оксидтердің алынуын сипаттау – оқулықпен жұмыс 22 бет (қандай заттан алынғанын көрсету)
-
Жұмыс
Оксидтердің қасиетін сипаттау – оқулықпен жұмыс 23 бет (қандай заттармен әрекеттескенін көрсету)
ІІ.Қышқылдар класы
-
Жұмыс
Төменде берілген қышқылдарды жіктеңдер және атаңдар
H2S, HNO3, H3PO4
-
Жұмыс
Қышқылдардың алынуын сипаттау – оқулықпен жұмыс 24 бет (қандай заттан алынғанын көрсету)
-
Жұмыс
Қышқылдардың қасиетін сипаттау – оқулықпен жұмыс 24 бет (қандай заттармен әрекеттескенін көрсету)
ІІІ.Негіздер класы
-
Жұмыс
Төменде берілген негіздерді жіктеңдер және атаңдар? NaOH, Al(OH)3, Mg(OH)2
-
Жұмыс: Негіздердің алынуын сипаттау – оқулықпен жұмыс 25 бет (қандай заттан алынғанын көрсету)
-
Жұмыс
Негіздердің қасиетін сипаттау – оқулықпен жұмыс 25 бет (қандай заттармен әрекеттескенін көрсету)
IV Тұздар класы
1. Жұмыс Төменде берілген тұздарды жіктеңдер және атаңдар
Na2SO4, Al(OH)Cl2, KHCO3
-
Жұмыс Тұздардың алынуын сипаттау – оқулықпен жұмыс 25 бет (қандай заттан алынғанын көрсету)
-
Жұмыс. Тұздардың қасиетін сипаттау – оқулықпен жұмыс 26 бет (қандай заттармен әрекеттескенін көрсету)
Топтық жұмыс
Төменде берілген айналуды орындаңдар
С → CO2 → H2CO3 → CaCO3
![]()
Na → Na2O → H2CO3
Үйге тапсырма: §3. 1-5 жаттығу 27 бет
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Бейорганикалық қосылыстарды қайталау
Бейорганикалық қосылыстарды қайталау
Күні:_______ Сыныбы:_9 «а»,«б»___
І. Сабақтың тақырыбы:
Бейорганикалық қосылыстарды қайталау
ІІ. Сабақтың мақсаты:
а) Білімділігі:
Бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары.Оксид, негіз, қышқыл, тұз туралы түсініктерін оқушылардың есіне түсіре отырып, қайталау
б) Дамытушылығы:
Негізгі ойды тақырыптан іздеп таба отырып, оқушылардыңбіліктілігін жетілдіру.
в) Тәрбиелілігі: Оқулықпен өз бетінше жұмыс істеуге, ізденуге тәрбиелеу.
ІІІ. Көрнекілігі: «Бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары» таблица, кристалдық тор,технологиялық карта, интерактивті тақта, т.б.
V. Сабақты өткізу әдісі: Сөздік әдіс- әңгімелесу, әңгіме. Эвристикалық зерттеу әдісі.
V. Сабақты өткізу технологиясы: Деңгейлік саралау технологиясы
VІ. Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру бөлімі.
Ой қозғау.
-
Бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластарын атаңдар?
-
Оксид, негіз, қышқыл, тұздың анықтамасы қалай аталады?
-
Оксидтердің жіктелуін, анықтаммасын айтыңдар.
-
Оксидтер –екі элементтен құралып, бірі оттек болып келетін күрделі заттар.
Оксидтер тұз түзбейтіндер және тұз түзетіндер болып 2-ге бөлінеді. Тұз түзтін оксидтер үшке бөлінеді (негіздік, қышқылдық, екідайлы оксидтер)
ІІ. Ақпараттық кезең:
І. Оксидтер:
-
Жұмыс
Төменде берілген оксидтерді жіктеңдер және атаңдар
Na2O,NO, BeO, N2O5, CO, Cr2O3, N2O, SiO2, CaO
А) Оксидтер:
-
Тұз түзбейтін оксидтер:
-
Тұз түзетін оксидтер:
Б) Тұз түзетін оксидтер:
-
Тұз түзетін оксидтер
Негіздік оксидтер
Қышқылдық, оксидтер
Екідайлы оксидтер
Na2O –динатрий монооксиді
NO – азот монооксиді
BeO – берелий монооксиді
N2O5- диазот пентаоксиді
CO –көміртек монооксиді
Cr2O3- дихром триоксиді
N2O – диазот монооксиді
SiO2- кремний диоксиді
CaO – кальций монооксиді
-
Жұмыс. Оксидтердің алынуын сипаттау – оқулықпен жұмыс 22 бет (қандай заттан алынғанын көрсету)
-
Жұмыс
Оксидтердің қасиетін сипаттау – оқулықпен жұмыс 23 бет (қандай заттармен әрекеттескенін көрсету)
ІІ.Қышқылдар класы
-
Жұмыс
Төменде берілген қышқылдарды жіктеңдер және атаңдар
H2S, HNO3, H3PO4
-
Жұмыс
Қышқылдардың алынуын сипаттау – оқулықпен жұмыс 24 бет (қандай заттан алынғанын көрсету)
-
Жұмыс
Қышқылдардың қасиетін сипаттау – оқулықпен жұмыс 24 бет (қандай заттармен әрекеттескенін көрсету)
ІІІ.Негіздер класы
-
Жұмыс
Төменде берілген негіздерді жіктеңдер және атаңдар? NaOH, Al(OH)3, Mg(OH)2
-
Жұмыс: Негіздердің алынуын сипаттау – оқулықпен жұмыс 25 бет (қандай заттан алынғанын көрсету)
-
Жұмыс
Негіздердің қасиетін сипаттау – оқулықпен жұмыс 25 бет (қандай заттармен әрекеттескенін көрсету)
IV Тұздар класы
1. Жұмыс Төменде берілген тұздарды жіктеңдер және атаңдар
Na2SO4, Al(OH)Cl2, KHCO3
-
Жұмыс Тұздардың алынуын сипаттау – оқулықпен жұмыс 25 бет (қандай заттан алынғанын көрсету)
-
Жұмыс. Тұздардың қасиетін сипаттау – оқулықпен жұмыс 26 бет (қандай заттармен әрекеттескенін көрсету)
Топтық жұмыс
Төменде берілген айналуды орындаңдар
С → CO2 → H2CO3 → CaCO3
![]()
Na → Na2O → H2CO3
Үйге тапсырма: §3. 1-5 жаттығу 27 бет
шағым қалдыра аласыз













